Nicio surpriza in etapa XXII-a la handbalul feminin din Divizia A al Seriei B!

Lunga pauza s-a sfarsit si pentru handbalistele din divizia secunda… Etapa XXII-a pentru echipele din Seria B, a fost deschisa odata cu jocul de la Ramnicu Valcea dintre formatia federatiei, National si studentele Universitatii de Vest din Timisoara. Formatia gazda revenea pe teren propriu dupa o surprinzatoare victorie obtinuta la satelitul ASC Corona 2010 Brasov in 10 martie, 32-26, in timp ce vizitatoarele de pe Bega au avut o pauza mai lunga cu cateva zile, in etapa din 10 martie acestea au stat, dar nu prea pe roze, pentru ca in intermediara din 7 martie, au inregistrat un esec sever la Resita in Polivalenta colegelor echipei municipiului de pe Barzava, 20-33! Echipa federatiei a inceput mai bine jocul, le-au iesit aproape totul elevelor lui Marius Danulet, astfel ca pana la pauza si-au asigurat un confortabil avans pe tabela de scor, 18-12! Probabil deplasarea lunga de la Timisoara la Ramnicu Valcea, probabil si lipsa entuziasmului din tabara banateana, o echipa care se confrunta cu pierderi de efectiv, din lipsa banilor evident, o echipa care joaca din placere acest handbal, au dus la inca un esec in deplasarea de la Ramnicu Valcea. Sau poate ora 10 a diminetii… Cuplul de arbitri format din L.Cruceru si F.Radulescu, ambii din Mehedinti, au fluierat un final de joc in care pe tabela scorul a ramas inregistrat minute bune… 31-26… Bucurie in randul tinerelor echipiere ale echipei de pe malurile Oltului, capete plecate ale neputintei in randurile bravelor totusi handbaliste ale echipei de pe malurile Begai…

Corespondent: Miruna Damian

In Sala de sport Constantin Jude din Timisoara, echipa SCM Timisoara si-a asigurat si matematic prezenta la turneul de baraj al promovarii in Liga Florilor, obtinand fara problema victoria in compania tinerelor junioare ale Olimpicului din Targu Mures. Dupa primele 30 de minute ale unei prime reprize echilibrate din punct de vedere sportiv, dezechilibrate pe tabela, 17-10, datorate unor greseli copilaresti ale junioarelor targmuresene, intr-un joc arbitrat destul de discret de arbitri salajeni D.Pavel -M.Rus… Si repriza secunda a apartinut banatencelor, acestea ducand scorul la final pe tabela la 36-24! Poarta gazdelor a functionat din nou, multumindu-l pe principalul Lucian Ghiulai, Sabine Klimek cu 7 goluri, a fost cea mai buna marcatoare a gruparii banatene, in timp ce dincolo, la formatia vizitatoare, Monica Barabas cu 8 reusite a fost principala realizatoare a echipei din Targu Mures si arata de ce multe cluburi din Europa si-o doresc in curte… Cine va reusi sa-i obtina semnatura? Va pleca in Norvegia asa cum circula zvonurile prin targ? Va pleca dincolo peste granite in Ungaria sa fie coechipiera cu Madalina Zamfirescu la VSC Debretin? Cine da mai mult? Si daca Claudiu Evi va prelua CSM Targu Mures asa cum se discuta in cercurile inalte de specialitate din orasul Targu Mures, vom avea de a face cu transferuri masive de la Olimpic catre CSM nu-i asa? Mihaelei Evi revenindu-i in sarcini cresterea de talente in curtea ,,olipicelor’’…

Corespondent: Tica Jula

Vineri dupa amiaza, in Sala Polivalenta a municipiului de pe Barzava, formatia din Resita a primit vizita echipei CSU Oradea. Deloc impresionate de numele grele din formatia oradeana, studentele lui Cristian Busuioc n-au dat nici o sansa jucatoarelor cu nume grele in handbalul mare, Motogna, Cetateanu, Vartic… Chiar daca s-a ,,rupt’’ in debutul de partida si Bea Kovari, sportiva resimtind dureri la dreptul la care fusese operata de ligamentele incrucisate…  Oaspetele n-au fost la conducere pe tabela niciodata in acest joc… Probabil s-au speriat ca ar putea ajunge la jocurile din turneul de calificare al promovarii si-au preferat sa nu riste asta… Gazdele au condus ostilitatile pe toata durata primului mitan, intr-o repriza in care doar Motogna a aratat ca mai stie cum sta treaba prin handbal, iar Cetateanu a aratat ca ,,cine n-are… sa-si faca rost…’’! 12-11! Repriza secunda incepe intr-o usoara nota de dominare a vizitatoarelor, parca putin mai concentrate, desi, n-au reusit decat sa egaleze… Si daca vizitatoarele doar au incercat, gazdelor le-a cam iesit! La doar 11 minute de la reluare, pe tabela am putut vedea un 20-15, iar placuta cu Time-Out a fost aruncata pe masa oficiala… De bun augur, sau oarecum, pentru ca in 10 minute, gazdele au marcat odata iar vizitatoarele s-au apropiat la doua lungimi, 21-19 in minutul 51! Resitencele au gestionat mai bine finalul,  arbitri A.Draganescu si A.Eremia din Gorj, consemnand la final 26-20 in foaia de joc, rezultat afisat si pe tabela. Alina Cristea a fost principala realizatoare a resitencelor cu 8 goluri, iar de la oaspete, doar Vali Motogna a mai spalat rusinea vizitatoarelor prin prestatia in joc… Trei puncte importante pentru gruparea din Banatul montan care-o propulseaza in clasament pana pe pozitia a cincea, cu 30 de puncte, unul mai mult decat vizitatoarele din Oradea care din pacate au ,,predat armele’’, lasand cale libera unei formatii din Arges, spune-se mai bogate, nu si mai valoroase… Dar asa e poate handbalul din divizie in era Dedu…!

Corespondent: Jenica Avram

Ultimul joc al zilei de vineri, 30 martie, s-a disputant in Sala Sporturilor ,,Lascar Pana’’ din Baia Mare, acolo unde s-au intalnit gazdele de la  CS Minaur si vizitatoarele de la ASC Corona 2010 Brasov. A fost un joc la discretia gazdelor din Baia Mare, care-au bifat inca o victorie in cursa solitara catre Liga Forilor. Daca de la vizitatoare doar Sorina Tirca arata ca joaca oriunde, la formatia maramuresana, se contureaza deja lista cu jucatoarele care parasesc gruparea handbalistica… Si cum nu iese fum fara foc, se aud tot mai vehement zvonuri ca de la echipa actuala ,,zboara’’ mai toate jucatoarele care-au pus umarul la promovare… Vizitatoarele de la Corona s-au tinut scai de maramuresence doar 8 minute. Din minutul 9 incolo, jocul a fost la discretia gazdelor, care au folosit in acest joc multe jucatoare tinere si foarte tinere. Daca n-a fost utilizata Elenei Avdekova, a surprins si neutilizarea Corinei Biric, semn ca sunt ca si plecate ca deh, au oferte cica mai bune…  Pana la pauza, doar 16-12! D.Chiriac si D.Vlasa, ambii din Bistrita Nasaud au fost arbitri in acest joc. Cea mai mare diferenta de scor inregistrata pe tabela, 30-20, s-a inregistrat in minutul 51, chiar daca pana la finalul de joc, doar noua goluri diferenta au mai ramas, 34-25! Daca de la gazde Andreea Tekar a fost principala realizatoare cu 8 reusite, tot atatea si-a trecut in cont si Sorina ,,Sfinxul’’ Tirca de la formatia de sub Tampa. Dupa cum bine probabil stiu iubitorii de handbal, ambele marcatoare sunt coechipiere in lotul national, echipa calificata la Mondiale…

Corespondent: Lucaci Szendrei

In Sala Sporturilor Trivale din Pitesti, s-au infruntat formatiile CS Dacia Mioveni 2012 si formatia CS Crisul Chisineu Cris, in probabil cea mai frumoasa partida a rundei. A fost o partida ,,Shaworma cu de toate’’ acest joc intre cele doua echipe… Ce stiau cert diriguitorii handbalului argesan al celor din Mioveni, era victoria echipei din Resita pe teren propriu si scoaterea din lupta a celor de la CSU Oradea. Ce nu stiau ei, era faptul ca echipa aradeana mergea la Pitesti sa-si vanda scump pielea… Si spre surpriza tuturor, oaspetele n-au facut simplu act de prezenta in sala din orasul lui Dobrin… Scurt si la obiect, vizitatoarele iau repede doua lungimi avans pe tabela… Plecata drept favorita in acest joc, datorita pozitiei ocupate in clasament inaintea acestei runde, Dacia Mioveni revine in joc in minutul 4, in urma unui (evident sau nu!) 7m acordat de cuplul brasovean, F.Dusa -M.Manea, gazdelor, Ana Vacariu facand 1-2, pentru ca in faza imediat urmatoare, Norica Parvulescu sa egaleze la 2! Mai mult, in minutul 6, gazdele trec in avantaj pe tabela prin reusita Oanei Bidascu, 3-2! Au urmat vreo 4 sau 5 minute de joc confuz, in care ambele echipe se joaca de-a handbalul, si daca oaspetele egaleaza la 3, tabela refuza sa inregistreze scorul si se reseteaza si cronometrul… Ciudat nu-i asa? Imi amintesc ca imi relatase acest aspect la un joc un corespondent si refuzam sa cred acest aspect… M-am convins cu ochii mei ca se intampla lucruri la Pitesti… Sigur ca-n urma articolelor cu subiect si predicat scrise de subsemnatul cu ajutorul diferitilor corespondenti, am devenit, nu prea agreat al gruparii argesene… Si nimic mai nimerita ocazia pentru doamna Luminita Hutupan-Dinu sa-i avertizeze pe cei doi arbitri sa ma scoata de pe suprafata de joc ca de, incurcam handbalistele pe acolo… Si daca am trecut in tribuna, a fost ok pentru linistea handbalistelor gazdelor si-a antrenorilor acestora. N-a fost ok insa ceea ce-a continuat sa se intample cu tabela de scor… Pe tabela nu se afisa cronometrul! O practica deci intalnita mai des pe-acolo… Regulamentar a fost in regula dupa cum spuneau cei de la masa oficiala… Neregulamentar sunt convins eu si zic ca a fost… Ca ei sunt oficiali, e drept, dar cine-s ,,ei’’ oficial? Dupa resetare, jocul intrerupt multe minute a uscat cu siguranta transpiratiile de pe trupurile sportivelor ambelor formatii… S-a resetat totul, nu si cronometrul care-a fost din nou la discretia ,,lor’’, iar afisajul arata 00:00… Gazdele fac 4-3, oaspetele egaleaza la 4, iar trec in avantaj argesencele si iar egaleaza oaspetele aradene… Si ca sa nu se creada ca au facut simplu act de prezenta, gasesc cavalerii una buna, si-o trimit pe banca pe Boldor pentru doua minute… Si daca extrema dreapta a argesencelor o da in bara, pe contraatac, oaspetele reusesc sa obtina un 7m si o eliminare in tabara gazdelor. Se face 5-6! ,,Gazdele’’ egaleaza la 6 prin Ana Vacariu! Jucatoarele de la Crisul se precipita, dau niste aeriene catre tabela de scor, mai apara si Dumitrache una, mai dau una in bara vizitatoarele, iar miovencele ajung sa aiba 11-8! Si ce daca, isi spune Ligia Put si trimite o torpila de ii da mainile peste cap goalkeeperului gazdelor Ramona Dumitrache si face 11-9! La 12-10, Carmen Amariei cere Time-Out! La reluarea jocului, ,,vaselina’’ de pe minge face ca aceasta sa ajunga la extrema Adnana Pop, care a lasat bazarul din Baia Mare pentru o zi si-a venit la meci, si le arata jucatoarelor Daciei din Mioveni cum se face un lob cu finalizare, iar pe tabela scorul devine 12-11! O faza pe care au aclamat-o si ,,neutrii’’ spectatori din tribuna, iar banca Crisului a fost la propriu in picioare aplaudand reusita lui Nana Pop… Goalkeeperul gazdelor respinge in bara o aruncare a Biancai Mirca, intr-o faza ciudata zic eu, aparare in semicerc, mana in gat la pivotal aradean si-n loc de 7m cu eliminare se pleaca pe contraatac, trasformat in pozitional, dus pana la limita pasivului de jucatoarele argesene, acestea obtinand maximum din faza, aruncare directa in minutul 30:00, o aruncare pe care Ana Vacariu o trimite direct in mainile Mirelei Morariu! 12-11 rezultat la pauza! A fost o repriza a portarilor celor doua echipe, zic eu, de-o parte Ramona Dumitrache si Cristina Mititelu, iar de partea cealalta, Amalia Corha si Zsuzsana Salata! La reluarea jocului, se ajunge la 13-13, dupa care formatia gazdelor ia repede 4 lungimi pe tabela de scor, buclucasa tabela pe care a revenit si cronometrul… Si daca Roxana Boldor nu aude sa nu execute ea lovitura de la 7m obtinuta dupa un fault grosolan asupra ei, o face mare pe Mititelu ratand executia! Deloc demoralizate si impacate cu idea scorului de pe tabela, jucatoarele de la Crisul incep sa joace un handbal colectiv de si in echipa, reusesc goluri frumoase si spectaculoase si se apropie la 19-18 pe tabela de scor. Ana Vacariu face cu 12 minute inainte de final 20-18… In minutul 48:05, cea mai interesanta faza a jocului: o lovitura de corner pentru formatia vizitatoare, arunca din colt Bianca Mirca, Mirela Morariu se plimba ca pe bulevard singura in semicercul de 9m, arunca si inscrie pentru 20-19! E momentul in care principalul Daciei Mioveni ia foc si incepe sa vocifereze. Fara rost evident, pentru ca, conform regulamentului jucatoarea Crisului putea sa faca orice acolo la acel moment… Bine, numai ex-internationala Carmen Amariei nu are habar de acest lucru! Sau are dar credea ca impresioneaza… La scorul 21-20, in minutul 50: 27 de secunde, arbitri fluiera ,,picior’’ si arata atac al Crisului… De la masa oficiala insa, se dicteaza Time-Out surprinzator spre nemultumirea intregii banci aradene… Este momentul in care primarul Ion Georgescu paraseste sala… Probabil rusinat…sau poate a mers la tigara… Potrivit moment zic eu! Nervozitatea jucatoarelor isi pune amprenta pe joc! Injurate din tribune, injurate de jucatoarele gazdelor, ,,hartuite’’ verbal si fizic… Cele doua moldovence, Mirca de la vizitatoare si Bidascu de la gazde se contreaza reciproc, se lovesc cu coatele chiar, iar arbitri le trimit pe ambele pentru doua minute pe bancile de rezerve… Intervine si principalul Carmen Amariei care o provoaca verbal pe pivotal Bianca Mirca, gesturi si gesturi, Mirca aplauda masa oficiala si vede cartonasul rosu… Era la a treia eliminare de doua minute… In ultimele 8 minute din joc, goakeeperul gazdelor Ramona Dumitrache apara cam tot, chiar daca si la Crisul, mezina Rahela Calin are o parada de exceptie, Norica Parvulescu nu mai rateaza cu nonsalanta, Ana Vacariu inscrie si ea din fault in atac, si cu 38 de secunde inainte de final, principalul Daciei cere Time-Out… Nu se mai intampla practic nimic si 28-23 este rezultatul final al unui joc antrenant. Cele 3 puncte obtinute de jucatoarele Daciei, o propulseaza pe aceasta pe pozitia a treia in clasament, cu 4 puncte avans fata de echipa din Resita si cu 5 puncte avans fata de CSU Oradea, formatia argeseana luand practic o optiune serioasa pentru ocuparea unuia dintre cele doua locuri care duc la turneul de baraj al promovarii. Greu de crezut ca mai pot pierde aceasta pozitie jucatoarele Daciei din Mioveni… Ana Vacariu cu 8 reusite si Norica Parvulescu cu 6, au fost principalele marcatoare ale Daciei, in timp ce Roxana Boldor cu 10 goluri si Ligia Put cu 5, au fost principalele marcatoare ale Crisului.

Declaratii dupa joc:

Carmen Amariei, antrenor Dacia: ,,Consider ca a fost un meci disputat, pana undeva in minutul 35-40, si pe considerentul ca s-a marcat foarte mult din situatii clare. Totusi faptul ca am obtinut cele 3 puncte ne da o oarecare liniste inaintea disputei de miercurea viitoare (n.r. CS Dacia Mioveni – ACS Odorheiu Secuiesc , miercuri 4 aprilie). Felicit si echipa adversa, care au lot de jucatoare tinere, care muncesc. Sunt cateva de perspectiva si ar fi bine sa le vedem cat de curand si prin Liga Nationala’’.

Florica Boldor, antrenor Crisul: ,,Asa cum am mai declarat, Crisul si Mioveniul au bugete, obiective si organigrame diferite. Noi nu avem obiective inalte pe termen scurt. Noi ne dorim sa crestem jucatoarele tinere pe care le avem. Consideram ca pasii mici si siguri sunt ceea ce avem nevoie in acest moment. Muncim sa construim o echipa, cu rabdare, cu seriozitate, cu stabilitate . Din punctul nostru de vedere, meciul cu Mioveniul a fost unul bun, in care fetele noastre au demonstrat ca nu sunt de neglijat in acest campionat. Modul in care fetele au abordat acest meci ne face sa credem ca locul pe care ne clasam la acest moment nu reflecta valoarea individuala si colectiva a fetelor noastre. Avem sigur de muncit la omogenizarea echipei, lucru pe care ne vom focusa din vara, cand jucatoarele care au jucat la Crisul pe dubla legitimare vor deveni, speram, jucatoarele noastre. Bazandu-ne pe continuitate in sprijinul autoritatilor locale si a sponsorilor nostri, nu putem decat sa promitem ca vom fi din ce in ce mai buni’’.

Multumesc pentru promptitudinea cu care au transmis informatiile corespondentilor din teritoriu!

660 fotografii in doua albume de la joc gasiti pe pagina personala de facebook a autorului articolului!