Se-ascute lupta pentru podium in Liga Florilor unde surprizele s-au tinut lant in etapa a IX-a…

Cu pasi grabiti ne-apropiem de Trofeul Carpati, premergator dupa cum se stie Campionatului Mondial de handbal feminin de peste cateva saptamani din Germania. Dar cum pana atunci, avem de-a face cu handbalul nostru cel de toate zilele, iata-ne ajunsi acum sa discutam despre jocurile etapei a IX-a, o etapa deloc linistita. Inceputa marti 7 noiembrie, etapa ne-a prilejuit inca din primul meci la handbal spectacol. Spectacol facut de handbalistele din teren, spectacol oferit de ,,cavalerii in negru’’ sau ,,amazoanele in galben’’, un spectacol intregit de circul oferit de unii antrenori… La Cluj, in sala ,,Horia Demian’’ s-au infruntat gazdele de la ,,U’’ si vecinele de la HC Zalau. Orice rezultat in afara de victoria oaspetelor putea fi considerat surpriza. Meciul de la Cluj, a fost un meci antrenant, de lupta, unul al ambitiilor jucatoarelor gazde care se agata de orice… Strunite excelent de la margine de Alin Bondar, tehnicianul studentelor, acestea au reusit sa tina mereu aproape de handbalistele de sub Meses. Diferenta de 4 goluri a fost fireasca la intrarea la cabine, dupa jocul etalat de vizitatoare, astfel ca 9-13 a inregistrat tabela…  Repriza secunda a continuat in aceeasi nota de dominare a zalauancelor, studentelor nerevenindu-le decat sarcina de-a incerca. Si daca pe tabele mai mereu cele 3-4 goluri avans le dadeau sperante vizitatoarelor ca vor pleca de la Cluj cu toate punctele…  17-21 arata tabela in minutul 53! Ana Ciolan de la HC Zalau, are posibilitatea de la linia de 7m sa duca Zalaul la 5 lungimi… Daca in etapa trecuta studentele din Cluj scapau victoria printre degete in ultimele doua secunde la Slatina, coroborat cu faptul ca zalauancele s-au intercut in ratari, care mai de care, Ana Maria Berbece odata, Ani Senocico de 3 ori, ultimul gol, atunci cand mai erau doua secunde (!!!), aduc o nesperata egalitate, meritata, si-un punct pretios in contul gazdelor… Sigur ca circul trebuia sa continue… Daca acest domn profesor, Gheorghe Tadici, toba de handbal e drept, cu mari performate in handbal, drept e si asta, nu reuseste sa fie temperat din frustrari, pe cand altii pentru simple intrebari adresate cavalerilor sau amazoanelor arbitri sunt trecuti prin comisie, amendati si suspendati, finalurile de meci in care echipa patronata si condusa de aceste nu reuseste victoria, circul e garantat! Asta s-a intamplat si la finalul de joc de la Cluj, Robert Harabagiu si Sorin Stanescu, cei doi arbitri ai jocului, avand nevoie de protectia stewarzilor, pentru a scapa de ,,furia’’ lui Gheorghe Tadici… Poate ca ar mai trebui notat faptul ca, din minul 58, sau mai exact din minutul 57 si 23 secunde, pana cu 37 secunde inainte de final, zalauancele au jucat cu doua handbaliste mai putin, Roxana Rob si Larisa Tamas, fiind eliminate… Este o specialitate a casei cum se spune ca aceste doua sportive sa stea pe bara in ultimele minute ale jocurilor… 21-21 a fost rezultatul final al jocului, cu Ani Senocico cea mai buna marcatoare a gazdelor, dar si printr-un joc exact, tragand efectiv colegele gazde dupa ea, ceea ce o indreptatesc sa fie numita jucatoarea partidei. Tot marti 7 noiembrie, Campioana Europei si-a Romaniei, CSM Bucuresti, n-a fortat prea tare in sala LPS-ului din Slatina, iar dupa un 8-14 la pauza, diferenta s-a pastrat si la final, 20-26! Bianca Bazaliu a fost jucatoarea partidei. In primul din cele doua jocuri programate pentru ziua de joi, CSM Bistrita n-a avut deloc emotii in confruntarea cu AHCM Slobozia, un 28-22 final dupa 15-11 la pauza! Oana Chirila in forma maxima in aceasta perioada, din nou principala marcatoare a bistritencelor, 9 reusite in acest joc si creditata cu cea mai buna jucatoare a partidei. Cu gandul la jocurile din Europa, oltencele lui Bogdan Burcea, o comit acasa in confruntarea cu moldovencele de la CSM Roman, iar dupa un surprinzator 12-12 de la pauza, o imensa surpriza la final, 22-25! Trei puncte pierdute de SCM Craiova si oltencele pierd plasa liderului CSM Bucuresti. Mai mult, aceasta infrangere, coroborata cu victoriile valcencelor si sibiencelor, le aduc pe acestea la un punct in spatele oltencelor, ascutind lupta pentru locurile ramase vacante pe podium, dupa acontarea locului de lider de CSM Bucuresti, inca inainte de-a incepe campionatul! In Sala Polivalenta din Craiova, Ana-Maria Simion de la formatia moldava, a fost MVP-ul jocului! Vineri dupa amiaza, in Sala Sporturilor ,,DP Colibasi’’ din Brasov, ASC Corona 2010 Brasov a primit vizita surprizei acestei editii de campionat, CS Magura Cisnadie. Sibiencele, cu un moral bun, gazdele cu pasi stangaci… E clar ca la Corona ceva se intampla! Dar oare ce? Toata lumea discuta sub Tampa despre criza! Pai e criza da, dar cine-i de vina? Eu fac echipa? Sau voi? Cine-i de vina oare ca doua extreme de lot national nu-s folosite? Cine-i oare de vina ca TERMINATORUL BUCESCHI le scoate din forma sportiva pe cele doua extreme de lot national, Camelia Hotea-Balint si Laura Chiper? Cu ochiul liber s-a vazut din meciurile de regatiri ca cele doua handbaliste nu-s intre favoritele lui Costica. Si-atunci cum sa sari la grumazul lui Martin ca nu le convoaca pe cele doua extreme la lot, cand ele nu joaca decat periodic la Corona? Nu ca cele doua ar fii singurele nedreptatite din curtea Brasovului, nu vai! Cine nu-si aminteste despre convocarea Dariei Bucur la echipa nationala? Sau nu cred ca mai e iubitor de handbal care sa uite ca in lotul Coronei este o pustoaica pe nume Sorina Tirca! Cum e posibil sa nu folosesti doua valori incontestabile ale handbalului? Care antrenor nu si-ar dori sa aiba in curte asa handbaliste? Singurul care nu le doreste este Costica Buceschi. Cand o folosesti pe Laura Chiper si pe Camelia Hotea si ai la pauza 13-11, si daca te mai uiti pe statistica si vezi ca fiica antrenorului si alte cateva nume aduse in aceasta vara pe bani multi le dau in portar, in bara sau pe-afara, nu te intrebi, ce urmareste acest Costica Buceschi? Oare conducatorii clubului brasovean sunt chiar asa de fricosi si neputinciosi? Ma indoiesc ca-s purtatori de pampersi…  Le cunosc profesionalismul acelor oameni… De asta stau si ma minunez…  Chiar nu se aude vocea tribunei in birourile gruparii de sub Tampa? Pana si contestatarii lui Bogdan Burcea din urma cu vreo doua sezoane il regreta acum pe oltean! Sa nu spunem de suporterii cunoscatori ai fenomenului care o vor adusa pe Mariana Tirca pe banca. Sigur, asta-i putin probabil, pentru ca antrenoarea Mariana Tirca-i o profesionista si nu se baga-n compromisuri… Dar e bagata la mijloc cea mai in forma jucatoare a Brasovului la ora asta: Sorina Tirca! Cum e posibil sa ai pe banca o jucatoare declarata cea mai buna handbalista a etapei, si tu sa nu-i arunci o privire la Roman? Sa mai bagi si din top verzi si uscate ca… si ca… si ca… Haide mister Costica ne lasi? Ti le da Tata Doamne asa cum le meriti! Infrangere la Roman, infrangere acasa cu trupa lui Weber! Si matale domnule profesor o dai pe fete, nu? Pai aceste fete cine le antreneaza? Eu? Ursii Tampei? Despre ce criza de forma psihica le spui suporterilor acolo ca eu nu ma pricep la d’astea? Cine te mai crede domnule profesor Costica Buceschi? Ne-ai mintit ca nu esti ,,arbitru'' pentru Minaur si SCM Timisoara... Cine a urmarit aceste 8 jocuri din aceasta editie de campionat a incercat in primul rand anihilarea tripletei de aur sibiana: Apetrei-Moldovan-Bozovic! Iata ca si la meciul cu Corona, aceasta tripleta si-a facut treaba asa cum stiu ele mai bine. Sigur, fara sa stirbim din meritele celorlalte fete antrenate de domnul Weber, dar iata ca au stralucit. Oana Apetrei n-are 5 000 salariu, Ada Moldovan, indreptatita sa ceara aceasta suma granzilor clubului Sibian, e modesta si joaca handbal cu sufletul deschis, banii departe de gandurile ei desi … Ivana Bozovic, frumusica de la Podgorica, joaca cu sufletul si scutura plasele portilor pe unde trece…  Si-atunci ne spui dumneatale domnule Costica Buceschi de criza psihica? Sigur ca ,,imbuibatele’’ daca n-au pe card cei 5 000 la timp, stramba din nas, dar vecinele sibience de la Cisnadie, joaca, castiga, si se zguduie vestiarul cand striga ,,Sa vina banii la baieti’’… pardon, asta-i din alt film, ele intra in vestiar se bucura 3-4 minute si se gandesc la meciul urmator… 24-25 la final intre ASC Corona 2010 Brasov si CS Magura Cisnadie, cu Ivana Bozovici, parerea mea, jucatoarea partidei… Sambata in Sala Rapid, au mers vicecampioanele de la Braila pentru confruntarea cu rapidistele. Unul dintre cele mai frumoase jocuri ale rundei, asta cu siguranta datorita suporterilor visinii. Si datorita daruirii cu care se joaca handbal in aceasta sala decatre  formatia lui Vasile Margulescu. N-a fost sa fie ziua rapidistelor, chiar daca goalkeeperii   au fost magistrali! Chiar daca Elena Dache a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestei editii de campionat cu un trasor de la sold, mingea lovind ambele bare laterale ale portii inaite de-a poposi in plasa acesteia! Chiar daca Alexandra Trifan tragea un picior dupa ea, a marcat de 11 ori! Chiar daca Ana Chirigiu, depasita fizic de adversare, n-a fost cu nimic mai prejos decat acestea, mai mult luptand corp la corp si aratand de ce-i frumos handbalul in visiniu! 13-14 la pauza si 25-26 la final pentru fetele lui Florentin Pera! O victorie muncita a brailencelor si un MVP de mare calibru, rapidista Ana Chirigiu! In fine, duminica 12 noiembrie, in templul handbaului, Sala Traian din Ramnicu Valcea, HCM Ramnicu Valcea a trecut nu fara emotii de galatencele de la Danubius. 12-6 la pauza si 26-17 la final intre HCM Ramnicu Valcea si CSU Danubius Galati! Cristina Florica a fost principala marcatoare a gazdelor cu 7 goluri, fiind desemnata dealtfel si cea mai buna handbalista in acest joc.  Timp pentru statistici nu avem pentru ca de marti 14 noiembrie incepe etapa cu numarul 10. Etapa debuteaza odata cu jocul dintre vicecampioanele de la HC Dunarea Braila si handbalistele de sun Meses ale lui Gheorghe Tadici, HC Zalau!