Handbalul feminin din Divizia A, Seria B, dupa etapa a II-a…

Handbalul feminin din Divizia A, Seria B, si-a disputant 6 din cele 7 jocuri programate pentru etapa secunda. Balul a fost deschis joi 21 septembrie, odata cu partida dintre ACS Odorheiul Secuiesc – FC Arges.  A fost o partida la discretia oaspetelor, handbaliste care-au vrut sa demonstreze ca si ele conteaza in lupta barajului pentru promovarea in Liga Nationala, desi, este prematur sa ne gandim pana acolo…  26-29 scorul final, dupa ce si la pauza oaspetele au avut scor favorabil pe tabela, 13-15. A fost a doua victorie consecutiva obtinuta de argesence in deplasare. Vineri 22 septembrie, s-au infruntat handbalistele de la ACS Olimpic Targu Mures  si cele de la ASC Corona Brasov.  A fost un joc viu disputant, un joc al ambitiilor, in care ambele echipe ar fi putut castiga cele 3 puncte puse in joc. N-a fost sa fie decat un egal la 28, dupa ce la pauza mare conduceau oaspetele din Brasov cu 14-17 ! Sambata 23 septembrie s-au disputat 4 jocuri. CS Dacia Mioveni 2012 a primit in Sala Trivale vizita formatiei CS Minaur Baia Mare, una dintre formatiile cu obiectiv clar, promovarea in Liga Florilor. Conform calculelor hartiei, s-au impus vizitatoarele cu 21-28, dupa ce si la pauza oaspetele aveau avantaj pe tabela, 12-17. CSU Oradea si CSU de Vest Timisoara, un duel studentesc, a fost al doilea joc al zilei de sambata. Ambele echipe studentesti au suferit esecuri in runda inaugurala, gazdele din Oradea un usturator 35-18 la Brasov cu echipa ASC Corona 2010 Brasov, iar  banatencele o infrangere pe teren propriu la nou infiintata FC Arges.  A fost un joc in care banatencele de pe Bega au aratat ca vor cele trei puncte inca din inceputul de joc, astfel ca la pauza, aveau un avantaj de doua goluri pe tabela, 8-10, avantaj pe care l-am inregistrat si la final de joc, 19-21. In Sala ,,Constantin Jude’’ din Timisoara, cealalta formatie a Timisoarei, nou infiintata SCM Timisoara a primit vizita tinerelor handbaliste de la National Ramnicu Valcea. A fost o partida dominata clar de banatence de la un capat la altul, intr-un joc in care singura necunoscuta a fost scorul, nepunandu-se nici un moment problema invingatoarei. Banatencele de la SCM Timisoara, au obiectiv declarat,  promovarea in Liga Florilor la sfarsit de sezon competitional. 35-28 rezultatul la final de joc, tot 7 goluri avans avand si la pauza mare timisorencele, 19-12.  In ultimul joc al zilei, in Sala Polivalenta din Resita, un adevarat galop de sanatate etalat de universitarele municipiului de pe Barzava, in meciul contra nou infiintatei KSE Tg.Secuiesc, o echipa dealtfel in randurile careia am vazut jucatoare ale recent desfiintatei  vecine SIC Sepsi Sf.Gheorghe. O echipa Universitatea Resita cu probabil cel mai subtire lot din istoria handbalului in general. Cu atat mai meritorii sunt rezultatele si performantele inregistrate de elevele profesorului Cristian Busuioc. Seriozitate cu care se pregatesc handbalistele Resitei se vede prin rezultate, chiar daca, asa cum spuneam nu odata, Universitatea Resita are un lot de 12 jucatoare, dintre care 3 sunt goalkeeperi. Poate odata cu inceperea  anului universitar o sa apara la UEM nume si handbaliste…  Un joc la care-au asistat in jur de 250 spectatori, intr-o continua crestere dupa cum ne-am putut da seama…  Dupa o prima repriza in care tabela arata la jumatatea jocului 18-6 in favoarea banatencelor, la final aceasta arata 36-19. A fost a doua victorie consecutiva acasa a universitarelor dupa primele doua jocuri programate in aceasta editie de campionat.

ACS Odorheiul Secuiesc – FC Arges   26-29 (13-15)

ACS Olimpic Targu Mures – ASC Corona Brasov 28-28 (14-17)

Sorina Tirca, autoarea a 14 goluri – ASC Corona 2010 Brasov: ,,A fost un meci greu , in care ambele echipe s-au daruit la maxim . Olimpicul are o echipa foarte buna , sudata , o echipa de luptatoare , cu fete valoroase, iar asta s-a vazut prin prestația lor . Finalul de joc a fost unul foarte incins, trait la intensitate de toata lumea, unde, noi am fortat victoria, dar echipa adversa nu s-a lasat batuta. In aceasta partida oricare dintre cele doua  echipe putea castiga’’ .

CS Dacia Mioveni 2012 - CS Minaur Baia Mare   21-28 (12-17)

Andreea Lipara – CS Minaur Baia Mare: ,,Echipa din Mioveni este o echipa tanara, de perspectiva, o echipa care a incercat sa joace un handbal cat mai competitiv si sa ne puna cat mai multe probleme. Noi am abordat meciul cu seriozitate, chiar dacă deplasarea a fost destul de lunga si obositoare. Asa-i in sport, ai deplasari lungi sau scurte, nu conteaza, trebuie sa joci, sa fi in ritm. Ne pregatim in continuare pentru urmatoarele meciuri. Acum avem o pauza de doua saptamani, timp suficient pentru a pregati meciul cu SCM Timisoara’’.

CSU Oradea - CSU de Vest Timisoara   19-21 (8-10)

Sandra Tepurica – CSU de Vest Timisoara: ,,A fost un meci strans, de lupta si angajament total, dar noi ne-am dorit foarte mult victoria ! Am vrut sa stergem repede din memorie infrangerea din etapa inaugurala de la Timisoara. In teren s-a vazut determinarea si munca de echipa ! Suntem foarte bucuroase dupa aceasta victorie, o victorie care ne ambitioneaza pentru meciurile viitoare’’ .

SCM Timisoara - National Ramnicu Valcea   35-28 (19-12)

Mary Filip – SCM Timisoara: ,,A fost un meci pe care l-am tratat cu maxima seriozitate, chiar daca stiam ca echipa oaspetelor este una tanara si de mare perspectiva, cu handbaliste din tara, de mare valoare. Ne-am bazat in acest joc si pe experienta competitionala a fetelor din lot, unele dintre noi cu foarte multe jocuri in Liga Nationala. Fetele au dat dovada de seriozitate, si cu dorinta de-a invinge au luptat pentru acest rezultat si chiar pentru goluri. Noi ne pregatim serios pentru meciul cu Baia Mare, un meci pe care trebuie sa recunoastem, va fi cu siguranta o mare provocare , iar meciul de azi ajutandu-ne sa vedem la ce nivel suntem si  ce avem de facut in continuare pentru a intari din punctele slabe’’.

Universitatea Resita - KSE Tg.Secuiesc   36-19 (18-6)

Gina Iung – Universitatea Resita:  ,,A fost un meci bun in care am aplicat multele scheme pe care le-am lucrat la antrenamente saptamana asta.  Am ascultat ceea ce ne-a transmis antrenorul de pe banca. Au fost si momente in care am avut cateva greseli individuale, dar se mai intampla si asta la handbal . Am condus pe tabela pe toata durata meciului. A fost un meci bun in care fetele din poarta si-au facut treaba foarte bine, inchizand-o. A fost o victorie, dar noi ne gandim deja sa pregatim urmatorul meci. Campionatul e lung…’’

Ultimul joc al etapei se va disputa luni 25 septembrie intre formatiie ACS Crisul Chisineu-Cris si SC Muresul Tg.Mures.  Inaintea acestui joc, 4 echipe au acumulat maximum de puncte,6, este vorba despre Minaur Baia Mare, Universitatea Resita, SCM Timisoara si FC Arges. Campionatul se intrerupe pentru doua saptamani dupa care urmeaza jocurile etapei a III-a, cu capul de afis de la Baia Mare, acolo unde se vor infrunta CS Minaur Baia Mare si SCM Timisoara.

P.S. Sper sa nu aiba probleme la cluburi sportivele care mi-au dat cateva cuvinte dupa jocuri, cum la fel de mult sper sa aiba succes si cele care refuza sa faca acest lucru, ca de, suntem presa de provincie…