Pe Stadionul ,,Sportplatz'' din Bodnegg, intr-un meci din Kreisliga B II ,,care pe care’’, TSV Bodnegg - TSB Ravensburg 2-5!

Iata ca incep se se limpezeasca apele si-n Kreisliga B II acum pe final de campionat, chiar daca inca nu-s toate clare... A mai ramas de jucat ultima etapa... Va fi cu siguranta o etapa interesanta, asa cum a fost si cea disputata in weekend-ul care a trecut... Asa au vrut sa fie sortii in Kreisliga B II si jocurile ,,derby’’ sa fie programate tocmai atunci cand iubitorii de fotbal aveau nevoie de asta... De asta-i fotbalul german asa de frumos si indiferent de nivelul sau nivelurile unde se joaca fotbal, spectacolul este la el acasa... Dupa ce in antepenultima etapa, TSB 1947 Ravensburg s-a ,,impiedicat’’ acasa in derby-ul cu SV Wolpertswende, multi s-au grabit sa le cante prohodul fotbalistilor lui Jurgen Bosch, asta dupa victoria celor de la TSV Bodnegg in deplasarea la SV Ankenreute... Nici nu concepeau gazdele altceva in afara de victorie si cele 3 puncte care le-ar fi asigurat participarea in jocul de baraj, sau de ce nu poate, chiar promovarea directa... Cu orgoliul ranit, cu modificari substantiale in primul 11, echipa din Ravensburg a mers la Bodnegg sa-si joace sansa... Insotiti de-o substantiala asistenta, aproximativ 200 suporteri au aplaudat inca din debutul meciului jocul bun al TSB-ului... Surprinsi total de asezarea din teren a oaspetilor, jucatorii gazdelor n-au putut face altceva decat sa se apere supraaglomerat... In minutul 6 Vlad Munteanu are sansa deschiderii scorului, dar romanul are impresia ca-i in offside si suteaza...romaneste... Rateaza si Martin Jelen, atacantul oaspetilor in minutul 9... ,,Locomotiva’’ Leo Erlenbush e tavalit serios in doua minute, 11 si 12, rezultatul obtinerii loviturilor libere, nefructificate favorabil pe tabela...  Migjen Meholli fructifica cu capul in gol o centrare venita de la Vlad Munteanu dar... offside acordat corect de tanarul arbitru Simon Keller. Presiunea creste constant la poarta lui Sascha Buchmaier, portarul gazdelor... La scena deschisa, cei 200 sustinatori ai TSB-ului aplauda si insotesc cu urale golul lui Vlad Munteanu, din minutul 21 al jocului... Dominik Heinrich insista si recupereaza o minge in apropierea careului de 16m propriu, se lanseaza pe partea dreapta intr-un sprint de vreo 30m, cu capul ridicat, il vede pe extrema pe Vlad Munteanu, ii paseaza acestuia precis, romanul insira pe traseu cu viteza-i deja cunoscuta doi fundasi ai gazdelor, intra in suprafata de pedeapsa, ajunge fata in fata cu goalkeeperul Sascha Buchmaier, il culca pe acesta din fenta si se trezeste cu poarta goala in fata, mingea trimisa din apropierea punctului cu var ducandu-se linistita in poarta...  0-1! Dupa pauza de hidratare din minutul 25, cei care joaca sunt tot jucatorii oaspetilor, gazdele incercand apatic a surprinda pe contraatac... In minutul 27, capitanul oaspetilor Leo Erlenbush, face presing la fundasul dreapta al gazdelor, ii fura acestuia mingea, o trimite in centru la vreo 30m central de poarta adversa, la Vlad Munteanu, preluare a romanului si pasa directa in picioarele lui Martin Jelen, doi pasi facuti de Martin cu mingea la picior in interiorul careului de 16m al gazdelor, ii ies in cale doi fundasi ai gazdelor care-i inchid unghiul, un sut cu ristul exterior cu ochii inchisi al atacantului TSB-ist, mingea sutata puternic il lasa stana de piatra pe portarul Buchmaier, 0-2 pe ,,tabela’’ imaginara! Apararea vizitatorilor e perfecta, ,,Imparatul’’ Peter Rogg e imperial in interventii, ,,Lokomotiva’’ Erlenbush impune ritmul, Munteanu e (SI) in acest joc ruda cu Usain Bolt, le usuca prin viteza lui tricourile de transpiratie fundasilor gazde, centreaza a la Lacatus, perfect pe capul lui Sefdet Baftiu, si in minutul 35, 0-3! Dupa doar trei munute, 0-4, Leo Erlenbush marcheza din pasa lui Martin Jelen, stabilind scorul pauzei! In repriza secunda, multumiti de scorul inregistrat, oaspetii din Ravensburg fac pasul inapoi, dandu-le sansa gazdelor sa... nimic... Apararea functioneaza perfect in tabara celor de la TSB, jucatorii gazdelor resemnati... O lupta intre cele doua careuri mari, pentru asteptarea finalului... N-a fost sa fie... Philipp Hübner, intrat pe teren in minutul 59 in locul lui Sefdet Baftiu, face 0-5, dupa un nou assist Leo Erlenbush. In acelasi minut 80, pe cand oaspetii de la TSB se bucurau inca de reusita golului 5, Alexander Berndhart, trimite lung si precis lui Oliver Kohr, si spre bucuria celor 180-200 spectatori sustinatori ai gazdelor, reuseste sa inscrie, 1-5! Multumiti de scor si de rezultat, oaspetii nu mai joaca decat la trecerea timpului, si sunt taxati in minutul 90, Patrick Sonntag inchide tabela la 2-5! Dupa ,,nebunul’’ joc din tur, 4-5, iata un altul la fel, 2-5, in retur...

Rezultate complete In Kreisliga B II:

TSV Bodnegg - TSB Ravensburg 2-5                                                                                               Weissenau - Schmalegg 1-2                                                                                                           Horgenzell - Weingarten II 7-1                                                                                               Wolpertswende - Oberzell II 6-1                                                                                                         Karsee - Alttann 3-3                                                                                                                 Michelwinnaden - Ankenreute 1-4

In urma acestor rezultate, inaintea ultmei etape ramase de disputat, clasamentul din Kreisliga B II arata astfel:

1  SV Wolpertswende 56p                                                                                                                              2  TSB Ravensburg 55p                                                                                                                                 3  TSV Bodnegg 53p                                                                                                                                        4  SV Horgenzell 39p                                                                                                                                      5  SV Weissenau 39p                                                                                                                                      6  SV Ankenreute 33p                                                                                                                                    7  SV Weingarten II 28p                                                                                                                                 8  SV Schmalegg 27p                                                                                                                                       9  SV Karsee 27p                                                                                                                                            10 SV Alttann 22p                                                                                                                                         11 SV Oberzell II 18p                                                                                                                                    12 SC Michelwinnaden 18p                                                                                                                        13 SV Immenried 12p

In clasamentul golgeterilor:

1 Vlad Munteanu – TSB Ravensburg - 28 goluri                                                                                         2 Alexander Bernhart - TSV Bodnegg – 26 goluri                                                                                       3 Robin Braun - SV Ankenreute – 25 goluri                                                                                                 4 Simon Schmid - SV Horgenzell – 20 goluri                                                                                               5 Michael Hensler - SV Wolpertswende – 19 goluri

In clasamentul assisturilor:                                                                                                                           1 Vlad Munteanu - TSB Ravensburg – 23 assisturi                                                                                    2 Alexander Bernhart - TSV Bodnegg – 22 assisturi                                                                                 3 Leo Erlenbusch - TSB Ravensburg – 15 assisturi                                                                                    4 Cozmin-Nelutu Petea - SV Wolpertswende - 11 assisturi                                                                     5 Patrick Sonntag - TSV Bodnegg – 9 assisturi

Sambata are loc ultima etapa a sezonului regulat in urma careia se vor afla toate necunoscutele!

Multumiri in realizarea acestui material domnisoarei Luisa Griß si capitanului de la TSB Ravensburg, Leo Erlenbush!