Ioana Cristina Corburean - Profil de campion...

Ioana Cristina Corburean este unul dintre cei 22 075 locuitori ai unui municipiu din Transilvania, care s-a nascut pe 2 august 1994  in orasul de pe raul Tarnava Mica, Tarnaveni, in judetul Mures. Ioana, mai pe scurt, asa cum este cunoscuta in lumea tenisului de masa din Romania, sau simpatica domnisoara Ioana din Medias, locul actual al resedintei, asa cum si-a castigat renumele intre competitorii tenisului de masa odata cu participarile in Amatur. Daca tatal, Ioan Corburean, triplu campion la veterani, instructor de tenis de masa la Clubul Romgaz Medias, sora, Raluca Maria, cu 2 ani mai mica, practicanta si ea a acestui sport, ce sport si-ar fi putut alege minunea blonda? Evident ca tenisul de masa... O fire docila, ambitioasa, deloc impacata vreodata cu esecurile, la doar 10 ani, a inceput sa practice acest sport sa spunem organizat, la clubul mediesan... Nimic nou pentru Ioana, invatata deja de ceva vreme cu paleta si mingile albe de celuloid... Rade atunci cand povesteste despre traditionalele mese de beton din parcurile Romaniei, acolo unde toti se-nghesuiau indiferent de vreme... Si-atunci, ca sa evite totusi aglomeratiile, Corburean Senior a facut o masa acasa pentru fetele lui... Si bine a facut, pentru ca-n scurt timp, au inceput sa apara satisfactiile... Sau rezultatele... Chiar daca nu la primul concurs, dar a venit al doilea... Si ce concurs! A fost unul in care Ioana a surprins pe mai toata lumea... Junioare 3, ,,TOP 12 Romania’’ cu Ioana Cristina Corburean pe treapta a III-a! Si-a fost inceputul unui urcus lin dar frumos si consistent... Amintiri frumoase pentru Ioana din orasul Targu Secuiesc! Cu siguranta ca nici adversarii n-au uitat infrangerile surprinzatoarei minuni blonde din Medias! Si-odata urcata acolo, greu sa o mai dai jos... A muncit... Daca la 12 ani, multe dintre colegele de scoala avreau program ,,pe-afara’’, Ioana a intrat in sala pentru antrenamente... La Memorialul ,,Al.Verzar’’ din septembrie 2006, la categoria junioare 3, Ioana a fost cea mai buna... Pe 18 februarie, locul 3 in ,,Top 12 junioare’’... Nu intamplator, in 8 septembrie 2007, la ,,Cupa Medias’’, la categoria 12-13 ani fete, Ioana a fost pe doi, dupa o finala pierduta in set decisiv... Tot pe 2 a fost si-n noiembrie la Memorialul ,,Al. Verzer’’la Targu Mures.  Ambitia cu care a fost inzestrata, au facut-o sa munceasca si mai mult. Rezultatul a venit dupa doar 3 luni, cand la Memorialul ,,N. Angelescu’’ , Ioana a fost prima la categoria cadete! Si nu s-a culcat pe-o ureche. La concursul international de la ,,Cupa Bistrita’’, cadeta Ioana Corburean a fost pe 3, intr-o companie internationala selecta, iar munca i-a fost rasplatita asa cum a meritat: ,,In temeiul Hotararii Consiliului Local al Municipiului Medias nr.58 din 25 februarie 2008, eleva Corburean Ioana de la Scoala cu clasele I-VIII nr.2 pentru participarea la Concursul International de Tenis de masa si contributia adusa la cresterea prestigiului Municipiului Medias, se confera Diploma de Excelenta’’ inmanata de chiar primarul Municipiului Medias, Teodor Neamtu! O prezenta constanta pe podiumurile de premiere, Ioana a facut si pereche la dublu cu sora ei, Raluca Maria, urcand pe cea mai inalta treapta a podiumului inca de la debut! Daca tot am amintit de proba de dublu, sa mai amintim anul 2008, unul plin de podiumuri la concursurile la care a participat: locul 2 si locul 3 la Cupa Bistrita (la doua categorii de varsta), locul 3 la Campionatele Nationale de la Slatina... Din nefericire, asa cum se intampla doar in Romania, Ioan Corburean, tatal sportivei s-a despartit de Romgaz, iar Ioana a renuntat temporar la tenisul de masa... De curand insa, Ioana Corburean a revenit in tenisul de masa odata cu participarea in circuitul Amatur, clasandu-se chiar pe treapta a III-a la primul concurs de la revenire... Este destul de greu sa participi in aceste concursuri Amatur, costurile deplasarilor la concursuri nu-s deloc facile... Dar si-asa, Ioana este in permanenta acolo in Top 8 la fiecare participare... Ioana Cristina Corburean a ales sa participe in aceste competitii la categoria cea mai dificila, ,,Elite’’... Chiar daca nu este legitimata la Romgaz Medias, Ioana se pregateste cu Dan Daniel si Cristian Cucean, sau atunci cand timpul ii permite, cu maestrul Ioan Corburean... Noi stam cu ochii pe sportiva mediesana si-atunci cand o sa fie ceva de spus, vom spune lucrurilor pe nume! Bine-ai revenit in circuit Ioana si mult succes!