TSB Ravensburg facuta KO de SV Wolpertswende chiar pe terenul acesteia! O etapa 24 ,,nebuna’’ in Kreisliga B II din Germania! O batalie s-a incheiat, nu si ,,razboiul’’...

Iata ca fotbalul din Kreisliga B II din Germania isi continua drumul catre... Mai intelege cineva ceva? In ultima duminica din mai a lui 2018, a fost o etapa nebuna cea cu numarul 24... O etapa in care am avut parte aproape de toate... O etapa desfasurata sub un soare aproape canicular, berea a curs din plin pe gatlejurile insetate, RASISMUL si-a facut din nou aparut aparitia... Ceea ce s-a intamplat cu adevarat nu vom afla niciodata... Si spun asta pentru ca fiecare vede lucrurile din perspectiva lui... Acuzati de rasism cei de la Immenried sau pur si simplu circ? Vom afla sau nu zilele urmatoare ce decid comisiile... Iata pe scurt ceea ce ne-a oferit etapa 24 in cele 6 jocuri programate:

Arbitrul Lukas Algner, a fost nevoit sa intrerupa in minutul 89 jocul de la Immenried, atunci cand scorul a fost 1-1... Ce s-a intamplat atunci? Se spune ca Ozan Ekrem, unul dintre jucatorii oaspetilor, a fost insultat rasial... Asa sa fi fost oare? Cert a fost ca jucatorul celor de la SV Weissenau, Ozan Ekrem, a facut un sprint catre vestiare, refuzand efectiv sa mai participe la joc, atragand atentia... A fost urmat imediat de colegii de echipa, ceea ce ne face sa credem intr-o regie bine stabilita, poate premeditata... O sa vedem zilele urmatoare ce decizii se vor lua... Cert este ca jocul SV Immenried - SV Weissenau a fost oprit in minutul 89!

TSB Ravensburg – SV Wolpertswende 0-3 (0-1)  Au marcat: Simon Reichle (min.36), Thomas Stocker (min.63), Daniel Litz (min.82)

Plecati din fotoliul de lideri, jucatorii de la TSB au avut in acest joc o singura alternativa: victoria... Si jocul a inceput cum era firesc cu gazdele incercand si oaspetii ripostand... Vlad Munteanu a avut ocazia deschiderii scorului dar a fost blocat la timp de unul dintre fundasii oaspeti... Riposta vizitatorilor a venit imediat cu un sut de la distanta putin pe langa poarta lui Dominik Schwarz. Romanul e controlat serios la picioare in vreo doua faze consecutive, fundasii vizitatorilor aratand parca teama sporita fata de fagarasan, lider in clasamentul golgeterilor inaintea acestei etape... Viteza net superioara, control al mingii cum rar vezi la jucatorii de fotbal din aceste ligi inferioare din Germania, ne fac sa ne intrebam, ce cauta acest jucator la acest nivel? Dupa un cap a lui Munteanu in minutul 16, am mai notat o imensa ratare de la 6-7 m, dupa o centrare a aceluiasi Vlad Munteanu, Martin Jelen trimite cu capul putin peste transversala lui Manfred Schaden. In minutul 30, arbitrul Özkan Sen trimite jucatorii la banci pentru o pauza de 3 minute pentru hidratare... Dupa revenire, oaspetii au ocazia de-a deschide scorul, dar o balbaiala a atacantilor, il pune in valoare pe Schwarz... In minutul 36, Dominik Schwarz se vede nevoit sa scoata mingea din plasa, spre bucuria celor aproximativ 180 suporteri vizitatori veniti in Ravensburg sa-si sustina echipa... Surprinzator, jucatorii formatiei gazda, se apara la acest scor... Destul de neclar jocul la mijloc pentru jucatorii lui Jürgen Bosch... ,,Cu o floare nu se face primavara’’, spunem noi romanii, si asta am vazut la TSB, cu capitanul Leo Erlenbusch, ,,vamesul’’ mingilor celor de la TSB si al paselor lungi si precise catre extreme... Insuficient insa, pentru ca de pe extreme, Vlad Munteanu si Ramazan Canlier nu gasesc cele mai bune centrari pentru atacantul Martin Jelen... Si-asa se intra la cabine cu 0-1! Jucatorii gazdelor se grabesc sa iese de la cabine nerabdatori sa arate ca se poate... Scenariul se repeta ca-n prima repriza... Jucatorii gazdelor incearca, Munteanu e tavalit pe gazon in 3 sau 4 randuri intr-un interval de doar cateva minute. Doar un cartonas galben obtine romanul pentru vizitatori, si ala pentru o tinere de tricou...  Dupa o incercare de atac pozitional, in minutul 63, dupa o degajare la disperare a fundasilor vizitatori, mingea ajunge la Thomas Stocker, care suteaza catre poarta lui Dominik Schwarz, surprinzandu-l la 6m de linia portii, mingea catapultata de jucatorul vizitatorilor se opreste in plasa portii nefericitului Schwarz, 0-2 si bucurie de nedescris in randurile sustinatorilor oaspeti... Jucatorilor de la TSB nu le mai iese nimic, Vlad Munteanu vine la centru sa-si ia mingile pentru ca... Cu 8 minute inainte de scurgerea celor 90 regulamentare, Daniel Litz face ca scorul sa devina 0-3... Acelasi Vlad Munteanu primeste o pasa un minut mai tarziu de la capitanul Leo Erlenbush, driblinguri scurte si-n viteza ale romanului, o trecere in viteza pe langa jucatorii vizitatorilor carora le usuca tricourile transpirate, si-un fault ca-n curtea scolii asupra romanului... Spiritele incinse se tempereaza repede pentru ca Leo Erlenbush executa rapid, fara rezultat pe tabela... Un fluier final al lui  Özkan Sen, cu jucatorii noului lider, SV Wolpertswende, sarbatorind izbanda alaturi de suporteri... Daca ar fi sa ii gasim o scuza  Trainerului Jürgen Bosch, infirmeria plina ochi ar fi aceasta... Si-atat...

TSB Ravensburg: Dominik Schwarz, Peter Rogg, Sebastian Bonn (74. Viktor Krohmer), Dominik Heinrich, Caner Dogan (66. Sefdet Baftiu), Adrian Gihring, Leo Erlenbusch, Vlad Munteanu, Ramazan Canlier (46. Ralf Kessel), Migjen Meholli, Martin Jelen (85. Philipp Hübner) Trainer: Jürgen Bosch

SV Wolpertswende: Manfred Schaden, Oliver Steinhauser, Dominik Strobel, David Gaus, Frank Steinhauser, Simon Stocker, Simon Reichle, Cozmin-Nelutu Petea, Thomas Stocker, Daniel Litz, Michael Hensler Trainer: David Polka

Iata si celelalte rezultate ale rundei:

SV Ankenreute – TSV Bodnegg 1-3 (0-1)  Au marcat: Tore: Robin Braun (min 38) respectiv David Bernhart (15 si 25), Narin Wangsaengklang (44)

SV Schmalegg – SC Michelwinnaden 2-2 (1-0)    Au marcat: Firat Cankaya (43), Steffen Mayer (85) respectiv Philipp Hepp (47), Dennis Hepp (80)

SV Alttann – SV Weingarten II 1-2 (1-2)    Au marcat: Kushtrim Ibraj (25) respectiv Marco König (24) si  David Kuhnt (28)

SV Oberzell II – SV Karsee 3-4 (1-2)   Au marcat: Ralf Krich (14 si 60), Alexander Bitsch (90) respectiv Florian Halder (2 si 84), Lukas Beu (10 si 50)

In urma acestor rezultate, cu doua etape inainte de final, clasamentul din Kreisliga B II arata astfel: