Fotbalul amazoanelor din Kreisliga Bodensee a depasit si rundul 2! Echipa singurei romance de la acest nivel e pe 2 si tinerele din Kressbronn ale lui Uzundal urca pe podium!

Sambata 19 si duminica 20 Septembrie, s-au jucat meciurile rundului secund din editia de campionat 2020/2021 la fotbalul dedicat sexului frumos din Kreisliga Bodensee... Cu respectarea stricta a regulilor impuse pentru prevenirea lui ,,virusache covrig’’, au fost si spectatori la jocuri... Si nu putini... Etapa secunda a debutat sambata dupa amiaza, la Beuren, pe Stadionul ,, Sportplatz an der Turnhalle’’, echipa gazda SV Beuren/Isny, a primit vizita echipierelor de la SG TSV Neukirch. Cine n-a fost la joc... inca vreo 27 de grade Celsius in termometre la 17:30, ora de debut a jocului, un soare tomnatic placut pentru spectatori, nu chiar 100% pentru sportive... Fatih-Mehmet Bolat din Leutkirch a fluierat la acest joc... Gazdele si-au aratat intentiile inca din debutul jocului... Era minutul 2 cand favorita subsemnatului, Tanja Prinz a incercat-o pe goalkeepera vizitatoarelor, Susanne Reger... Tot Prinz, si tot de la distanta, incearca poarta... Reger e din nou acolo si-n minutul 8... Se joaca deschis, pe contre... Oaspete ajung pana in apropierea careului de 16m al gazdelor, de acolo de unde incep sau reancep sarjele ofensive... Ca privitor din exterior, am putut vedea ambele benzi ale gazdelor, dar oaspetele se aparau constant bine... S-a jucat, 9 la 9... Se practica la Beuren. Se mai practica in trecut si la Horgenzell... Pe stanga atacului gazdelor, Thea Hengge... O varianta feminina, sigur la alte dimensiuni, ,,CR7’’... Viteza, excelent control al mingii, pase acolo unde trebuie pentru colege... In minutul 15, o faza care nu anunta nimic, mingea ajunge in centru la capitanul gazdelor Lea Schwarz, un sut lobat la poarta de pe la 25-30m, Susanne Reger e acolo, dar jenata de soare, scapa mingea in poarta: 1-0 pentru SV Beuren/Isny si aplauze meritate din tribune de la cei aproximativ 100 spectatori... Dupa primirea golului, trainerul vizitatoarelor Dieter Baumann muta, o introduce in teren pe Selina Hund... Si parca e altceva in jocul lor... Actiunile ofensive pleaca mereu de acolo... Pana la marginea careului mare, acolo unde Vanessa Hege e providentiala in interventii... Minutul 28, suteaza din nou Prinz, slab insa... Un minut dupa, minutul 29, o actiune personala TH7 (Thea Hengge 7) sut tare dar in bara transversala... In minutele 35 si 36, dubla ratare in contul Tanjei Prinz... Clar, nu-i ziua de gol pentru capitan... Muta si Thomas Unterreiner... Ciudata mutare totusi! Este inlocuita TH7 cu Filia Maier... La cateva minute dupa insa, minutul 40, sut in bara Filia Maier... Dupa ratarea Tanjei Prinz din minutul 45, pauza la Beuren... 1-0 si fetele celor doua echipe se retrag... Care incotro... Oaspetele raman la banca de rezerve ca-i umbra, gazdele fug la umbra vestiarului... Repriza secunda incepe... TH7 reintra in primul 9, dar joaca retras, pe post de fundas central, ofensiv totusi... Minutul 50, rateaza Fili Maier... Joc bun defensiv al oaspetelor, pe partea dreapta Selina Hund si peste tot la dublaj Diatta Aissatou... Minutul 63 suteaza Prinz pe centrul portii si Reger retine usor... In minutul 67, intr-un joc de contre lacentru intre Aissatou si TH7, mingea ajunge la Filia Maier, aceasta pleaca de la centru cu mingea la picior in viteza talonata de Nadine Reichmann, vine la dublaj si Aissatou, sut in forta de la 25m, mingea cade peste Susanne Reger direct in plasa pentru 2-0... Aplauze la scena deschisa pentru executia jucatoarei din Beuren... La 2-0 pentru gazde, oaspetele au o buna oportunitate de a reduce scorul, dar, poarta Sabrinei Kolb ramane imaculata in minutul 75 desi... N-a fost sa fie decat un joc pentru cele trei puncte in contul jucatoarelor din Beuren/Isny... Jucatorul meciului a fost TH7 - Thea Hengge, o jucatoare clar de al nivel... Din pacate singura jucatoare din Romania la acest nivel, Ioana Munteanu Hoaja, nu a fost prezenta la teren, ea nefiind evident in lotul echipei gazdelor...

La Kressbronn, s-au intalnit duminica 20 septembrie, SV Kressbronn si SV Bergatreute II. A fost un joc la discretia tinerelor jucatoare ale lui Selim Uzundal... Dupa un 0-0 la pauza, un mitan secund cu 4 reusite in contul gazdelor si unul in contul vizitatoarelor, cele trei puncte intrand meritat in vistieria celor de la SV Kressbronn...