Romania se chinuie cu Portugalia la debutul in Campionatul European de handbal feminin U19 din Ungaria!

Campionatul European de handbal feminin pentru echipe de tineret U19 a inceput la Gyor in Ungaria... Ca nu mai e nici handbalul feminin ce-a fost odata, adevarat... Cum nici Romania nu mai ia la rand tot si sa le administreze corectii, la fel nici reprzentativa Portugaliei nu mai e echipa aia de handbal de pe plaja... Si-avem dovezi cand facem aceste afirmatii... La 17:15 ora Bucurestiului, echipa Romaniei a debutat la Campionatul European de Handbal U19 impotriva echipei similare a Portugaliei. Odata, aveam 3-0 de la echipament... Azi treburile s-au schimbat. Si deloc in bine pentru noi! Sa nu spunem ca am plecat in Ungaria ,,fara obiectiv’’... Pai daca asta declara antrenorul coordonator, ce pretentii sa mai ai de la sportive? Daca domnul profesor Dragos Dobrescu n-a invatat nimic dupa turneul amical din Norvegia de la ,,Scandinavian Open’’, acolo unde echipa tricolora U19 s-a facut de tot rasul, incasand batai de la toti nordicii cu care ne-am confruntat, a ales si la Gyor sa o trimita in tribuna pe Ioana ,,Stixie’’ Ugran, sa mimeze si sa mizeze handbalul in continuare pe Andreea Chetraru si Diana Ciuca. Daca prima a intrat intre buturi in startul jocului, n-a reusit decat un mare nimic... Nu ca atacul romanesc ar fi facut mare branza... Desi se batea cu pumnii in piept ca stie jocul lusitanelor, domnul profesor Dobrescu n-a reusit sa le insufle prea multe idei castigatoare elevelor sale... Echipierele Portugaliei au inceput surprinzator de bine jocul, reusind sa tina in sah titrata similara a Romaniei U19, conducand in permanenta pe tabela la doua sau chiar trei goluri diferenta in primele 20 de minute ale jocului... Romancele par destul de timorate, surprinse de jocul agresiv al lusitanelor, incep cursa de urmarire, profita de precipitarea in joc a adversarelor si cu doua minute inainte de pauza reusesc sa egaleze scorul la 11. In cele doua minute ramase de disputat, Romania reuseste sa inscrie de 3 ori in timp ce adversarele de doar doua, 14-13 rezultatul pauzei! Mitanul secund incepe cu fetele noastre mai motivate, si-n doar 5 minute reusim sa ne desprindem pana la 18-15. Ne relaxam prematur, dovada faptului ca ,,densitatea pedagogica’’ a trainerilor nostri lasa de dorit, lusitanele reusind in minutul 40 sa egaleze scorul pe tabela, 18-18! Scoate cate ceva Diana Ciuca, ,,neagreata in era Amariei’’  Andra Moroianu le usuca transpiratiile lusitanelor de pe tricouri cu o viteza nu prea mult cunoscuta decat pe vremea in care evolua la romaneasca Dacie din Mioveni, reusim sa ne distantam la trei lungimi si ne credeam castigatori... Mai greu decat o arata scorul dupa cele 60 de minute, 28-26! Echipa Portugaliei a fost combativa pana la final, lasand impresia ca vor... Romancele au gestionat insa mai bine finalul, iar victoria, desi chinuita, o putem credita ca muncita, desi, o echipa preluata din mers, in continuare una fara largi orizonturi...

Romania U19 – Portugalia U19 28-26 (14-13)

Romania U19: Chetraru, Ciuca – Balaceanu (2 goluri), Barabas, Cace, Darie, Jipa (6), Kerekes (3), Moraru (5), Moroianu (8), Pica, Popa (1), Stamin (1), Samant (1), Valcan (1), Vrabie

Antrenori: Dragos Dobrescu, Valeriu Costea si Ildiko Kerekes-Barbu

In celalalt joc al Grupei D, Norvegia U19 a castigat cu 33-16 impotriva Suediei U19.

Clasament:

1. Norvegia U19 33-16
  2. Romania U19  28-26
  3. Portugalia U19 26-28
  4. Suedia U19  16-33

Maine, vineri 12 iulie, Norvegia joaca impotriva Portugaliei iar Romania intalneste Suedia. Romania are de luat doua revanse in jocul de maine de la Gyor. Intai, o prima revansa dupa infrangerea din optimile de finala ale Campionatului Mondial de anul trecut, si in al doilea rand, revansa dupa infrangerea din urma cu doar cateva zile de la ,,Scandinavian Open’’...

Sursa foto: facebook Women’s 19 EHF EURO 2019