In jocul derby dintre SV Wolpertswende - TSB Ravensburg s-au impus oaspetii!

In Kreisliga B Bodensee, ziua mult asteptatului derby dintre SV Wolpertswende si TSB Ravensburg a venit, o zi pentru deciderea echipei urmaritoare a liderului TSV Bodnegg. O vreme urata de toamna, ploioasa cu vant slab pe alocuri, numai buna de fotbal,nu…  Pe dealurile din vecinatatea localitatii Wolpertswende am gasit in sfarsit ,,SPORTPLATZARENA’’ asa cum mandru imi spunea un localnic care m-a indrumat catre, singurul aflat duminica dupa amiaza in zona… Odata ajuns, am constatat ca nu-i chiar asa de rea baza sportiva: doua terenuri, unul pentru antrenament, desigur, doua terenuri pentru tenis de camp, doua terenuri cu nisip pentru volei pe plaja… Intr-o localitate cu vreo 150 case maxim…  Intr-o latura a terenului, se-ntinde aratura… Dupa terminarea jocului dintre echipele secunde ale celor doua cluburi, am avut surpriza sa constat ca terenul a tinut foarte bine. Deh, e Germania,nu? Doua sisteme de joc diferite alese de cei doi tehnicieni ai celor doua echipe. Daca 1-4-4-1-1 al lui Jurgen Bosch, trainerul oaspetilor il stim deja, din debutul jocului am putut vedea la gazde o formula interesanta pentru un derby jucat acasa: 1-4-5-1. Se temea oare trainerul david Polka de ceva? Sau de cineva? Aveam sa fiu surprins si de asezarea oaspetilor… Jurgen Bosch a renuntat la atacantul roman Vlad Munteanu din postura de atanact in spatele atacantului si l-a urcat pe roman in linia 1. Si n-a gresit deloc! Aveam sa constat asta inca din start, cand mobilitatea romanului pe-un teren moale pe alocuri, plin de apa pe multe portiuni de teren, si-a spus cuvantul… Dupa primele 15 minute de studiu reciproc in care vizitatorii au incercat sa-si arate coltii, cei care aveau sa-si treaca in cont prima ocazie au fost gazdele in minutul 16 dar mingea s-a dus mult peste poarta oaspetilor. In minutul 22, un sut bomba de la 35m al atacantului roman Vlad Munteanu, scoate de sub trasversala si trimite in corner portarul gazdelor  Manfred Schaden. Un minut mai tarziu, un cap alaturi al lui Sebastian Bonn, amana deschiderea scorului in favoarea oaspetilor.  Decarul Jurgen Kanunnikov, gaseste o super diagonal in minutul 26, Vlad Munteanu preia impecabil si face o cursa de 30m si-l executa cu sut plasat pe portarul gazdelor. 0-1 si o doamna exclama: ,, 9-le asta stie fotbal’’! In minutul 39, un sut bomba al 11-lui din tabara gazdelor si Dominik Schwarz scoate miraculos de sub transversala. Aveam sa aflu atunci ca 11-le e roman dupa ,,Au baga…’’ Doua ocazii de egalare in minutele 42 si 43 ale aceluias Thomas Stocker. Si cum doar in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 45, o pasa filtranta a capitanului Leo Erlenbush, il pune in curs ape atacantul roman, un vitezist dupa care nu se poate tine nici un aparator al gazdelor, il dribleaza catre dreapta pe portar si din unghi face 0-2! Cele doua minute de prelungire din prima repriza n-au adus nimic in joc, astfel ca se intra la cabine cu cele doua goluri romanesti ale lui Vlad Munteanu! In repriza secunda, cei care ataca sunt tot oaspetii dar fara rezultat pe tabela… In minutul 55, gazdele beneficiaza de o lovitura de colt, capul lui Thomas Stocker il tintuieste pe linia portii pe goalkeeperul Schwarz, si tabela (imaginara) arata 1-2! Meciul se desfasoara intre cele doua careuri de 16m, ocaziile abunda la poarta gazdelor dar mingea nu vrea sa poposeasca in plasa. Se lasa o ceata deasa de jur imprejurul terenului… In minutul 71 al jocului, aveam sa assist in premiera mondiala la un cartonas rosu aratat de centralul jocului unui suporter! Satul de dojenile unui spectator, sustinator al oaspetilor din Ravensburg, care dadea indicatii, striga din toti plamanii ca ala sa faca aia, alalalt sa o faca pe aialalta, aia sa se duca incolo, aialalti sa mearga dincolo, a oprit frumos jocul si l-a cautat cu privirea in masa de oameni pe suporterul contestatar al tuturor si i-a aratat acestuia… cartonasul rosu ! Astfel, de la marginea terenului, spectatorul a fost trimis … langa aratura ! In minutul 90+4, aveam sa assist la o alta faza ciudata la fotbalul din Germania:  un lob frumos de la vreo 40m de poarta gazdelor, il gaseste pe goalkeeper iesit in afara careului de 16m, agata mingea cu mana si in loc de cartonas rosu, arbitrul ii arata galben portarului si pentru ca mai avea unul, pe cel rosu! Oare de ce nu direct rosu? Am sa-l sun pe Craciunescu…  El sigur ma va lamuri… S-a terminat 1-2, pentru ca lovitura libera care a urmat a ramas fara rezultat…

Iata cele doua formatii:

SV Wolpertswende:  Manfred Schaden – Frank Steinhauser, Dominik Strobel, David Gaus, Thomas Schick – Simon Stocker, Oliver Steinhauser (cap), Cozmin-Nelutu Petea, Thomas Stocker, Timo Bitterbinder – Simon Reichle

Antrenor:  David Polka

TSB 1847 Ravensburg:  Dominik Schwarz – Sebastian Bonn, Adrian Nogalj, Peter Rogg, Ali Kobeissi – Adrian Gihring, Dominik Heinrich, Ramazan Canlier, Leo Erlenbush (cap) – Vlad Munteanu, Jurgen Kanunnikov

Rezerve: Robin Budinger, Viktor Krohmer, Antonio Iannuzzi, Dimitri Lang, Sefdet Baftiu, Nazim Ibraimoski

Antrenor: Jurgen Bosch

Din cauza ploii, liderul TSV Bodnegg, nu a jucat si-a ramas cu 25 puncte, tot atatea cate a acumulat si TSB 1847 Ravensburg… Duminica, la Ravensbrg, vine liderul…