AS!... GAME, SET si pentru a doua oara trofeul de la Rogers Cup in vitrina Simonei Halep! Dar dupa ce meci...!

Uf ce meci! Cei care-ati ratat jocul Simona Halep - Sloane Stephens, chiar aveti ce regreta... La Montreal in Canada, acolo unde a stralucit odata Nadia noastra in gimnastica, duminica de vis 12 august, in finala turneului de tenis Rogers Cup, s-au intalnit, numarul 1 mondial WTA, romanca Simona Halep si numarul 3 WTA, americanca Sloane Stephens... Stephens, spera la o revansa dupa finala pierduta in fata romancei pe zgura pariziana de la Roland Garros, acolo unde liderul mondial WTA si-a adjudecat primul mare trofeu din cariera... Simona venea dupa un adevarat tur de forta in Rogers Cup, jucand cele patru meciuri intr-un interval de 48 de ore! Primul game al jocului a fost castigat de americanca pe propriul serviciu, 0-1. Simona noastra face imediat 1-1...  Sloane face multe greseli nefortate si BREAK Simona, 2-1! Un ghem lung, al patrulea, cu Halep la serviciu, o obliga pe americanca sa greseasca si se face 3-1! Deloc usor insa... Simonei ii intra tot, Sloane nu reuseste sa mentina ritmul si din nou BREAK, 4-1! 9 minute a durat game-ul 6, adjudecat cu REBREAK de Sloane Stephens, 4-2... Si imediat 4-3... Simona cere interventia antrenorului Darren Cahill... Chiar 4-4, pentru ca Simona e putin nervoasa... Se vede ca-i obosita...  O minge trimisa in banda fileului de Sloane si REBREAK Simona, 5-4! Simona Halep serveste pentru set... Usoare probleme la serviciu pentru romanca, suficiente cat sa se faca 5-5! Si repede, 5-6... Americanca Sloane Stephens  are doua mingi de set... Simona recupereaza una... Si pe a doua...  Isi adjudeca game-ul, 6-6 si se intra in tiebreak... In tiebrek, Simona dezastru... 0-1, 0-2,0-3... si arunca racheta... 1-5 si 4-6... e gata...!  Dar nu, Simona duce scorul la 6-6...in tiebrek... 8-6 in tiebreak si SET PENTRU SIMONA HALEP, 1-0! Setul doi, la fel de incrancenat... 0-1, 1-1, 1-2, 1-3, 2-3, 2-4, 3-4, 3-5 si 3-6, cu care Sloane egaleaza situatia la seturi: 1-1! In setul 3, apar crisparile unor anumite dureri pe fata Simonei...  Cere Time-out medical... Of, durerile astea la talpi au revenit...  Fizioterapeutul ,,o repara’’ repede pe Simona... Face totusi repede BREAK si are 1-0! Serveste excelent si-si ia serviciul, 2-0! Sloane nu renunta... 2-1 si chiar 2-2! Sloane are 40-0... Incredibila Simona egaleaza la 40, trece in avantaj si... REBREAK... 3-2! Simona o plimba pe ciocolatia americanca si profita de greselile acesteia, 4-2! Dubla gresala Sloane Stephens... si Simona serveste de la 5-2 pentru Game, Set si Meci... Americanca se incapataneaza sa piarda... Face din nou REBREAK si 5-3... Simona a avut trei mingi de trofeu, dar americanca n-a fost de acord si s-a apropiat din nou la 5-4! Dupa doua ore si 41 de minute, AS Simona si GAME, SET si trofeul Rogers Cup!... Mai mult, si-a adaugat in cont, 519 480 de dolari si 900 puncte WTA cu care, Simona, are cu aproape 2000 de puncte mai mult decat Caroline Wozniacki...

Sursa foto: Google