SV Ankenreute - TSB 1847 Ravensburg 1-3 (0-2) intr-un joc lipsit total de Fair Play !

O vreme frumoasa pentru fotbal la orele 15:00 pe ,,Sportplatz Stadion’’ SV Ankenreute …  Cele 13 grade cu plus din termometre n-au putut sa ma tina departe de fotbal si astfel am luat drumul catre stadion, ajutat si de ,,prietenul’’ meu Tom-Tom (GPS)...  Castanii stacojii din parcarea stadionului m-au intampinat cu frunzele picande la cea mai mica adiere de vant… Unul usor, cu doar 0,5 m/s… M-am instalat ca de obicei in spatele unei porti acolo unde ne este noua locul fotoreporterilor… Inca din debut, gazdele intra la intimidare. Oaspetii din Ravensburg paseaza rapid si precis. Dupa cateva minute de tatonare, o cursa rapida a lui Vlad Munteanu, cu trei fundasi ai gazdelor tatonandu-l, intra in careu si ii iese in intampinare portarul gazdelor Martin Chris care-l blocheaza curajos pe atacantul roman al celor de la Ravensburg. O cadere spectaculoasa a romanului, buna doar pentru impresia artistica… In urma loviturii de colt, gazdele pleaca haotic pe-un contraatac, mingea ajunge la extrema stanga a acestora, cade ca traznit de fulger de langa Viktor Krohmer si arbitrul arata ca jocul poate sa continue…  In minutul 16, o cascada de driblinguri ale lui Vlad Munteanu, inconjurat de 5 jucatori ai gazdelor, Nico Abt, nouarul gazdelor obligat sa-l opreasca prin fault, arbitrul dictand lovitura libera de la 20m de buturile portii lui Martin… Jucatorul gazdelor este schimbat… Lovitura executata de capitanul oaspetilor, Leo Erlenbush ramane fara rezultat pe tabela… Trei minute mai tarziu, un lob frumos la mijlocul terenului al lui Martin Jelen il pune in cursa de urmarire pe Dominik Heinrich, un sut contrat la 22m si scorul ramane alb…  In minutul 21, Vlad Munteanu suteaza puternic cu stangul din interiorul careului mare usor lateral dreapta pe atacul oaspetilor si goalkeeperul gazdelor respinge in lateral, iar de acolo Michael Radler trimite in aut…  Oaspetii continua sa atace, gazdele sa faulteze. Grosolan ! Iese accidentat inca un jucator a gazdelor dupa un fault la Leo Erlenbush… Era (doar) minutul 25 ! Un alt sut cu stangul al aceluiasi Munteanu, in minutul 32, din aproape acelasi loc ca-n precedentul, si-o noua parada a portarului gazdelor. In apropierea celuilalt careu, Peter Rogg intervine providential in doua randuri, minutele 33 si 34… In minutul 35, este randul lui Martin Jelen sa-l evidentieze pe goalkeeperul gazdelor cu un sut de la marginea careului mare… In faza imediat urmatoare, o minge ajunge la Viktor Krohmer, acesta centreaza perfect pana la Vlad Munteanu, o preluare perfecta pe piept a acestuia, un branci de nestiutor in ale fotbalului a capitanului gazdelor, Michael Radler si se aude fluierul centralului… 11m si linistea se asterne in randul celor aproximativ 100 de spectatori-suporteri ai gazdelor… De la punctul cu var executa perfect Peter Rogg si tabela imaginara arata din minutul 36, 0-1 ! Frustrarea portarului gazdelor, il face pe acesta sa ,,reclame’’ arbitrului prezenta subsemnatului in spatele portii, suficient cat sa fiu trimis in lateral… Ciudat ! Daca eu am fost cauza nepriceperii capitanului Radler la faza penaltyului obtinut de Munteanu, evident ca am putut surprinde golul doi din minutul 45 al jocului in poarta ,,taranoiului’’si din lateralul terenului… Un un-doi rapid intre Jelen si Adrian Nogalj, o centrare perfecta a acestuia din urma si capul lui Martin Jelen pentru 0-2… Evident ca legitimatia de presa este valabila si in Germania, doar sunt ,,cetatean european’’ nu? Si astfel mi-am reluat locul in spatele portii ,,taranoiului’’ Chris Martin in partea a doua a jocului, spre disperarea acestuia… Oricat a incercat el sa intervina la arbitrul jocului, acesta a fost ferm: ,,Halt die Klappe und spiele !’’ sau pe romaneasca neaosa,  ,,Mucles’’ !  (La pauza m-am legitimate arbitrului acceptandu-i acestuia scuzele…) Jocul dur al gazdelor, de foarte multe ori peste limita regulamentului, i-au bagat in aceeasi stare si pe jucatorii oaspetilor. Au aparut duritatile din ambele sensuri dar din pacate si cuvintele jignitoare la adresa adversarilor… In minutul 54, se accidenteaza Viktor  Krohmer, si-n loc ca jucatorii gazdelor sa trimita afara, incearca sa marcheze… Evident ca arbitrul opreste jocul… Nervii cedeaza…incep atacurile dure ale jucatorilor gazde. Intai Vlad Munteanu este luat cu fulgi cu tot si trimis in reclamele de la marginea terenului, apoi e randul capitanului Erlenbush sa fie tavalit zdravan… N-au reusit asta si cu masivul Peter Rogg… In urma unui astfel de atac la Vlad Munteanu, in minutul 70 oaspetii de la TSB Ravensburg beneficiaza de-o lovitura libera de pe partea stanga a atacului la 35-40m de poarta ,,taranoiului’’…  Executa Leo Erlenbush, Martin Jelen sare fals la cap, il pacaleste pe frustratul Chris Martin si scorul se face 0-3. Ploaie de cartonase galbene pentru jucatorii ambelor combatante…  Am mai notat in minutul 85 golul de onoare al jucatorilor gazde, marcator Robin Braun... Si cam atat… !

In clasament, TSB 1847 Ravensburg ocupa pozitia secunda, la egalitate cu liderul TSV Bodnegg, echipa cu un golaveraj mai bun, ambele cu 12 puncte.

In topul marcatorilor, Marc Schmidt 7 goluri, Alexander Bernhart  5 goluri, ambii de la formatia TSV Bodnegg, Vlad Munteanu, Martin Jelen, ambii de la TSB 1847 Ravensburg si Patrick Sonntag de la TSV Bodnegg, toti trei cu cate 4 goluri fiecare.