Gbadamassi si Sburlea schimba fata unui derby cu... de toate...

Nori negri incarcati deasupra lui RAFI STADION din Berg, care prevesteau ceva... Destul de putine grade afara, dar totusi o vreme buna pentru fotbal si intrarea in normalitate dupa coronavirusul asta ,,ucigas’’... Organizatorii, au respectat totusi regulile impuse... De, e Germania... S-au intalnit gazdele de la TSV Berg, ocupanta locului secund dupa doua etape din Verbandsliga Württemberg si VfL Pfullingen, echipa situata pe pozitia a V-a... A fost asa cum am scris in ziua jocului, un ,,mic derby’’... O brigada tanara a oficiat meciul, avandu-l la centru pe Stefan Ebe, asistat la cele doua linii de Nicolas Dorss si Johannes Hecker, intr-o asistenta care-a depasit usor 250 spectatori... Nici nu s-au asezat bine in teren jucatorii celor doua echipe, ca oaspetii au reusit sa surprinda pe toata lumea, Kevin Haussmann a trimis plasat de pe la 16m, facand inutil plonjonul lui Alin Constantinescu. Gazdele repun de la centru si au chiar sansa egalarii in minutul 4 dar fundasii oaspeti blocheaza atacul gazdelor. Se joaca pe contre, in viteza, gazdele ataca si oaspetii scapa pe contraatac si reusesc sa faca mat echipa din Berg in minutul 6, Lukas Linder trimitand pe sub Alin Constantinescu: 0-2! Jocul curge in aceeasi maniera, gazdele ataca, oaspetii se apara si contraataca... Nici vorba de ,,studiu’’... Ambele echipe au sanse dar portarii sunt acolo de fiecare data... Tim Becker culege o centrare a lui Munteanu si apara un sut slab al lui Esref Metin Su, jucator care trage si peste poarta... Portarul gazdelor Alin Constantinescu tine gazdele in meci iesind si degajand in afara careului din fata lui Matthias Dunkel si prinde cu siguranta o centrare paralela cu poarta de pe partea dreapta a aceluiasi jucator. Excelenti in fata goolkeperului gazdelor fundasii Andreas Frick si Dan Constantinescu... Acesta din urma, trimite o diagonala de vreo 40m, Vlad Munteanu sare la cap cu unul dintre fundasii adversi si ambii raman intinsi pe gazon... Sange... A curs mult sange... Intervin echipele medicale... Ambii jucatori ies de pe teren ,,sifonati’’, Vlad Munteanu de la gazde iese de pe teren purtand un bandaj imens in jurul capului si Nyamekye Awortwie-Grant de la oaspeti iese insotit de echipa medicala a vizitatorilor... Era minutul 40 al jocului... Jucatorul roman a avut nevoie de ingrijiri medicale pe toata durata pauzei... Au ajuns la stadion si medicii cu salvarea... Vlad a mers la spital pentru investigatii... In minutul 42, gazdele reusesc sa obtina o lovitura de la 11m, capitanul Moritz Fäßler reusind in minutul 43 sa trimita in dreapta lui Becker, plecat in plonjon in stanga, 1-2! 4 minute de prelungire ale primului mitan si... pauza pe RAFI STADION, 1-2! Mitanul secund incepe in aceeasi nota, gazdele ataca egalarea si oaspetii se multumesc sa se apere, preferand cartea contraatacului... Imperial in interventii Dan Constantinescu! Trainerul gazdelor Oliver Ofentausek incepe sa mute... Dupa ce Vlad Munteanu a fost inlocuit de Luis Pfaumann, in minutul 60, Pierre Hodapp ii lasa locul lui Jonas Schuler... Geiger intra in locul lui Humic la oaspeti in minutul 63... In minutul 66, intra la gazde mijlocasul ofensiv Maschkour Gbadamassi in locul lui Sandro Caltabiano... Si se produce un declick in tabara gazdelor... Ceva e altceva in joc... Un joc mai asezat, pragmatic... Ofentausek arunca in lupta artileria grea, Sabrin Sburlea intra in locul lui Marcel Fetscher cu 20 de minute inainte de final... Gazdele incep sa puna stapanire pe mijlocul terenului, un mijloc inexistent in tabara lor pana la intrarea lui Gbadamassi si Sburlea... Toate se leaga... Incepe o ofensiva agresiva a gazdelor, care reusesc sa obtina o serie de 5-6 cornere consecutive... Oaspetii doar resping... In minutul 78, gazdele se precipita si pierd mingea... Dar, insistenta lui Su da roade, acesta insista sa prinda o minge ca si pierduta, intoarce un fundas advers, centreaza frumos in fata portii oaspetilor si Sabrin Sburlea aduce egalearea mult dorita de jucatorii din Berg, 2-2! Gazdele nu se multumesc cu acest egal de pe ,,tabela’’ si incearca imposibilul... Imposibilul devine posibil in minutul 86 cand o pasa a lui Gbadamassi il gaseste excelent liber pe Luis Pfaumann, acesta suteaza plasat de la marginea careului mare si 3-2 muncit pentru jucatorii din Berg... Oaspetii incearca si ei ceva, dar rezervorul e gol. Au ramas fara benzina... In minutul 90, o faza ciudata... Oaspetii obtin o lovitura indirecta la mijlocul terenului, Metin Su incearca sa intarzie repunerea, Andreas Maier frustrat suteaza in el... Ambii jucatori iau cartonas galben... Fiecare dintre ei mai are cate unul si astfel pleaca in tandem la vestiare... Ultimele 4 minute din prelungirile aratate de central se joaca 10-10... Nimic nu s-a mai intamplat... Victorie muncita a gazdelor! Oaspetii puteau pleca de pe RAFI STADION macar cu un punct... N-a fost sa fie... Cu siguranta ca Dan Constantinescu a fost cel mai bun de pe teren, iar nou intratii Maschkour Gbadamassi si Sabrin Sburlea au schimbat fata meciului in ultimele lui 20-25 minute... Cu aceasta victorie, gazdele de la TSV Berg raman neanvinsi acumuland 9 puncte si raman pe podium alaturi de alte doua echipe cu acelasi numar de puncte dar golaveraj diferit... Etapa viitoare peste doar doua zile...