Sa se faca dreptate! Si dreptate s-a facut... CSM Scolar Resita – Industria Galda de Jos 3-1!...

Suparat rau dupa jocul din Valea Domanului, Paul Ciuca, trainerul vizitatorilor din judetul Alba, pe centralul partidei, Alexandru Subar din Sibiu... Acuma, e firesc sa fie suparat... Dar nicidecum pe centralul meciului, ci mai degraba pe elevii sai care nu prea au jucat fotbal... Si nu-i vorba doar de meciul de pe stadionul ,,Mircea Chivu’’ al municipiului de pe Barzava, ci la modul general, asta pentru ca, inaintea ultimei etape a turului acestei editii de campionat 2018/2019, Industria Galda de Jos, ocupa (doar) locul 13 cu 15 puncte, dupa 5 victorii si 9 infrangeri, cu 18 goluri marcate si 19 primite... Pe asta chiar nu e suparat stimabilul antrenor Paul Ciuca? Probabil ca mister, nu-si mai aduce aminte de 19 noiembrie 2016! Doar iubitorii fotbalului si-n special al rosso-nerilor din Banat isi mai aduc aminte de aceasta data... Si antrenorul ,,Diavolilor din Banat’’, Leo Doana... Sau credea domnul antrenor al galdenilor ca l-am iertat? Hai sa le aducem aminte iubitorilor de fotbal de o declaratie a domnului Paul Ciuca din data de 19 noiembrie 2016: ,, „Un meci pe care l-am controlat in mare parte, am condus cu 1-0 si am avut superioritate numerica, dar a intervenit al doilea galben acordat gratuit lui Costea. Meciul s-a echilibrat si am primit gol la una dintre putinele sanse de gol ale adversarului. La inceputul jocului, daca ne-a fi intrebat cineva daca suntem multumiti cu un egal, spuneam ca da, dar dupa derularea ostilitatilor nu ne convine acest rezultat. Insa dupa felul cum s-a jucat, puteam obtine lejer victoria. Un punct in deplasare impotriva primei clasate reprezinta un succes, o reusita’’... Stie domnul Ciuca despre faptul ca acel punct obtinut de echipa dansului a oprit Metalul din pasul catre Liga2 de la noi? Daca nu stie ca are un lapsus, ii amintesc eu acum... Si tot eu ii amintesc, sau reamintesc, cum jucatorul dansului, Cernea l-a facut ,,tigan’’ pe-al rosso-nerilor Laurentiu Bresneni... Ca nu i-a ramas dator in minutul 31 ,,Cacao’’, si-a primit pedeapsa, fiind eliminat din joc... Te pregateai stimabile Paul Ciuca sa iernezi pe primul loc si te gandeai la promovare... Crezi ca am asteptat degeaba doi ani si-unpic? Uite ca nu... Si razbunarea a venit cand ti-e mai greu, ca asa ni-s noi banatenii ge la munce, nu iertam cum nici nu uitam... Ca te scufunzi, vede toata lumea! Ca e vremea sa lasi locul pe banca altuia mai capabil, asuma-ti stimabile... De ce-ar fi acuma de vina Alexandru Subar? E centralul de vina ca ,,oltenasul’’ Dragos Saulescu la prostit pe Boanca si-acesta la faultat? S-a vazut din avion ca unul e destept si celalalt  prost... Si la tv daca te uiti, vezi la Stan si Bran, vezi la Loleck si Boleck (si nu ma refer la celebrii jurnalisti resiteni Taban & Pacaliciul 1913), vezi la Tom si Jerry, si-as mai putea sa-ti dau exemple... Asa-i si-n fotbal... De data asta fu oltenasul deasupra... si Boanca o comise... ,,Scolarii’’ lui Leo Doana nici nu concepeau altceva decat victoria pentru acest ultim joc al returului! Nu au mai asteptat sa tatoneze adversarul pentru ca, scopul a fost clar: 3 puncte! In minutul 6 al mitanului, pofta de gol a lui Ene se vede, sutul acestuia la coltul scurt, scos in corner ca o solutie de avarie de jucatorii oaspeti... 4 minute mai tarziu, o centrare buna a lui Saulescu, de la 6m de poarta lui Iancau, Staikone trimite peste... Replica palida a vizitatorilor, in minutul 12, Cernea trage de pe la 22m dar ,,Neamtu’’-i acolo si retine cu siguranta... Putin dupa minutul 30, Bogdan Szijj centreaza si Staikone trimite cu capul in bratele portarului Iancau. In minutul 41, Marius Staicu, isi trece in cont ,,tripla’’ ratarilor sutand peste poarta! Cu un minut inainte de pauza, Dragos Saulescu zguduie transversala oaspetilor, anuntand o repriza secunda... Dupa o remiza alba, in minutul prim de la reluare, Dragos Saulescu a fost faultat in careu de Boanca, iar centralul fara ezitare a aratat punctul cu var: 11m... De la punctul cu var, Daniel Ene o da-n ate si trimite echipa galdeana la punctul rusinii de la centrul terenului... Resitenii nu se ogoaie ( a se citi nu se potolesc), ataca si se lovesc de autobaza oaspetilor comasati in propriul 22! Odata trecuti de minutul 15 al mitanului secund, resitenii preseaza si o centrare din banda a lui Taciuc ajunge in ,,latul’’ oltenasului, Saulescu suteaza cu sete la coltul lung, in stanga portarului si 2-0 pe tabela spre bucuria Guardiei Rosso Nera nu prea numeroasa de data asta si-a suporterilor care si-au lasat treburile in pranzul de vineri si-au mers la meci... A fost ultimul joc al lui Alexandru Taciuc in tricoul cu numarul 18 in rosu si negru... In minutul 65, ,,Saugol’’ si-ar fi putut trece in cont dubla, dar n-a fost sa fie... In minutul 74, Staikone rateaza cu poarta goala din 5m... E clar ca n-a fost ziua lui, sau a fost ziua aia nefasta cu care te intalnesti odata la 100 de ani, daca tot ne aflam in prag de centenar al Marii Uniri de la 1918... In minutul 78, o faza care nu anunta nimic se transforma in lovitura de la 11m dupa un fault al lui Bogdan Szijj asupra lui Frentiu... Spectatorii si-au amintit instant ca in urma cu mai putin de-o saptamana Zimmermann a adus bucuria iubitorilor de fotbal in rosu si negru parand un 11m la Dumbravita... ,,Ia-o Zimmi’’ i-a strigat un copil de mingi capitanului... Si cum Zimmermann este un baiat cu cei 7 ani de acasa, l-a ascultat pe pustiul rossoner si-a parat sutul slab expediat de Cioara... Bucurie si bucurii intre rossonerii din teren si cei din tribune... Ultimele 12-10 minute ale jocului, a fost o lupta surda intre cele doua careuri de 16m... Trei minute de prelungire al jocului... In chiar primul dintre acestea, (90+1), ex-brasoveanul Daniel Ene isi trece in cont dubla personala si duce scorul la unul de neprezentare la joc al adversarilor: 3-0! De minute bune, suporterii era cu ochii pe celelalte stadioane unde adversarele... Nici macar golul de onoare reusit de Szabolcs Szekely Gergely in al treilea minut al prelungirilor, n-a fost in masura sa potoleasca bucuria resitenilor... ,,Suntem mandri de voi’’ au scandat suporterii din GRN96... Si obisnuitele aplauze reciproce intre sportivi si suporteri...

CSM Scolar Resita: Zimmermann – Szijj, Bactar, Prodan, Vadasis - ,,Cacao’’ Bresneni, Mierlici, Taciuc, Ene, Staicu - Staikone, Saulescu Rezerve: Toader, Oprea, Hrudei, Musteta, Izmana, Albu, Gaman Antrenori: Leo Doana, Dan Boltasiu si Valentin Bosca

Industria Galda de Jos: Iancau – Schiau, Haiduc, Fulea, Boanca – Lupsan – Frentiu, Cernea, Costea, Adam – Cioară (82, Baghiu);  Rezerve: Lepadat, Szekely Gergely, Trif, Sirbu, Puha, Stoia, Baghiu  Antrenor: Paul Ciuca

Declaratie Paul Ciuca: „Nimeni nu contesta valoarea echipei din Resita, dar, la 0-0, imediat dupa pauza, arbitrul inventeaza un penalty si deblocheaza meciul pentru Resita, care altfel era foarte greu sa marcheze la cum se juca. Vor mai trece poate 100 de ani de la Marea Unire si tot nu se va termina cu aceste lucruri murdare. Noi am pierdut multe puncte in prima parte a campionatului, cand am avut absente esentiale datorate accidentarilor, iar cu echipe ca Resita e mai greu sa faci puncte. La multi ani Romania si vedem noi ce-o mai fi...’’

Si daca sustineam inaintea jocului ca echipa din Galda de Jos de afla in fata unui examen greu, iata ca acestia n-au putut sa-l treaca, ramanand astfel... corigenti... Dupa parerea mea, ar cam trebui un soc la echipa din galda de Jos! Si-atunci...

Au arbitrat: la centru din Sibiu, Alexandru Suvar, ajutat la cele doua margini de Alexandru Filip din Timisoara si Vasile Duta din Avrig.

Multumim Alexandru Taciuc si succes acolo unde soarta ti-a harazit pasii! Multumim baieti si vacanta placuta! La multi ani Romania si Sarbatori fericite!

Sursa foto: ,,3M’’ – Miruna Maria Mihancea