,,Pe-aici nu se trece’’… si ,,tricolorele mici'' merg la EURO 2017 !

Trei zile grele pentru micile tricolore handbaliste de la nationala Under 19 in Turneul de calificare pentru Campionatul European din Slovenia 2017 la Carballo-La Coruna in Spania. Intr-o grupa deosebit de grea, cu Spania, Lituania si Islanda, au fost trei zile de foc pentru tricolorele antrenate de Ion Craciun si Cristi Preda. Vineri pe 17 martie la debut, jucatoarele din Romania au dat piep cu gazdele din Spania pregatite de Jorge Dueñas. Exact asa cum se astepta mai toata lumea, a fost un meci deosebit de greu, cu angrenare fizica si psihica maxima. Daca meciul a fost inceput destul de curajos de fetele noastre, tabela de scor aratand in minutul 20 un 11-12 pentru ale noastre, relaxarea prematura in joc si ibericele ne-au taxat, astfel ca tabela inregistra 15-12 ! In partea secunda, incercarile fetelor noastre de-a se apropia de iberice n-au avut succesul scontat, jucatoarele gazde au tras cu dintii si-au tinut la distanta fetele noastre, 25-24 scor final. In meciul de debut al turneului, Islanda a dispus de Lituania, 25-19.

Golurile echipei noastre au fost reuşite de Sorina Tîrcă (8), Daria Bucur (5), Narcisa Verde (5), Alexandra Badea (2), Oana Jipa (1), Alexandra Muntean (1), Alexandra Banciu (1), Ana Maria Berbece (1).

Sambata 18 martie echipa noastra Under 19 a intalnit Lituania, in jocul al doilea al turneului de calificare spaniol. A fost un joc la discretia handbalistelor noastre, balticele tinand pasul cu fetele noastre doar in prima jumatate a primului mitan, dar pana la pauza mare handbalistele romance s-au distrat si-au inghetat tabela la 19-14. Pana la final s-a marcat de-o parte si de alta, lituaniencele nepunand nici un moment probleme romancelor, astfel ca tabela a aratat 31-26. Daca Spania a invins Islanda cu 21-14 in celalalt joc, si-a asigurat participarea la EURO 2017.

Sorina Tirca cu 11 goluri a fost din nou MVP-ul jocului, ea find secondata in clasamentul marcatoarelor noastre in acest joc de Alexandra Badea cu 5 reusite si de Daria Bucur, constanteanca Coronei Brasov cu 4 goluri.

 

Jocul al treilea din turneul spaniol, a fost unul care pe care pentru ambele combatante, reprezentativa Romaniei avand insa si varinta X-ului. Islandezele nu asteapta sa fie rugate si tabela arata in minutul 8 un incredibil 1-6 ! Ion Craciun si Cristi Preda, tehnicienii romani cer time-out, si dupa acesta ne revine din nou zambetul pe buze, astfel ca in minutul 19 pe tabela puteam vedea ceea ce ne convenea: 9-9 ! Pana la pauza mare se merge cap la cap, adversarele noastre castigand prima jumatate cu 12-13. Finalul a fost unul interzis cardiacilor, tinerele noastre jucatoare revenind de la un pasiv de doua goluri (20-22) la 22-22, mai mult de atat, nordica Lovisa Thompson se prabuseste peste Sorina noastra cu un minut si jumatate inainte de final, scotand-o efectiv din joc… Ultimele 40 de secunde ale jocului, 22-22, fara Sorina acolo pe semicer sa faca faza de aparare… Atac prelungit al nordicelor… Si daca la Plevna inaintasii nostrii au spus ca nu se trece pe-acolo, asta au facut si tricolorele noastre mici, le-au spus nordicelor islandeze: ,,Pe-aici nu se trece !’’… 22-22 final cu CALIFICARE la EURO 2017 !

Romania U19: Daciana Hosu, Elena Nagy – portari, Sorina Tirca 7 goluri, Andreea Tecar (5), Alexandra Muntean (4), Alexandra Badea (2), Alexandra Banciu (2), Ana Maria Lopataru (1), Andreea Popa (1), Daria Bucur, Narcisa Verde, Oana Jipa, Andreea Pirvu, Ana Maria Berbece, Ioana Kelemen. Antrenori: Ion Craciun si Cristi Preda.

Multumim tuturor si Bafta maCSima la EURO 2017 – Slovenia !

 

Dan-Aliosa Ulici

Galerie foto

0 comentarii
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Comentarii Facebook