Turneu valcean de 4 zile cu 21 de meciuri in trei etape, rezultate stabilite de fluierasii lui Vasile Pavel, trucuri ieftine in Liga Florilor! (2-etapa 23)

Hristos a inviat!

Hei, hei mai astia-i mei, multi de-ai buni dar si de-ai rai... Mai fratilor si mai fartatilor, stati asa si nu miscati, si povestea-mi ascultati... In perioada 13-16 Mai a.c., caravana handbalistica feminina de Liga Nationala a ajuns din nou in orasul Templu al handbalului romanesc, Ramnicu Valcea, acolo unde s-au desfasurat 21 de meciuri (cate 7 pe zi), contant pentru etapele XXII, XXIII si XXIV, gazdele punand la bataie celor interesati, doua Sali de sport, ,,Traian’’ si ,,Energetic’’, iar organizatorii (a se citi FRH) au facut lucrurile profesionist (a se citi pe spatele fraierilor de platitori de taxe si impozite din RO), trimitand la Ramnicu Valcea o intreaga armata de profesionisti (a se citi fluierasi-arbitri si scriitori-oservatori)... Acuma daca am adunat eu bine si n-am uitat cumva din aritmetica, este vorba despre 14 observatori si 28 de arbitri in 14 cupluri... Si ca la noi, daca tot e turneu, dupa un meci sa-ncepem si cu o zi de pauza, nu? Toata lumea se relaxeaza, pe unii arbitri si obsevatori iitrimitem acasa... Doar platesc prostii costurile toate... Nu va ganditi acuma ca din amenzile pe care le platiti pe la ei, le plateste federatia lui Deduleanu ceva... Si dupa Joi 13, vine Sambata 15 cu etapa 23:

HC Dunarea Braila – SCM Ramnicu Valcea 23-29 (8-15)

Meciul a debutat de la ,,vestiare’’ cu o mare surpriza: delegarea la acest joc a fluieraselor Nastase & Stancu! Meciul a putut fi vizionat pe frhtv dar si pe TVR2... Cu surle, trambite si vuvuzele se-anunta acest meci intre ,,gazdele – oaspete’’, handbalistele in tricouri rosii ale Dunarii Braila si ,,oaspetele – gazde’’, jucatoarele contaranului meu Pera de la SCM Ramnicu Valcea in tricouri albe pentru acest joc. Chiloti negri au avut amandoua. Sau ma rog, sorturi negre pentru ambele echipe... Si pentru cele doua fluierici IHF, care-au imbracat pentru acest joc tricouri bleu ciel (pentru prostanaci albastru deschis)... Si-asa cum ne-au tot obisnuit astea a lui Pera, la primul atac dau mingea adversarelor si 1-0 pentru Dunarea prin Alina Ramona Czeczi, pentru ca-n numai 13 secunde apoi, valcencele sa faca 1-1 in secunda 50 a jocului... Un meci inceput frumos, in care, dupa parerea mea, valcencele n-aveau cum sa piarda, nici meciul si nici sansa inca la batalia pentru locul secund... Si ,,oglinda’’ la atacul Brailei, acestea pierd mingea si marcheaza Gonzales pentru Valcea, 1-2 pe tabela... Si daca Braila continua sa se joace de-a handbalul, Batinovic apara si pe contraatac, Lopez incearca dar la Braila-n poarta e Serbi... Elena Serban apara... Si daca Valcea n-a putut, o aruncare senzatie Dache si 2-2... Dache, cea care din vara va scuti niste drumuri la Valcea (prietenii stiu de ce!), jucatoarea Dunarii va imbraca din sezonul viitor tricourile gruparii valcene... Pana la pauza, jucatoarele din Valcea profita treptat de imprecizia aruncarilor la poarta ale brailencelor, cu o Batinovic greu de trecut, si-un 8-15 pe tabela de scor, deloc intamplator... Mitanul secund a fost ceva mai echilibrat, ambele echipe mergand parca brat la brat sau poate umar la umar, astfel ca la finele celor 60 de minute, 23-29 afisa tabela electronica din Sala ,,Traian’’.

Minaur Baia Mare – Magura Cisnadie 27-23 (17-11)

In Sala de sport a Liceului ,,Energetic’’ au ajuns echipele Minaur Baia Mare, in tricouri negre si Magura Cisnadie in tricouri gri... M-am cam speriat initial vazandu-i pe cei doi fluierasi, constantenii Cazan si Suliman tot in negru, dar m-am linistit dupa ce si-au dat bluzele de trening jos si-au ramas in tricouri galbene... Magura lui Weber a deschis scorul prin Valentina Blazevic in secunda 39... Ma uitam la transmisia frhtv-ului si ma gandeam, oare toti arbitrii is butoiase atomice sau asa-i face transmisia frh-ului? Minaurul a egalat rapid... Cand mi-au trecut prin cadru si Cioca si unul dintre arbitri mi-am zis ca-i clar... Deformeaza frhtv-ul oamenii... N-are cum sa fie asa mare-n cur Cioca, cum nu poate sa fie asa de gras un arbitru din liga... Magura se joaca de-a handbalul si Fujita (atentie nu Fugita!) le taxeaza: 2-1! Deloc invatate sa joace-n Sali de scoli generale sau licee, sibiencele nu se descurca prea bine la inceput de joc si 3-1 face Linn Blohm... Ciudata culoare a echipamentului echipei sibiene... Noroc ca Leny avea adidasi galbeni ca altel nu stiam ca Magura are portar... De la 7m, Valentina Blazevic face 3-2... Pe site-ul oficial al FRH-ului, varza goala... Gresit si minutul, gresit si autoarea golului... Habar n-am pe ce-si iau banii astia!... Iti dai seama daca esti un apropiat al femomenului ca prostia n-are limite cu d-astia... Astia cred ca functioneaza pa sistemul ala ,,Cu e sefu’asa si noi’’... Ca altfel nu-mi explic ,,neste’’ unele... Pana la pauza, astea a lui Bucadedos si-au luat elan si-au pus lungimi castigatoare intre ele si weberence, 17-11! Repriza secunda a fost castigata de sibience cu 10-12, insuficient insa sa castige jocul cu Minaurul, echipa care si-a trecut in cont inca o victorie si ramane pe pozitia secunda a clasamentului. 27-23! Kovacevic cu 9 goluri si Laslo cu 8 au fost principalele marcatoare ale Minaurului. Bine, nici nu-i de mirare daca luam in calcul numarul aruncarilor lor catre poarta... Dincolo, Lenuta Gjorgjijevska a fost si mai si... Campioana ratarilor! Noroc cu Leny Voicu in poarta ca altfel dezastru total era-n Cisnadie...

Gloria 2018 Bistrita-Nasaud – CSM Bucuresti 25-29 (14-16)

Tigroaicele albastre bucurestene n-aveau cum sa se-mpiedice-n rossonerele Bistritei... Sau nu in aceasta editie de campionat... Au trantit-o ele cu Clujul de-un punct desi era vorba de toate, numai ca lui Biris i-a patinat mintea atunci... Au fluierat in acest joc alti constanteni, Mihaita Moldoveanu & Adrian Georgescu... Se traieste bine la Constanta, dupa cum s-a vazut pe burdihanele acestor nene in galben pe transmisia frhtv-ului dar si-a TVR1-lui... Bistrita incepe cu 1-0 dupa torpila lui Vasileuskaya si face 2-0 prin Nico Dinca dupa ratarea tigroaicei Laura Chiper-Moisa, care din vara va fi extrema dreapta a lui 2018... La atacul prelungit al bucurestencelor, acestea obtin un 9m si de-acolo n-ai cum sa o opresti pe CN8 nici daca esti iberica si nici daca te numesti De Paula, 2-1!... Pana la putin dupa jumatatea primului mitan Gloaria a avut doua sau trei goluri in fata tigroaicelor lui Vasilica Frizura, 10-7 in minutul 17... Si-a urmat o seceta de goluri ardeleana... Bucurestencele au profitat si dupa ce-au egalat la 10, s-au dus chiar la 10-12 cu aproximativ 8 minute inainte de finalul reprizei... Pana la pauza fiecare echipa a mai punctat de cate 4 ori si s-a intrat la ,,vestiare’’ cu 14-16!... 14-17 in debutul reprizei dupa golul olandezei Martine Smeeth, dupa care ardelencele reusesc sa faca 16-17 dupa reusitele Lucretiei Tetean si Ancutei Moroianu. Si-asa s-a mers pana la jumatatea reprizei secunde cu 3-4 in fata pentru ca dupa ce-am intrat in a doua jumatate a reprizei, tigroaicele aveau 5 si ardelencele reduceau la 4 diferenta... Ancuta Moroianu a-nghetat tabela de scor la 25-29!... Daca Nico Dinca a dat 6 fiind principala marcatoare a ardelencelor impreuna cu Vasileuskaya care-a marcat tot de atatea ori, Cristina Neagu nu s-a intrebuintat prea tare si-a dat totusi 9...

CSM Galati – Dacia Mioveni 2012 24-25 (8-13)

Alt meci, alt rezultat viciat, alta infrangere nemeritata a galatencelor. E clar ca n-au conducere care sa macane la FRH... Si-atunci ne miram ca primariile nu mai vor sa sustina handbalul... Sa nu ne miram daca fura ca-n codru Manea si Iliescu... Acuma ca cei doi nenea care-ar trebui sa se numeasca ,,cavaleri’’, nu-s la prima ,,isprava’’ de genul asta... Astia ori sunt prea prosti, ori prea nestiutori, ori ne cred pe noi idioti... Spate au la CCA clar, il mai au acolo si pe Vasilica PisDoi care ii sprijina in continuare, comisia ai de belit ochii la meciuri a cvadruplei, neinteresata sa vada acest joc si uite-asa Doru Manea si Radu Iliescu merg mai departe in liga fara sa le pese de munca antrenorilor, a sportivelor si de banii cheltuiti aiurea ai primariilor... Pana se gaseste unul sa puna mana pe o secera si-un ciocan. Comunist... Inca de la incalzire, vesnicul secund Gheorghe fila galatencele... Aruncatul cu privirea e noul sport miovean? Nici n-a inceput bine meciul si cei doi fluierici si-au aratat intentiile: 7m pentru Dacia, de-acolo de unde Iulia Andrei face 0-1. Dupa ratarea lui Pati Vizitiu repede se face 0-3! Nu de la echupamentele viu colorate miovene si nici de la cele rosii galatene, ci pe fondul dorintei... Cui?... Si daca revin oarecum galatencele prin minutul 8, urmeaza o seceta galateana de care profita argesencele ducandu-se la jumatatea reprizei pana la 2-7! Acuma nu stiu daca cineva acreditat a vazut inghesuielile sportivelor de pe cele doua banci. Oare de asta se organizeaza sistemul turneu? Ce-o fi in capul astora domnule, nu intelegem... Acuma e adevarat ca virusache vrajeala ocoleste handbalistele mai ceva de cum slaloma Alberto Tomba jaloanele la slalom... Sau numai e? Sau a fost in afara de vrajeala ceva? Zic si eu... Acuma eadevarat ca echipa galateana a jucat in 6, pentru ca portari, n-au avut in prima jumatate a meciului. Cu o aparare deosebit de agresiva, uneori cu mult peste cea a regulamentului, cu decizii din alea tipice ,,la ciupeala’’, Dacia intra la pauza la adapostul a cinci goluri, 8-13!... Dupa pauza, galatencele se-apropie usor, Dacia e-n pierdere de turatie... Multe faulturi fluierate, sanctionate doar cu interventa echipei medicale... Ce-o fi scris in raport contaranul meu Lupsa? Sa fi facut oare un raport suplimentar cu prestatia penibila a fluiericilor Manea & Iliescu? Cert este este ca avand vant din pupa, Dacia Mioveni reuseste sa-si ia lungimi din nou, 12-19 in minutul 49! Bine ca nu ati intrat pe site-ul oficial al FRH-ului ca daca faceati o paralele intre ceea ce s-a intamplat cu adevarat pe teren si ce scriau ei pe site le spuneati sigur pe nume: PROSTILOR!... Bine, nu ca pe transmisia frhtv-ului vedeai afisat altceva... Tot prosti is si astia... Adica is aceeasi numai ca unii hais si altii cea... Realitateaa fost alta decat cea afisata si la aia si la astialalti... Sa ne induca in eroare sau chiar is asa cum vor s-o arate? Cert este ca in minutul 49, sau 48 si 30 de secunde, CSM Galati a reusit sa egaleze la 19. Asta e tot ce pot argesencele daca nu fluiericii? Au gatat oare benzina? Saracu’ ,,domnu’ ‘nea Gica’’ nu mai are variante... Katy e si ea pamant de flori, nu-i mai intra nimic, o da numa’n balarii... In minutul 51 Dacia conduce cu 20-21 si pe atacul galatencelor, intram in minutul 52 si moldavele dau doua goluri odata, 22-21... Sau asa ne-arata frhtv-ul... Cine mai stie cre-i realitatea? A lor evident... Te pui cu prostii? Nu te pune ca cine se-aseamana se-aduna si cine zice ala e, nu?... In minutul 54 al meciului, Galatiul are sansa desprinderii... Dar daca unele jucatoare nu-s handbaliste... Bine ca de la Abigail multi aveau asteptari... La fel cum aveau si argesenii de la Boian... Amandoua au ratat sansele... Intram in minutul 55 conform transmisiei frhtv si surpriza: 21-22, conduce Dacia Mioveni!... Cand cronometrul transmisiei arata minutu 59:00, 24-24 vedem afisat la scor! Ultimul minut din ,,care pe care’’... Ataca Dacia, Galatiul se apara... In minutul 59 si 22 de secunde eu numar 3 pasi si jumatate... Doar eu... Doi pivoti la Dacia... Impart coate-n stomacele galatencelor... De pe extrema stanga, Toma face 24-25... Galatiul are 33 de secunde sa egaleze... Sigur ca 33 era timp suficient pentru un atac rapid... Dar au vrut asta cei doi fluierici? Ntz... Si-au fluierat rerepunerea de la mijloc... 24 de secunde si Soare cere Time Out... Ca sa fragmenteze jocul din nou, Manea si Iliescu o trimit la vrajeala afara pe Boian... Acuma doar nu va imaginati cumva ca s-a executat aruncarea din locul infractiunii... Au mutat-o astia doi unde-au vrut ei... Nu era clar cine trebuia sa castige? Si-au castigat... 24-25!... Interviuri dupa joc... Ce interviuri?... Dedule, da-ne banii inapoi...

CSM Slatina – ,,U’’ Cluj-Napoca 31-21 (16-13)

Ca sa fie siguri ca nu fac astea a lui Cacoveanu vreo surpriza si-ncurca intr-un fel sau altul niste calcule ale hirtiei, ginerica Potirniche si arheOLOGU’ OBELIcs Pirvu au fost trimisi sa fluiere in ,,Traian’’ confruntarea dintre Slatina si ,,U’’... In albastru complet handbalistele oltence si-n tricouri albe cu sorturi negre universitarele Clujului... Si ca sa nu se-ncurce, slatinencele au plecat ca din pusca. Pana sa se aseze-n teren astea talentate si luptatoare cu caracter, dupa spusele directorului lor, Slatina are 4-0 de tabela! Oltencele au fost hotarate sa ia toate punctele in contabilitate si au profitat din plin de oportunitatile oferite de clujence, marcand din atacuri pozitionale sau pe contraatacuri rapide. Clujul a avut in sfarsit si aparare. Sau ma rog, chiar daca o improvizatie, au incercat sa se apere.. Doar cu Roza pe semicerc in aparare, nu faci fata nici in divizie... Handbalul secolului XXI are doua faze distincte ale jocului: atac si aparare... Bine, experimentatul director al Clujului stie asta, de aia si joaca echipa in halul asta... Pana la pauza, 16-13, deloc linistitor pentru niciuna dintre combatante... Dupa parererea mea directore, ce ai semanat aia culegi. Eu zic ca in acest moment echipa Clujului este doar o participanta la competitie si-atat. Ca multe dintre fete sunt tot mai nemultumite de toate conditiile promise si neonorate si-s cu gandul la viitoarele echipe s-a vazut in ultimele meciuri... Nu mai vezi determinare, evita implicarea in joc dar mai ales contactul, poate pentru a nu risca accidentari... Specialistii (Paina si Cacoveanu) ar cam trebui sa nu mai caute scuze si sa arunce vina-n spatele handbalistelor. Ei ar trebui sa dea explicatii pe la interviuri despre faptul ca nu au adus un antrenor. Ca ce-au ei pe banca e un fel de Gheorghe, adevarat, numai ca ala macar face poze si stie sa sape. Micula in schimb si-a dat cu stangu’n dreptu’ la jocul trecut in care a facut-o lata p-aia cu Time Out-ul... Daca tot am adus aminte de antrenor, vreau sa-l intreb pe Dorin Paina daca-si mai aduce cumva amite ce i-a spus la Marius Novanc cand a negociat cu el? Daca ai lapsus maestre iti amintesc eu: tu esti cel care transfera, da afara si hotaraste ce se intampla la echipa, nu antrenorul... Si Marius a plecat. Pe Alex l-ati facut inca din aeroportul de la Haga. Pe Micula l-ati numit ca stiati ca numai antrenor nu-i.. Da’ are acte... Si la ce-l ajuta daca antrenamentele, echipa si restul hotararilor le luati voi? Trebuia sa dati explicatii cand ati renuntat la Dindiligan, la Boian, la Tamas, la Gandulfo, la Samant, la Moraru, la Pica... Ce handbaliste tinere si de valoare-ati avut in gradina! Si? Sau astea nu au fost bune ca erau aduse de Bondar si Cucuian? Le-ai vrut doar pe ale tale, dar ce ai adus? Pe Raluca Nicolae, o fata cu caracter frumos, muncitoare, dar totusi e Cluj si Raluca a fost la Slobozia a III-a pe post... Ilie, jucatoare frumoasa foc dupa parerea ta directore, la Slobozia mai juca, insa la Cluj, joaca... Dar nu handbal... Selever, rezerva la Buzau... Ion rezerva rezervelor la CSMB... Si tu te tot laudai directore ca ai adus de la echipe mari... Dar adevarul l-ai spus? Au facut parte din loturile echipelor mari... Bine, glumesc acuma ca nu poti spune HCM Slobozia echipa mare in veci... Pe Masna nu ati acceptat-o ca era adusa de ceilalti nu de voi si nu vroia sa renunte la bani. Pe Barbos la fel. Vizuente venea din Spania unde in ultimii doi ani a fost locul 1 si 2 la golgetera, iar voi ati facut-o rezerva marii jucatoare Biris. Pai o fi ea Antonia handbalului la mecla Cacovene si pentru tine Biris e cea mai buna de la Cluj, ca asa mi-o tot servesti, dar ti-o spun si public, ca eu nu ma prea pricep, io-s simplu privitor al jocului, dar tu, habar nu ai de handbal! Adica ai pe laba banii primariei si le dai handbalistelor mancare de la caserola? Te vaita in stanga si-n dreapta ca n-ai bani, dar spune-mi domnule specialist Cacoveanu, cand ati dat 21 000 de euro sa le aduceti la Cluj pe Dumanska, Lupascu, Demian, n-ati avut in preajma junioarele de la CSS Viitorul Cluj? N-au fost bune pentru voi? Poate zici ca nu... Si poate-s de acord cu tine... Dar, daca le iei pe cele 3 si sa aduni minutele jucate de ele in acest campionat, eu zic ca nu prea au adunat 100 de minute in total... Cum sa vii sa pretinzi performanta cand si acum la Ramnicu Valcea, iei cazare cu mic dejun inclus, dar pranz si cina la hotel nu ca este prea scump si astea doua mese le iei de la catering la caserola ca e ieftin... Asa cum ti-am spus maestre, va faceti de kkat ca mancati in restaurant din caserola... Cum sa dai sportivelor domnule director dupa meci pizza? Sau asta e pentru refacere? Parerea mea este ca ,,voi’’ conducerea sunteti niste binevoitori, doar ca amatori... La 31-21 final... Chintoan 8/8, Vizuente 5/7 (2/2), Necula 3/10 (2/3), Ilie 2/5, Nicolae 1/5, Lupascu 0/3, Selever 0/1, Demian, Dumitrascu... Aruncari la poarta, Clujul 46 pentru 21 goluri iar Slatina 41 pentru 31 de goluri. La greselile tehnice 12-9... Si daca tot mi-ai cerut si situatia portarilor, mi-am facut timp si-am revazut jocul: Tagean 10 parade (8+2) si Ion simplu iar la CSM Slatina, Timosenkova 12 si Nagy 1. Multumit acuma sper... Te felicit Cacovene pentru sinceritate: ,,nu mai suntem si nu mai aratam ca o echipa’’... Io zis altceva: n-ati aratat niciodata ca o echipa. Las-o usor pe aia cu batut Craiova, batut Bistrita... Tu ai iesit la interviuri sa spui neaparat ca aceasta conducere... Ai dreptate domn’ director! Amatorismul si nepriceperea voastra a celor din conducere si U Cluj e pe locul 14, penultimul... Restul e can can. N-as vrea sa inchei totusi: bine ai revenit singura jucatoare din CS in liga, Cara Vadineanu!

Activ Prahova Ploiesti – SCM Gloria Buzau 17-27 (8-12)

Prea multe despre acest joc nu pot fi spuse. S-au intalnit Activul, lanterna rosie a ligii si Gloria impinsa de la spate de arbitrajele partinitoare delegate de Vasile Pavel din Buzau... Esecul Magurii, consecinta arbitrajelor dubioase, ascensiunea echipei lui Ovidiu Mihaila, una fulminanta impotriva lanternei...

Rapid – SCM Craiova 20-20 (11-10)

Jocul din sala ,,Traian’’ si doi arbitri pur sange ai blaturilor, dupa parerea mea, Harabagiu & Stanescu, doi din ce in ce mai greoi, imbatraniti, plini de ei... Parerea mea este ca se stiu cu musca pe caciula, pe picior de-a spune ,,pa’’ si-s foarte neatenti la detaliile care fac diferentele... Am o curiozitate pe care probabil nu mi-o va sa satisface nimeni niciodata... Oare ce calificative au primit fluiericii de la contaranu’ Belu? Meciul a-nceput tare... Eliza marcheaza inca din primul minut... Si-apoi oltencele lui Burcea dau 4, profitand si de ratarile lui Chiricuta, jucatoare care reuseste sa faca totusi 2-4 in minutul 6. Ticu face 4-7 in minutul 9 si tine rapiduletul la distanta... Si totusi... Visiniile profita de ratarile oltencelor si egaleaza la 7 in minutul 13 (12 si 6 secunde)! In minutul 14 si aproape jumatatem visiniile lui Carlos trec din nou in avantaj... Leoaicele lui Burcea-s niste matze blande... Cristina Zamfir-Burcea n-o da-n ate de la 7 si raman la 7 ca Rapidul a dat 9... Cu 5 minute inainte de pauza rapidistele au 11-8... Oltencele isi pierd atacul... Rapidistele trimit pe langa poarta...  11-10 si pauza in ,,Traian’’ din Ramnicu Valcea... Meci echilibrat si-n a doua lui parte. Multe greseli individuale de-a parte si de alta... Pe greseli au marcat adversarele. Si alea si alealalte... Craiova putea sa castige... La fel de bine puteau sa o faca si visiniile... S-a gatat nedecis: 20-20... Eliza a dat 5 pentru Rapid, cate a dat si Nica pentru Craiova...

Multumiri pentru ajutor corespondentilor: Doru Achim, Nicoleta Banu, Raul Bogdan, Nicusor Datcu, Ana Frincu, Daniel Lupu, Valentin Onoiu, Florentina Stancu, Ana Stiuca si Ioana Trasnea!

Sursa foto: facebook CS Minaur Baia Mare