O semisurpriza in Liga Florilor in etapa 8 si cam atat…

Etapa a VIII-a la handbalul din Liga Florilor, ne-a prilejuit sa vedem daca selectionerul s-a inselat sau nu in privinta unor handbaliste selectionate pentru  apropiatul Trofeu Carpati si evident pentru stabilirea lotului de 16 pentru Mondialul din Germania de peste doar 3 saptamani… Etapa a fost deschisa inca din 29 octombrie odata cu jocul din Sala Rapid dintre Campioana Europei, CSM Bucuresti si HCM Ramnicu Valcea. Daca la pauza tigroaicele aveau deja un avantaj confortabil pe tabela, 17-11, in repriza secunda, valcencele s-au apropiat de campioane, pe fondul relaxarii totale a acestora. Tabela la final, 27-24! Desi N. Vasileuskaya a marcat de 9 ori in poarta campioanei, jucatoarea meciului, Cristina Neagu cu 6 goluri si-o pofta nebuna de handbal… Parca ne place asta, nu? La Braila, vicecampioana de la HC Dunarea Braila a inceput destul de ezitant jocul de sambata in compania universitarelor din Cluj. Din minutul 6 insa, gazdele isi amintesc cine sunt si trec la conducerea jocului, avand mereu unul sau doua goluri avans pe tabela. Ba chiar trei in minutul 28, 14-11 pe tabela. Dar cum doua eliminari in tabara gazdelor aveau sa se produca, clujencele profita si se apropie. 14-13 la pauza! In repriza secunda, vizitatoarele egaleaza imediat ce repriza a debutat… si se merge cap la cap cu gazdele conducand mereu ostilitatile… In minutul 41, din nou brailencele la trei lungimi in fata, asta si pe fondul relaxarii totale marca deja inregistrata Senocico… In minutul 27, 23-19… Clujencele nu mai reusesc nimic intre minutele 43 si 50… In minutul 50:01 se inregistreaza si cea mai mare diferenta de scor, 24-19! Greseli de-o parte si de alta, precipitari in faza de finalizare si totul se termina la 26-22! Dupa parerea mea, jucatoarea partidei Alina Vatu de la formatia din Braila. In alt joc disputant sambata dimineata in Liga Florilor, in Sala ,,Gheorghe Tadici’’, echipa patronului Gheorghe Tadici, antrenata de Gheorghe Tadici, din orasul Gheorghe Tadici, pardon, Zalau, s-au intalnit HC Zalau si codasa CSM Slatina. Gazdele incep mai bine jocul, pe fondul ratarilor monumentale ale vizitatoarelor, jucatoare care au reusit doardoua goluri in primele 14 minute, si scorul de facuse deja 8-2!  De la slatinene doar Lorena Ostase mai reusea cate ceva… Astfel ca in minutul 24 pe tabela se inregistra un 14-6! Ajutate si de ratarile cat casa ale Anei Maria Dragut din tabara handbalistelor de sub Meses, oltencele se apropie usor si la pauza 16-9 inregistra tabela de scor! In repriza secunda s-a mers in majoritatea timpului cap la cap, astfel ca la final pe tabela am putut citi 31-24! Roxana Rob de la formatia gazda, prin cele 6 reusite poate fii numita jucatoarea partidei desi, nici ea n-a rupt gura targului…  In ultmul joc programat pentru ziua de sambata 4 noiembrie, la Cisnadie, echipa sibiana CS Magura Cisnadie a primit in Sala Polivalenta vizita formatiei Rapid USL Metrou. S-a facut repede 4-0, cu trioul de senzatie al acestui campionat, Ada Moldovan - Oana Apetrei - Ivana Bozovici. Si daca toate au mers bine in primele 3 minute si jumatate, a urmat o relaxare a gazdelor, care s-au intercut in ratari. Nu ca bucurestencele au jucat ceva… dar in minutul 12 tabela arata 5-2! Usor, usor, trioul gazdelor, ajutat si de forma buna aratata de brazilianca Mariana Costa, fac ca scorul la pauza sa arate 20-9! Repriza secunda, a fost una mai buna pentru echipa rapidista, care-au redus din diferenta, dar cum cu o floare nu se face primavera, cele 7 goluri marcate de Andreea Traila au fost insuficiente pentru ca bucurestencele sa emita pretentii la castigarea acestui joc. Ivana Bozovici a marcat de 14 ori in acest joc, si prin prisma faptului ca si-a trecut in cont cateva assisturi, aratand altruim in jocul de echipa, merita titlul onorific de jucatoare a partidei. CS Magura Cisnadie  Rapid USL Metrou Bucuresti, rezultat final 31-23! Duminica la ora 11, la Slobozia, AHCM a primit replica formatiei din Banie, SCM Craiova. Plecata drept favorita, formatia craioveana nu si-a gasit pasii in primele minute din joc. Nu ca handbalistelor gazde le-ar fi iesit ceva… Astfel in minutul 7, pe tabela puteam citi doar 1-2! Daca in minutul 15 tabela arata 5-5, jucatoarele gazdelor isi intra in mana si doua goluri ale Alinei Ilie duc formatia ilfoveana la conducere pe tabela, 7-5! Oltencele revin in joc si in minutul 28, 10-11 arata tabela! Cand mai erau doar 15 secunde din repriza, gazdele marcheaza si fac 11-11, dupa alte 9 secunde fac 12-11! Si daca tot au mai ramas 4 secunde din repriza, oltencele o dadura bine si marcara pentru 12-12 prin Nicoleta Tudor! In repriza secunda, ambele echipe trec pe rand la conducerea jocului, fara ca vreuna sa poata sa se desprinda la doua goluri pe tabela, excelent jocul Valentinei Ardean Elisei, capitanul reprezentativei Romaniei, iar in minutul 56:02, Alina Ilie marcheaza pentru 21-21, rezultat inghetat pe tabela. A fost minutul in care ,,s-a rupt’’ din pacate jucatoarea nationalei… Si daca Alina are ligamentul clateral ,,franjurat’’…  Cu 7 reusite din 14 incercari, o creditam pe Alina Ilie drept omul meciului, tinand cont si de surpriza sau semisurpriza rundei 8! Duminica dupa amiaza, CSM Bistrita da lovitura la Galati, dupa 9-14 de la pauza, 23-25 la final! Daca de la gazde am remarcat-o din nou pe Daciana Balaban Curtean, pentru jocul complet aratat in acest joc si prin cele 6 goluri marcate, MVP-ul partidei este Oana Chirila cu cele 10 reusite in acest joc, contribuind astfel la castigarea celor 3 puncte puse in joc! In ultimul joc al rundei 8, la Roman, CSM Roman – ASC Corona 2010 Brasov. Echipa brasoveana nu a condus nici macar o singura data in meciul de la Roman. Cea mai in forma jucatoare brasoveana a momentului, Sorina Tirca, nici n-a fost utilizata… Probabil le deranjeaza prin vestiar pe hanbalistele aduse cu bani grei in aceasta vara. Dupa 13-11 la pauza, un 23-22 cu scandal la final! Ana Maria Popa de la gazde, prin cele 8 goluri si prin precizia jocului etalat cat a jucat, a fost desemnata jucatoarea partidei.  Fara pauza, marti a si inceput etapa a IX-a, dar vom reveni cu rezultatele dupa disputarea tuturor celor 7 partide.