Sport
Cine pe cine (se) minte la ASC Corona 2010 Brasov? Nu mint oare handbalistele Brasovului din Liga Florilor handbalul?
![](https://sportmacsimsiemotie.ro/storage/photos/190/Corona-oficial.jpg)
![](/uploads/2017/10/Corona-oficial-1-300x225.jpg)
” Citesc pe pagina de facebook a goalkeeperului de echipa nationala Bianca Curment urmatoarea postare:
Cu si despre oameni...
De mic copil, parintii au invatat-o sa sarute buzele celui pe care-l iubeste, mainile celui pe care-l respecta si fruntea celui pe care-l pretuieste, dar au atentionat-o ca mai exista o categorie de oameni, cei pe care nu vrea sa-i numeasca, pentru ca suna destul de urat... Ei sunt oamenii care pupa pentru a-si atinge scopul, care nu dau doi bani pe adevaratele valori ale oamenilor, oamenii care poarta masti si haine scumpe cu care-si acopera sufletul ieftin. Oameni in a caror categorie spera sa nu intre niciodata si spera ca viata sa nu o aduca vreodata in asemenea situatii. De aceea, promisiunea pe care vreau sa ti-o faci, vreau sa o respecti pana dincolo de ultima zi, iar ea este urmatoarea: sa fii omul curat si drept pe care vrei sa-l vezi in toti si indiferent de circumstantele pe care le vei intalni in viata, sa nu uiti ca tu ai vrut dintotdeauna sa fii exceptia! Cateva lucruri as vrea sa ti le spun din suflet si pe care sper sa nu le uiti: nu te opri pana nu esti mandra de tine, pentru ca TU esti singura ta limita si vei fi atat de fericita pe cat vei decide tu sa fii. Nu-ti ascund faptul ca multi oameni se tem de a spune ceea ce simt iar de-asta nu o sa aiba niciodata ceea ce isi doresc dar, te rog, nu uita ca totul vine cu un pret! Sa faci mereu ceea ce e corect, chiar daca zbori singura pentru ca speranta vine din intuneric! Am incredere si stiu ca voi, toti cei care va regasiti aici: Voi, veti fi cei care veti face diferenta!’’…
Imi amintesc acum despre debarcarea profesorului Mariana Tirca de la carma echipei de catre ,,vestiar’’… Mariana Tirca este o campioana si n-ar fi acceptat in ruptul capului sa se compromita in acest hal… Mariana Tirca a fost scoasa pe usa din dos la Brasov, dar CAMPIOANA A PLECAT CU CAPUL SUS… Altii au ramas cu pete. Pe suflet ! Ma indoiesc ca pot sa doarma noaptea… Pana si piarul Coronei a blocat-o pe pagina de facebook pe doamna profesoara… Chiar din minutul 1 secunda 2… De rusine? Ei pe dracu are aia asa ceva… Mai are cineva rusine de valori? Uite ca nu…
Despre valorile incontestabile, Daciana Hosu, Daria Bucur si Sorina Tirca nu are nici un sens sa amintim acum, aici… Amintim doar ca Sorina a dat 10… Nimic surprinzator, nici pentru conducatorii Timisoarei, nici pentru iubitorii handbalului brasovean… Stam si ne intrebam, oare ce pofta de handbal sa mai aibe Cristina Cretu, Oana Caprar, Anda Hageanu, Patricia Zainea, Claudia Lacatus, Szidónia Ördög, si celelalte componente ale tinerei echipe de sub Tampa, care se pregatesc zile intregi si-s folosite cateva minute sau deloc? Mai ai chef oare de handbal? Mai ai pofta de sport de performanta in aceste conditii?
Habar n-am ce se intampla dar va spun cu sinceritate ca ma incearca un sentiment de lehamite… Cu siguranta ca pe cei de sus de la federatie ii doare-n dos de ceea ce se intampla…
Haz de necaz, fac sportivele pe paginile de facebook… Astfel pe pagina officiala a clubului brasovean mi-a atras atentia o postare a playmakerului de la SCM Timisoara, Sabine Karina Klimek: ,,Felicitari Baia Mare,frumos jucat! La meciul din retur, noi ne prezentam cu echipa baietilor…’’
Foto credit: ASC Corona Brasov official
Dan-Aliosa Ulici
Horatiu
Dane, combati bine si cu unele puncte de veder sunt de acord. Am insa o observatie: spui "pauza mare", in mai toate postarile tale despre handbal, dar asa ceva nu exista. La handbal avem o singura pauza. Nu este nici mare nici mica. Poate vei dori sa tii cont de terminologia handbalistica.
Apoi lasi sa se inteleaga ca si jocul de Divizia A l-ar fi arbitrat tot craiovenii Gorina si Melenc. Pentru stiinta tuturor jocul de divizia A a fost arbitrat de 2 arbitri candidati EHF (Al. Nitisor din RM. Valcea si S. Stamatoiu din Bucuresti). Si pe noi ne bucura ca nimeni nu are ce sa le reproseze lor. Nici macar "surprinzator".
In rest: multumesc pentru articole.