Dupa victoria cu 30-20 in jocul al doilea de la Gyor, handbalistele tricolore U19 merg in Main Round-ul Campionatului European!

Romancele incep in forta jocul cu nordicele suedeze si rateaza prima actiune la al doilea joc din Grupa D de la Campionatul European de handbal feminin U19 din Ungaria!... Aveau de luat o revansa, daca nu chiar doua... O ratam si pe a doua... Odata intrati in minutul 3, reusim sa deschidem scorul! Ciuca e inspirata, apara, repunem repede si contraatacul taios duce scorul la 2-0 in minutul 2 si jumatate... Intrati in minutul 3, pe faza de aparare, rar vezi asa intrare la un jucator de handbal... Undeva la confluenta handbalului din curtea scolii si primitivism! N-aveau cum sa o ierte olandezii Ruud & Paul Geraets pe Balaceanu si-o trimit pe banca pebtru doua minute! Chiar si-n cinci, Ciuca isi face treaba si apara din unu la unu aruncarea extremei stanga olandeze desi isi deschisese unghiul perfect... Ducem pozitionalul exact 30 de secunde si profitam de naivitatea visatoaselor nordice: 3-0! Jucatoarele scandinave au atacul, ne apram agresiv si daca mai avem 41 de secunde pana sa revina Balaceanu, Popa face rost si ea de doua minute, aparandu-se dur la pivotul suedezelor. + 7m... Ciuca nu merge la fenta, sta pe picioare si ,,o ia’’, spre bucuria bancii noastre... Dobrescu o scoate pe Ciuca si ducem atacul in 5... Inspirata miscarea pentru ca, cu 5 secunde inainte de intrarea in minutul 6, marcam si facem 4-0... Si inca 10 secunde de dubla infrioritate... Tinerele scandinave ne-arata ca n-au treaba cu acest joc si o dau in transversala portii lui Ciuca, atunci cand reintra pe teren Balaceanu... Scoatem iar portarul si mergem la atac in 6... La 4-0 pentru noi, era impetuos necesar! Nu ne mai iese de data asta, Patricia Moraru o da peste... Expira si-a doua eliminare de doua minute, mergem in atac pozitional, facem 5-0, si imediat oaspetii cer primul Time Out desi era doar minutul 7 si 14 secunde... Dupa, atac prelungit al tinerelor nordice... Obligate sa arunce la poarta de arbitri care ridicasera bratele, jucatoarele din Suedia nu reusesc decat sa o faca mare pe Ciuca... Suntem in atac si Popa ne face rost de-o eliminare suedeza... Una dintre tinerele noastre incearca o bolta, pe contraatac suedezele mai pun un plus 1 la interventiile excelente ale lui Ciuca... 6-0 de la linia de 7m face cu o superba bolta Samant... Nici la atacul urmator suedezele nu reusesc sa penetreze poarta lui Ciuca, desi am trecut cu 15 secunde peste minutul 10 al primului mitan... 7-0 fac ale noastre! Suedia U19 e KO! Intram in minutul 12, si suedezele nu reusesc sa cadreze poarta tricolorelor... O da si Balaceanu in bara... Nu mai e cea fost odata nici jucatoarea Transilvaniei Brasov... Pardon, e jucatoarea Dunarii Braila a lui Aurelian Rosca, dar ajunsa acolo din postura de Campioana a Romaniei alaturi de elevele resiteanului Florentin Pera de la  SCM Ramnicu Valcea... Ne jucam noi, se joaca si nordicele si extrema stanga nu reuseste s-ajunga mingea care se duce afara... Reluam atacul in minutul 12 si 40 de secunde, cand pe tavela vedeam 7-0... Sau nu, chiar 8-0 cu 6 secunde inainte de-a intra in minutul 14!... Un minut au avut atacul suedezele... degeaba! A fost ziua Dianei Ciuca!... In minutul 14 si 30 de secunde ne ducem la 9 diferenta! Da, 9-0 pe tabela! Mai raman si-n 6 scandinavele... Au atacul... Il prelungesc... Intram in minutu 16... Romania U19 nu primeste gol 15 minute de la Suedia U19! Sau nu, Diana Ciuca nu primeste gol de la Suedia U19 in cele 15 minute scurse din acest al doilea joc de la Campionatul European de handbal feminin U19 de la Gyor din Ungaria! Nordicele Suediei n-au solutii... Pierd copilareste mingea... Nestiinta? Ma indoiesc... Precipitare? Cu siguranta... Se razbuna Romania pentru pierderea jocului de anul trecut de la Campionatul Mondial cand Suedia ne-a trimis acasa? Se razbuna ale noastre pentru rusinea de la Scandinavian Open din Norvegia? Se prea poate... Cert este ca Dragos Dobrescu cere Time Out... Minutul 15 si 40, o torpila romaneasca duce scorul pe tabela la joc pierdut de nordice la masa verde... 10-0! Uluitor, nu? Atingem borna 16:00 a jocului, jucatoarele suedeze au atacul dar si inferioritate numerica inca 34 de secunde... Ne aparam bine... Suedia nu reuseste sa gaseasca acea bresa traditionala... Inca 21 de secunde pana sa ajungem la minutul 17:00... Adversarele Romaniei U19 sunt in efectiv complet... Olandezii ridica bratele pentru pasiv... Aruncare in disperare... Blocaj romanesc ca la Paulis in 1944: ,,Pe-aici nu se trece!’’... Contraatac al tricolorelor... Unu la unu cu goalkeeperul nordic... Arunca la poarta Roby Stamin a noastra si ii da cu mingea direct in fata goalkeeperului scandinav... Isi revine repede portarul Suediei U19... La 10-0 nu-ti mai permiti nimic de acel ,,gen’’... Merge obigatoriu la schimbare dupa interventia staff-ului medical... A noastra face un sprint si-si cere cu FAIR PLAY scuze... Acceptate de intinderea mainii suedezei... Au atac si nu-l fructifica, scorul pe tabela acelasi, 10-0, pentru ca, ,,Norocul tine cu cei puternici’’, nu-i asa? Extrema noastra Roberta Stamin, o da-n bratele celuilalt goalkeeper nordic, imediat ce-am intrat in minutul 18 si 3 secunde... Incredibil dar adevarat! In minutul 18 si 33 de secunde, extrema dreapta a nordicelor Suediei reuseste sa sparga gheata si sa inscrie: 10-1! Daca ne gandim ca Diana Ciuca nu a primit gol 18 minute si 32 de secunde... Pana la pauza, 18-6 linistitor... Echipa Romaniei U19, a reusit sa ramana concentrata, a profitat de naivitatea si neputinta jucatoarelor similare ale Suediei si in actul secund, a condus in permanenta ostilitatile pe teren si pe tabela, au avut avantaj chiar si la 13 goluri, dar la final doar 30-20 cu obiectiv atins: calificarea in primele 8 dar si calificarea in Main Round!

Romania U19: Ciuca (1 gol), Chetaru – Moraru (7), Jipa (5), Moroianu (5), Popa (3), Samant (3), Balaceanu (2), Stamin (2), Valcan (2), Barabas, Cace, Darie, Kerekes, Pica, Vrabie.

Antrenori: Dragos Dobrescu, Valeriu Costea si Ildiko Kerekes-Barbu

Urmeaza o zi de pauza pentru tricolorele noastre, iar Duminica in ultimul joc al Grupei D, intalnirea cu Norvegia... O victorie Duminica impotriva celorlalte nordice ale Grupei D, pot duce reprezentativa noastra U19 pana...hat departe...

30-27 s-a incheiat celalalt meci al grupei dintre Norvegia si Portugalia!

In urma acestor rezultate inregistrate in ziua a II-a, Romania si Norvegia au maxim de puncte iar Portugalia si Suedia au ramas fara niciun punct pana Duminica...