Etapa 18 la handbalul feminin din Divizia A Seria B fara nicio surpriza!

Iata ca handbalul feminin al Diviziei A din Seria B a trecut inca un hop, al 18-lea, intr-un campionat mai penibil ca niciodata… Nu intram in amanunte ca le-am tot scris in ultima perioada si devine plictisitor… Stim de retrageri din campionat, stim de ,,manevrele’’ pe care le fac cuplurile care arbitreaza jocurile, manevre acoperite cu sau fara acceptul regulamentului… Suntem constienti ca nu intereseaza pe nimeni atata timp cat SUS trebuie sa fie aia cu bani, cu posibilitati financiare… Despre aialalti, pur si simplu pasionati de sport si de acea placere de-a juca handbal, nu intereseaza pe nimeni. Cred doar EI, pentru ca pe noi ne intereseaza… O etapa cu numarul 18 inceputa inca din 19 februarie, intre junioarele de la ACS Odorheiu Secuiesc, o echipa deposedata de 5 puncte pentru nerespectarea cerintelor regulamentului in ceea ce priveste jucatorii cu dubla legitimare si echipa federatiei, tot de junioare zice-se si ea, National Ramnicu Valcea. Nu ca junioarele gazde ar fi avut nu stiu cate puncte, dar si din ZERO ala cate aveau dupa 15 infrangeri din jocuri, li s-au mai luat 5, astfel ca istoria va ramane sigur… -5! Pana acum… In Sala Sporturilor din Odorheiul Secuiesc, deloc inghesuiala mare in randul iubitorilor de handbal feminin, din pacate, un public alcatuit in mare parte din parinti ai handbalistelor gazde si cativa gura casca… A fost un joc fara istoric, la discretia jucatoarelor pregatite de deja celebrul federist Marius Danilet, omul bun la toate, antrenor principal la centru, antrenor secund la nationala mica, iar principal la echipa Colegiului Energetic, iar secund pe nu stiu unde si iar principal-secund prin noile structuri ale noul STAFF FRH-ist 2018! Daca i se poate si omul are capacitate, de ce nu? Cati antrenori se pot lauda cu performanta de-a o avea ca secunda pe marea ex-internationala Steluta Luca, totusi vicepresedinte in FRH, nu oriunde…? Mai conteaza parca toate astea dupa celebrul 14 februarie 2018? Cu ,,dedicatie’’ pentru acest joc, o brigada muresana cu A.Moldovan -M.Stan care sa limpezeasca spiritele inainte de Qatar (n.r. echipa Colegiului Energetic din Rm Valcea s-a calificat cu succes intre primele 8 echipe in Qatar la ,,scolare’’)… Dupa un 12-17 la pauza, 19-37 la final pentru jucatoarele centrului valcean. Jucatoarele gazde n-au aratat nimic nici de aceasta data, ba mai mult de atat, multe dintre ele arata ca-s mai active pe conturile retelelor de socializare decat acolo pe parchetul salii… Poate asa-i handbalul asta al secolului XXI si noi nu stim… La vizitatoare, poarta a fost punctual forte in acest joc, ea fiind inchisa mereu de goalkeeperii aruncati acolo cu tactica perfecta ( aici trebuie remarcata intuitia lui Marius Danulet)… Chiar daca il vom supara pe profesorul Danulet, nu putem sa nu remarcam patru nume: Elena Laura Popa, Andra Liviana Moroianu, Roberta Maria Stamin, Diana Cristina Ciuca!

Corespondent: Samuel Tsungyul

Joi, 22 februarie, in Sala Sporturilor Victoria din Arad, la orele amiezii, s-au infruntat pe parchetul salii, ,,gazdele’’ de la ACS Crisul Chisineu-Cris si una dintre cele mai bogate echipe din serie, FC Arges, o echipa cu sperante… dar… fara prea mari pretentii…  Fara 3 dintre ,,piesele grele’’(Morariu accidentata, Put la inmormantarea unuia dintre bunici si Sas prezenta la liceu sa-si sustina competentele pentru Bacalaureat) pentru linia de 9m, principalul tehnician al aradencelor, Mihaela Chereches, s-a vazut nevoita sa ,,improvizeze’’ pentru posturile interimarilor… Partida le-a prins pe aradence cum nu se putea mai rau… Si-a mai picat peste echipa si neputinta lui Pop, in poate cea mai slaba prestatie a carierei… Intr-o zi nefasta, aceasta nereusind niciun un gol din 5 aruncari…  Crisul deschide scorul in chiar minutul 1 prin probabil cea mai serioasa handbalista din lot, Roxana Boldor, dupa care urmeaza o serie de ratari, de ambele parti e drept, oaspetele egaland la 1 in minutul 4. Argesencele marcheaza de doua ori consecutiv, Crisul revine la un gol prin Petruse, in minutul 6, pentru ca oaspetele refaca diferenta de doua goluri prin Obedeanu, cea mai experimentata handbalista a vizitatoarelor.  Pentru ,,gazde’’ marcheaza din nou Boldor de doua ori si se reface egalitatea pe tabela in min 9, dupa care Argesul reuseste sa ramana la conducere pe tot parcursul primei reprize, o repriza incheiata 10-13! Repriza secunda a mers dupa acelasi scenario cu care s-a incheiat prima repriza. S-a mers la unu , doua, maxim trei goluri, gazdele nereusind sa se apropie prea tare de adversare, reusind doar sa se mentina in plasa acestora sis a incerce sa speculeze eventuale greseli… Acest scenario a fost posibil pana in minutul 55, atunci cand aradencele au terminat benzina, vizitatoarele profitand si marcand de trei ori pentru un 20-26 final! Daca Mihaela Chereches a condus si in teren jocul, „sacrificandu-se” pe postul de centru si interimar stanga, de la gazde le mai putem remarca pe Roxana Boldor, revenita la valoarea cu care ne-a obisnuit, fiind si principal realizatoare a echipei cu 11 goluri din 14 aruncari, parca o usoara crestere de forma sportiva la extrema Anamaria Iuga, si poate Petruse, care incet, incet intra in angrenajul echipei. Fara sa stirbim din meritele invingatoarelor, trebuie sa spunem ca epidemia de gripa care-a intrat in vestiarul aradencelor a cam facut ravagii in ultima perioada. Poate daca s-ar da si caldura la sala de antrenament… De la vizitatoarele din Pitesti, pe langa Popescu, principala marcatoare cu 13 goluri din 17 aruncari si Stanca, cu 6 din 7, din nou s-a facut remarcata Mihaela Obedeanu, jucatoare care va pleca probabil de la echipa la finele sezonului, la o echipa dn varful Ligii Florilor. Nu putem sa nu remarcam la acest joc, arbitrajul execrabil al cuplului resitean Gurbina/Stanciu, un arbitraj „apostrofat” destul de serios de publicul present in tribune… Cu siguranta ca cei doi resiteni au fost la cea mai slaba prestatie a lor din intreaga cariera… Dar cu ce le incalzeste pe sportivele aradene? Cu siguranta ca daca aceste sportive ar beneficia de o sala de sport in orasul Chisineu-Cris, altele ar putea fi performantele sportive… Poate cineva are ochi sa vada si tupeu sa acceseze niste fonduri… Aceste sportive chiar merita!

Corespondent: Traian Tomoioaga

,,S-a mai dus pe apa Begai o echipa!’’… Asa a inceput corespondentul relatarea de la Pitesti, de la primul joc dintre cele trei ale zilei de sambata 23 februarie… Inca de la anuntarea echipelor de catre crainicul din Sala Trivale, echipa banateana s-a prezentat in Arges cu multe tinere, fara nume, desi am fost invatati ca in cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, studentele sa aiba un nume in handbalul feminin… Chiar daca zvonurile circula si dau una dintre echipele Timisoarei ca si desfiintata, cineva se incapataneaza… ,,Gazdele’’ de la CS Dacia Mioveni 2012, au venit la sala super incarcate odata cu reistalarea lui Alexandru Dedu in fruntea FRH-ului. Ca nimic nu i s-a intamplat presedintelui argesean dupa ,,frauda sub ochii presei’’, n-avea nici cea mai mica incarcatura asupra elevelor trioului Amariei-Hutupan Dinu-Tuca… Si timisorencele incep curajos jocul, se tin scai de titrata Oana Bidascu si deja experimentata Ana Vacariu… Banatencele iau la tinta barele portii argesene, o mai dau prin plasa de protectie din spatele portii, au o aparare visatoare si repede trec cele 30 de minute ale primei reprize, pe tabela scorul inregistrat 18-15! E adevarat ca in poarta miovencelor, Mititelu si-a facut pe deplin datoria, chiar daca in multe cazuri din postura 1 la 1… Daca mai luam in considerare si vaselina de pe minge pentru handbalistele de pe Bega… Repriza secunda incepe ca si prima, cu echipa Mioveniului jucand un handbal spectacol, cu aceeasi Mititelu in zi de gratie, cu incursiuni rapide ale handbalistelor muntence, cu repuneri lungi, precise, dupa parade, pase directe la 10 m de poarta adversa, in cele mai multe cazuri cele scapate pe contraatac, indeplinind simple formalitati de-a introduce mingea in poarta… Nu pot fi acuzati de nimic prahovenii M.Babau - A.Roibu, cei care-au condus jocul din Sala Trivale, mai ales ca si-au permis (sau au avut curajul) sa o sanctioneze la un mement dat cu cartonas galben pe ex-internationala Carmen Amariei, principalul de pe banca argesenilor. Chiar daca au jucat de multe ori in 5, gazdele au facut spectacol pe teren, diferenta pe tabela crescand constant… La final de joc, 32-24! Daca din tabara rosilor de la Universitatea de Vest Timisoara a miscat cat de cat Iulia Apostolescu si Madalina Istrate, de la gazde, Mititelu a facut tot jocul, fiind activa in poarta si repunand rapid mingea pentru atac, a jucat destul de bine Oana Bidascu, chiar daca in multe faze ale jocului a fractionat faza de atac si Ana Vacariu, excelenta pe ambele faze ale jocului. Din pacate pentru unele dintre handbalistele Timisoarei, ele sunt mai active la EPIC decat pe parchetul salilor de sport… Si-atunci sa ai performante?

Corespondent: Georgiana Emilia Stoian

Probabil cel mai asteptat meci al iubitorilor de handbal feminin din orasul municipiu de pe Bega, s-a disputat in Sala Sporturilor Constantin Jude intre echipele SCM Timisoara si ASC Corona 2010 Brasov. A fost un meci revansa intre echipa banateana impotriva cuplului ASC Corona – FRH! Si le-au platit-o brasovencelor cu varf si indesat, desi tinerele junioare ale Brasovului n-au avut nici cea mai mica parte de vina, dupa marsavia din tur, atunci cand niste persoane fara onoare si fara caracter, si-au permis cu acordul federatiei (s-a demonstrat mai tarziu) sa introduca intr-un joc din Divizia A, 9 handbaliste din Liga Florilor… Principalul technician al brasovenilor, Eugen Ciulei, a ajuns pe malurile Begai cu o echipa de rezerve ale ,,satelitului’’ Corona, cu un portar si 9 jucatoare de camp, ceea ce l-a facut pe unul dintre suporterii galeriei echipei de fotbal ASU Poli Timisoara, unul dintre sustinatorii (SI) handbalului, venit pe Constantin Jude impreuna cu alti cativa colegi si-a se reorganiza pentru handbal, dupa ce-au fost 90 de minute in frig la jocul de fotbal dintre ASU Poli si Chindia Targoviste sa se amuze exclamand: ,,Venit-au 10 din Brasov, cu antrenoru’ 11…’’ Dupa ce handbalistele de sub Tampa au marcat primele, prin Ana-Maria Lopataru, banatencele au egalat foarte rapid, ba chiar au si trecut in avantaj pe tabela, prin doua goluri semnate Anca Onicas si Stefania Florea, in minutul 4, reusind chiar sa faca 3-1 prin reusita semnata Jelena Marković. Oaspetele n-au venit la plimbare ci sa demonstreze ca sunt handbaliste, si le-a reusit asta pana in minutul 7 cand au reusit sa restabileasca egalitatea la 3 prin golurile reusite de Oana Caprar si Ana-Maria Lopataru. Dupa acest inceput echilibrat, odata cu minutul 11, ceva se rupe in angrenajul echipei brasovene, timisorencele profita si dupa golul de 6-4 marcat de Diana Predoi isi incep ascensiunea, Diana Postavaru, goalkeeperul Coronei a facut ce-a putut si cat s-a putut… Foarte bune interventiile ambilor goalkeeperi dintre buturi, Bianca Curment de la gazde si Diana Postavaru de la vizitatoare, care-au limitat prin interventii proportiile scorului in primele 10 minute ale jocului de pe Constantin Jude!  Poate au contribuit la asta si barele portilor, poate si inexactitatile in aruncari ale jucatoarelor ambelor echipe…. Doua aruncari de la 7m parate de Bianca Curment la Lopataru si Caprar, contraatacuri rapide finalizate cu goluri, si la finalul primelor 30 de minute, 19-8 pe tabela! Repriza secunda a fost inceputa in forta de elevele lui Lucian Ghiulai, care-au reusit 3 goluri in doua minute prin Manuela Manda, Jelena Marković si Ioana Radoi, scorul inregistrat pe tabela, 22-8! Patricia Zainea, a reusit primul gol al brasovencelor in repriza secunda, pentru 22-9… Si-a urmat un adevarat galop de sanatate, cu goluri spectaculoase, faze rapide care le-au surprins pe tinerele jucatoare ale Coronei… 43-21 a fost rezultatul final al penultimului joc al etapei, un joc in care principalul gazdelor a rulat intreaga banca avuta la dispozitie. De la formatia gazda, Bianca Curment prin paradele de exceptie, arata ca este totusi portar format la un centru de specialitate si-are in picioare nenumarate jocuri in Liga Florilor. Jelena Marković, Manuela Manda si Anca Onicas, fiecare cu cate 5 goluri reusite au fost principalele marcatoare ale banatenilor. De remarcat ca 12 din 16 jucatoare au marcat in acest joc pentru echipa banateana. De la ASC Corona 2010 Brasov, Ana-Maria Lopataru cu 6 goluri a fost principala realizatoare a brasovenilor. Au avut prestatii destul de bune, Patricia Zainea si Oana Caprar.

Corespondent: Alecsandra Maria Daneliuc

Un meci fara miza pentru gazde, cu miza mare pentru oaspeti… Bine, miza mai mare pentru gazde decat pentru oaspeti, mai ales acum cand toata lumea s-a ,,cardasit’’ si vor sa bage neaparat Dacia sponsorului in Liga Florilor. Au inceput sa zornaie banii, nu? Coalitiile de la federatie isi spun cuvantul! In Sala de Sport a gimnaziuui Liviu Rebreanu, au ajuns arbitrii, cu ,,dedicatie’’, maramuresenii A.Gherman si A.Moldovan. Limbile dezlegate dupa un pahar, doua, de la ,,Cina cea de taina’’ din noaptea lui 13 spre 14 februarie, povesteau cu iz, despre neputinta celor de la CS Dacia Mioveni 2012, care aveau, zice-se, cele trei puncte in cont in jocul din capitala MM-ului. Dar daca ,,limba dezlegata’’ a spus clar: ,,N-am avut cum s-o bag eu in ate! Ele-au fost neputincioase la 9m…’’ E istorie si asta… Un joc intre junioarele de mare viitor de la ACS Olimpic Targu Mures, acum cu antrenorul in TOP3 CA al FRH-ului si vizitatorii din Oradea de la CSU! Cu o deplasare Oradea-Targu Mures chiar in ziua meciului, fara aportul a doua jucatoare de baza, oradencele si-au aparat sportiv sansele pana la final! Un meci foarte frumos din punct de vedere sportiv, un meci de lupta, un meci in care ambele echipe au facut risipa de efort, a fost interupt dupa 30 de minute de sirena salii gimnaziale la scorul egal 13! Siteurile de socializare n-au mai fost bombardate cu mesaje ca-n inainte de 14… Aveau simplu, o revansa de luat! Si-au luat-o la final de joc, atunci cand cei doi din Maramures, au acordat un 7m celor din Targu Mures, un 7m contestat degeaba de oradeni… Daca ei n-au Dacia in oras! Ce sa le dea ei celor de la FRH? Si daca la Oradea a fost 30-28, la Targu Mures a fost tot 30 dar la 29, pentru ca golul 30 al gazdelor a fost marcat atunci cand toata lumea se pregatea sa aplaude egalitatea…! Pana si doamna profesoara Doina Ardelean, antrenorul principal al vizitatorilor, s-a consolat cu ideea ca n-au ce sa caute ei din Oradea, o echipa cu buget mic, poate cel mai mic, la egalitate cu cel al celor de la Universitatea de Vest Timisoara, la masa cu bogatii de la Mioveni. De la formatia gazda, Barabas, Dima si Ola, iar de la vizitatoare, vesnic tinerele Claudia Cetateanu si Valeria Motogna au fost parca peste colegele lor… Se cunoaste CS Minaur Baia Mare, promovata direct, se cunosc SCM Timisoara si CS Dacia Mioveni 2012, echipe care vor merge la Turneul Final al barajului de promovare, echipe de pe locurile 2 si 3 (cu drept de a merge la jocurile de baraj) sau nu mai conteaza nici asta… Doar ,,Handbalul e noul sport national!’’…

Corespondent: Judita Panait

Echipa CS Minaur Baia Mare si echipa din Resita au stat in aceasta etapa. Sambata 3 martie ne asteapta 6 meciuri interesante in cadrul etapei cu numarul 19: