S-a terminat etapa a XVIII-a la handbalul feminin din Liga Florilor si fara pauza incepe-a XIX-a... Deh, lumea se grabeste!...

Dupa cateva saptamani de pauza in care ne-am aratat ,,muschii’’ in confruntarile echipelor noastre reprezentative (nu putem spune sub nicio forma ca ne-am aratat valoarea) cu terti de prin Europa handbalului, ne-ntoarcem cu coada-ntre picioare la oile noastre... Etapa A XVIII-a la handbalul nostru cel de toate zilele din Liga Florilor, a programat Duminica 12 martie, in 6 Sali de sport din Romania, tot atatea jocuri, ramanand a se disputa Marti 14 martie, ultimul joc al rundei.

In Sala LPS Slatina, echipa gazdelor de la CSM a primit vizita oltencelor de la alt CSM, Targu Jiu. O ora de matineu stabilita pentru joc, probabil gazdele stiu ele ce stiu in legatura cu marinea numarului de echipe de liga la 16 si astfel isi pregatesc jocurile pentru editia viitoare de campionat. Chiar daca Vasile PisDoi si-a schimbat locatia, naravul... Daca pana mai ieri pe pagina de Wikipedia vedeai putine nume, brusc si dintr-o data, o lista stufoasa... Ce ti-e domnule si cu handbalul asta! Adica pentru Bora nu gasirati resurse iar acuma, trai pe vatrai! Si daca pe Bora o inlaturara, nu si l-a adus Vasilica analfabetica pe Chirut? Ba da, l-a adus si nicidecum singur... Adisor habar n-are ca-si trece in CV retrogradarea. Chiar nu i-o fi spus nimeni ca un buget de 400 000 nu-s bani de liga? Dar e mare, vine de la Buzau, sa-si asume si sa le duca-n carca... Oricum, cum zicem noi romanii ,,Lucru’ dracu’n casa popii’’... Cam asa e si cu Chirut la Slatina, ajuns acolo cu un Craciun, nu mos ci Marian. Si uite-asa conflictul... Cum care? Ala de interese... Pentru aia care beliti ochii si va dati mari cunoscatori, luati un pix si-un vocabular si notati-va: la CSM Slatina activeaza un inter dreapta, pe numele ei de scena ,,Tacalie meserie’’, nimeni alta decat Adriana Gabriela Tacalie fosta... Craciun... Deci ca sa n-avem vorbe maine sau poimaine ca a cam sarit-o din schema Chirut... Acuma e oabla treaba, sper!... Bine ca ne intelegem... Pripas de la Valcea, Serbu si Vasilescu fura cei trei crai trimisi de FRH la Slatina... Un inceput de joc sec in sala LPS-ului. Circ fara bani adica si un 1-0 cu prim gol reusit de interul dreapta Adina Teodora Carligeanu in minutul 6! La juma’ de minut dupa, face 1-1, centrul vizitatoarelor, Alexandra Maria Gavrila... Si pana-n minutul 10, iar seceta... Bine, ca notaram noi, ratari de pe la 6, 9 si chiar 7m, adevarat... Tot de la 7m au facut gazdele 2-1 dupa reusita Lucianei Mara Matea... Si daca facura gazdele 3-1 printr-un gol al Teodorei Carligeanu, fu randul gorjencelor... 1, 2, 3... Si uite asa de la 3-1 se face 3-4... si se vad intentiile elevelor tripletei Andries & Enache & Albici... Si-asa se merge pana-n minutul 21 al jocului... Oaspetele au unul in fata, gazdele tin aproape si egaleaza... Dupa 7-7 din minutul 20, 7-8 in minutul 21 si prima desprindere pentru vizitatoare, 7-9 minutul 22, dupa un gol al extemei Florenta Ilie. Mai mult decat atat, dupa Time Out-ul gzdelor din minutul 22, Nataliia Striukova rateaza si Alexandra Gavrila nu iarta, duce sorul la 7-10 pe tabela... 10-12 a fost scorul la pauza... Un joc slab in ansamblul lui. Jucatoarele din Slatina isi arata astfel conditia, cea de candidata la plecarea din liga, dupa niste ani de chinuri acolo in subsol. Nu ca ar fi aratat grozav jocul oaspetelor. Dar ele macar s-a vazut ca joaca la rezultat... In repriza secunda, multe noutati nu fura. Doua goluri in debut ale gazdelor care reusesc o egalare la 12 in minutul 32 si-asta a fost... A fost pentru ca, oaspetele au fost mai pragmatice si-au aratat de ce-au mers la Slatina... Incet dar sigur au inceput sa puna diferenta... 12-14 in minutul 35, 13-17 in minutul 43, 17-23 in minutul 55, 18-25 in minutul 58... Cu sacii in caruta, vizitatoarele au jucat la trecerea timpului, neinteresandu-le in vreun fel cele 3 goluri reusite de gazde, astfel ca la finalul celor 60 de minute de joc, 21-25 ne scuteste de alte comentarii... 6 din 9 pentru Lixandroiu, principala marcatoare a gzdelor, secondata cu 5 din 5 dar 3 din 3 de la 7m de Matea... Ca restul fura pamant de scaieti... Cu siguranta ca Alexandra Maria Gavrila, cu cele 7 reusite din 11 incercari este cea mai prolifica jucatoare a vizitatoarelor, si cu siguranta prin jocul aratat in ambele lui faze, poate fi considerata MVP al meciului...

O sala prea mica pentru sportul cu mingea mica de pe semicercuri aceasta Sala Rapid din capitala daca privim prin pisma iubitorilor de handbal ai echipei feroviare, sala care a gazduit infruntrea dintre Rapid si Magura Cisnadie. Multi au asteptat sa vada noua fata a echipei Rapid dupa plecarea lui Viver si venirea lui Rasmussen. Sigur ca nu poti sa numesti joc de referinta unul impotriva weberistelor din Cisnadie, sibience care deocamdata tac... Nu stiu de ce am eu vaga impresie ca o ,,pregatesc’’. Sanatosi doar sa fim... Buzoianul State la masa si nemtenii Ifrim & Ilisei, trimisii ferehasului pentru joc... O infruntare intre doua echipe cu obiective total diferite. Daca echipa Rapidului se crede deja castigatoare a medaliilor de argint, echipa sibiana trage inca la evitarea locului 11, cel care duce la turneu de ramanere/promovare... Mai e mult pana departe pentru ambele... Mai sunt 8 etape din aceasta editie de campionat 2022-2023... 1-0 si 2-0 in minutul 4, cu o revenire in echipa giulesteana: Sorina Maria Tirca-Grozav! O ratare a ..Sfinxului’’... Si inca una... Minutul 8 si 2-1 pe tabela dupa un gol al Elenei Rosu... Si inca o ratare a Sorinei... Rateaza si Ostase... Minutul 9, 3-1 Dorina Korsos... Mari Neagu 3-2 in minutul 10 si apoi, Albertina Kassoma scoate un 7m... Un nenea comentatorul zice: ,,suteaza Grozav si marcheaza!’’... Acuma, io ca un gura casca ma gndeam ca ‘nea asta, se referea sigur la Gheorghe Teodor Grozav, atacantul fotbalist de la Petrolul... Dar el, nu si nu, ca se referea la sutul cu mana al sotiei fotbalistului... Oricat le explici astora ca un sut se efectueaza cu piciorul iar cu mana arunci, nu sutezi, nu le intra in cap si gata!... 4-2 asadar, dupa o aruncare de la linia de 7m a Sorinei Maria Tirca-Grozav... Sfinxul sparge gheata! 6 secunde dupa, 4-3, gol aceeasi in forma jucatoare, Elena Rosu. Si daca Alexandra Badea nu s-a deschis suficient unghiul pentru o aruncare reusita, a fost una evident nereusita si Caliskan in minutul 12 aduce egalarea: 4-4, cam ca la teatru!... 5-4 in minutul 13 face Badea, si imediat ce-am intrat in minutul 14, egaleaza la 5 aceeasi Iskit Caliskan cu o aruncare de pe la 10m... Acelasi minut 14, Estevana Polman 6-5 si dupa 10 secunde, Grozav de arata ca-i grozava si duce Rapidul la 7-5... Si-apoi intram in normalitate... Dubla Kassoma plus gol de pe extrema Badea, astfel ca nici la jumatatea mitanului 10-5 si primul Time Out cerut de Weber... Urmatoarele 15 minute a fost un joc de uzura, in care oaspetele nu s-au apropiat decat la doua lungimi de adversare, iar 15-13 a inregistrat tabela de scor dupa primele 30 de minute! Repriza secunda, a fost una in care jucatoarele Magurii au tinut isonul vreo 5-6 minute... Ca dupa, un adevarat galop de sanatate al visiniilor rapidiste... A fost clar ca alb-negrele din Cisnadie atat au putut in acest joc iar tabela a inghetat la final aratandu-ne un 36-26 care reflecta de fapt locurile ocupate de cele doua combatante in clasament, Rapid locul 2, Magura Cisnadie locul 10, primul peste linia de jos, deocamdata, un loc linistitor, deocamdata... Rapidul are si poarta... Si inca ce poarta! Diana Ciuca, 6 din 16, Ivana Kapitanovic 6 din 19 si o revenire in forta putem spune, Denisa Dedu-Sandru cu 2 din 5 deocamdata... La sibience, ,,Maza’’, Ana-Maria Mazareanu, 11 din 38 in timp ce colega, Mirela Pasca n-a reusit sa pareze nimic din cele 9 aruncari venite spre poarta ei... 7 din 12 (4 din 4 de la 7m) pentru Sorina Tirca-Grozav, principala marcatoare a visiniilor, secondata de Alexandra Badea cu 5 goluri din 8 incercari in timp ce pentru jucatoarele lui Weber, 8 din 12 (4 din 4 de la 7m) pentru turcoaica Asli Iskit Caliskan, secondata de Elena Rosu cu 6 goluri din 9 aruncari... Inca odata galeria feroviara la cote deosebit de inalte... N-ai cum sa pierzi cu ei alaturi...

In TeraPlast Arena, noua denumire a salii Sporturilor din Bistrita a gazduit jocul dintre Gloria 2018 Bistrita-Nasaud si deja retrogradata in divizie, CSM Galati. Alti fluierici cu nume si pentru acest joc trimisi de FRH, Ciutacu & Stamatoiu... E clar ca din urma nu vine nimeni... Si chiar daca ar vrea, sanse prea multe ioc... Poate peste vreo 3 ani, asta in cazul in care nu se gandeste CA-ul sa-i dea un picior in cur de-acu’ astuia... Revenind la meciul din TeraPlast, ,,Vektorii’’ din debut nu-i fura favorabili echipei gazda. Odata cu numirea doamnei Daciana Balaban la carma echipei moldave, sau pentru cunoscatori, ex-handbalista Daciana Curtean-Balaban, sau pentru cei toba de sport, fata fostilor arbitri de fotbal sibieni, sotii Curtean, si/sau sora mult mai celebrului fotbalist Alex Curtean, fata echipei din Galati s-a schimbat. O fata noua si chiar daca fetele-s tot alea, s-a vazut la Bistrita ca CSM Galati joaca un handbal modern... 0-1 Taivan in minutul 2, 1-2 Manolachi in minutul 6... Pacat insa ca in teren nu a fost Daciana Curtean... Fetele trimise in teren, daca au jucat handbalul ala dupa ureche multe etape ca asa a stiut sa le ,,invete’’ fostul, au trecut repede la fostele deprinderi... Un prim semn ca are mult de munca doamna Balaban acolo... Surprinzator de slab jocul echipei gazda... Probabil au luat prea de sus formatia de la Dunare... 4-2 minutul 7, 5-3 minutul 13... Si daca antrenorul vizitatoarelor are sange-n instalatie si da sanse tinerelor din propria curte, se vede destul de repede si rezultatul... Madalina Bichir da o dubla si face 5-5! Acuma e si mai adevarat ca echipa gazda cu ce nume are in lot, nici n-avea nevoie de Horatiu Pasca pe banca. Yuliya Dumanska, Nico Dinca, Laura Pristavita, Cristina Laslo, Bianca Bazaliu, Roza Chintoan, Sonia Seraficeanu... Va suna cunoscut numele? 7 fete cucuiete o nationala intreaga adica... Nu punem la socoteala carnea de tun de la export... Cum sa te miri atunci la la jumatatea reprizei a fost 6-5 si-n 10 minute s-a facut 14-6 (minutul 25)... 19-9 la pauza pentru ca vizitatoarele au pierdut ritmul... S-au speriat sigur de numele adversarelor... Acuma e adevarat ca oricat de atent s-au uitat catre adversare, le-au vazut doar pe la televizor si-atunci te pui in pielea lor si le intelegi. Bine, le intelegi pe unele dintre ele... Ca daca se uitau mai atent, o vedeau pe acolo pe juna Caprar, Oana Maria Caprar, o pustoaica din noul val... Acuma e adevarat ca brasoveanca e-n handbal de cand lumea, sau ma rog, pentru subsemnatul (ca si pentru cateva handbaliste ale Galatiului) Toto nu-i o surpriza ci o normalitate. Dar uite unde te aduce seriozitatea si munca... Apropos de seriozitate si munca... Si la echipa din Galati putem da exemple de gen. De exemplu pe langa deja amintitul decar, Madalina Bichir, trebuie amintita Iulia Eiler... Este si mai adevarat ca cele doua impreuna cu Manolachi au fost principalele marcatoare ale vizitatoarelor, cum la fel de adevarat ca-n tabara pastorita de Balaban, mai sunt niste nume, consacrate sau care ar cam trebui sa iese in fata ca daca ne gandim la plafonare, nu-i a buna. Zic!... Nu cred ca are vreun sens sa mai povestim despre joc, unul incheiat la 10 lungimi diferenta, la fel cum s-a gatat prima repriza... Dar daca pe mine ca privitor 37-27 de la final, ma lasa indiferent dupa acel 19-9 de la pauza, oare pe antrenorul gazdelor Horatiu Pasca cum l-o lasa acest 18-18 rezultatul reprizei secunde, ca echipa cu pretentii europene, loc actual de medalie de bronz in liga in compania lanternei rosii, echipa care dupa 18 etape a acumultat doar un singur punct si este practic echipa divizionara? Cineva are de rezolvat (minim) o problema, dar nu eu... Si mai spune-le si tu Horatiule unora de prin echipa sa lase dracului Clujul si molnarelile pentru ,,feisbuc’’, ,,insta’’ si tik tok... Nu de alta dar banii nu vin ca ploaia de la Cluj!...

In Sala Sporturilor din Mioveni, Dacia Mioveni 2012 a primit vizita celor de la SCM Craiova. Celebrele deja IHF-iste, ochelarica si soldatica sau Nastase-Lovin si Stancu au fost trimise sa fluiere jocul... Si-au fluierat... Dar ajungem noi si si fluieratele lor... Meciul practic a inceput de la 0-3... 0-1, Ticu in minutul 1, Slezak din 7m in minutul 2 si Cristina Zamfir-Burcea dupa un trasor caracteristic de la 9m... Acuma nu-i nimeni de vina ca de la gazde unele chiar se cred handbaliste... Bine, Axy Georgescu fiind jucatoare de moral, a dat-o-n portar si de la 7m... Ca sa nu mai vorbim de Nicolae care-i plecata deja la Buzau... Pe cine sa struneasca atunci Victorina Bora? Pe Vizuete? Pardon, paharnica sefa Vizuete... Am tot spus-o si raspus-o, una-i handblalul pe plaja si altu-i cel de sala... Nici expertul Cacoveanu nu m-a crezut pana nu s-a convins, adica sper ca s-a convins... Asta daca in afara de a-i canta in struna circarului mai are vreme sa priveasca realitatea crunta... Dar cum el saracul a intrat in anonimat, il mai amintim noi, asta asa ca mai facu el si cate una buna pe la Cluj si sa vada ca nu ma razbun pe injuraturile lui... Desi, el s-a bagat in seama cu suporterii visinii cand astia i-au umplut frigiderul vipesei redbuliste... Acuma na, stiti cum e si cu educatia si cu caracterul... Da-s alte povesti... Si daca oltencele se relaxara, Dora dadu unu, si-nca unu, si cu unu al Ralucai Nicolae se facu 3-3 in minutul 7! Ciudata linistea de pe banca gazdelor... E clar ca nu te joci cu Bora... S-a vazut si pe net... Au simtit-o clar elevele sale... Acuma sigur ca nu putea face prea multe nici trainerul oltean (pentru gura casca, Victorina Stoenescu-Bora s-a nascut la Urzicuta – Dolj) intr-o saptamana de cand semna cu Dacia, nu? Dar s-a vazut ca-i altceva la Mioveni... Asta asa si trebuie! Ca in orice orchestra este un singur Sile Dinicu!... A priceput si Mihaila si-si vede omu’ lungu’ nasului... Si asta nu-i decat a buna! A fost clar ca oltencele lui Burcea trebuiau sa profite de situatia Daciei... Si cam profitara... Au controlat jocul profitand ne naivitatea argesencelor si usor, usor s-au desprins... 4-7 in minutul 13, 5-9 in minutul 16, 10-15 in minutul 24... La pauza am intrat cu un 15-19 dupa un gol marcat din 7m de Claudia Maria Constantinescu. Acuma nu stiu cati au habar, dar Clau a intrat sa arunce de la linia de penalitate chiar daca-i accidentata... Apropos de accidentari... Multi ne intrebam de ce nu joaca Ivan desi e-n forma... Ei bine, aparatoarea suceveana a Daciei, Irina Ivan, in jocul din Cupa Romaniei dintre Targu Jiu si Dacia, a suferit o fractura de omoplat... Sigur ca astfel de informatii primiti de la jurnalistii adevarati... Ca daca arbitrii Cazan si Suliman n-au fluierat nimic, Mutulica Stoia nici n-a scris nimic in raportul dejoc ca ei n-au mers acolo pentru corectitudine... Si uite-asa scapara cu basmalele curate fluiericii... Dar Irinuca nu!... Refacere rapida iti dorim Irina!... Eu ca privitor, am mai remarcat in primul mitan ca fluieristile jocului sunt in pierdere de turatie... Sa fi obosit si ele dupa doua jocuri in Cupa Romaniei? La toti ne e greu... Io vazui un galben la trainerul echipei vizitatoare in primul mitan. Si-mi mai notai io unul, tot galben si tot la domn’ profesor Burcea.. Acuma poate ca nu ma pricep eu la regulament si antrenorii au voie sa ia cate-un galben pe repriza... Si-atunci cu doua e voie... O fi notat asta in raportul de joc Barbu ( si nu lautaru’) observatorul? Daca nu, asistam iata la o premiera (nu ne mai surprind nici premierele)... In mitanul al doilea, nati-o tie dami-o mie, si Craiova ramana cu un usor avantaj, gazdele incercand marea cu degetul... Reusesc sa faca 23-24 in minutul 43... In minutul urmator, 44 adica, inevitabil ,,va fi bine’’... 23-25 Ticu, 24-25 Besleaga si chiar 25-25 Marina Ilie... Si spre bucuria multor copii prezenti in sala din Mioveni si la incurajarile Puriilor Veseli, in minutul 49, Roxana Besleaga, cu tupeu de handbalista duce Dacia in avantaj pe tabela: 26-25! Iata ca, cu 11 minute inainte de final, gazde reusesc sa aibe intaia oara in acest joc avantaj in fata vizitatoarelor! Cu scorul de pe tabela n-a fost de acord Burcea din teren, Cristina Zamfir-Burcea care o da in stilu-i caracteristic de la 9m, 26-26 si mai mult decat atat, in acelasi minut 51, dupa o ratare Axy Georgescu, Katarina Krpez face 26-27 chiar daca vizitatoarele evoluau in acel moment cu om in minus dupa eliminarea care n-a prea fost la Zamfir-Burcea! 3 minute incurcate cu de toate aproape... Time Out argesean, eliminari si colo si colo, al doilea galben la Bogdan Burcea... Na, arbitri IHF is suverani! Si uite-asa, Ana Paula Belo face 26-28 si imediat Besleaga 27-28... Intrati in ultimele 5 minute ale meciului, gazdele au obosit... E si greu sa faci ca pivot faza de atac si sa sprintezi pana la banca... Si uite-asa 27-29 si 27-30 pe tabela... Urmeaza o dubla a Stefaniei Lazar dupa un Time Out ispirat Victorina Bora si cu un minut jumatate inainte de final se reaprind sperantele in tribuna argeseana in sufletele spectatorilor din Mioveni... Atac prelungit al oltencelor, argesencele se apara exact. Arbitrele presemnalizeaza pasivul... Ana Paula Belo e blocata de parada Anei Mirca si Dacia pleaca la atac... Doar ca numarul 29 al gazdelor, Laura Popa greseste pasa, Katy Krpez recupereaza, pleaca cu Besleaga in spate si trimite-n poarta argeseana, 29-31 cu 12 secunde inainte de final... Pe atac Besleaga scapa mingea si asta a fost tot... Mi-a placut al dracului de tare ceva din declaratia de la final a trainerului gazdelor: ,,La ora asta handbalistele de la Dacia n-au alternativa: ori deprind ori deprind... Din echipa fac parte 19 jucatoare... Eu niciodata nu o sa gasesc scuze. Nu vreau sa am titulare si rezerve, VREAU SA AM O ECHIPA!’’ Sa mai zica cineva...

In sala ,,Romeo Iamandi’’ SCM Gloria Buzau a intalnit una dintre cele mai slabe generatii din handbalul salajan, HC Zalau, intr-o partida cu Costache & Vasile in rol de fluieristi. Prea multe despre acest joc nu putem spune. A fost cu siguranta un joc pe care-l putem trece ca fiind unul dintre cele mai slabe jocuri de handbal din Romania din ultimii 30 de ani... Oaspetele au contat in doar primele 2-3 minute, ca dupa, SCM Gloria Buzau a putut sa-si umfle muschii... A avut si cu cine dealtfel... Dupa un 2-2 in minutul 4, a urmat o usoara desprindere a gazdelor, 5-2 in minutul 11, 11-7 in minutul 27, iar cu 12-9 s-a intrat la cabine. Putine goluri dupa cum am putut constata. Dar ce pretentii poti avea de la practicantele acestui sport de la HC Zalau, o echipa care se zbate-n anonimat? Daca nu face ceva FRH-ul sau ma rog CA-ul FRH, care fie vorba intre noi il are drept ,,cap’’ pe insusi trainerul echipei din Zalau, probabil din sezonul urmator, echipa de sub Meses va juca la matineu... Dupa reluarea jocului, Gloria isi asigura linistea si in minutul 34, au deja 14-9 pe tabela. Vizitatoarele profita de relaxarea prematura a gazdelor si aproape de jumatatea mitanului, minutul 44 mai exact, revin pe tabela pana la 15-14! Apoi, dupa reusita Adriyanei Naumenko din minutul 45 cand a marcat golul cu numarul 15 al ardelencelor, urmeaza o seceta totala pentru acestea, permitandu-le gazdelor sa se desprinda pana la 21-15 in minutul 53... In ultimele 7 minute ale jocului, gazdele mai marcheaza de 3 ori si oaspetele odata... 23-16 la final! Cand reusesti sa marchezi 7 goluri intr-o repriza, nu mai ai ce sa cauti in liga... Cere-te direct in divizie... As mai vreasa scriu dar chiar nu mai am ce...

HC Dunarea Braila si HCM Baia Mare s-au intalnit in probabil cel mai frumos meci al campionatului actual al Ligii Florilor, o partida gazduitade Sala Dunarea, acolo unde, Ciuciuleandra trista si suparata (pe subsemnatu’ si pe altii) de la masa din postura de observator FRH superviza mai mult pe nu stiu cine sau nu stiu ce, ca pe Strak & Stefan cu siguranta ca nu (dar vom afla curand asta). Cam pana in minutul 12, echipele se studiara reciproc, Dunarea marca si Minaur revenea si egala, dar Serbi in poarta para si apara... Dupa 5-5, in minutul 13, maramuresencele calca acceleratia, schimba foaia si fac 5-6 dupa o aruncare de la 7m a lui Tanasie. Egaleaza Mireya Gonzalez la jumatatea reprizei si practicanta handbalului, Popa o da-n tufe... Si daca Popa rateaza, Dunarea nu iarta si in minutul 16, Kiki Liscevic da un trasor si Dunarea Braila preia din nou conducerea pe tabela. Joc frumos, disputat cu goluri frumos conturate, semn ca se munceste pe la aceste echipe. Deci iata ca nimic nu-i intamplator desi probabil asa pare... Kanaval 8-6 si in minutul 19, Venacio 9-6... Desprindere in castigatoare, ca asa pare... 13-8 minutul 23, chiar 14-8 in minutul 25. Elena Serban chiar e mare portar... Nu degeaba a luat-o la echipa nationala contaranul Pera!... 16-10 cu mai putin de doua minute inainte de pauza... 16-11 si 16-12, asta din urma de la linia de 7m, doua goluri ale Anei Maria Tanasie care pastreaza minaurul in carti... Si pauza la Braila. Spectacol in teren, spectacol si-n tribuna... In epriza secunda, formatia din Braila este la conducerea jocului, Baia Mare discret, in minutul 41, dupa un 7m executat de aceeasi Tanasie reuseste sa se apropie la doua lungimi, 20-18, iar in minutul 47 chiar la un gol,20-19, dupa o reusita Sanja Vujovic... Sa fi terminat jucatoarele gazde benzina? Inca nu si asta o vedem concret pe tabela dar si-n jocul de pe teren, in minutul 50, 24-20 cu un ultim gol semnat Kiki care cu siguranta toarna pumb in picioarele adversarelor... 27-23 cu trei minute inainte de final, Oana Bors in minutul 58 si de la 7m Magda Cazanga inchide tabela la 27-25... Cu 15 parade la cele 37 aruncari baimarene, Elena Serban, este clar ceea ce are novoie Braila dar mai ales Romania... La maramuresence,  Amra Pandzic, 13 din 38... Kristina Liscevic cu 7 goluri din 7 incercari (4 din 4 de la 7m) a fost prncipala marcatoare a gazdelor, extrema stanga a Minaurului si-a echipei reprezentative, Ana Maria Tanasie, principala marcatoare a Minaurului Baia Mare, 8 goluri din 10 incercari ( 4 din 5 de la 7m)... De data asta, albastrul Brailei a fost putin peste albul baimarean. Poate data viitoare...

In celebra sala Apollo, campioana deja, CSM Bucuresti a primit vizita celor de la SCM Ramnicu Valcea, cu alti celebri in rol de fluieristi, oltenii Gorina & Melencu. Acuma nu cred ca trebuie sa mai insistam deloc cu locul de desfasurare al meciului... S-a cam terminat smecheria cu tigroaicele-n sala Rapid... Nu stiu cine credea intr-o victorie a valcenilor in fieful primaritelor capitalei... Poate doar Veriga... Ca CSM Bucurestiul are si ,,banca’’ si tribuna, stim, am tot vazut in lotul stufos al tigroaicelor... Ca valcencele spera sa prinda locul 4, este greu anul asta... E greu sa te bati cu Braila... Si meciul incepe cu o parada Daci la aruncarea lui Dembele... Apoi Kovacevic revenita fura o minge in aparare pe atacul tigroaicelor dar pe atacul oaspetelor, o pasa catre Buzau a Dariei Bucur si pe contraatac 1-0 Emilie Arntzen... Ma tot cearta unul si altul ca o preaslavesc pe Daria... E drept ca Daria e de moral ca si Axy de la Dacia si tebuie incurajate... Ce daca o sa-si revina constanteanca in sezonul viitor la Buzau? Sa revina doar dupa episodul Corona Brasov vs Cristi Balaj... Jovaka Kovacevic revine frumos si face 1-1... La atacul prelungit al tigroaicelor, 2-1, aceeasi Emilie Arntzen... Vine o eliminare de doua minute la Pintea, apoi un circ ieftin CN8 la care Gorina & Melencu pun botu’ usor... Cei care-au reusit sa vada inceputul jocului, fara sa fi stiut cine cu cine joaca, ar fi crezut sigur ca-i un meci intre doua divizionare... Surprinzator pentru subsemnatul, n-am auzit deloc nimic dinstre galeria tigroaicelor... Unii zic ca nici n-au asa ceva... Io nu-i cred pentru ca din cate stiu de pe retelele de socializare cica ar cam fi vreo 5 000... 5 000 de ce? Ca n-am prea inteles, dar ma rog... Acuma e drept ca nici nu poti sa te iei dupa ,,cacarie’’ si ,,sutien’’... Cert este ca in minutul 5, Omoregie face 3-1! Dupa torpila lui Kovacevic pentru 3-2, tugroaicele se pierd cu firea, Aune cu o viteza impresionanta, ajunsa fata-n fata cu Hosu, o ia la tinta pe bistriteanca din poarta Valcii... Sansa de egalare pentru vizitatoare dar atat de laudata Asma Elghaoui arata ca nu-i prietena cu polma mica... Si vipesa redbul da o pasa ca-n curtea scolii...Si-n loc de 4-2, ca la noi, in minutul 7 se face 3-3 dupa o slalomare a Dariei Bucur printre jaloanele bucurestene... Acuma, ca la pomul laudat... Neagu obtine un 7m ziceau arbitri la o aparare in semicerc a Dariei Bucur. 4-3 de la 7m, Arntzen. In minutul 9, am vazut-o si pe Glibko... Aveam impresia ca e accidetata, dar nu... A pasat excelent ucraineanca niponei Fujita, care a fentat-o ca o zvarluga pe Cristina Neagu si 4-4... Adevarat ca asta mica din Japonia fu pe pamant iar CN8 daca bea licoare magica austriaca, e-n zbor... Sau prin aer, nu stiu cum o fi corect, de la aripi... Un joc plictisitor... Daca n-auzi tobe de la galerie, e degeaba handbalul... Daca prin tribuna fu ca la teatru, cu niste fluieraturi indreptatite ale catorva fani ai Valcii, pe teren, jale mare... E clar ca o oarecare presiune pe jucatoarele celor doua echipe a existat... Dar si-asa, esti  Elghaoui, esti Glibko, esti Kovacevic... Ca si dincolo dealtfel, esti Neagu, esti Dembele, esti Pintea... Si pe cele doua banci erau, Vasile si Dahl... In minutul 12, marcatoarea marcatoarelor, de nu stiu cate ori cea mai buna jucatoare, Cristina Neagu, sparge gheata si face 5-5... Acuma am mai remarcat si ca oltenasii nu stiu ce inseamna 3 pasi... Dar nu-s primii asa ca... Fujita da o bolta faina de la 7m pentru 5-6 si Time Out a lui Vasile... Tot l-am inteles ca si stiu a dacului de bine engleza... Acuma fie vorba intre noi, multe nu prea stiu pe langa celebra Fu.k you!... Si pe atac, se apara bine valcencele, si Neagu, obligata sa arunce, a da peste... Pe atacul valcean, svarluga nipona o executa frumos pe Marie Davidsen, 5-7!... Urmeaza apoi 4 goluri consecutive ale primaritelor si se face 9-7 in minutul 21! La pauza a fost 13-10... Repriza saraca in goluri, cum la fel de saraca a fost si-n handbal... Noroc totusi ca handbalul a fost salvat oarecum de paradele celor doi portari, Marie Davidsen si Daciana Hosu! Repriza secunda incepe cu un gol rapid al oaspetelor si-apoi continua cu 8 goluri consecutive ale CSMB-ului care ajung in minutul 38 la un icredibil 21-11 pe tabela! Au ucis handbalul Neagu & compania in aceste 7-8 minute din repriza secunda!... Si cam asa s-a jucat pana la final, fara ca echipa viitoare campioana sa forteze... Cred ca acest joc incheiat 32-24 il putem trece la umilintele din handbal ale lui Dahl... Bine, nu ca ar avea nu stiu ce mari performante, dar... Unii zic ca-i antrenor. Dupa parerea mea, in divizie avem cel putin 10 antrenori ca valoare peste el!...

Romantat, pamfletat... Ca sa n-avem vorbe...