Sambata 20 si Duminica 21, adica week endul care a trecut, cele 3 echipe ale lui TV Weingarten au avut jocuri... Dar si ce jocuri!... Dar sa le luam pe rand, una cate una, cronologic, in ordinea intrarii lor in salile de sport...

Sambata 20 Aprilie

TV Weingarten Handball 1

HC LJG Vogt - TV Weingarten Handball 1 20-26 (7-14)

Prima intrata in focurile jocului au fost sportivele de la TV Weingarten Handball 1, handbaliste care s-au deplasat la vecinele de la HC LJG Vogt. A fost un joc echilibrat in primele 11 minute ale jocului, sau oarecum echilibrat... Au deschis scorul gazdele in chiar primul minut dupa un atac prelungit prin Magdalena Waizenegger. A egalat la 1 din 7m in ultima secunda a minutului 4, Priska Zimmermann, si au preluat conducerea pe tabela, 1-2, dupa 32 de secunde prin Jennifer Baumgart. Michelle Fricker face 2-2 in minutul 6, minut in care echipa din Weingarten ramane in 6 dupa cele doua minute pe care le vede Magdalena Waizenegger, dar si asa, reusesc sa faca 2-3 dupa un 7m transformat de aceeasi Zimmermann. Doua goluri, Naomi Koltan (min.7) si Sarah Glatzer (min.8) si echipa oaspete reuseste o usoara desprindere, 2-5! 3 goluri consecutive reusite de handbalistele din Vogt, Magdalena Waizenegger (min.10 si min.11) si Jennifer Pilz (acelasi minut 11), 5-5 pe tabela de scor si time out cerut de trainerele oaspete... A fost probabil momentul cheie al meciului acest time out cerut de Nicole Spänle & Stefanie Raaf... Pentru ca, dupa acest time out, jucatoarele din Weingarten au marcat de 5 ori consecutiv 5-10 in minutul 18... 7-14 la pauza iar la final 20-26!

HC LJG Vogt: Vanessa Lein (portar) - Michelle Fricker (6 goluri), Elena Buemann (5), Jennifer Pilz (4), Magdalena Waizenegger (3), Carina Rundel si Luna Baur, ambele cu cate o reusita, Madlen Dubyk, Anaelle Wellmann, Sarah Steinhauser, Lea Kugel

Antrenori: Manfred Kugel si Alexander Schek-Popp

TV Weingarten Handball 1: Karin Springer si Pauline Heidt (portari, Priska Zimmermann (6 goluri), Selina Koltan (4), Lisa Rieger, Greta Zimmermann si Jennifer Baumgart, toate cu cate 3 goluri fiecare, Sarah Glatzer, Martina Grupp si Rebecca Hilebrand, toate cu cate doua goluri fiecare, Naomi Koltan un gol si Jula Werner

Antrenori: Nicole Spänle si Stefanie Raaf

Arbitru: Burkhard Alfter

Dupa parerea subsemnatului, Priska Zimmermann a fost MVP al jocului...

TV Weingarten Handball 2

TV Weingarten Handball 2 - TSV Lindau 24-28 (12-15)

A fost un meci, care pe care, in care, jucatoarele din Weingarten au incercat, dar imprecizia in atac a facut diferenta la final... Daca la inceputul meciului gazdele marcau si oaspetele egalau, dupa minutul 10, echilibrul s-a rupt, oaspetele au fost mai pragmatice, si dupa un 5-5 din minutul 15,  s-a facut 5-7 in minutul 17. O aparare bine organizate a vizitatoarelor, contraatacuri taioase si la pauza 12-15! Diferenta de 3 lungimi de la pauza, s-a pastrat constant si-n repriza secunda, iar la final, 24-28!

TV Weingarten Handball 2: Julia Götz si Leni Fischinger (portari),  Giulia Haider, Selina Koltan (5g), Anna Häußler (1), Sabine Snellgrove (2), Livia Maidel (4), Marla Hasse, Julia Hahn (6), Sara Kersten (2), Sabine Horn (2), Greta Zimmermann (2)

Antrenori: Marius Casas si Sabine Snellgrove

TSV Lindau:

Hannah Stubner (portar), Leni Richter (1g), Marlene Hecht (3), Marion Leibrecht (1), Cinzia Priebe (5), Selina Haack (8), Annika Paust (4), Karen Lützelberger (2), Sabrina Stocker (4), Franca Bernhardt, Katharina Nader
Antrenori: Ludwig Plieninger si Laura Heuchert

Arbitru: Frank Böhland

Dupa parerea subsemnatului, MVP al meciului a fost Selina Haack

TV Weingarten Handball 3

Duminica 21 Aprilie

TV Weingarten Handball 3 - BW Feldkirch 2 25-24 (13-14)

Cu siguranta unul dintre cele mai frumoase si spectaculoase meciuri ale sezonului din Kreisliga Bodensee acest joc dintre Weingarten 3, echipa pregatita de Daniela Münch si austriecele din Feldkirch pregatite de tanarul Noah Werner... Frumos si spectaculos in acelasi timp prin evolutiile din teren a celor doua team-uri, cu rasturnari de situatii pe tabela de scor, pe durata intregului joc, unul care ne-a tinut in suspans pana la sirena finala... Daca luam in calcul si faptul ca echipa din Austria a jucat 10 minute in inferioritate numerica (K.Stütler, Necula, Amann, fiecare cate doua minute si Brand de 2 X doua minute), putem spune ca infrangerea la limita a vizitatoarelor e una ,,grea''

TV Weingarten Handball 3: Karin Springer si Monika Frick (portari), Carmen Hellier (1g), Martina Grupp (9), Maike Neff (1), Sandra Veit (3), Siska Seipp (1), Tamara Brändle (3), Rebecca Hilebrand (1), Nicola Mayer-Rosa (2), Julia Richter (4), Franziska Kramm, Selina Koltan, Carolin Müller

Antrenori: Daniela Münch si Jacqueline Ströh

BIW Feldkirch 2: Sophia Beyrer si Melanie Madlener (portari), Laura Peter, Ramona Stütler, Katharina Stütler (7), Teodora-Bianca Necula (1), Verena Amann (11), Julia Adlboller, Simona Dicka (3), Laura Brand (2)

Antrenori: Noah Werner si Nadine Kornexl

A arbitrat: Markus Weisser

Dupa parerea subsemnatului, MVP al jocului, de la echipa vizitatoare, autoare a 11 goluri, Verena Amann

ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului sportmacsimsiemotie.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.