Mari surprize la handbalul feminin din Divizia A – Seria B in etapa a III-a, intr-o etapa a arbitrajelor ,,cu tenta’’…

Handbalul feminin din Divizia A – Seria B si-a disputat in trei zile calendaristice, jocurile contand pentru etapa a III-a. A fost cu siguranta o etapa nebuna, atat prin prisma rezultatelor surpriza inregistrate in multe dintre jocuri, cat si prin prestatiile cavalerilor in negru care-au facut ceea ce-au vrut din echipele pe care le-au condus in jocuri… Joi in Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov, jucatoarele de sub Tampa de la ASC Corona 2010 Brasov, le-au aplicat o corectie colegelor mai titrate de la Chisineu-Cris. Desi nou infiintata, ASC Corona 2010 Brasov, o echipa in componenta careia gasim jucatoare cu vechi state in fosta Liga Nationala, lipsita de aportul a trei jucatoare de baza, si spunem aici Sorina Tirca, Daria Bucur si Daciana Hosu, au reusit sa se impuna cu 29-23 dupa ce si la pauza mare elevele lui Dragos Dobrescu aveau avantaj pe tabela de scor, 17-10, cu o extrema Oana Caprar in zi de gratie, autoare a nu mai putin de 10 goluri. Vineri, 6 octombrie, in Sala Sporturilor ,,Traian’’ din Ramnicu Valcea, echipa gazda a Centrului National, a produs o imensa surpriza, invingand una dintre formatiile cu obiectiv ale campionatului, intr-un 25-24 final, dupa 12-11 la pauza, o partida arbitrata conform siteului autorizat, frh.ro de doi arbitri din Valcea, cuplul O.Samson - L.Trandafirescu ! Indreptatiti oaspetii sa strige: ,,HOTIE DOMNULE !’’  In jocul de la Timisoara, acolo unde s-au intalnit universitarele de la CSU de Vest si pustoaicele ,,olimpice'' de la Targu Mures, a fost un joc la discretia banatencelor, 37-32 la final pe tabela dupa ce si la pauza jucatoarele de pe Bega aveau avantaj pe tabela de scor, 20-17… In Sala Universitatii din Pitesti, s-au infruntat FC Arges si CSU Oradea. Cu ,,vant din pupa’’ au inceput jucatoarele din Trivale partida, oradencele nefacand altceva decat sa tina aproape, astfel ca la pauza mare, 15-14 arata tabela de scor… La final de partida, 30-30 arata aceeasi tabela de scor, spre nemultumirea oaspetilor din Oradea… !!! A fost jocul cuplului de arbitri  M.Babau - A.Roibu…  Nou infiintata KSE Targu Secuiesc a primit acasa vizita vecinelor, nou infiintate si ele, de la ACS Odorheiu Secuiesc. A fost un joc la discretia jucatoarelor gazde, nepunandu-se nici un moment problema invingatoarei. A fost mai intai un 12-14, cu imense ratari incredibile in dreptul jucatoarelor gazde, si o repriza secunda intr-un adevarat galop de sanatate pentru handbalistele gazdelor, la final scorul inregistrat, 28-20 ! Intr-un prim derby al echipelor cu obiectiv declarat, PROMOVAREA, s-au intalnit in Maramures, in Sala ,,Lascar Pana’’ , CS Minaur Baia Mare si SCM Timisoara. Dupa un 17-14 la pauza, la final 29-28 ! Antrenorul banatencelor, plin de Fair Play si-a asumat infrangerea, asa cum ii sta bine unui antrenor, nearatandu-se nemultumit de prestatia cuplului de arbitri buzoieni, G.Baducu - R.Voicu, care-au condus jocul spre o singura directie asa cum s-a vazut si pe transmisia de pe internet. Daca ar fi fost Gheorghe Tadici antrenor... Nu ne putem dumiri inca ce s-a intamplat exact in minutul 56, atunci cand banatencele se apara corect pe semicercul de la 9m, o jucatoare din Baia Mare forteaza clar, si-n loc de fortare cu mana in gat la o aparatoare a timisorencelor, urmat de avertisment cu eliminare de 2m, fireasca, se dicteaza 7m pentru ca extrema  a urlat din toti plamanii ,,AUUU !’’…  Asa o fi handbalul asta, nou sport national… La Targu Mures, s-a deplasat CS Dacia Mioveni 2012, echipa cu foame de puncte, plecata din start cu doua infrangeri…  Dupa o prima repriza incheiata cu 11-8 pentru echipa gazdelor de la Muresul Targu Mures, cu echipa vizitatoarelor impiedicate pur si simplu in sireturile proprilor adidasi de sport, in repriza secunda, pe teren au aparut alte doua echipe. Formatia vizitatoare a calcat pedala de acceleratie, iar formatia gazdelor a ramas fara combustibil, mergand efectiv la relanti… Evident surpriza, 23-24 la final de joc… Dar iata rezultatele inregistrate:

CS MINAUR BAIA MARE - SCM TIMISOARA    29-28

Dupa jocurile etapei a III-a, formatia CS Minaur Baia Mare liderul seriei cu 9p, echipa maramuresana singura echipa cu maCSimum de puncte, fiind urmata la doua lungimi de ASC Corona 2010 Brasov si FC Arges, ambele cu cate 7p. Formatia ACS Odorheiu Secuiesc este lanterna rosie a seriei, fara nici un punct acumulat in cele 3 jocuri disputate.  SCM Timisoara, desi ocupa locul 5 in clasament, are cel mai productiv atac prin cele 104 goluri marcate,  peste borna 100, reusind sa treaca si liderul din Baia Mare cu 101 reusite, iar la polul opus, formatia ACS Odorheiu Secuiesc nereusind sa inscrie decat 65 de goluri.  Cea mai buna aparare o au universitarele din Resita prin cele doar 63 goluri primite, formatia banateana situandu-se pe locul 4 dupa 3 etape disputate, cea mai slaba aparare avand-o formatia KSE Targu Secuiesc prin cele 97 goluri primite. Etapa a V-a se disputa miercuri 11 octombrie, o etapa in care avem un alt derby, in Sala Polivalenta a orasului de pe Barzava, acolo unde CS Universitatea Resita primeste vizita liderului CS Minaur Baia Mare…