In etapa a IV-a a play-out-ului din Liga2 de la noi, CSM Resita castiga in Valea Domanului in fata Concordiei Chiajna! Si-a iesit soarele la Resita...

Meciul de fotbal dintre Metalu Resita si Concordia Chiajna a inceput inainte de 8 ale diminetii... Nu-mi amintesc exact daca au mai facut asta inainte si altii, dar ceea ce-au facut ultrasii rosso nerra o sa ramana sigur in istorie... Ma si gandeam cand am vazut mesajul si pozele postate pe wall-ul liderului galeriei ultrasilor, Marcel Gusca, ,,stati sa vedeti acuma cat de multe pupaturi in cur va luati baieti!’’... Daca pana mai ieri doar aia ai lui Gusca mai credeau, azi au sarit pentru ,,povesti de can can’’ unii care n-au mai trecut prin Valea Domanului de cand muma... Si nu ma refer la astia care suntem plecati de-acasa ci la aia, loco (atentie ca loco se refera la localnici nu la nebuni)...  O brigada de arbitri interesanta delegata pentru acest joc de pe ,,Mircea Chivu’’: Viorel Nicusor Flueran din Craiova la centru, ajutat la cele doua tuse de Cristian Daniel Ilinca din Craiova si Raul Constantin Ghiciulescu din Timis. Arbitru de rezerva, domnisoara Alina Ionela Pesu din Craiova, arbitru FIFA...

Antrenorul gazdelor, Adrian Falub a trimis in teren pentru inceput urmatorul 11: Cobrea – Szijj, Dumitras, Salcianu, Al. Sima, Al. Dulca, Bresneni, Rob. Boboc, Laur. Bus, Dat, Visnakovs. Trainerul celor de la Chiajna, craioveanul Claudiu Niculescu a apelat la urmatorii pentru a alcatui primul 11: Chesneau – Borta, L. Ion, Marc, Chereches, Biceanu, Al. Lazar, M. Dumitru, Llullaku, Ciucureanu, Younes. Recunosc ca asteptam sa-l vad in primul 11 al vizitatorilor pe unul dintre cei mai buni marcatori ai lor, Hergheligiu... N-a fost sa fie intre primii 11, dar l-am regasit pe lista rezervelor... Apropoes de rezerve. Rezervele rosso nerrilor: Zimmermann – Matis, Caius Lungu, Chera, Astafei, N. Popescu, Brinzan, Danci, Cristodulo. Rezerve pe banca celor de la Concordia: Cezar Lungu – Ct. Alexe, Bg. Manole, Stanica, Oanea, Piper, Hergheligiu, Gab. Deac, Cocos

Cei care au vazut meciul transmis de Sorin Mihancea, n-au avut ce regreta... Echipa vizitatoare a avut lovitura de start... Un debut de joc tipic competitiei la acest nivel. Echipele incep precaut, un joc de tatonare... Resitenii isi arata inca din debut intentiile si se instaleaza in jumatatea oaspetilor, oaspeti foarte bine organizati in aparare. In minutul 4, o actiune de atac prelungita a diavolilor rosii din Banat, intai o centrare din stanga la care Dat nu ajunge sa puna capul, respingerea defectuoasa a aparatorilor, reluarea atacului resitean si o pivotare in careul oaspetilor, un sut al rossonerrilor se incheie cu o lovitura de la colt, ramasa fara rezultat pe tabela de scor. Resitenii continua sa se mentina sus, au o sansa in minutul 5 dar un sut din vole trece peste transversala portii lui Chesneau. Resitenii stau si preseaza aparatorii oaspeti care nu reusesc sa respinga prea departe de zona periculoasa si obtin o lovitura libera de pe partea dreapta, aproape de linia de tusa. In minutul 8, atac prelungit al rossinerrilor, acestia plimba mingea ca la handbal de pe oparte pe cealalta, o centrare in diagonala si un cap din unghi care-l obliga pe Chesneau sa se intrebuinteze serios si sa respinga de sub bara deviind mingea in corner... Din loviturade colt rezultata, o alta ratare in contul Metalului... Cam asa s-a desfasurat in Valea Domanului inceputul de joc. In minutul 14, Visnakovs are sansa deschiderii scorului dar lovitura de cap a acestuiase duce putin alaturi. In minutul 25, Laurentiu Bus trage la poarta de la 17m dar Lazar acolo, respinge. Atacurile resitenilor ii comaseaza pe jucatorii oaspeti in propria jumatate si in minutul 30, in urma unei lovituri de colt, o respingere slaba a aparatorilor Concordiei, mingea ajunge la Boboc si un sut de pe la 22m care trece peste poarta vizitatorilor. Repriza se incheie cu un scor alb desi daca pe tabela vedeam 4-5 la 0 n-ar fi fost o mare surpriza. O dominare totala a gazdelor si-un joc de aparare al oaspetilor. Dupa 45 de minute, ros-negri si alb-negri au plecat la cabine pe-un fond sonor dominat mai bine de 45 de minute de galeria Metalului aflata sus la locul ,,de rezerva’’ interzis... cardiacilor... Repriza secunda incepe in aceiasi nota de dominare sterila a gazdelor, oaspetii au venit cu ,,autobaza’’... Din pacate pentru ei, in minutul 53, se produce deschiderea scorului in Valea Domanului! Bus centreaza, invalmaseala in fata lui Chesneau, mingea ajunge cu noroc la Visnakovs, acesta preia, pivoteaza si suteaza: 1-0 pentru Metalu!... Dupa minutul 55, oaspetii sunt nevoiti sa iese la joc. Apar si ocaziile in dreptul lor... Se produc mai multe schimbari la cele doua formatii... In minutul 55, Cocos se face de... gaina si desi scapat singur cu Cobrea, trimite direct in acesta... Si daca n-a fost sa fie de 1-1, s-a facut de 2-0 cu 5 minute inainte de finalul celor 90 regulamentare. Bogdan Szijj trimite o minge perfecta pentru ,,capul’’ lui Danci, intrat in joc in minutul 77 in locul lui Bus, lovitura expediata de acesta cu pamantul de la 8m se duce direct in vinclul portii lui Chesneau... Asa a fost sa fie! Metalu a legat doua victorii si sperantele mor ultimele, nu-i asa? Am vazut o alta fata a Metalului in acest meci. Echipa a fost motivata cu siguranta si de gesturile celor de la Guardia Ultra 1995... Felicitari baietilor din teren, felicitari ,,haiducilor’’ de prin paduri, felicitari Adi Falub, Cristi Bobar, Nelu Popa... Felicitari Metalu Resita!...  Nu mai e mult si spiritul arata ca trebuie sa mergeti la baraj... Si-asa cum va scriam mai acu’n-tr-o zi... Lasati baietii in pace!... Bafta!... Si-ascultati ce scria mai acu’ vreo 5 sau 6 ceasuri un suporter ros-negru (Marius Cornici) pe facebook: ,, Ai incredere in Dumnezeu. El nu pierde nici o batalie!’’