Hadbalul feminin din Divizia A Seria B, noua rusine nationala!

Etapa I-a a returului pentru handbalul feminin din Divizia A Seria B, inceputa cu patru jocuri pe 13 si 14 ianuarie, ar fi trebuit continuata cu ultimele 3 intalniri programate conform siteului FRH sambata si duminica, in 20 si 21 ianuarie. Cand scriam ca presedintele Dedu si echipa acestuia ori ne iau la misto, ori isi bat joc de sportul numit handbal, multi s-au grabit sa-mi sara la grumaz. Sigur ca oamenii au toate drepturile din lume… Mai putin sa-mi sara la gat atata timp cat am dreptate! Ei bine, sambata 20 ianuarie, corespondentul www.sportmacsimsiemotie.ro se afla conform obiceiului cu o ora inainte de startul unui joc in fata salii unde urma sa se dispute un joc programat… Bine, omul singur fiind pe langa Sala ,,Constantin Jude’’ din Timisoara a cam inceput sa intre in panica… Dupa cum probabil stiti, ar fi trebuit sa se dispute jocul dintre SCM Timisoara si KSE Targu Secuiesc… Parca intereseaza pe cineva ca noi trebuie sa-i platim pe acesti corespondenti… De asta nu mai poate Dedu si-ai lui din echipa! Dedu-i interesat acum sa dea telefoane peste telefoane sa-si mai faca rost de cate-un prost care sa-i mai dea votul pentru alti 4 ani la presedentia FRH-ului… Nu-i treaba mea asta, cu seful fotoliului prim de la FRH… Sau a inceput sa fie… De ce? Pai daca il iubesc inca pe handbalistul Alexandru Dedu, pe cuvant de om, ca presedinte de federatie, e slabut rau omul…  Sau e naiv ca si-a ales o echipa de toata jena! PENIBILA! Acuma noi cei care trebuie sa platim oamenii care se deplaseaza catre salile de sport, nu putem decat sa folosim calea legala si de a-i chema pe organizatorii acestor jocuri neprogramate si neanuntate in instanta… Soarta! Trebuie sa ne recuperam banii cheltuiti pe nimic, nu? Ei bine, jocul de la Timisoara n-a mai avut loc fiindca echipa infiintata in vara trecuta adhoc si inscrisa la foc automat ilegal in campionat s-a retras… E jenant totusi, intr-o serie cu 14 echipe, daca s-a retras KSE Targu Secuiesc, una-i echipa federatiei, National Ramnicu Valcea, alta-i ASC Corona 2010 Brasov, zice-se satelitul echipei ASC Corona 2010 Brasov din Liga Florilor… Si uite-asa din 14, sunt doar 11! Adica pardon, pentru ca duminica, 21 ianuarie, ar fi trebuit sa se dispute jocul derby al orasului Targu Mures, intre ACS Olimpic Targu Mures si SC Muresul Targu Mures! Parca interesa pe cineva sa ne spuna si noua sa nu trimitem oameni pe la sala ca echipa Muresul s-a retras din campionat… Stiam noi ca un nene de pe acolo are de platit o babana amenda pe la ANAF vreo 420 000 lei, dar daca au vandut portarul si-au prostit cateva junioare, ma gandeam ca restul datoriei ajuns la 350 000, face el si-o scalda el cumva si-o reesaloneaza…  Ei bine asa se face ca Seria a mai scapat de-o grija si uite asa s-a ajuns la 10 numarul echipelor… Nu ca ar fi rezultatul final… E-abia prima etapa trecuta din retur… Asta daca luam in calcul meciul ultim al etapei disputant totusi de interesata CS Dacia Mioveni 2012 si echipa federatiei, National Ramnicu Valcea. A fost intalnirea dintre ,,principal’’ si ,,secund’’ sau intre Carmen Amariei si Marius Danulet… S-au impus gazdele la final, la limita, intr-un scenariu demn de penibil… Toata lumea de la gazde vaita, toata lumea a trait cu sufletul la gura meciul…numai cei care-au urmarit jocul din sala, sau pe internet si-au dat seama de circurile ieftine… Am impresia ca numai presedintele clubului Adrian Stefan e in afara scenariului ieftin! Cred ca domnia sa nu a inteles ca jucand asa in compania echipei federatiei, au lasat sa se inteleaga ca, la echipa federatiei se munceste pe coate, genunchi si branci, au o echipa redutabila, iar victoria la limita a gazdelor este cu atat mai pretioasa jucand impotriva unei astfel de formatii… Meciul a fost cum a fost… Mi-a placut declaratia principalului Carmen Amariei in care ne spunea despre valoarea echipei adverse pe care o cunoaste foarte bine… N-am inteles insa despre ce dracu de orgolii ne indruga ea acolo… Hai sa spunem despre meciul propriuzis… Daca tot s-a deplasat corespondentul acolo… Pana in minutul 11, scorul a fost normal, gazdele cu un gol mereu in fata, oaspetele egaland de fiecare data… In minutul 13, echipa federatiei face 4-5… Si se face 5-5… Si daca mult laudatele de la National rateaza de doua ori consecutiv, gazdele dau doua goluri consecutiv si fac 7-5, prima data in avantaj de doua goluri. In minutul 21 au si trei goluri avans, 10-7 si dupa doua minute, minutul 23, 11-8! Mult laudatele jucatoare de la National  Ramnicu Valcea, le comit una dupa alta si fac faulturi penibile suficient de eficace pentru ca echipa gazda de beneficieze de aruncari de la linia de 7m… Pana la pauza totusi pe tabela nu-i decat 13-12! Cu siguranta au fost impresionati de ,,daruirea fetelor’’ si primarul Ion Georgescu si presedintele Adrian Stefan.  Adica vroiam sa scriu ,,impresionati’’…  Repriza secunda incepe intr-o penibilitate totala… Greselile individuale ale ,,titratelor’’ handbaliste gazde ( mingea avea vaselina pe  ea nu clister), si vizitatoarele federale egaleaza la 14 fara ca Mititelu sa vada mingile care-i intrau in plasa… Dupa 10 minute din repriza secunda, avea lumea impresia ca se joaca pe bune si echipa din Valcea chiar va castiga jocul… Balbe de toata jena, si de-o parte si de cealalta, si cu 11 minute inainte de final 17-19 pe tabela! Cu un minut inainte de final, la 21-20 si imediat egaleaza oaspetele, dand o nota de dramatism jocului, 21-21, cu gazdele in atac. Cu 15 secunde inainte de final 22-21 si ,,secundul’’ lui Amariei de la lot cere Time Out, parca spunandu-le elevelor lui ,,vedeti sa nu faceti vreo prostie’’! Si intr-adevar acestea n-au facut-o… Interesanta si declaratia Luminitei Hutupan Dinu ,,… Jocul portarilor este din ce in ce mai bun, fata de turul campionatului, se vede pregatirea pe care am facut-o in cantonamentul de iarna…’’ daca-mi permiteti, adaug eu… ,,Hai doamna ce dracu…’’

Corespondent: Andreea Monica Vlahu

Si pentru handbalistele de la Mioveni vine un meci cu liderul Minaur…  Facil… Greu va fi insa pentru  echipa federatiei care trebuie sa faca imposibilul si sa o incurce de tot pe SCM Timisoara, nu-i asa? Acolo isi vor da sufletul pe teren fetele lui Danulet…  Despre clasament n-avem ce sa povestim… Doar ca se complica treburile…  Circula zvonuri prin Timisoara ca si formatia Universitatii ar spune pas curand competitiei… Am mai aflat ca si la Tg Mures, odata cu aparitia CSM-ului, pentru ,,ciolanul’’ sectiei handbal au inceput sa se faca jocurile… Se zvoneste ca CSM-ul acapareaza senioarele-junioare ale Olimpicul, iar sotii antrenori sunt in pole position… Se mai aude si ca trei echipe din zona vestului au purtat deja discutii cu oficiali ai Federatiei maghiare de handbal sa inscrie echipele acolo in toamna…  Despre restul etapei a doua din retur, e greu sa scrii ceva, mai ales ca nu se stie care mai ramane sa joace si care se retrag… Spunea cineva despre handbal ca-i noul sport national sau noua rusine nationala, ca n-am inteles exact...?