Dupa un meci de lupta, surda, TSB 1847 Ravensburg isi trece in cont alte 3 puncte…

E prima duminica a lui septembrie 2017 si-n Ravensburg… E soare!  Unul cu dinti zicem noi romanii… Cred ca si nemtii… Chiar daca vantul nu bate, pica din cand in cand cate o frunza. Ruginita… Daca e duminica, doar n-am sa stau acasa sa-mi belesc ochii la frunzele ce cad, imi zic…! Unde sa ies? Imi pun o foita de vant, urc in masina si plec. Am ales Immenried-Kißlegg…  Pe parbriz imi apar primele picaturi de ploaie. E toamna !... Ajung la stadion si incerc sa parchez pe imasul din jurul micutei arene locale. Irimica imi baga o doina de-acasa… Parchez intr-un final. ,,Sunteti roman, am vazut tricolorul romanesc in masina…’’ Ma uit scurt la baiatul in trening rosu si-l salut. Romaneste ! Citesc pe emblema treningului: Handbal Club Buzau ! ,,Am o cunostinta la Buzau. O mare extrema in handbalul feminin romanesc. Eliza…’’, incerc sa spun eu, ,,…Chiricuta Andreea…’’ ma completeaza scurt romanasul meu… si continua ,,…este fosta mea colega de banca. Acum e la Corona Brasov.’’  Stiam, dar l-am lasat pe om sa-si duca la final ideea. Era a mea, dar na…  Aud indicatii pentru ,,verzi’’ in limba romana. Mai sa fie ! Am gresit stadionul? Nu cred, pentru ca vad ,,albastrii’’ de la echipa a doua a Ravensvburgului, TSB 1847… Merg de cealalta parte a stadionului, spunandu-i romanului meu ca o sa reluam discutia dupa ce-mi gasesc locul… Incepe repriza a doua… Merg peste drum sa vad incalzirile primelor echipe. Voie buna la oaspeti, cateva injuraturi neaose d’alea d’ale noastre la unul dintre baietii in galben si verde, care alunecase si cazuse in fund… ,,Aham imi zic !’’… Merg inapoi sa vad…  Si la final se impun oaspetii, 1-5. Nimeni nu-i suparat… E-un joc de fotbal in fond…  Trag cateva cadre cu baietii. Si de la…si de la… Imi fac si poza la foaia de joc  cu echipa oaspetilor de la Trainer Jurgen Bosch. Profesionist omul. Imi explica in germana si-n engleza ca a facut o modificare si-mi arata. Nu ca as sti eu germana bine…. Sau engleza, la fel… Dar omul e profesionist…  Inca din primul minut, inca din primele 35, poate 40 de secunde, atacantul oaspetilor, Vlad Munteanu, cuplat pe ,,Turbo’’ , baga un sprint si greseste de putin tinta. Gazdele riposteaza rapid, dar Dennis ,,Eroina’’ Justus, mijlocas de meserie, reprofilat fundas drept pentru acest joc, e acolo si respinge…  Timpul trece, echipele se contreaza intre cele doua careuri mari. E-un joc barbatesc. O intrare prin alunecare a fundasului drept al gazdelor, o contra la minge a lui Martin Jelen, ,,Ribery de Ravensburg’’ sau ,,Staikone de Romania’’, pustiul gazdelor iese accidentat cu o glezna dreapta cat o buturuga. Mica… Era doar minutul 3 si gazdele fac prima modificare. Nimic nu anunta ceva deosebit, Martin Jelen fura o minge de la fundasii gazdelor si cu o bolta superba face 0-1 spre bucuria suporterilor oaspeti din Ravensburg, destul de numerosi e drept. Drept este ca in mare parte, suporterii erau constituiti din iubite,prietene,sotii, mame, sau pur si simplu iubitori ai fenomenului fotbalistic. Aplauze au venit si de la unii suporteri ai gazdelor, mai putini e drept si asta… Meciul are un ritm dracesc. Ocaziile se succed foarte repede si la o poarta si la cealalta ! Vine minutul 19 si gazdele sunt nevoite sa faca a doua modificare… O reaccidentare... Vlad Munteanu, prea nervos… De putin timp in Germania, a inceput sa cunoasca limba. Sigur, a inceput sa inteleaga injuraturile care i s-au adresat. Constant… Poate prea dura comparatia, dar viteza lui Vlad net superioara optarului in galben-verde, Michael Kopf. Sau Vlad Munteanu, o adevarata Yamaha japoneza si Michael Kopf, o adevarata motoreta Mobra. Romaneasca…  O trimite Vlad intai in portarul Pascal Weber, apoi in brazii din spatele portii acestuia. O torpila de pe la 35m trimite si Dennis ,,Eroina’’ Justus, dar tot in brazii din spatele portii… Nici nu ajunge bine sa se replieze ,,Eroina’’, ca un contraatac pe stanga atacului gazdelor, ,,Eroina’’ o face lata: ii da pur si simplu peste picioare unui atacant al gazdelor ceea ce-l face fericit pe trainerul roman al galben-verzilor, Ionut Domba…  11m si galben pentru ,,Eroina’’…  De la punctual cu var, Dennis Droth, executa slab lovitura si il face mare pe portarul oaspetilor, Dominik Schwartz, care retine cu siguranta mingea… Era minutul 24. Deloc demoralizati de ratarea penalty-ului, gazdele se arunca in atac si la numai trei minute dupa, decarul gazdelor reuseste sa aduca bucurie pe banca si-n randul suporterilor. Un sut de pe partea dreapta al lui Raphael Vetter, face inutil plonjonul spectaculos al lui Dominik Schwatz. 1-1… Bucurie de scurta durata insa. Dupa un sut ratat al lui Martin Jelen la o centrare perfecta venita de la Adrian Gihring, in minutul 30, o pasa lunga a capitanului Leo Erlenbush, o preluare pe piept a lui Vlad Munteanu, cu trei fundasi ai gazdelor langa, o cursa de aproape 40m a romanului, cu fundasii gazdelor insirati pe traseu, ajuns fata in fata cu Weber, Vlad Munteanu suteaza pe sub acesta pentru 1-2… Munteanu isi trece in cont golul, optarul gazdelor Michael Kopf isi continua recitalul injuraturilor la adresa romanului. Probabil, dupa acest joc o sa afle Michael ca Vlad Munteanu a jucat in Romania in Liga Nationala… Probabil o sa urmareasca pe canalul youtube ca Vlad Munteanu a inscris in poarta cainilor rosii de la Dinamo Bucuresti, vicecampioana in acel moment… Cazuti moral, jucatorii gazdelor se vad condusi cu 1-3 din minutul 34. La o pasa lunga a lui Dennis ,,Eroina’’ Justus catre Philipp Reichle, o pivotare eronata  (dar benefica) a acesuia, o pasa catre inapoi la Viktor Krohmer, un sut plasat de la 22m, face inutil plonjonul lui Pascal Weber, bun numai pentru fotografi…  Sprintul de dupa gol al lui Viktor este oprit de autorul pasei de geniu, Dennis ,,Eroina’’ Justus care-i sare in brate…  Biciuiti verbal de la margine de trainerul roman Ionut Dorin Domba, gazdele revin treptat, treptat la joc, pun chiar stapanire pe acesta, iar dupa o lovitura libera trimisa de putin pe langa poarta aparata de Dominik Schwartz, cand toata lumea se pregatea de pauza mare, Ioan-Gabriel Oancea reuseste sa marcheze golul de 2-3, rezultat cu care se iese catre ,,vestiare’’…  Cum subsemnatului nu-i prea place sa stea locului, m-am apucat sa numar sponsorii insiruiti pe bannerele de pe marginea terenului… Am terminat destul de repede de numarat… Doar 46 de sponsori au gazdele de la SV 1978 Immenried… Despre repriza secunda, nu vreau sa scriu prea multe pentru ca ar insemna sa le stric imaginile baietilor ambelor echipe… A fost o repriza in care am vazut ,,lumanari’’, ,,covrigi’’, pase pe care copii de gradinita le dau mai exact decat cei prezenti la joc… A fost un joc la rezultat al oaspetilor si unul in care gazdele au alergat dupa egalare…  Mi-am mai notat o faza petrecuta in minul 68, atunci cand ,,Eroina’’ a faultat iar, din imprudenta, ceva tras la indigo cu faza penalty-ului… Iertat de arbitru de al doilea galben si implicit de cel rosu, Dennis ,,Eroina’’ Justus n-a fost iertat de trainerul Jurgen Bosch care l-a schimbat imediat dojenindu-l parinteste…  Gazdele puteau egala in cateva randuri, dar barele portilor l-au ajutat pe Schwartz in doua randuri. Intai la un contraatac in minutul 78 mingea s-a dus in bara laterala dreapta si 6 minute mai tarziu cand transversala i-a fost aliat. Am notat si faza din minutul 85, atunci cand Vlad Munteanu ia o minge de la centrul terenului, pleaca in viteza cu eternal adversar Kopf in spate catre poarta gazdelor, intra in unghi inchis, il ridiculizeaza de 5-6 ori prin dribling pe acesta si obtine doar un corner acordat de capitanul Briegel venit la dublaj. Nu,nu e acelasi Hand Peter Briegel pe care si-l amintesc cu siguranta iubitorii fotbalului din anii ’70-‘80, fani ai lui FC Kaiserslautern, ci doar Daniel Briegel… In minutul 86, un sut de la marginea careului mic pe langa poarta a lui Vlad Munteanu in urma unei actiuni frumoase, dupa un un-doi cu capitanul Leo Erlenbush, Munteanu se lanseaza intr-o cascada de driblinguri printre fundasii gazdelor, dar suteaza alaturi... Cu doua minute inainte de finalul jocului, portarul Dominik Schwartz are o dubla interventie la atacantii gazdelor. In ultimul minut din prelungirile jocului, Ylber Xhafa trage anemic, iar din deviere mingea ajunge la Adrian Nogalj care suteaza peste poarta. Rezultatul inregistrat la pauza, 2-3, l-am consemnat  si la final de joc, iar oaspetii  au pleacat catre Ravensburg cu ceea ce si-au propus: cele 3 puncte ! M-a impresionat gestul trainerului roman al gazdelor din finalul jocului, cand a mers la adversari si i-a felicitat... Capitanul oaspetilor, Leonhard Erlenbusch, a recunoscut dupa joc ca un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil, dar asa-i la fotbal... Cat despre romanul in trening rosu cu sigla pe piept Handbal Club Buzau, voi reveni in scurt timp... Pentru ca merita...