Metalu’ Resita invinge ,,legiunea portugheza'' a lui ,,U’’ Cluj in meciul de debut al campionatului 2019/2020 din Liga2 de la noi!

Stadion: ,,Mircea Chivu” din Valea Domanului - Resita -                                                          Spectatori: aproximativ 7 000                                                                                                           Arbitru: Sergiu Popa din Aiud                                                                                                               Arbitri asistenti: Raul Constantin Ghiciulescu din Lugoj si Andrei Chitoiu Nicolae din Timisoara  Arbitru de rezerva: Mircea Ardelean din Arad

Orasul muncitoresc de pe malurile Barzavei, n-a mai fost asa de animat de tare demult... Nici nu-mi mai amintesc exact de cand... Nu ca as avea vreun lapsus, ca nu, memoria ma mai ajuta (inca)... La ora exact 15 si 47 de minute, cu doua ore si 13 minute inainte de debutul noului sezon fotbalistic al ligii secunde, pe la ,,poarta lui Stanciu’’ intrau in stadion primii doi spectatori (oficiali)... Orasul a (re)devenit brusc si dintr-o data o mare ros-neagra... Nu-i vorba nici de Marea Rosie si nici de Marea Neagra, cum sigur vi-ati dat seama nici de vreo compilatie intre cele doua mari, Rosie si Neagra, ci despre reanimarea fotbalului in rosu si negru din Valea Domanului! Daca cei doi (suporteri) au profitat de soare si de cele 29 de grade cu plus si si-au tras un bronz asa ca de 2 August, toate, dar absolut toate intrarile in orasul municipiu Resita au devenit parca primitoare pentru cei care veneau la spectacol... Cu jumatate de ora inainte de oficiala 18:00, cea care dadea startul noului sezon fotbalistic 2019-2020 al Ligii a II-a Romania, la portile stadionului ,,Mircea Chivu’’ inca mari agitatii... Surprinzator totusi, a revenit civilizatia si-n randul celor care cuvanta mai greu (a se citi oamenii de ordine)... Privind tribunele, incredibilul a devenit credibil... Sigur am mai vazut asta acum vreo 20 si ceva de ani... Privind pe foile oficiale de joc componentele celor doua formatii, aveai impresia ca este vorba despre un meci ,,Intertoto’’ (pentru cine cunoaste)... Metalu’ Resita contra unei echipe portughezo-romane... CSM Resita, o noua echipa, dar veche, care si-a recastigat palmaresul si numele, primea vizita formatiei ,,U’’ Cluj,  o formatie la fel de veche, care in sezonul trecut s-a batut la promovarea pentru primul esalon fotbalistic al tarii. Linistea dinaintea furtunii? Nici vorba... Doar acele interminabile secunde in care asteptam sa fluiere Sergiu... In sfarsit s-a auzit un fluierat prelung... Spectatorii de la Tribuna a II-a au aruncat cu benzi de hartie si-a aparut pe-un banner mesajul: „Un nou inceput catre zari nemarginite”. Prima ocazie in contul rossonerilor in minutul 2, atunci cand Poiana a sutat de la 22 de metri, dar goalkeeperul clujenilor Dur-Bozoanca este acolo si retine. Impulsionati de spectatori, resitenii stau sus, iar dupa doar 3 minute, Dat i-a pasat bine in careu lui Ene, sutul slatineanului din unghi fiind retinut de-acelasi Dur-Bozoanca. Deloc intimidati, oaspetii clujeni isi trec in cont un Hatt-Trick la ratari prin acelasi Gavra. In minutul 13 capitanul Zimmi a prins lovitura de cap, in minutul 16 sut din careu pe langa poarta, ca mai apoi, in minutul 28 a reluat peste poarta cu capul. In minutul 34, probabil cel mai titrat dintre jucatorii lui Leo Doana, Piciu Vadrariu, a executat perfect un corner de pe stanga, Ehmann a reluat din voleu, de pe la 11 metri, scuturand plasa portii lui Dur-Bozoanca si primul gol al sezonului ligii secunde, 1-0! Oaspetii repun de la punctul rusinii, Goga trimite un trasor de la marginea careului mare resitean, dar Zimmi e Zimmi! In minutul 39, Da Graca si Ene se dueleaza barbateste, Ene isi demonstreaza abilitatile de atlet... Portughezul insa l-a faultat din spate pe Daniel Ene care a scapat singur spre poarta clujeana... Toata lumea prezenta a strigat ,,ROSU’’... Centralul Sergiu Popa indica punctul cu var si ii arata lui Silva da Graca al doilea galben si implicit pe cel rosu... La semnalizarea tusierului A2 Nicolae, Sergiu Popa revine asupra deciziei si-a dictat doar lovitura libera de la 17 metri, spre disperarea lui Leo Doana care...  Lovitura de la marginea careului mare pe care Piciu Vadrariu a executat-o bine dar direct in zidul ardelenilor. CSM Resita are 1-0 la pauza in duelul cu ,,U’’ Cluj! Mitanul secund incepe cu un joc disputat intre cee doua careuri mari. In minutul 61, Firmino Pinto Servulo trimite un sut excelent de pe la 25 de metri, dar pe Zimmermann nu-l poti invinge de acolo, capitanul a respins in corner. In minutul 64, Piciu executa din nou perfect un corner, ii pune mingea pe cap lui Ene, dar mingea trece de putin peste poarta studentilor clujeni. Acelasi Daniel Ene are sansa lui 2-0 in minutul 69, dar latul pus de atacantul rossoner de la 8 metri la centrarea lui Poiana se duce peste... In minutul 74, centralul aiudean Sergiu Popa fluiera fara ezitare si indica lovitura libera pentru rossoneri dupa faultul comis de Craciun asupra lui Ene... De la cei 35 de metri, Cristea a centrat inalt in careu, iar Vasiu dintr-un buchet de jucatori a reluat cu capul in poarta clujeana pentru 2-0! Oaspetii incearca sa revina pe tabela, dar se lovesc de exactitatea jocului din defensiva rossonerilor. Finalul de joc ii gaseste pe resiteni in atac, si-n ultimul dintre cele trei minute de prelungiri indicate de Sergiu Popa si aratate de la margine de Mircea Ardelean, Cacao Bresneni trimite o torpila ,,a la Ghila’’ de la 30 de metri, si numai interventia lui Dur-Bozoanca a facut ca scorul sa nu fie unul de neprezentare...

CSM Resita: Zimmermann, Banac, Ehmann, Vasiu, Saulescu, Bresneni, Ene (min. 80 Cioabla), Vadrariu, Poiana (min. 88 Vladia), Dat, Danci (min. 62 Cristea)

Antrenori: Leontin Doana, Dan Boltasiu si Valentin Bosca

,,U’’ Cluj: Dur-Bozoanca, Telcean, Silveira Da Graca, Fereira Dos Santos, Berci, Florescu, Amado Mendes (min. 68 Da Costa), Firmino Pinto Servulo, Goga (min. 43 Craciun), Pop (min. 84 Burghele)

Antrenor: Cristian Dulca

La Resita au fost prezenti si 40 suporteri ai sepcilor rosii clujene care si-au incurajat sportiv pe toata durata jocului favoritii.

Fotocredit: facebook Miruna Maria Mihancea