Minaurul umileste KSE-ul si ucide Seria B a Diviziei A cu ajutorul Coronei Brasov…

Lucruri, s-au intamplat in etapa a V-a la handbal feminin in Divizia A Seria B… Meciurile au incaput inca de sambata 14 octombrie cand s-au disputat 5 dintre cele 7 partide ale rundei, un meci s-a jucat duminica si ultimul joc s-a disputat marti dupa amiaza in sala ,,Lascar Pana’’ din Baia Mare. La Oradea, in sala Universitatii, CSU Oradea a avut un start lansat de joc, nedand nici o speranta mai tinerelor jucatoare de la ACS Olimpic Targu Mures, conducandu-le la pauza cu 19-12. Se si credeau invingatoare oradencele... A fost o repriza secunda atractiva din punct de vedere al spectacolului handbalistic, jucatoarele din Targu Mures intrecandu-se pe sine in cele mai multe momente ale reprizei… Scorul a fost  30-28 la final… Echipa FRH-ului, arbitrata de brigazi apartinand acesteia, si spunem aici National Ramnicu Valcea, n-a avut nevoie in jocul impotriva codasei clasamentului, ACS Odorheiu Secuiesc,  de vant din pupa… Nu in acest joc… Dupa un 24-10 in prima repriza, s-a terminat 41-19 jocul din sala ,,Energetic’’…  CSU de Vest Timisoara s-a intrebuintat serios in jocul impotriva handbalistelor de la CS Dacia Mioveni 2012, intr-un joc condus excelent de cuplul de arbitri format din resitenii Gurbina – Stanciu… 30-28 la final, dupa ce si la pauza, banatencele de pe Bega aveau avantaj pe tabela de scor, 18-12. FC Arges a zdrobit-o pe ACS Crisul Chisineu-Cris, 40-34. Vizitatoarele au reusit sa se mentina in plasa gazdelor doar in prima repriza, la finalul careia 21-19 inregistra tabela de scor. Cel mai controversat joc al rundei s-a disputat in Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov, acolo unde formatia de sub Tampa, ASC Corona 2010 Brasov a primit vizita formatiei de pe Bega, SCM Timisoara. Surpriza mare a fost ca formatia gazdelor nu a jucat cu echipa de liga secunda asa cum ar fi fost normal ci a folosit formatia de Liga Florilor, sau mai corect, mai multe jucatoare care au evoluat in aceeasi zi la pranz impotriva Campioanei Europei, CSM Bucuresti, au jucat si dupa amiaza impotriva banatencelor.  Foarte correct in fond si-n fapt, doar ca, este evident faptul ca formatia brasoveana a ajutat Minaurul Baia Mare sa ucida campionatul Diviziei A Seria B… Dupa 15-15 la pauza, 28-27 la final, ceea ce-a determinat-o pe una dintre componentele echipei banatene sa posteze pe pagina de facebook a gruparii brasovene: ,,La meciul cu Minaurul, noi vom trimite in teren baietii..’’ Hilar… si trist totusi… Duminica dupa amiaza, in Sala Sporturilor din Targu Mures, formatia din capitala Banatului  de munte, Universitatea Resita, cu un lot subtire numeric, valoros totusi sportive, s-a impus intr-o maniera categorica in fata gazdelor de la SC Muresul Targu Mures. Daca la pauza elevele lui Cristian Busuioc aveau doar patru lungimi avans, 12-16, la final 28-35 a fost scorul pe tabela… In fine, CSM Bucuresti, pardon, CS Minaur Baia Mare, a reusit marti dupa amiaza in Sala ,,Lascar Pana’’ sa demoleze efectiv nou infiintata KSE Targu Secuiesc. Dupa un halucinant 25-7 la pauza, la final baimarencele au castigat cu 54-14 ! Este echipa Minaurului un mic CSM Bucuresti al Diviziei A Seria B? Cert este ca formatia maramuresana are 15 puncte in clasament, fiind urmata de doua echipe cu obiectiv clar ,,incurca lume’’, National Ramnicu Valcea cu 12 puncte pe pozitia secunda si ASC Corona 2010 Brasov pe-a treia pozitie a podiumului  cu 10p… ASC Corona 2010 Brasov ocupa si in Liga Florilor tot pozitia a treia pe podium, deci e lesne de inteles decizia ,,mai marilor’’ gruparii de sub Tampa de-a juca partida cu SCM-ul cu prima garnitura… Se-aud voci care sustin ca, Costica Buceschi si-ar pregati terenul pe la Baia Mare, iar Simona Gogirla ar prelua din mers gruparea echipelor brasovene… Fum fara foc? Sau invers… foc fara fum… Sa fim sanatosi si-o sa aflam cat de intortocheate-s caile. Domnului… Deocamdata, dupa 5 runde, maramuresencele au cel mai productiv atac, 183 goluri marcate. Au si cea mai buna aparare, 99 goluri primite, singura formatie din Divizia A Seria B cu goluri sub 100, 99 mai corect… Cel mai slab atac, cu doar 105 goluri marcate, ca si cea mai slaba aparare, 189 goluri incasate, in dreptul formatiei KSE Targu Secuiesc. ACS Odorheiu Secuiesc, este ultima in clasament, fara nici un punct dupa 5 jocuri disputate…

Sambata, 21 octombrie este programata etapa a VI-a…

Fotocredit: Miruna Maria Mihancea – Timisoara/Resita