FC Avrig - CSM Scolar Resita 0-1, dupa un joc greu asa cum il arata (si) scorul! Etapa 24 cu rezultate ,,nebune’’ in Seria a IV-a din Liga3!...

Incet dar sigur, ne indreptam cu pasi marunti (din cauza oboselii deja acumulate) catre finalul editiei de campionat 2018/2019... Lucrurile-s departe de-a fii lamurite... Vineri 19 si sambata 20 aprilie, s-au disputat jocurile contand pentru etapa 24. Si-a fost intr-adevar o etapa cu rezultate care mai de care mai... Surprinzatoare spun unii, deloc surprinzatoare, ba chiar normale, zic altii... Acuma, fiecare vede din prisma intereselor lui! Si trebuie sa fim de acord cu fiecare, nu? E dreptul fiecaruia sa aibe o opinie, nu-i asa? Ei bine, ziua de vineri 19 aprilie, a programat 5 jocuri, iar sambata pe 20, celelalte 3... Incalcita etapa prin prisma scorurilor spun eu... Multe goluri! Si multe inscrise pe finalurile de joc... dar tot goluri sunt... Vineri, Deva se impune la limita acasa in fata celor de la Lunca Teuz Cermei, timisorenii de la Dumbravita reusesc sa smulga un punct pe teren propriu vecinilor de la Lugoj, printr-un gol al ex-resiteanului Albert Voinea, reusit in minutul 90+4 din 11m, soimii aradeni de la Lipova, castiga acasa cu hunedorenii de la CS, dupa ce-au fost tinuti in sah de-un 0-1 din 11m reusit de ex-resiteanul CR23, Sebisul castiga cu scor de neprezentare acasa cu cei de la Alba Iulia, Cugirul se face de rusine la Ghiroda si Giarmata VII, dupa ce au reusit sa deschida scorul prin ex-resiteanul Fagarasanu, o repriza secunda incheiata set la zero in tenisul de camp... Sambata, Crisul nu se lasa batuta la Galda si pleaca de-acolo cu 1-1 si un punct, Milenium se chinuie la ,,lanterna rosie’’ si obtine cele trei puncte pe final, iar liderul, CSM Scolar Resita, dupa o prima repriza dominata de gazde teritorial (doar), schimba registrul tactic, joaca cu pedala de acceleratie ,,blana-n podea’’ si cand se pregateau sa plece de la Avrig cu 1 punct, tripleta Ene-Toma-Vladia, le da mat gazdelor si ,,scolarii’’ urca pe gard... Spun jucatorii in rosu si negru ca e victoria suporterilor plecati din Resita cu liderul ,,cobza de racit’’, cu 39 temperatura, cu tuse de fumator... Acuma fie vorba intre noi ca si-asa nu citeste nimeni, ultrasii resiteni nu-s la prima victorie, si speram ca nici la ultima, ba chiar speram ca vor castiga toate cele ,,6 finale’’ ramase de disputat in acest sezon...A fost o etapa 24 in care s-au marcat goluri in toate jocurile, s-au inscris in total 26 de goluri, 18 gazdele si 8 oaspetii, o etapa in care s-au inregistrat doua remize (un 3-3 si-un 1-1), gazdele s-au impus in 4 meciuri iar oaspetii in doua...Dar iata ce s-a intamplat pe cele 8 stadioane in cele doua zile de intrecere:

Vineri 19 aprilie

CNS Cetate Deva - Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0

A marcat: Musca (80)

ACS Dumbravita - CSM Lugoj 3-3

Au marcat: Briciu (60), Voinea (86, 90+4 din 11m) respectiv Ontel (12, 61), Carabas (63)

Soimii Lipova - CS Hunedoara 4-1

Au marcat: Rusu (48), Istrate (52), Trabalka (53, 80) respectiv Cristian (9 din 11m)

National Sebis - Unirea Alba Iulia 3-0

Au marcat: Szekely (45, 87), Veres (79)

CSC Ghiroda si Giarmata Vii - Metalurgistul Cugir 6-1

Au marcat: Ghinescu (57), Budur (68, 90+3), Tugui (71), Lazar (78), Cluci (89) respectiv Fagarasanu (42)