ACS Transilvania Brasov, Campioana Nationala la handbal junioare 2!

Duminica 3 iunie, s-a disputat Finala mare, din cadrul Turneului Final al Junioarelor 2 la handbal, un joc care a adus fata in fata in Sala Sportiva Polivalenta ,,Ionut Iftimoaie" din Comanesti, formatiile ACS Transilvania Brasov si CS Olimpic Targu Mures. A fost un joc atractiv din punct de vedere sportiv, in care au fost vazute la lucru, doua dintre formatiile de top ale junioarelor 2 din Romania. Intrata de curand in circuitul handbalului, formatia brasoveana s-a impus la final, 18-31, dupa ce si la pauza aveau avantaj pe tabela, 8-15! Un inceput curajos al ,,olimpicelor’’ familiei Evi, care-au tinut aproape de brasovencele Marianei Tirca doar vreo 10 minute... Jocul s-a ,,rupt’’, astfel ca in minutul 15:02, tabela arata Olimpic – ACS 5-9! Cu lectiile bine invatate, brasovencele joaca excelent pivotul, alterneaza fazele pe extreme, functioneaza bine si contraatacul, iar in minutul 23:05, pe tabela era afisat 6-13! Pana la pauza, ambele echipe reusesc sa mai inscrie cate doua goluri fiecare, astfel ca in minutul 25, sirena salii a inghetat tabela la 8-15! Repriza secunda a fost un adevarat galop de sanatate pentru handbalistele Transilvaniei Brasov, junioarele Marianei Tirca au zburdat efectiv pe parchet, impinse de la spate si de spectatori, si cu o viteza in plus, au luat avans pe tabela... In minutul 30:00, 9-17, in minutul 33, 9-19... Diferenta s-a marit treptat, s-a ajuns la 13 goluri, 12-25 in minutul 42, diferenta de 13 goluri care s-a pastrat pana la finele celor 50 de minute, 18-31! Un joc frumos, placut ochiului, cu handbaliste pe care le vom vedea cu siguranta in viitorul apropiat in handbalul mare romanesc. Au arbitraj impecabil, Diana Florescu din Arges & Anamaria Stoia din Bucuresti, cu Horatiu Belu din Bucuresti la masa oficiala!

ACS Transilvania Brasov: Evelin Kicsi, Ioana Balaceanu, Cristina Pimzaru, Sorina Vieru, Georgiana Olaru, Stefania Marginean, Andreea Butura, Andreea Bujor, Elena Dulgheriu, Rebeca Necula, Andreea Olari, Diana Petrea, Bianca Lupascu, Elena Jimbu

Staff: Marius Feti – presedinte, Sorin Tirca – delegat, Mariana Tirca – antrenor, Adrian Vescan – Kinetoterapeut