Alt 10-0… Daca n-au avut 7 jucatoare valide… Si altele din etapa a VIII-a la handbal feminin in Divizia A Seria B !

Etapa a VIII-a la handbalul feminin din Divizia A al Seriei B, n-a fost nici de aceasta data o etapa lipsita de surprize. Mai mari sau mai mici, tot surprize se numesc, nu-i asa? Initial, etapa a fost programata pentru 3 si 4 noiembrie. Dar daca formatia SC Muresul Targu Mures a instiintat oficial la federatie ca nu pot face deplasarea la Baia Mare din cauza accidentarilor din lot, meciul a fost impins duminica 5 noiembrie. Dar iata ceea ce s-a intamplat in aceasta etapa cu numarul 8:

Primul meci programat al etapei, vineri la pranz in Saa Energetic, acolo unde s-au infruntat pe teren National Ramnicu Valcea si ASC Corona 2010 Brasov. A fost un meci adevarat de handbal dintre doua formatii de Divizie A. A fost de fapt o lupta a unor orgolii marturisite sau nu, un ape ,,viata si pe moarte’’, intrarile de foarte multe ori la limita sportivitatii… S-a mers cap ca cap pe toata durata meciului, oaspetele de la Brasov intrand in avantaj cu un gol la cabine. Repriza secunda s-a desfasurat dupa acelasi istoric, astfel ca la final, daca s-ar fi incheiat egal, n-ar fi fost o surpriza. Au pastrat insa avantajul de un gol elevele pregatite de Dragos Dobrescu, si-au castigat cu 30-31! Jucatoarea convocata la lotul national, Sorina Tirca, din nou 10 goluri si jucatoarea partidei. In Sala Sporturilor din Targu Secuiesc, galop de sanatate etalat de universitarele de pe Bega. 10-21 la pauza, 22-32 la final intre KSE Targu Secuiesc  - CSU de Vest Timisoara!  In Sala ,,Constantin Jude’’ din Timisoara, au avut mult de munca handbalistele de la SCM Timisoara in compania handbalistelor de la CSM Oradea. 19-10 la pauza, 36-21 la final, cu doi ,,someri de lux’’, cavalerii in negru, resitenii Ciati & Lupu! Uite ca poti sa fi bun si daca arbitrezi discret!  Aradencele de la ACS Crisul Chisineu Cris s-au distrat copios pe suprafata de joc a ,,lanternei rosii’’ ACS  Odorheiu Secuiesc. Fara nici un punct dupa 7 etape, jocul secuiencelor scartaie groaznic. Dupa 10-19 din prima repriza, 22-41 la final, fara nici un alt comentariu…  In Sala Trivale din Pitesti, CS Dacia Mioveni 2012 a primit vizita tinerelor handbaliste de la ACS Olimpic Targu Mures. Munca zilnica a colectivului de antrenori de la Targu Mures, se vede cu ochiul liber. Doar nesansa, sau poate jocul adversarilor de pana acum, fac ca aceasta tanara echipa sa se afle in partea a doua a clasamentului. Sau arbitrajele, uneori potrivnice… 15-14 a fost scorul pauzei… La final s-au impus handbalistele Victorinei Bora cu 28-24! Cealalta reprezentanta a Argesului in Divizia A seria B, FC Arges, a avut un meci greu la Resita in compania handbalistelor de la Universitatea Resita. In Sala Polivalenta a municipiului de pe Barzava, argesencele au facut fata cu brio doar o repriza, o repriza incheiata nedecis, 10-10! Dupa pauza, universitarele Resitei, cu trei handbaliste achizitionate in aceasta saptamana de la Marta Baia Mare, integrate perfect in lot de tehnicianul gazdelor Cristian Busuioc, au castigat lejer repriza si implicit jocul: 28-21 rezultatul final! In fine, duminica dupa amiaza, liderul CS Minaur Baia Mare a asteptat degeaba sosirea targ muresencelor de la Muresul… Acestea au anuntat inca din cursul saptamanii la FRH ca au foarte multe jucatoare accidentate si nu se vor prezenta la joc. Si-a fost 10-0 clar… Din pacate pentru baimarence care nu si-au putut trece in cont decat cele 3 puncte si doar 10 goluri la golaveraj. Pentru baimarence urmeaza un  jod destul de greu la Brasov, acolo unde vor intalni formatia ASC Corona 2010 Brasov cu foarte multe jucatoare din Liga Florilor, asa cum declara nu cu mult timp in urma Costica Buceschi…  In clasament, CS Minaur Baia Mare are 24 puncte, este urmata de SCM Timisoara cu 21, si apoi 3 echipe cu 15 puncte fiecare, National Ramnicu Valcea, Universitatea Resita si ,,stelata’’ ASC Corona 2010 Brasov. In subsol, pe 12, ASC Muresul Targu Mures cu 6 puncte, KSE Targu Secuiesc cu 3, pe ultima pozitie, fara nici un punct dupa 8 jocuri disputate, ASC Odorheiul Secuiesc!  Joi 9 noiembrie se disputa la Brasov jocul dintre Corona si Minaurul din Baia Mare, restul jocurilor fiind programate pentru sambata 11 noiembrie!

Fotocredit: Miruna-Maria Mihancea