Dupa o scurta pauza iata ca handbalul feminin isi reintra in drepturi si-n Divizia A – Seria B !

Handbalul feminin din Divizia A, Seria B, isi reaia activitatea dupa o scurta pauza, odata cu meciurile programate pentru etapa cu numarul 3. Etapa a fost deschisa joi 5 octombrie, dupa amiaza, odata cu jocul din Sala Sporturilor ,,D.P. Colibasi’’ din Brasov, acolo unde formatia gazda ASC Corona 2010 Brasov, formatia de divizie A, nu formatia din Liga florilor, a primit replica formatiei ACS Crisul Chisineu-Cris. A fost un joc la discretia handbaliselor de sub Tampa, chiar daca din randurile acesteia Sorina Tirca, Daria Bucur si Daciana Hosu au lipsit, cele trei facand deplasarea cu echipa mare a Coronei, la Zalau… Dupa o prima repriza excelenta a fetelor antrenate de profesorul Dragos Dobrescu, in care tabela arata 17-10, la final pe tabela era afisat 29-23, in dreptul  extremei Oana Caprar, am putut vedea nu mai putin de 10 reusite…   Au mai marcat pentru brasovence,  Cristina Cretu 7, Anda Hageanu 6, Patricia Zainea 4, Claudia Lacatus 3 si Szidónia Ördög 1. Etapa a continuat astazi, 6 octombrie cu jocul din Sala ,,Traian’’ din Ramnicu Valcea, acolo unde gazdele de la National, au avut un meci deosebit de greu cu experimentalele jucatoare de la Universitatea Resita, echipa cu cel mai ,,subtire’’ lot din Divizia A, producand o mare, mare surpriza ! Dupa o prima repriza terminata 12-11, la final tabela arata 25-24 pentru formatia gazda…! La pomul laudat, nu te mai duce cu sacul... Celelalte jocuri sunt programate maine, 7 septembrie, jocuri care se vor termina cu un mare derby, la Baia Mare, in ultimul meci al rundei, intre CS Minaur Baia Mare si SCM Timisoara, echipa care nu se gandeste decat la victorie…  Dar iata programul jocurilor care se vor disputa maine: