Amazoanele de la Bad Buchau isi iau revansa la Leutkirch!

Cine-a asistat Sambata 13 Aprilie la meciul de handbal feminin dintre echipele TSG 1847 Leutkirch si SV Bad Buchau 2, un joc din Bodensee  Kreisliga, sub nicio forma nu-si putea imagina ca a fost de fapt un derby al codaselor clasamentului... Daca pe 25 Noiembrie, la Bad Buchau s-au impus vizitatoarele (scor 15-23), Sambata la Leutkirch, echipa din Bad Buchau si-a aratat inca din debutul jocului clara intentie: victoria si punctele puse in joc. La fluierul lui Kai Kähler din Lindau, cele doua echipe de pe teren, au trecut repede la joc, neasteptand rugaminti... Dupa un prim atac esuat al gazdelor, oaspetele parca le copiaza si 0-0 in primul minut dupa cate-un atac al fiecarei echipe. La al doilea atac al gazdelor, o balba in atac a Simonei Schwägele, pe contraatac, din extrema dreapta, cu mana dreapta, Ines Blank inscrie spectaculos pentru 0-1 in minutul 2. De doar 12 secunde au avut nevoie jucatoarele gazdelor ca sa egaleze, revansa luata de Simone Schwägele, 1-1... Echipele se apara compact, atacurile duse pana la limita extrema... Si daca nimeni nu si-a asumat un rol serios de marcatoare... Si-asa am ajuns la finele minutului 5 si pe tabela de scor tot 1-1 puteam vedea... Bine, sa fim corecti si sa spunem ca si Julia Prestel de la gazde si Letice Ramsaier, n-au fost goalkeeperi la numar... Simone Schwägele marcheaza si duce echipa gazda in avantaj, iar la atacul vizitatoarelor, Elin Reisch face 2-2... Asa se joaca, fiecare echipa trecand la conducere pe tabela de scor, parade ale portarilor, ratari din situatii de 1 la 1... Usoare decizii eronate ale domnului arbitru care parca nu vrea sa lase una sau alta dintre echipe sa se desprinda... 5-5 pe tabela de scor in minutul 14... Urmeaza apoi o perioada cu joc dur atat de-o parte cat si de cealalta, apar cartonasele galbele si aruncarile de la 7m...  Se inscrie putin, asta si datorita paradelor poartarilor... Se intra la vestiare cu un 7-8, desi, cu jumatate de minut inainte de sunetul sirenei care anunta pauza, oaspetele puteau sa se desprinda la doua lungimi dar Emily Reisch de la vizitatoare rateaza de la 7m... In repriza secunda jale mare... Sau portarii au fost la inaltime... 8-8 minutul 32, 8-9 minutul 34, si-apoi o seceta de goluri de 8 minute, pana la 9-9  dupa un gol reusit de Nina Rilling de la gazde, minutul 42... Ambelor echipe le-au lipsit jucatoarele care sa arunce de la distanta, jocul cu pivotul in aglomeratele aparari adverse, fara sorti de izbanda... Ellen Blank rateaza si ea un 7m pentru vizitatoare si un time out venit bine pentru jucatoarele vizitatoare... De bun augur pentru ca jucatoarele din Bad Buchau reusesc de inscrie de 3 ori consecutiv, 9-12 in minutul 52. Dupa golul gazdelor de 10-12 din minutul 54, un nou time out cerut de Ralf Ramsaier, oficialul A al oaspetilor... Emily Reisch face 10-13 si Elin Reisch 10-14 in minutul 56, minut in care reduce din diferenta Sarah Bühlmaier, cu siguranta cea mai in forma jucatoare a gazdelor in acest joc... In minutul 57, arbitrul jocului o trimite pe banca pentru doua minute pe Denise Honer, desi, dupa parerea subsemnatului, pe parcursul meciului, alte multe de doua minute se puteau acorda pentru jucatoare din ambele echipe... Trageri evidente de tricou, aparari in semicerc in situatii... minge in fata portarului oaspetelor, aparari cu bratul prea sus (ca sa fiu elegent si sa nu spun mana-n gat), blocaje ale bratului de aruncare, etc...Am sa le propun astora sa-l transfere aici in Germanica pe contaranu' Horatiu Belu... Sigur intr-un ciclu de minim doi ani, scoate al meu arbitri din ei... Si daca Nina Rilling nu o da-n poarta de la 7m pentru gazde, Emily Reisch inscrie in inferioritate numerica pentru echipa din Bad Bucau si 12-15 pe tabela in minutul 58! Cu mai putin de doua minute inainte de final, ultimul time out al oaspetilor urmat de golul de 12-16 reusit de Emily Reisch... Galben pentru banca gazdelor, relaxare a jucatoarelor oaspete si cu 20 de secunde inainte de finalul jocului, Monika Schellhorn inchide tabela, 13-16...

TSG 1847 Leutkirch: Julia Prestel si Karen Heinle (portari), Charlotte Schutz, Ulrike Hodrus, Anna Kobel, Simone Schwägele (2g), Nina Rilling (6g), Tamara Pippirs (1g), Monika Schellhorn (2g), Sarah Bühlmaier (2g)

Antrenori: Christian Volz si Melanie Milius

SV Bad Buchau 2: Letice Ramsaier (portar), Elin Reisch (4g), Emily Reisch (6g), Judith Blank (1g), Ines Blank, Ellen Blank, Madita Reisch (2), Annika Eisele, Denise Honer (2g) si Natalia Coia

Antrenori: Ralf Ramsaier si MK

Mi-au placut in acest joc, de la echipa gazda, cei doi goalkeeperi, Julia Prestel si Karen Heinle si Sarah Bühlmaier, iar de la vizitatoare, goalkeeperul Letice Ramsaier, Elin Reisch si Ines Blank.

Daca ar trebui sa acord un premiu Fair Play, acesta i s-ar cuveni Melaniei Milius, oficialul B al gazdelor...

ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului sportmacsimsiemotie.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.