Verbandsliga Württemberg 2019/2020 in etapa a V-a!

Multe s-au intamplat si-n etapa a V-a din Verbandsliga Württemberg editie 2019/2020, o etapa programata in ultima zi a lui septembrie... O caldura sufocanta la ora jocului (15:30), ceea ce i-a determinat pe organizatori sa ude putin gazonul... Asa au aparut si micile curcubee pe stadion sub jeturile de apa... Daca unele echipe veneau dupa jocuri din Cupa Germaniei, altele veneau direct cu jucatorii de la munca... Dar iata ce s-a intamplat in cele 8 jocuri:

TSV Berg - TSG Hofherrnweiler-Unterrombach 1-0

A marcat A marcat: Arne Kittel 1:0 (min.59)

Cei 344 platitori la jocul dintre cele doua echipe, s-au plictisit rau in prima repriza... A fost o repriza in care echipele parca se studiau si cam atat... A fost o prima repriza in care am vazut la formatia gazda un interesant sistem de joc impus jucatorilor de Oliver Ofentausec, un ciudat totusi 1-3-4-2-1... Face ce face Oli si surprinde pe toata lumea... Nu stiu de ce am impresia ca studiaza prea mult adversarele si-atunci incearca marea cu degetul... A fost o prima repriza cu putine faze de poarta, un joc totusi barbatesc, sau prea barbatesc pe alocuri, alimentat si de centralul Andreas Rinderknecht din Rothenburg am Neckar. In prima parte am notat vreo doua sau trei faze, dar nu foarte concludente si un cartonas galben aratat de central zic eu in exces de zel lui  Andreas Frick in minutul 34, pentru un fault la o cazatura teatrala a unui jucator al vizitatorilor. Cand toata lumea astepta parca pauza, dupa o faza care in prealabil nu anunta prea multe, in minutul 41, un atac s-a transformat intr-un contraatac rapid al oaspetilor, un un-doi rapid intre Daniel Rembold si Cornelius Fichtner, gazdele incearca sa faca pasul la offside, decarul Rembold trimite printre fundasii Bergului pana la marginea careului mic, preia frumos Fichtner, incearca sa-l culce din fenta pe Jonas Huchler, intra in unghi, goalkeeperul gazdelor ramane pe picioare si are o interventie de exceptie, din pieptul acestuia mingea merge in corner, unul ramas insa fara rezultat pe tabela. A fost ca si la inceputul jocului, 0-0, rezultat cu care s-a intrat la vestiare. De la vestiare iese un alt sistem de joc al trainerului Bergului si rezultatele incep sa apara. Intai, o circulatie frumoasa a mingii pe traseul Munteanu – Hummel – Brielmayer - Constantinescu, ultimul suteaza frumos catre poarta de la 18 metri, mingea amortizata de Kai Horlacher este retinuta usor de Landgraf. La 4 minute dupa, in minutul 49, acelasi Constantinescu incearca un sut lateral stanga, mingea cade insa pe plasa portii oaspetilor. Doua minute mai tarziu, jucatorii gazde recupereaza la centrul terenului, o pasa lunga pentru Munteanu, care nu reuseste sa obtina decat un corner. Lovitura executata de Dan Constantinescu pana la capitanul Brielmayer, centrare a acestuia din marginea careului de 16m, cap defectuos al lui Raphael Schmid si mingea se duce peste... In minutul 55, Munteanu recupereaza la centrul terenului, ii paseaza scurt lui Damjanovic, o mnge in adancime pentru Brielmayer, incercare de centrare, se interpune Jonas Christlieb si gazdele obtin doar un corner care ramane fara urmari pe tabela... Tabela se modifica totusi in minutul 59... Vlad Munteanu primeste de la Dan Constantinescu, trimite mingea pe jos, lung, central-stanga catre Arne Kittel, o viteza superioara a septarului din Berg fata de fundasul Johannes Rief, un sut cu dreptul in coltul lung expediat fara preluare de Kittel face inutil plonjonul lui Manuel Landgraf! 1-0... Oaspetii cad psihic... La trei minute dupa marcarea golului, o angajare in adancime a lui Hummel catre Kittel, in aceeasi pozitie ca la golul marcat, atacantul din Berg il lasa in urma pe acelasi Rief, preia de aceasta data, suteaza violent, Landgraf respinge acrobatic, mingea se duce in inaltul cerului, un duel pentru minge intre Rief si Kittel, fundasul pune corpul la saritura lui Arne Kittel, lovitura de la 11m clara ca lumina zilei, numai ca centralul Andreas Rinderknecht refuza sa fluiere... Nu ezita sa fluiere spectatorii in cor la adresa deciziei arbitrului... Mai mult decat atat, centralul indica fault in atac la...habar n-am cine... Gazdele se apara bine sus, la 35 de metri de poarta lui Huchler, si in minutul 73, Munteanu recupereaza in propria jumatate, schimba partea de atac cu o diagonala, si-un fault la vreo 40 m lateral stanga pe atac... Executa frumos Arne Kittel, mingea se duce catre gol, dar Landgraf respinge din plonjon spectaculos in corner... In minutul 75, Vlad Munteanu se infilteaza printre fundasii oaspetilor, primeste mingea la marginea careului de 6m de la Brielmayer, inscrie spectaculos la vinclul coltului lung al lui Landgraf, dar din pozitie de offside semnalizata prompt de asistentul Felix Rauch... Oaspetii repun rapid mingea in joc printr-o angajare lunga catre Efendi Erol, dar cu precizie, iese din dispozitiv fundasului roman Dan Constantinescu, acesta pleaca in viteza cu mingea la picior printre doi mijlocasi adversi, ii paseaza scurt lui Jannik Wanner, acesta trece in dribling pe langa Horlacher si Fichtner, trimite scurt catre David Brielmayer, reprimeste Wanner care suteaza bine dar slab de la 25m mingea retinuta usor de portarul Landgraf. Imediat ce mingea paraseste terenul de joc, Cornelius Fichtner este inlocuit de trainerul vizitatorilor, Benjamin Bilger, oarecum suparat pe prestatia din joc a atacantului sau. In minutul 81, o pasa gresita a unui jucator al oaspetilor, mingea e trimisa din prima de Damjanovic catre centrul terenului, preia elegant Vlad Munteanu, pleaca la atac talonat de Philipp Leister, anunge la marginea suprafetei de pedeapsa, suteaza surprinzator, dar putin defectuos, mingea trecand la 2 sau 3 m peste bara transversala a goalkeeperului oaspetilor. Jucatorii lui TSV Berg raman sus in presing, recupereaza destul de repede, mingea trece pe la mai multi jucatori, incearca sa rupa defensiva oaspetilor, dar acestia se apara exact, sutul lui Brielmayer se loveste de piciorul lui Kai Horlacher si iese in aut. Mingea repusa de la margine are din nou un traseu lung intre jucatorii lui TSV, Brielmayer ezita sa paseze si obtine totusi o lovitura libera de la marginea careului mare, centralul jocului aratandu-i cartonasul galben lui Oliver Rieger, intrat in joc cu doar 10 minute in urma. Lovitura libera insa ramane fara rezultat. In minutul 89, gazdele reusesc sa obtina o lovitura de la colt, executa Munteanu la 6m la coltul scurt, acolo de unde Kian Fetic trimite cu capul defectuos, mult pe langa poarta. Oaspetii se grabesc si repun mingea rapid surprinzandu-i pe jucatorii gazdelor iesiti la atac, Niko Maucher obligat sa faulteze si centralul ii arata si lui cartonasul galben in minutul 90. Tot galben vede si Marcel Fletscher dupa 4 minute, dupa o faza la indigo... Lovitura libera executata defectuos si centralul jocului fluiera finalul partidei...

TSV Berg: Jonas Huchler – Andreas Frick (Andreas Kalteis min.75), Dan Constantinescu, Raphael Schmid (Niko Maucher min.65), Nico Hummel (Jannik Ikendo Wanner min.63)– Dominik Damjanovic, Arne Kittel, Marcel Fetscher, David Brielmayer (cap.) – Vlad Munteanu, Can Bozoglu (Kian Fetic min.85)

Rezerve neutilizate: Sebastian Segbers, Moritz Fäßler, Thomas König,  Sabrin Sburlea

Traineri: Oliver Ofentausek & Dr. Patrick Singrün

TSG Hofherrnweiler-Unterrombach: Manuel Landgraf - Philipp Leister, Johannes Rief, Kai Horlacher, Jonas Christlieb (David Weisensee min. 54) - Marco Ganzenmüller (Pascal Weidl min.68), Cornelius Fichtner (Oliver Rieger min.77), Efendi Erol, Daniel Rembold, Nicola Zahner (Jonathan Sedlmayer min.60)- Daniel Queiroz Serejo

Rezerve neutilizate: Philipp Röhrle, Robin Zolnai, Tim Krohmer, Dennis Ulrich, Julian Köhnlein

Antrenori: Benjamin Bilger & Patrick Faber

Celelalte rezultate:

VfL Pfullingen - SSV Ehingen-Süd 2-1

Au marcat: Yasin Yilmaz (min.13), Matthias Dünkel (min.76) respectiv Kevin Ruiz (min.79)

SKV Rutesheim – Calcio Leinfelden-Echterdingen 0-1

A marcat: Josip Pranjic (min.59)

TSG Backnang - FSV Hollenbach 4-3

Au marcat: Benito Baez Ayala (min.8), Loris Maier (min.17), Mario Marinic (min.32), Shqiprim Binakaj (min.63) respectiv Michal Kleinschrodt (min.48), Torben Götz (min.49), Noah Krieger (min.86)

TSV Essingen - FC Wangen 5-1

Au marcat: Tamás Herbály (min.4 si min.79), Jose Gurrionero (min.66), Niklas Groiß (min.75 si min.89) respectiv Fabian Eninger (min.69)

1.FC Normannia Gmünd - VfL Sindelfingen  1-2

Au marcat: Alexander Aschauer (min.29) respectiv Oliver Glotzmann (min.49 si min.54)

1. FC Heiningen - TSG Tübingen 4-1

Au marcat: Erik Edwardson (min.26.), Erik Edwardson (min.33), Andre Kriks (min.84 si min.90+2) respectiv Tim Schöller (min.70)

TSV Heimerdingen 1910 - SV Fellbach 0-4

Au marcat: Jamie Miller (min.12.) Filip Jaric (min.23) Burak Sönmez (min.66 si min.72)

Echipa VfB Neckarrems-Fussball a stat in aceasta etapa.