S-au scuturat multe flori in etapa intermediara la handbalul din Liga Florilor !

Dupa evenimentele nedorite din urma jocului ASC Corona 2010 Brasov - ,,U’’ Cluj’’, meci pierdut de brasovence la masa verde, 0-10, si toata tevatura care a inceput si cu siguranta se va incheia cine stie cand si cine stie cu ce rezultate, cu amenintati cu judecata prin tribunalele civile cu…cu…, miercuri a fost programata o etapa intermediara in Liga Florilor. Desi etapa intermediara, jocurile au fost incepute inca din 24 octombrie, atunci cand, CSM Bistrita a primit vizita Campioanei Europei, CSM Bucuresti. A fost un meci la discretia tigroaicelor din capitala, care aveau la pauza un avantaj confortabil, 12-24, pentru ca la final, tabela a inghetat la 27-46 ! Aneta Udristoiu de la CSM Bucuresti a fost cea mai buna in acest joc. In meciul de la Ramnicu Valcea, echipa gazda, HCM Ramnicu Valcea, antrenata de Aurelian Rosca, a condus ostilitatile pe toata durata jocului impotriva handbalistelor de la HC Zalau. A fost mai intai 17-14 la pauza si 30-26 la final, intr-un joc in care a stralucit fosta tigroica  Iryna Glibko de la HCM Ramnicu Valcea, Iryna fiind considerata si jucatoarea partidei. In Sala Rapid din capitala, formatia Rapid USL Metrou, a produs primul cutremur al etapei, invingand formatia moldava, CSM Roman, 15-14 la pauza si 30-29 la final, un final in urma caruia se anunta demitere de antrenor si rezilieri de contracte…  Alexandra Trifan de la Rapid USL Metrou fiind desemnata jucatoarea meciului. La Cisnadie, al doilea cutremur al zilei, CS Magura Cisnadie s-a intrebuintat serios in prima repriza in fata vicecampioanelor de la HC Dunarea Braila, 9-7 scor cu care s-a intrat la cabine. 21-14 la final, un final surprinzator, cu Ada Moldovan din nou de neoprit, autoare a 9 goluri, formatia vicecampioana  nereusind parca sa tina pasul cu acest campionat. Oricat de profesionist ar fi resiteanul Florentin Pera, antrenor al brailencelor, se pare ca… Si uite asa, vicecampioanele ajung in clasament pe 12, loc care merge la barajul ramanerii in Liga Florilor sau plecarea in Divizia A… Sau, asa cum circula zvonurile ca handbalul feminin in Braila dispare… Ada Moldovan de la CS Magura Cisnadie a fost cea mai buna in acest joc. In dimineata zilei de miercuri, ASC Corona 2010 pierdea la masa verde 0-10  jocul din etapa a III-a cu ,,U’’ Cluj, si primea o steluta pentru clasament, ceea ce insemna depunctarea echipei cu un punct pentru folosirea Dacianei Hosu si a Sorinei Tirca, ambele jucatoare evoluand in aceeasi zi si pentru formatia din Divizia A din Seria B… Un intreg scandal s-a iscat in jurul acestei decizii, incepute, dar doar Dumnezeu stie cand va fi finalizata… Cert este ca, la ASC Corona 2010 Brasov, si-au facut loc in fotolii niste amatori… Dar e treaba lor, nu? Cum la fel sta treaba si cu jucatoarele aduse in vara pe salarii de 5 000 lei, ca altfel, nici nu intra in vestiar daca n-au aceste sume in posete… Au venit sa-si apere sansele sub Tampa, handbalistele de la Unirea Slobozia. Si daca tot a aflat Costica Buceschi ca vor sa-l ,,faca inbuibatele’’, a inceput jocul cu pustoaicele Daria, Sorina… Si rezultatul nu s-a lasat asteptat. Daria Bucur a deschis scorul, iar Sorina a fost providentiala… 16-13 la pauza si 30-21 la final. Un joc in care Sorina Tirca a aratat tuturor ca e handbalista Sorina Tirca, nu doar fata marii handbaliste Mariana Tirca… Si e momentul sa terminati cu carcotelile si sa lasati copilul inpace. De la Corona au mai iesit in evidenta Daria Bucur si Camelia Hotea Balint, pe cand la Slobozia, doar Mihaela Patuleanu a aratat cate ceva… Detasat, Sorina Tirca de la ASC Corona 20101 Brasov a fost MVP-ul meciului. In Sala de sport a LPS-ului din Slatina, in ultimul joc al zilei, s-au infruntat gazdele de la CSM Slatina si vizitatoarele de la ,,U’’ Cluj. Cu un moral bun dupa 0-10 primit de la Comisia Competitii pentru meciul impotriva Coronei, clujencele porneau drept favorite in acest joc. Si-asa au cam stat treburile pe parchetul de joc al salii, acolo unde la pauza, ardelencele aveau avantaj pe tabela, 11-16, dobandit si pe fondul imenselor ratari ale oltencelor, care n-au reusit decat un singur gol intre minutele 10-20… In repriza secunda oltencele incep mai bine, si se apropie pas cu pas de ardelence, ajungand la 15-16 in minutul 42 si 16-17 un minut mai tarziu. Ardelencele se distanteaza din nou la trei goluri si raman cu doua in minutul 53. Cu doua minute si jumatate inainte de final… aveau inca un gol avans avans pe tabela. Oltencele forteaza egalarea, si in ultimele secunde de joc, oltencele scutura florile in handbalul din Liga Florilor, Adina Carligeanu face 22-22 si aduce bucurie imensa in randurile spectatorilor… Cu doar 6 goluri marcate in repriza secunda, ardelencele ar trebui sa spuna un ,,multumesc’’ pentru acest rezultat…  Daca de la ardelence doar capitanul Florina Chintoan s-a ridicat la nivelul asteptat, in tabara gazdelor pregatite de Victorina Bora, intr-o forma buna, Lorena Ostase, Nicoleta Rusu si Stefania Lazar merita toate laudele. Stefania Lazar parca a avut un plus in acest joc fata de colegele ei si a fost jucatoarea partidei. In fine, in ultimul joc al intermediarei, joi 2 noiembrie, SCM Craiova a primit vizita handbalistelor de la CSU Danubius Galati. Nicio sansa nu le-au dat handbalistele lui Bogdan Burcea moldovencelor de la Galati. Oricat a incercat Elena Serban sa inchida poarta, oltencee au gasit de fiecare data locul potrivit sa inscrie. Dupa un avantaj confortabil la pauza, 15-6, s-a terminat 28-15 pentru oltence. Cristina Zamfir Floroiu a fost cea mai buna din teren in acest joc.

CSM Bucuresti 24 puncte, SCM Craiova 18 , HCM Ramincu Valcea 15, CS Magura Cisnadie 12, ASC Corona 2010 Brasov 11,este ordinea in clasament a primelor 5 echipe, tigroaicele din caitala cu un meci in plus,  echipa de sub Tampa penalizata cu 4 puncte, deocamdata,   pana la solutionarea contestatiei depusa dupa depunctarea si penalizarea meciului cu ,,U’’ Cluj’’… in timp ce in subsolul clasamentului, ,,U’’ Cluj  pe 11 cu 7 puncte, ca si HC Dunarea Braila de pe 12, AHCM Slobozia pe 13 cu 6 puncte si pe ultima pozitie, CSM Slatina cu doar 2 puncte… Primele patru echipe din clasament au diferenta de goluri pozitiva, in timp ce restul de 10 sunt toate cu minus. Etapa cu numarul 8, a inceput odata cu jocul dintre CSM Bucuresti si HCM Ramnicu Valcea, 27-24, disputat duminica 29 octombrie. Trei jocuri se disputa sambata 4 noiembrie, doua duminica 5, etapa incheindu-se luni 6 noiembrie.