Handbalul mare din Liga Florilor a ajuns la final de 2017 odata cu meciurile etapei a X-a!

Pentru a da pobibilitatea selectionerului sa-si contureze lotul cu care Reprezentativa Romaniei  va merge in Germania pentru campionatul Mondial, campionat care se va desfasura in 6 orase germane in perioada 1-17 decembrie, in perioada 24-26 noiembrie are loc la Craiova Trofeul Carpati. Si-atunci, campionatul din Liga Florilor a ajuns la final de sezon odata cu jocurile etapei a X-a! Daca se cunoaste deja Campioana Romaniei inca de la inceputul campionatului, echipa tigroaicelor de la CSM Bucuresti neavand adverdversaryasura in competitie, iata ca lupta pentru podium s-a incins, cum la fel de incinsa este lupta jos in subsolul clasamentului, pentru stabilirea celor care se pregatesc pentru barajul pleacarii  in Divizia A! Etapa a inceput cu jocul dintre HC Dunarea Braila si HC Zalau, de marti 14 noiembrie. Daca in sezonul trecut cele doua ocupau locurile 2 si 3 pe podium, daca sezonul trecut meciurile dintre cele doua au fost adevarate derby-uri, in acest sezon, forma slaba a vicecampioanelor de la Braila, le fac pe acestea sa se zbata in mediocritate. Asa-i cu politica in sport… Circula zvonuri ca formatia braileana s-ar cam desfinta dupa acest sezon…  Meciul de la Braila a inceput catastrofal pentru formatia gazda, ele reusind primul gol abia in minutul 6, dupa o serie incredibila de 7 ratari, atunci cand vizitatoarele avea pe tabela un avantaj de lungimi. In minutul 22, 4-11 pe tabela, pentru ca pana la pauza gazdele sa mai inscrie de 3 ori si vizitatoarele de sun Meses de 5, astfel ca scorul pauzei a fost net favorabil zalauancelor, 7-16! Repriza secunda a fost una oarecum mai echilibrata, scorul final 18-25! Cu 12 minute inainte de finalul jocului, antrenorul vizitatoarelor a fost trimis in tribune, cu ca ar fi vrut asta cele doua arbitre internationale ci pentru ca asta a considerat observatorul jocului, Radu Chirvase din Bucuresti! Acum, nu ca ar fii Gheorghe Tadici un sfant, dar parca a inceput sa fie vanat de la mese…  Prin cele 7 goluri marcate, dar si prin evolutia buna de pe intreaga durata a jocului, Andrada Trif de la vizitatoare, este creditata cu jucatoarea partidei. Un adevarat derby al rundei s-a disputant in Sala ,,Magura’’ din Cisnadie, acolo unde s-au infruntat intr-un super regal de handbal, surpriza placuta a acestui tur, CS Magura Cisnadie si SCM Craiova. N-a fost un meci grozav facut de trioul de aur Apetrei-Moldovan-Bozovic, dar a fost un joc in care trioul le-a secondat foarte bine pe braziliencele Larissa Araujo si Mariana Costa. La pauza conduceau oltencele lui Bogdan Burcea cu 11-12, iar la final s-a gatat 24-24! Un meci echitabil de-o factura impresionanta din punct de vedere handbalistic. Dupa parerea mea, brazilianca Mariana Acosta de la sibience a fost de aceasta data jucatoarea partidei. Tigroaicele de la CSM Bucuresti aveau 21-11 la pauza in jocul din Sala Rapid, in fata clujencelor de la ,,U’’. Si se credea intr-un scor fluviu. N-a fost insa chia rasa, si asta pentru ca tigroaicele au jucat cam toate in acest joc. 34-28 la final pe tabela. Cu suedeza Nathalie Hagman marcatoare a 10 goluri, in timp ce la clujence, Florina Chintoan a secondat-o cu 9 reusite. Victorioase totusi tigroaicele, o ajuta oarecum pe Hagman sa isi treaca in palmares titlul neoficial de MVP al meciului! Sambata 18 noiembrie, in Sala Sporturilor din Roman, avea sa se produca un adevarat cutremur. Vizitatoarele de la CSM Bucuresti au dat lovitura, invingang gasdele de la CSM Roman cu 21-27, dup ace si la pauza bistritencele aveau avantaj pe tabela, 9-13! Daca de la formatia moldava Ana Simion a stralucit si a reusit sa marcheze de 10 ori, 6 din 6 de la linia de 7m, pentru vizitatoare, Szilvia Szabo a reusit 8 si astfel o creditam cu titlul neoficial de jucatoarea partidei! AHCM Slobozia n-a putut sa tina prea mult piept valcencelor lui Rosca, doar primele 15 minute fiindule favorabile gazdelor. Dupa 10-12 de la pauza, la final, 22-26, cu ucraineanca Iryna Glibko desemnata jucatoarea partidei! La Galati, in confruntarea dintre CSU Danubius Galati si CSM Slatina, am asistat probabil la meciul cu cele mai multe ratari din aceasta editie de campionat, atat de o parte cat si de cealalta. Daca la pauza, pe tabela s-a inregistrat 14-9, in repriza secunda, moldovencele au mai marcat de doar 6 ori (!), in timp ce oltencele au reusit sa inscribe de 8 ori, astfel ca scorul final a fost 20-17! Dar cand ai in poarta un goalkeeper cum e Elena Serban, n-ai cum sa ai emotii, cu atat mai mult cand o ai in teren pe-o jucatoare care poate fi in acelasi timp, creier, plamani, ficat, fiere sau oricare alt organ din corpul uman in echipa: Daciana Balaban Curtean! Si daca mai ai si-o marcatoare precum ucraineanca Alla Sheiko, succesul e garantat! Alla este creditata pentru acest joc ca MVP al partidei! In ultima partida programata pentru Liga Florilor din acest an, in Sala Rapid, gazdele de la Rapid USL Metrou, au primit vizita ,,orgoliilor ranite’’ ASC Corona 2010 Brasov, o echipa aflata intr-o degringolada totala, echipa a unui club care-a pierdut prin cele doua echipe ale sale puncte importante in clasamente prin cele doua 0-10 dictate de Comisia de Disciplina din cadrul Federatiei Romane de Handbal! Investitiile majore facute la clubul de sub tampa n-au fost la nivelul asteptarilor suporterilor, chiar daca ..nume grele’’ au fost transferate in aceasta vara. Nu ca in curtea Coronei n-ar fi fost valori, dar pentru dublarea posturilor… Dar cand faci o alegere gresita cu numirea unui antrenor, chiar se alege praful… Ca domnul professor Costica Buceschia demonstrat nu cu mult timp in urma ca nu este un om de cuvant, am scris-o la vremea respectiva. Ca domnul profesor Costica Buceschi a scos din echipa nationala doua extreme, Camelia Hotea Balint si Laura Chiper, toata lumea stie asta deja, cum la fel de bine stiu iubitorii de handbal ca nici cele doua promisiuni ale handbalului feminin romanesc, Daria Bucur si Sorina Tirca, nu-i sunt deloc la suflet tehnicianului brasovean… Sau sucevean… Revenind la meciul din Sala Rapid, a fost un joc la discretia vizitatoarelor de sub Tampa. Cu siguranta ca selectionerul Romaniei regret acum neselectionarea extremei dreapta a Brasovului, Laura Chiper, una dintre remarcatele partidei, nu doar prin cele 6 reusite ci si prin altruismul de care Laurita a dat dovada pe parcursul jocului, pasand colegelor de echipa in momente importante ale jocului. Acelasi lucru il putem spune si despre jucatoarea brasoveana a momentului, Sorina Tirca, marcatoare si ea a 6 goluri. La pauza, 11-18, pentru ca la final, tabela sa arate 27-39! E greu sa spui care dintre cele doua brasovence poate fi creditata cu titlul de MVP al jocului, pentru ca si Laura Chiper dar si Sorina Tirca si-au aratat adevaratele fete (SI) in acest joc. Daca Laura a marcat 6 goluri din 7 actiuni, Sorina a marcat 6 din 6 actiuni, motiv pentru care o creditam pe pustoaica ,,99’’ a Brasovului drept MVP in acest joc! In clasament, campioana de toamna-iarna, CSM Bucuresti cu 30 puncte din tot atatea posibile, HCM Ramnicu Valcea, vicecampioana cu 21 de puncte, pe pozitia  a III-a a podiumului, alte oltence, cele ale lui Bogdan Burcea de la SCM Craiova cu 20 puncte. In subsolul clasamentului, ,,U’’ Cluj cu 8 puncte este pe pozitia 12, AHCM Slobozia pe 13 cu 7 puncte, iar pe ultimul loc, pe pozitia a XIV, cu doar doua egaluri inregistrate din 10 partide, CSM Slatina! La final nu ne ramane decat sa stam conectati cu handbalul feminin pentru perioada 24-26 noiembrie pentru Trofeul Carpati, iar din 1 decembrie, chiar de Ziua Nationala a Romaniei, atunci cand debuteaza in Germania, Campionatul Mondial de Handbal Feminin, stiindu-se faptul ca, formatia noastra este detinatoarea recordului de prezente…  Vacanta placuta celor care nu mai au treaba, si Bafta fetelor care reprezinta Romania in cele doua competitii care stau sa inceapa!