Debut cu HATTRICK si assist in Germania pentru ex-stegarul Vlad Munteanu !

Plecat de-acasa pentru ca in tara lui fotbalistii sunt tratati ca niste sclavi, drumurile l-au dus la peste 2 000 km, in Germania la Ravensburg, in regiunea Baden-Württemberg. Si cum un fotbalist de orice nationalitate stie sa se exprime acolo in iarba in limba internationala a fotbalului, asta s-a intamplat si cu fostul jucator roman de Liga Nationala, fagarasanul Vlad Munteanu, cooptat destul de repede in grupul fotbalistilor de la TSB 1847 Ravensburg. Vladut Munteanu, fost jucator al prim divizionarei Corona Brasov, dar si-al defunctei FC Brasov…  Si daca tot s-a dat startul anului competitional 2017/2018, noua echipa a lui Vlad Munteanu, TSB 1847 Ravensburg a primit acasa vizita celor de la SV Weißenau. Avertizat de propriul antrenor ca vizitatorii joaca tare, nu doar fizic, ci si verbal, Vlad Munteanu a ascultat intocmai indicatiile primite de la tehnician si-a jucat din prima chiar la prima atingere de balon. In minutul 3, Adrian Gihring ii pune o minge pe cap la 13-14m lui Vlad Munteanu, acesta loveste slab mingea care e retinuta de goalkeeperul vizitatorilor, Stephan Danner. Dupa doar doua minute, o diagonala catre dreapta de aproape 50m a capitanului Leonhard Erlenbush, mingea e preluata perfect de catre Gihring, centrare pe jos a acestuia, paralela cu linia portii, portarul vizitatorilor iese gresit incomodat si de un coleg fundas, mingea ajunge la marginea careului de 6m lateral stanga pe atacul gazdelor din Ravensburg, o alunecare perfecta a atacantului roman Vlad Munteanu, si mingea se scurge in poarta sub privirile decarului gazdelor, Martin Jelen. Astfel din minutul 5, TSB 1847 Ravensburg - SV Weißenau  1-0 ! Mare bucurie mare in randurile celor 150, poate 200 spectatori prezenti la meci si-o prezentare in stil sudamerican a golului de catre crainicul stadionului… Gazdele  blocheaza atacurile anemice ale vizitatorilor la 30-35m de propria poarta, jocul precis al fundasilor, deschiderile in diagonala pornite de la capitanul Erlenbush, alternative dreapta-stanga, un sut slab expediat de Munteanu in minutul 8 retinut de goalkeeperul celor din Weißenau, iar un altul puternic de la 20m putin lateral stanga in minutul 13, mingea ducandu-se in plasa laterala a portii oaspetilor… In minutul 18 al jocului, o recuperare in propria jumatate a lui Peter Rogg, il lanseaza pe partea dreapta pe jucatorul roman, centrare perfecta a lui Vlad Munteanu, dar capitanul oaspetilor Fabio Miguel da Costa Ferreir pune piciorul si mingea se duce in corner. Vlad Munteanu executa cornerul si fundasii resping pana la centrul terenului, mingea e recuperata de mijlocasul Dennis Justus, paseaza pe dreapta la extrema Gihring, acesta centreaza scurt si foarte précis de la marginea careului mic, un plonjon superb al atacantului roman la 5-6 m de butul advers si din minutul 19, scorul devine 2-0 pentru formatia din Ravensburg…  Mijlocasul gazdelor Dennis Justus il intampina pe jucatorul roman spre a-l felicita cu deja traditionalul ,,Hop,hop… Eroina…’’ mult gustatul hit al lui Carla’s Dreams indragit in vestiarul german… Ca fotbabul german este altceva, am vazut din fericire la fata locului. Oaspetii desi au incercat, s-au lovit de apararea exacta a gazdelor, iar jocul perfect de a mijlocul terenului al jucatorilor echipei gazde, cu deschideri pe extreme sau direct pe varfuri, le-a dat mari batai de cap fundasilor din Weißenau. Cu rezultatul de 2-0 echipele au intrat la cabine. Repriza secunda incepe in aceeasi nota de dominare a gazdelor, presingurile mijlocasilor si atacantilor din Ravensburg sunt productive de fiecare data, mingea ajungand mai mereu in afara spatiului de joc. Asta s-a intamplat si in minutul 48 al jocului, cand, dupa un presing mingea ajunge in aut, este executata rapid si dupa un un-doi de efect, mingea ajunge la atacantul roman Vlad Munteanu, acesta culca un fundas al vizitatorilor si-l executa cu un sut puternic din interiorul careului mic pe nefericitul portar al oaspetilor. Un Hattrick curat al romanului Vlad Munteanu in doar 48 de minute de fotbal… Dupa primirea celui de-al treilea gol, oaspetii sunt cu moralul la pamant, jucatorii gazdelor se distreaza efectiv pe teren…  In minutul 51, o incursiune a lui Vlad Munteanu plecat de la limita offsideului, ajunge fata in fata cu portarul advers, il dribleaza pe acesta si-n locul unui sut spre poarta goala, un unghi inchis e drept, paseaza spre Jelen aflat in interiorul careului mic si cu toata poarta goala in fata, latul pus de decarul gazdelor, mingea  se duce de putin pe langa bara laterala… Jocul devine unul de uzura, pana in minutul 79, cand atacantul roman ajunge in postura de-ai intoarce serviciile pustiului Adrian Gihring, extrema dreapta a echipei din Ravensburg duce scorul pe tabela la 4-0 ! In minutul 85, tehnicianul gazdelor Jurgen Bosch, da cezarului ce-i al cezarului, il scoate din teren pe  Vlad Munteanu, acesta primind apauze la scena deschisa de la publicul spectator…  Nu s-a mai intamplat nimic deosebit pana la final, arbitrul jocului punand capat intalnirii TSB 1847 Ravensburg - SV Weißenau, scorul pe tabela fiind cel stabilit in minutul 79, 4-0 ! Bucurie mare in tabara gazdelor, oaspetii parasind suprafata de joc cu capetele plecate…

Sportzentrum TSB Ravensburg

TSB 1847 Ravensburg:  Dominik Schwarz, Caner Dogan, Philipp Reichle, Peter Rogg, Dominik Heinrich, Adrian Gihring, Dennis ,,Eroina'' Justus, Vlad Munteanu, Martin Jelen, Sebastian Bonn, Leonhard Erlenbusch (cap).

Antrenor: Jurgen Bosch

Rezerve: Waldemar Wirch, Antonio Majic-Zappone, Robin Budinger, Niroshan Anandarajah, Ylber Xhafa, Viktor Krohmer

SV Weißenau: Stephan Danner, Philipp Zwerger, Sven Schuler, Lukas Katzer, Christian Alber, Timo Stauber, Filipe Daniel Sousa, Hakan Dogan, Kevin Wenger, Norbert Hatos, Fabio Miguel da Costa Ferreir (cap)

Antrenor: Ekrem Ozan

Rezerve: Manuel Rico Hampp, Johannes Ziser, Moritz Katzer, Buba Camara, Kilian Pichler, Flavio D’ Ercole