Se-aprinde Kreisliga Bodensee feminina dupa etapa a IX-a! Cadou frumos la aniversare dupa un Hat Trick, 6 Assist-uri... si La multi ani Carina Gragnato!

Duminica 24 Octombrie, pe cinci stadioane s-au disputat jocuri contand pentru etapa a IX-a la fotbalul din Kreisliga Bodensee feminina. Putem spune ca a fost un fotbal la doua grade pentru ca Mercurul din termometre arata doar doua grade Celsius iar vremea a fost cum a fost. Daca unora aproape le-au inghetat mainile pe camerele de luat vederi sau aparatele foto, terenurile de joc au fost impecabile, ceata nu a reusit sa impiedica vizibilitatea... Ce s-a intamplat?

SV Edelweiß Waltershofen - SG TSV Neukirch / SV Haslach 9-1

O ceata densa si-o cafea fierbinte ne-a intampinat la Waltershofen, acolo unde nu se punea problema invingatoarei. Desi a fost destul de frig la 10:30 ora Germaniei, iubitorii si sustinatorii echipei gazde n-au lipsit... Si daca n-am prea reusit noi sa ne gasim locurile ,,bune’’ pe margini, in minutul 5, Selina Baumann o gaseste cu o pasa pe Carina Gragnato in apropierea punctului de la 11m, care, desi talonata de-o aparatoare a vizitatoarelor, suteaza plasat pentru 1-0! Dupa deschiderea scorului, tot echipa gada controleaza jocul, si dupa doua suturi care nu-si nimeresc tinta (Lena Bilger minutul 7 si Anika Härtl  minutul 8), in minutul 11, o actiune pe flancul drept al numarului 13,  Lara Perlberg, un sut la semiinaltime de la marginea careului, Susanne Reger, capitanul din poarta vizitatoarelor nu reuseste decat sa respinga usor lateral, Carina Gragnato indeplineste o simpla formalitate trimitand cu latul din 4m in poarta goala, 2-0! Se joaca apoi pe contre... O lupta surda inre cele doua careuri de 16m... In minutul 25, dupa doua goluri personale, Gragnato, o altruita de fel, una dintre cele mai bune pasatoare in sezoanele trecute nu se dezminte si o angajeaza pe  Anika Härtl care duce scorul la 3-0! Atacurile jucatoarelor gazde continua, dar reduta vizitatoarelor rezista... Gazdele nu reusesc sa obtina decat multe, multe lovituri de colt... Oaspetele incep sa castige centrul terenului, impingand mijlocul gazdelor inspre aparatoare... Aglomeratia creata in fata Mariei  Heßmer, o pasa a patrarului Aissatou Diatta si-un sut surprinzator de la marginea careului mare al Juliei Trautmann o tintuieste pe linia portii pe Maria din poarta gazdelor, 3-1!... O bucurie a vizitatoarelor care-a tinut vreo 30 de secunde... Dupa ce-au repus de la centru, Carina Gragnato ii trimite telefonat Larei Perlberg, o preluare si sut pe jos pentru 4-1, rezultat cu care echipele intra in pauza. Daca ceata a inceput sa se risipeasca, n-am ratat momentul sa-i fac vreo doua fotografii lui ,,Tami’’... Da, Tamara ,,Tami’’ Saric, jucatoare in sezonul trecut la Waltershofen, in prezent in liga secunda austriaca a fost surpriza zilei prin prezenta la stadion... Sau poate, una dintre ele... Ca si-n prima repriza, tot dupa 5 minute, in minutul 50 al jocului, o cursa solitara Carina Gragnato si 5-1, Hat Trick pentru jucatoarea cu numarul 22 a gazdelor, reusita cu care ajunge la al 8-lea gol stagionar... Lupte grele la mijlocul terenului si-n minutul 59, Lara Perlberg fructifica pasa Carinei Gragnato, face 6-1 si-si trece in cont dubla personala... In minutul 65, scenariul se repeta si 7-1... In minutele 70 si 80, aceeasi pasatoare pentru aceeasi marcatoare: Carina Gragnato si Lara Perlberg! Si daca scorul s-a facut 9-1, sa nu va imaginati ca cele doua jucatoare au fost singure pe teren... Pentru ca, din poarta, Maria Heßmer si-a permis la un moment dat sa iese cu mingea la picior, ajungand in dribling pana la jumatatea terenului... Jucatoarele din aparare, au facut o aparare agresiva, de cele mai multe ori in jumatatea oaspetelor, jucatoarele de mijloc, blocate in apropierea liniei de 16m a careului mare al vizitatoarelor... Daca dupa acest Hat Trick, Carina Gragnato ajunge la 8 goluri personale in actuala stagiune, Lara Perlberg ajunge la 12... 12 este de fapt si numarul paselor decisive oferite de Gragnato in acest sezon colegelor din echipa... Daca Lara Perlberg a marcat de 5 ori in acest joc, Carina Gragnato a marcat de 3 ori si-a oferit colegelor de echipa alte 6 pase decisive pentru celelalte 6 goluri... Daca 9-1 a fost rezultatul final, putem sa spunem ca cele trei puncte obtinute de gazde dar si celelalte reusite din acest joc au fost dedicate Carinei Gragnato, jucatoare care pe 22 (numarul de pe tricou) Octombrie a implinit 27 de ani! Inca odata, si aici, La multi ani Carina!

SG TSV Berg – SV Kressbronn 1-1

Echipa lui Selim Uzundal ramane neinvinsa si totodata lider la zi si un joc mai putin disputat.

SV Immenried II – SV Deuchelried II 3-6

Meci nebun la Immenried pana in minutul 60... Dupa egalarea la 3, gazdele raman fara benzina...

SV Horgenzell – SV Beuren 0-6

Doar un gol marcat de Tanja Prinz (al zecelea stagionar) la Horgenzell in setul la zero obtinut de vizitatoare si Prinz cedeaza locul fruntas in topul marcatoarelor colegei de la Waltershofen, Lara Perlberg!

SV Bergatreute II – TSG Bad Wurzach 3-1

Gazdele reusesc sa castige jocul dupa un 1-1 la pauza prin dubla semnata Jana Leuter.