2-2 in Derby-ul dintre Waltershofen si Kressbronn iar Beuren devine noul lider in Kreisliga Bodensee feminina!

E asa frumos fotbalul feminin din Kreisliga Bodensee cat nu va puteti imagina... Cine urmareste doar rezultatele n-are cum sa stie!... Cine participa efectiv la meciuri insa... In Kreisliga Bodensee feminina s-au disputat in ultima duminica a lui Brumarel, jocurile primei etape a returului, a X-a din aceasta editie de campionat 2020/2021, o etapa in care s-a desfasurat la Waltershofen, un adevarat derby intre ocupantele primelor doua pozitii inaintea etapei intre gazdele de la SV Edelweiß Waltershofen si vizitatoarele de la SV Kressbronn, acestea din urma avand si un joc mai putin disputat. Doar 4 grade Celsius indica Mercurul din termometre la Walterhofen la 10:30 ora jocului in micuta localitate de langa Kisslegg dar terenul de joc s-a prezentat in conditii excelente, tipic dealtfel pentru fotbalul german... O lupta in 3 in  Kreisliga Bodensee feminina, la finalul careia doar una dintre ele face pasul catre RegionenLiga 6: Kressbronn, Waltershofen si Beuren... A fost (dupa parerea subsemnatului) unul dintre cele mai reusite jocuri la nivel de fotbal feminin in aceasta zona a fotbalului feminin. Un joc de ,,care pe care’’, cu dispute pentru minge de cele mai multe ori dus pana la limita Fair Play-ului (vezi fotografiile din fotogalerie), un joc de angajament total in care, echipele au avut fiecare sansa ei. Dupa o prima repriza incheiata cu un scor alb, desi fiecare dintre combatante putea deschide scorul la un anumit moment dat, a urmat o adevarata nebunie in repriza a doua... La 5 minute de la reluare, mijlocasii oaspetelor din Kressbronn insista si reusesc sa obtina o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri de poarta gazdelor... Executa impecabil Lea Fischer... Mingea trimisa direct sub transversala portii aparate de Maria Heßmer de nouarul vizitatoarelor, goalkeeperul gazdelor fiind acolo dar neputand face practic nimic... 0-1 din minutul 51! Replica gazdelor vine practic aproape imediat cand nouarul ,,Jamba’’ primeste in flancul stang, face o cursa de vreo 20m talonata de aparatoarea celor din Kressbronn, Selina Baumann suteaza cu sete in coltul lung facand inutil plonjonul goalkeeperului Franka Flach si 1-1 din minutul 57! Mai mult de atat, dupa alte 5 minute, Anika Härtl ii paseaza Carinei Gragnato care nu o iarta pe Franka: 2-1 din minutul 62 si prin acest gol, Gragnato urca pe locul 3 in clasamentul golgeterilor cu 9 goluri din 6 aparitii! Sa nu uitam ca aceeasi jucatoare conduce solitar clasamentul celor mai bune pasatoare (12 assist-uri), un clasament in care urmatoarele contracandidate au doar cate 4 pase decisive... Jocul celor doua echipe, unul de mare angajament, se disputa intre cele doua careuri mari, insistandu-se parca prea mult pe flancuri... Sau asa credeam... Ei bine, pe teren practic, lucrurile n-au stat chiar asa... In minutul 85, o degajare a portarului Franka Flach, un duel aerian la care sar doua jucatoare vizitatoare si una a gazdelor, mingea le depaseste pe toate trei, o insistenta a jucatoarei Emely Stock, un duel castigat de aceasta, un sut din unghi, Maria Heßmer iesita in intampinare nu poate face practic nimic, mingea ajunge in careul de 16m la decarul Naomi Schaugg, care inteligent, desi talonata de-o aparatoare a gazdelor, trimite in plasa portii goale pentru 2-2!... A fost practic ultima actiune clara pentru jucatoarele celor doua formatii... Un derby incheiat nedecis, 2-2, care coroborat cu victoria celor din Beuren la echipa secunda din Immenried, duc la o schimbare a liderului in clasament... Dar iata rezultatele complete ale rundei 10:

Neukirch – Bad Wurzach 6-0

Immenried II – Beuren 2-3

Berg – Deuchelried II 0-0

HHorgenzell – Bergatreute II 0-10

Waltershofen – Kressbronn 2-2