In Cupa Romaniei ,,Fan Curier’’, ACS Spartac Bucuresti - SCM Gloria Buzau 15-48 (8-26)!

Al doilea joc al 16-imilor Cupei Romaniei ,,Fan Curier’’, a opus echipei de divizie Spartac Bucuresti, echipa fruntasa din Liga Florilor, SCM Gloria Buzau. Pana joi 23 Ianuarie 2020, echipa SCM Goria Buzau ramane cu turul de campionat neincheiat, situatia din clasament, una foarte buna, 25 de puncte, locul 4... Dar cum situatia Coronei Brasov este tot mai certa... Si daca luam in calcul faptul ca buzoiencele joaca pe 20 Ianuaria la Cluj in compania celor de la ,,U’’, putem discuta despre un ascendent moral in tabara handbalistelor de la SCM. Asa au inceput si jocul din Cupa Romaniei ,,Fan Curier’’... Minutul si golul in contul buzoiencelor, care dupa primele 4 minute aveau 0-4! Echipele inscriu pe rand, unul sau doua goluri... Apoi jocul curge incet cu ascensiunea pe tabela pt vizitatoare... se ajunge la 8 lungimi, 7-15! inscriu gazdele si vin la 8-15... Echipa de liga inscrie de 11 ori consecutiv fara sa primeasca gol si la pauza 8-26! In repriza secunda, pentru formatia din Liga Florilor, inscrie toata lumea, cu exceptia celor trei portari, iar la final, 15-48 previzibil, aratandu-ne de fapt locul ultim in Seria B in Divizia A ocupat de handbalistele lui Ilie Caramizaru, 13 infrangeri dupa primul tur-retur si prima etapa din al doilea tur...

Spartac Bucuresti: Dragan, Scaunasu – Popa 5, Marinescu 3, Mincu 3, Ciobanu 1, Halmagyi 1, Ivan 1, Mortu 1, Todean, Niculescu, Maracine, Milculescu, Lupea, Stan  Antrenor: Ilie Caramizaru

SCM Gloria Buzau: Blazek, Iordache, Mirca-Olariu – Apetrei 6, Condurache 6, Subtirica-Iovanescu 6, Selever 6, Ilie 5, Marginean 4, Petrovic 4, Petrus 3, Stoleru 3, Gavrila 2, Simion 2, Rotaru 1 Antrenor: Ovidiu Mihaila

Au arbitrat: N.Chiritoiu si L.Neagu, ambii din Ilfov

Corespondent: Ion Gavrilas

Fotocredit: Google