TSB 1847 Ravensburg – SV Karsee 7-3 pe-o vreme caineasca cu Vlad Munteanu ,,dirijor’’ !

Ultima zi a lui octombrie 2017, a programat o noua etapa in Kreisliga B Bodensee. La Ravensburg, pe stadionul din baza sportiva ,,Sportzentrum’’, pe-o vreme caineasca, s-a disputant jocul dintre gazdele de la TSB 1847 Ravensburg si vizitatorii de la SV Karsee. Era greu sa ii consideri pe jucatorii lui Jurgen Bosch favoriti, tinand cont de infirmeria arhiplina. Numai in pielea trainerului sa nu fii fost inaintea acestui joc ! Si-a incropit in fine un prin 11 cu care a putut aborda jocul. Un acelasi sistem 1-4-4-1-1 folosit de trainerul gazdelor si pentru acest joc de acasa. Oaspetii, cu un sistem ciudat, o formula 1-2-6-2,  incep mai bine jocul si pun presiune pe gazde, inexactitatea atacantilor oaspeti face ca prin minune sa nu asistam la deschiderea scorului in minutele 4,7 si 8… La prima actiune de fotbal adevarat a gazdelor, in minutul 11, capitanul Leo Erlenbush o da printre visatorii fundasi centrali adversi si Dominik Heinrich sprinteaza, si-l executa plasat pe Benjamin Diem iesit sa inchida unghiul, deschizand astfel scorul pe tabela spre bucuria celor 40-50 de suporteri. Doua minute mai tarziu, improvizatul atacant al gazdelor, Jurgen Kanunnikov isi da cu stangu’n dreptu’ la 11m, fundasii gazdelor sunt prinsi la centrul terenului, Amadou Baldeh il lanseaza pe Michael Schmid, care, desi talonat de Ali Kobeissi, reuseste egalarea, reducand la tacere asistenta. Era minutul 13 si TSB Ravensburg – SV Karsee 1-1 ! A urmat un joc confuz, surd, cu greseli mari de-o parte si de cealalta, un joc in care echipele parca-si treceau mingea de la una la alta doar ca sa scape de ea… In minutul 34 un rist exterior sanatos al lui Vlad Munteanu de la 30m se duce putin peste transversal portii oaspetilor. Replica oaspetilor nu intarzie si pe un contraatac, numai inspiratia lui Dominik Schwarz iesit din propriul careu sa respinga au facut ca scorul sa se pastreze egal… Acelasi Dominik Schwarz scoate de sub transversala in minutul 37 un gol ca si primit… De partea cealalta, Vlad Munteanu insira 3 jucatori adversi pe traseu, intra in careul mare, si din unghi inchis o centreaza la 5m pe jos, latul pus de atacantul Jurgen Kanunnikov e de cascadorii rasului, mingea zguduind bara din stanga portarului Diem. Si daca tot e plin prin infirmeria gazdelor cu doua picioare gipsate, nu stiu cate intinderi si nu mai stiu cate alte ,,krank’’-uri, in minutul 40 se mai accidenteaza si capitanul Leonard Erlenbush…  Retras din spatele varfului pe locul accidentatului capitan Erlenbush, Vlad Munteanu devine coordonator de joc si se vede ceva nou in jocul gazdelor. Dupa un prim atac frumos pe partea dreapta al gazdelor, respins pana la centrul terenului de fundasii oaspeti, Peter Rogg, noul purtator al banderolei de capitan o trimite scurt pe jos in dreapta la Vlad Munteanu care obtine un corner pe care tot el il executa. Mingea e pusa perfect pe capul lui Canlier Ramazan si ,,Rama’’  aduce bucurie in randurile jucatorilor gazde: 2-1 pe tabela ! Nici bine nu repun de la centru oaspetii, Vlad Munteanu le fura mingea, face o cursa solitara, si-o centreaza perfect in 6-le goalkeeperului Diem, ,,Rama’’ pune latul si isi trece in cont dubla si 3-1 pe tabela pentru TSB ! Si daca ploaia ne-a trecut prin toate pelerinele si-a ajuns in toate intimitatile, ea si-a continuat nestingherita parcursul si-n repriza secunda. O repriza care a debutat cu gol chiar in minutul 46, marcator, decarul Jurgen Kanunnikov, assist din nou Vlad Munteanu, ajuns la cota 3 in acest joc in ceea ce priveste pasele de gol pentru colegii lui, si 4-1 pe tabela ! Dupa o prima interventie a lui Schwarz din minutul 75, doua minute mai tarziu, portarul gazdelor este nevoit sa se recunoasca invins la golul lui Alexander Mast. Dupa alte doua minute, in minutul 79, o pasa de geniu a lui Munteanu pe culoar pentru Canlier Ramazan, acesta intra in careu si cand sa suteze, piciorul de sprijin ii este luat pe sus ca-n curtea scolii si centralul jocului arata punctual cu var de la 11m. Peter Rogg ia mingea, si cu un gest de capitan, renunta sa execute in favoarea romanului Vlad Munteanu. Sa fie gestul care sa-l opreasca din drum pe roman? Sa-l determine oare gestul lui Peter pe Vlad Munteanu sa continue la echipa TSB? Daca si la acest joc au fost in tribuna ,,fete noi’’, acestia au venit sa vada la fata locului ,,pomul laudat’’… Si n-au avut ce regreta… Executat perfect, mingea trimisa tare de Munteanu, ii da degetele peste cap lui Benjamin Diem, goalkeeperul oaspetilor nu poate decat sa ramana in fund dupa primirea golului… Gazdelor le iese totul, Vlad Munteanu, devine pe teren o combinatie perfecta Gicu Dobrin - Ilie Balaci, driblinguri pe loc cu fenta din corp, rupere de ritm pe sprint, executii de risturile ambelor picioare, pase cu spitul, incercari de lob de efect, ceea ce-au smult aplauzele colegilor, incurajarile trainerului Bosch si ,,datul din cap afirmativ’’ ale ,,gostilor’’… E sfarsitul lui Vlad Munteanu la TSB 1847 Ravensburg si trecerea la alt nivel? Jocul continua cu oaspetii cazuti fizic si moral… In minutul 86, Sefdet Baftiu i-o paseaza lui ,,Rama’’ si Canlier Ramazan isi trece in cont al patrulea gol si 6-2 pe tabela de scor! Doua minute mai tarziu, ,,Rama’’ obtine un nou penalty, de data aceasta Sefdet Baftiu isi aranjeaza mingea la punctual cu var si marcheaza pentru 7-2 ! Nu se bucura prea mult gazdele ca in minutul urmator, 89,Immanuel Beu stabileste scorul final, TSB 1847 Ravensburg – SV Karsee 7-3 !

TSB 1847 Ravensburg: Dominik Schwarz – Peter Rogg, Dimitri Lang, Ali Kobeissi, Adrian Gihring – Leo Erlenbush (cap), Dominik Heinrich, Canlier Ramazan, Robin Budinger – Vlad Munteanu – Jurgen Kanunnikov

Rezerve: Adrian Nogalj, Antonio Majic, Viktor Krohmer, Antonio Iannuzzi, Niroshan Anandarajah, Sefdet Baftiu.

Trainer: Jurgen Bosch

SV Karsee: Benjamin Diem – Emmanuel Vonier, Florian Mast (cap) – Florian Flackler, Michael Schmid, David Diem, Florian Halder, Amadou Baldeh, Stefan Fischer – Lukas Beu, Alexander Mast

Rezerve: Immanuel Beu, Raphael Vonier, Alexander Bertsch

Trainer: Thorsten Weigold

TSV Bodnegg ocupa primul loc cu 25 de puncte, echipa TSB 1847 Ravensburg, locul secund cu 22 puncte, 22 cat au si ocupantii locului 3, Wolpertsw. Cele doua formatii se vor infrunta duminica, 5 noiembrie pe stadionul  celor din Wolperts.