Toate-s noi si vechi is toate in handbalul feminin din Divizia A Seria B dupa etapa a VII-a…

Iata ca handbalul feminin din Divizia A al Seriei B a trecut cu bine si de etapa cu numarul 7. O etapa sa-i spunem linistita din punct de vedere al rezultatelor inregistrate, etapa in care favoritele hartiei s-au impus si pe terenurile de joc in toate cele 7 jocuri programate. A fost o etapa inceputa inca de la mijlocul acestei saptamani odata cu jocul din Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov dintre ASC Corona 2010 Brasov si una dintre codasele seriei, vecinele de la KSE Targu Secuiesc. Miercuri seara, 25 octombrie, de la ora 19:00 iubitorii handbalului nu s-au prea inghesuit in sala sa urmareasca la lucru echipa brasoveana. Din pacate… A fost un joc in care nu s-a pus nici un moment in discutie castigatoarea, formatia de sub Tampa plecand din start, lansat, cei interesati gandindu-se cu siguranta la finalul de joc si la diferenta de scor de pe tabela. Dupa un 19-8 inregistrat la pauza, brasovencele au castigat jocul cu scorul de 40-17, un joc in care au fost oarecum menajate Sorina Tirca, Daria Bucur si Daciana Hosu… Primele doua au reusit sa marcheze chiar daca au fost folosite mai putin in acest joc. Au stralucit in acest joc Lopataru cu 8 goluri si Caprar cu 7… O veste buna, revenirea cu gol dupa accidentare si refacere a Danielei Corban. Sala ,,Lascar Pana’’ din Baia Mare a gazduit al doilea joc al etapei a VII-a, vineri 27 octombrie, un joc in care liderul, CS Minaur Baia Mare a primit vizita lanternei rosii a campionatului, ACS Odorheiu Secuiesc. Marele semn de intrebare a fost scorul final si diferenta cu care se vor impune liderele… Cu o aparare care a functionat ca ceasul elvetian, cu un atac ca al portocalei mecanice fotbalistice, fetele din Baia Mare aveau la pauza 24-6 ! In repriza secunda, dezastrul a fost total in randul atacului oaspetelor care au reusit sa inscrie doar jumatate din golurile primei reprize… Doar 3 goluri primite de baimarence si 20 inscrise. 44-9 s-a terminat jocul, un calvar pentru handalistele Odorheiului… La Timisoara, studentele de la CSU de Vest, au primit vizita colegelor studente de la Universitatea municipiului de pe Barzava. Un meci echilibrat in prima repriza, o repriza incheiata cu un avans de un gol pentru studentele gazdelor, 11-10. La cabine, tehnicianul resitean Cristian Busuioc a schimbat tactica si in repriza secunda, pe fondul caderii fizice a studentelor Timisoarei, resitencele au preluat initiative si-au terminat victorioase la 4 lungimi pe tabela, 23-27. Din informatiile pe care le am, la Resita apar intariri din Maramures… Nu stim deocamdata nimic pentru ca nu suntem asa apropiati echipei cum sunt altii, si pentru ca noi nu ne facem articolele la telefon ci cu reprezentati acolo in sali… La Pitesti, un meci deosebit de greu pentru gazdele de la FC Arges care-au rimit replica formatiei de pe Bega, SCM Timisoara. Nici publicul ostil vizitatoarelor, nici intrarile tari dar regulamentare ale gazdelor n-au putut opri tavalugul banatean, astfel ca pana la pauza, banatencele si-au luat bune lungimi pe tabela, 12-19. Oricat au incercat gazdele sa revina in joc, n-au prea avut ce face in fata unui goalkeeper de lot national de valoarea Biancai Curment. Una peste alta cu 27-35 la final pe tabela, s-a terminat jocul, unul destul de atractiv din punct de vedere sportiv… Cealalta reprezentanta a Argesului in Divizia A, CS Dacia Mioveni 2012, n-a putut decat sa iese cu capetele plecate din Sala Universitatii din Oradea. Dupa 12-10 la pauza, 26-22 s-a terminat jocul dintre CSU Oradea si CS Dacia Mioveni 2012. SC Muresul Targu Mures a pierdut din nou acasa, de aceasta data la echipa federatiei, National Ramnicu Valcea. Dupa 12-17 de la pauza, 31-35 la final intre cele doua combatante. In fine, in Sala ,,Liviu Rebreanu’’ s-au intalnit pustoaicele Muresului si celelalte pustoaice parca putin mai mari de la Chisineu-Cris. Daca la pauza aveau un avantaj de un gol pe tabela jucatoarele gazdelor,16-15, la final de joc, avansul a crescut astfel ca tabela a inghetat la 35-29 intre ACS Olimpic Targu Mures si ACS Crisul Chisineu-Cris. Asa s-a terminate tapa a VII-a cu rezultate normale conform calculelor hartiei… In urma acestor rezultate, continua lupta la varf intre CS Minaur Baia Mare si SCM Timisoara, un duel in care deocamdata castig de cauza au baimarencele, 21p din tot atatea posibile, urmate pe podium cu 18p de handbalistele de pe Bega de la SCM, pe treapta a treia a podiumului cu 15p, echipa federatiei, National Ramnicu Valcea. Locurile 4-5 sunt acontate dupa aceasta etapa de universitarele din Resita si handbalistele de sub Tampa de la AC Corona 2010 Brasov, ambele cu 12p, formatia brasoveana fiind penalizata cu un punct pentru folosirea unei jucatoare fara drept de joc, conform inscrisurilor din clasamentul afisat pe siteul Federatiei Romane de Handbal. In subsolul clasamentului, ultimele trei echipe, SC Muresul Targu Mures cu 6p pe 12, KSE Targu Secuiesc pe 13 cu 3 puncte, lanterna rosie in continuare  ACS Odorheiu Secuiesc fara nici un punct. Echipa lider, CS Minaur Baia Mare are si cel mai productiv atac prin cele 255 goluri marcate, urmata pe locul secund in acest clasament de formatia National Ramnicu Valcea cu 215 goluri marcate. Cel mai slab atac il au handbalistele din Odorheiu Secuiesc cu doar 147 goluri marcate. Batalie mare intre goalkeeperi si aparari, 153 goluri primite de goalkeeperii Coronei si 156 de cei ai banatencelor de la SCM Timisoara, in timp ce la polul opus, 259 au primit handbalistele de la KSE Targu Secuiesc si 244 vecinele de la ACS Odorheiu Secuiesc. Etapa cu numarul 8 se desfasoara sambata 4 noiembrie conform graficului FRH competitii…

Sursa Foto: Miruna Maria Mihancea