Se ,,rup’’ clasamentele in Liga3 de la noi dupa hopul decar...

Ultimul weekend al lui octombrie 2018, a adus pe 39 de stadioane de fotbal de la noi, jocurile contand pentru etapa cu numarul 10 in cele cinci serii. A fost din nou o etapa cu de toate, cu goluri multe, cu meciuri terminate ca de obicei dupa minul 90, minut in care s-au marcat goluri si s-a schimbat soarta unor jocuri, o etapa in care surprizele n-au intarziat sa apara. Dupa aceasta etapa a zecea, inca sunt echipe care nu au reusit sa acumuleze niciun punct, asa cum este cazul echipelor Delta Dobrogea Tulcea si Viitorul Domnesti. Liderii celor 5 serii dupa parcurgerea a 10 lungimi din campionat: Suporter Club Otelul Galati in Seria I-a, Unirea Slobozia in Seria a II-a,  Flacara Horezu in Seria a III-a, Soimii Lipova din Seria a IV-a si ACS Fotbal Comuna Recea in Seria a V-a. Cel mai productiv atac il are echipa Soimii Lipova prin cele 33 reusite, in timp ce Delta Dobrogea Tulcea are un singur gol marcat si este echipa cu cel mai slab atac dintre toate cele 79 competitoare din Liga3. Liderul Seriei I-a, Suporter Club Otelul Galati, are doar doua goluri primite dupa 10 etape si are astfel cea mai buna aparare, in timp ce, Viitorul Domnesti, are cea mai slaba aparare prin cele 53 goluri primite. S-au inscris in aceasta etapa 126 de goluri, 73 de catre echipele gazde si 53 de catre echipele vizitatoare.

In Seria I-a:

Suporter Otelul Galati si Gloria Buzau, merg umar la umar in frunte, ambele echipe au acumulat 26 de puncte dupa primele 10 etape ale sezonului, echipe despartite doar de golaveraj, unul mult mai bun pentru galateni care au marcat de 22 de ori, primind doar doua, in timp ce buzoienii, desi au cu un gol mai mult inscris, 23, au primit cu 5 mai multe decat vecinii galateni. Surprinzatoare sau nu, victoria la limita reusita de Ceahlaul in jocul de acasa in compania echipei secunde a Botosaniului, o victorie obtinuta printr-o dubla marcata de Barb in primul si-al treilea minut de prelungiri ale jocului... Iata de ce fotbalul se joaca pana la ultimul fluier al centralului...! In aceasta etapa, ambele echipe din frunte si-au castigat jocurile de acasa cu acelasi scor, 2-0. S-au marcat 22 de goluri, 14 gazdele si 8 oaspetii.

ACSM Ceahlaul Piatra Neamt - FC Botosani 2 2-1

Au marcat: Cristian Copot Barb (91, 90+3) respectiv Marian Tarsa (31/11m)

In Seria a II-a:

Dupa excluderea din competitie a echipei CSO Bragadiru si anularea rezultatelor inregistrate de competitoare pana in acel moment, iata ca se intampla ,,lucruri’’ in aceasta a doua serie, una ramasa cu 15 echipe. Echipa Rapidului demoleaza efectiv Agricola Borcea, administrandu-le gazdelor un 0-7 de tinut minute. Scorul este unul mincinos, mai ales ca visinii Rapidului au ratat cat pentru un campionat in acest joc. ,,Lanterna rosie’’ a seriei, a pierdut la limita in deplasare printr-un gol primit in ultimul minut de joc, si echipa tulceana ramane si dupa etapa a zecea fara niciun punct in clasament. S-au marcat 22 de joluri in aceasta etapa in aceasta serie, 8 goluri de catre echipele gazde si 14 de echipele oaspete. Iata rezultatele complete ale seriei:

CS Afumati - CS Tunari 1-2

Unirea Slobozia a stat in aceasta etapa.

In Seria a III-a:

Viitorul Domnesti nu se dezminte nici in aceasta etapa, ,,demonstrand’’, daca mai era nevoie, ca este o buna ,,incasatoare’’, reusind sa primeasca 7 goluri la Pucioasa. SA-ul Craiovei lui Mititelu castiga la limita la Drobeta Turnu Severin cu Nicolo Napoli spectator de lux! Flacara din Horezu a ,,ars’’ CSM-ul din Alexandria chiar pe terenul acesteia din urma, reusind o victorie la limita printr-un gol norocos la finele primelor 30 de minute ale primului mitan. Surpriza de proportii pe ,,Tineretului’’ din Brasov, acolo unde satelitul Craiovei Maxima a Olgutei a reusit o victorie impotriva stegarilor de sub Timpa. Zvonurile desfintarii echipei brasovene prind tot mai tare contur! Scandalurile din interiorul vestiarului galben-negrilor, refuzul autoritatilor locale si judetene de-a se implica financiar, retragerea sprijinului financiar al unora cu interese mai mari sau mai mici, vadita intentie a unor jucatori de-a parasi echipa stegara cu goluri imense in stomac, la promiu dar si la figurat, iata ca toate cumulate nu fac decat sa asistam probabil la cea mai interesanta disparitie a unei echipe infiintata cu surle si trambita cu nu prea mult timp in urma! Cine are de suferit de pe urma acestor ,,interese’’? Patimasii iubitori ai fotbalului brasovean... Interesant ca in acest joc, doua goluri s-au marcat dupa minutul 90... Echipa Viitorul Domnesti se incapataneaza iata sa nu acumuleze nici un punct nici dupa aceasta etapa pastrand intacte sansele pastrarii ,,lanternei rosii’’ a seriei! S-au marcat in aceasta etapa in aceasta serie 25 de goluri, 16 echipele gazde si 9 echipele oaspete. Dar iata rezultatele complete ale rundei din aceasta serie:

ACS SR Municipal Brasov - U Craiova 1948 CS 2 2-4

Au marcat: Avram (66), Cocan (90+4) respectiv Glavina (24), Constantin (63), Dumbrava (73 - autogol), Vulpe (90+2)

In Seria a IV-a:

Surprinde in aceasta serie infrangerea suferita acasa la Dumbravita de gazde impotriva celor de a CS Hunedoara care pierd iata puncte importante in lupta promovarii. Nu suntem convinsi insa de faptul ca timisorenii din cartierul timisorean isi doresc asta... Cert este ca Soimii Lipova are acum in frunte 25 de puncte, cu 3 mai multe decat urmaritoarea din Dumbravita. Nimic au aratat si aradenii de la Crisul care incep sa piarda teren... Daca la Resita s-au intamplat mai multe in aceasta saptamana, iata ca ..socul’’ produs a fost benefic, echipa ,,scolarilor’’ a invins la limita la Ghiroda si Giarmata Vii, Staikone in minutul 8 reaprinzand sperantele pasionatilor din Valea Domanului... Un succes si 3 puncte importante reusite de echipa pregatita din aceasta etapa de Leo Doana. Sa fie intr-un ceas bun! In rest, rezultate normale dupa calculele hartiei, cu goluri marcate si in aceasta etapa de ex-resiteni, ,,CR23’’ Cristian, Poiana din 11m... Daca citesc cumva aceste randuri jucatorii in rosu si negru a lui Leo Doana de la CSM Scolar Resita... Mai copii, daca sunteti emotivi, apelati la sfaturile unui psiholog, pentru ca fotbalul este un sport al barbatilor nu-i asa? Terminati sa va lamentati si sa cereti sprijin prin terti la GRN96... Guardia lui Gusca este langa voi neconditionat... Tot ce aveti voi de facut, este sa va dati arama pe fata acolo in iarba, ca de restul, are cine sa se ocupe din presa resiteana... S-au marcat 28 de goluri in aceasta etapa in seria a IV-a, 17 reusite de echipele gazde si 11 de echipele vizitatoare.

CNS Cetate Deva - FC Avrig 2-1

Au marcat: Voinea (8), ,,CR23’’ Cristian (12) respectiv Eduard Cornea (45)

CSC Ghiroda si Giarmata Vii - CSM Scolar Resita 0-1

A marcat: Staikone (8)

National Sebis - Metalurgistul Cugir 2-1

Au marcat: Szekely (68, 71) respectiv Lemac (80)

Soimii Lipova - Millenium Giarmata 4-1

Au marcat: Rusu (24, 55), Trabalka (47), Poiana (65/11m) respectiv Ochea (81/11m)

ACS Dumbravita - CS Hunedoara 1-3

Au marcat: Telescu (90+2) respectiv Creciunesc (45+1), Tecsi (53), Scinteie (90+3)

CS Ocna Mures - Unirea Alba Iulia 1-3

Au marcat: Dragan (33) respectiv Pacurar (30), Oara (65), Giurgiu (74)

Industria Galda - CSM Lugoj 5-1

Au marcat: Cioara (12, 28), Costea (51), Cernea (54, 83) respectiv Dobra (42)

Gloria Lunca Teuz Cermei - Crisul Chisineu Cris 2-1

Au marcat: Vezan (27), Nistor (41/11m) respectiv Ianc (90+2)