Handbalul feminin din Divizia A al Seriei B dupa jocurile din etapa 17!

Handbalul feminin din Divizia A al Seriei B, iata a ajuns la borna 17! Si daca se cunoaste de foarte de demult promovata directa, si asta pentru ca echipa are buget si pentru ca are si ceva valoare, chiar daca i se mai sufla cate-un vant din pupa (echipa din Baia Mare poate, n-are nevoie de astea), mai toate gandurile-s indreptate in aceste zile catre ziua indragostitilor americani sau Valentine’s day sau mai pe romaneste spus, ziua alegerilor pentru presedentia FRH-ului si-a altor functii de pe-acolo… Odata cu retragerea Muresului din Targu Mures si a KSE-ului din Targu Secuiesc, multe-au fost date peste cap in seria B… In etapa a XVII-a, SCM Timisoara si National Ramnicu Valcea au stat, iar sambata 10 februarie s-au disputat cele cinci jocuri ale rundei.

La Oradea, in Sala de sport a Universitatii, una dintre echipele cu cel mai scazut buget al acestei editii 2017/2018 a campionatului, CSU Oradea, a primit vizita ,,lanternei rosii’’, ACS Odorheiu Secuiesc, probabil cea mai depunctata echipa pentru nerespectarea cerintelor regulamentului in ceea ce priveste jucatorii cu dubla legitimare, o echipa de junioare de fapt, in marea lor majoritate foste jucatoare ale lui SIC Sfantu Gheorghe… Echipa oaspete nu avea cum sa emita pretentii in fata unor handbaliste precum Jenica Rudics, Claudia Cetateanu sau Valeria Motogna…  Chiar daca inca de la ,,echipament’’ rezultatul a fost net in favoarea handbalistelor care bat la usa Ligii Florilor, acestea nu s-au culcat pe-o ureche si-au aratat respect adversarelor junioare si competitiei unde s-au inscris. Pana la jumatatea primei reprize, gazdele din Oradea n-au calcat pedala de acceleratie prea tare, astfel ca diferenta de doar trei goluri n-a multumit ,,banca’’, 8-5…  Adunate in jurul ,,clostii’’, ,,puii’’ oradeni au marit ecartul in minutul 22 pana la 6 lungimi, 13-7! Buna colaborare a ,,bancii tehnice’’ oradene, mama si fiu (Doina Ardelean & Cristian Ardelean), mutarea de senzatie din minutul 24, face ca spectacolul din teren sa creasca, chiar daca nu a avut efectul scontat pe tabela de scor si junioarele vizitatoare, mult mai ,,legate’’ in acea formula, reusesc sa se apropie, 15-11, scor cu care s-a intrat la vestiare. Scopul ligii secunde a fost atins cu varf si indesat de formatia oradeana! Nu multe echipe se pot lauda cu astfel de initiative, echipe constituite in mare parte din senioare, dau posibilitatea ,,valului’’ 2 sa arate ca si ele conteaza… Cand vezi pe banca de rezerve un titan de valoarea Valeriei Motogna care aplauda si isi incurajeaza colegele cu 20 de ani mai tinere, inima ti seumple si ochii ti se impaienjenesc! De asta-i frumos handbalul spectacol…  La iesirea de la vestiare, finii observatori spectatori au observat intrarea in arena a oradencelor cu pedala-n podea… In doar 15-16 minute, diferenta pe tabela a ajuns la 12 goluri, 27-15, cu doar 4 reusite in dreptul junioarelor Odorheiului… Si ca spectacolul sa fie total, au intrat din acel moment in arena ,,viitorul oradean’’… Si spectacolul a fost asigurat de ambele combatante, chiar daca la final, scorul a fost 35-25! Adevarul este ca, asta vrem sa vedem in salile de sport:SPECTACOLE SPORTIVE… Daca de la gazde Cetateanu a fost din nou providentiala in poarta, Cipriana Petric prin cele 9 goluri marcate a fost principala realizatoare a oradencelor, pentru vizitatoare Nora Major a marcat de 7 ori… N-am putut sa nu o remarcam de la formatia oradeana pe mereu tanara Valeria Motogna… Au arbitrat: O.Durnea - F.Toaca din Timis

Corespondent: Stancuta Maria Ioan

In Sala Universitatii din Pitesti, C.Mihai -O.Petre din Brasov au condus jocul dintre FC Arges si tinerele junioare de la Olimpic Targu Mures. A fost un joc echilibrat doar in prima parte a primei reprize cand junioarele vizitatoare au reusit ceva. Experienta jucatoarelor argesene si-a spus cuvantul, astfel ca pana la pauza cand tabela arata un 13-11, a fost un joc de uzura, de total angajament... Probabil faptul ca unul dintre fondatorii ,,Olimpicului’’, Claudiu Evi, care a decis sa nu mai plateasca atatea amenzi catre FRH si si-a anuntat intentia de-a candida pentru un loc in CA-ul FRH-ului, au slabit forta echipei de junioare a targmuresencelor… Desi a plecat de la zero acum noua ani de zile cu proiectul Clubului Sportiv Olimpic Targu Mures, pe vremea in care handbalul juvenil la nivel local devenise inexistent intr-un oras cu mare traditie handbalistica, sotii Claudiu si Mihaela Evi, au reusit intr-un handbal din ce in ce mai ,,murdar’’ sa construiasca aceasta echipa 100% cu handbaliste locale, handbaliste care desi la varsta junioaratului au ajuns in ochii celor care decid destine in handbalul mare romanesc, dar si…din Danemarca. Ei bine, la jocul de la Pitesti, un reprezentant al formatiei Vendsyssel a fost prezent in sala pentru a urmari la lucru doua jucatoare ale vizitatoarelor (n.r. pe Monica Barabas si pe Flavia Munteanu). Despre repriza secunda de la Pitesti, n-avem prea multe de spus, si asta pentru ca experienta handbalistelor gazde a fost peste ambitia junioarelor Olimpicului, iar diferenta de scor de pe tabela de la sfarsitul jocului, 30-20, ne scuteste de alte comentarii. Am reusit sa aflam parerea doamnei din Danemarca: ,,Desi am venit sa vad la treaba doua dintre jucatoarele din Targu Mures pe care le-am vazut si cu alte ocazii, am reusit sa asist la un joc spectaculos in care am notat si alte nume ale unor jucatoare. Handbalul din Romania are viitorul asigurat!’’ Din tabara argesencelor, Mihaela Obedeanu s-a facut din nou remarcata, iar de la vizitatoare, deja celebrul trio national, Barabas-Tarsoaga-Munteanu, o jumatate de echipa pe care si-o doreste mai toata lumea din handbalul mare modern…

Corespondent: Traian Tomoioaga

Atunci cand clopotele trageau de 12 la Biserica Neagra din Piata Sfatului brasoveana, in Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov, arbitrii M.Agliceriu din Prahova si M.Turdean din Mures, dadeau startul jocului dintre ASC Corona 2010 Brasov si CS Dacia Mioveni 2012. Nimeni nu accepta vre-un pas gresit pentru formatia argeseana si pierderea urmei CSU-ului din Oradea in lupta pentru al doilea loc al seriei dupa SCM Timisoara si mergerea la turneul de baraj al promovarii in Liga Florilor. Buget ,,baban’’ au, echipa, au si asta, o banca solida, sa nu mai discutam, vant din pupa, sau vanturi din federatie au si d-astea slava Domnului, deci toate positive pentru argesence. Se credea ca se vor da la o parte tinerele jucatoare de sub Tampa in fata formatiei vizitatoare, mai ales dupa inceputul perfect al acestora, care si-au luat avant chiar din startul jocului, si dupa doar 6 minute si jumatate de joc, pe tabela puteam vedea un categoric 1-5! Si dupa o serie incredibila de atacuri ratate, (5 consecutive), cele care reusesc sa inscrie sunt tot vizitatoarele care fac 1-6, iar cu 10 secunde inainte de minutul 8, reusesc si brasovencele sa marcheze al doilea lor gol sip e tabela se face 2-6! Doar 23 de secunde dupa aceea, miovencele reusesc sa faca 2-7 si sa-si pastreze linistea scorului… Putin dupa jumatatea primei reprize, pe tabela se putea citi un surprinzator 6-10! Si imediat se face 6-11 si la 7m pentru Corona, Sorina Tirca o rateaza si toata lumea credea ca… Ei bine, lucrurile n-au fost deloc asa, astfel ca acel ,,ca’’ n-a fost decat in mintile unora care-si dadeau coate prin tribune si priveau neancrezatori spre terenul de joc. Si daca vizitatoarele au in minutul 25 10-13 avantaj, si daca handbalistele gazdelor rateaza din nou de la linia de 7m, vine unul dintre cele mai frumoase goluri marcate in acest joc, o adevarata torpila a Sorinei Tirca de la mare distanta, care o surprinde pe visatoarea portrait a vizitatoarelor si face scorul pe tabela 11-13! Tot Sorina Tirca marcheaza pentru 12-13 si aprinde sperantele unui rezultat pozitiv pentru intrarea la cabine. La acest scor vizitatoarele mai ca nu-I dau palme portaritei pe care-o schimba… Mai, mai ca n-am asistat la altfel de spectacol… Poate nu-si dau seama unii ca suntem cu ochii pe ei si fac gesture stupide la adresa copilelor in fond…! Un 14-14 linistitor pentru cei din tribune, deloc linistitor pentru cei din tabara argesana… Repriza secunda, una mult mai echilibrata din punct de vedere al valorii handbalistice, o repriza in care au gresit si alea, dar si alealalte, o repriza in care au marcat alea, dar si alealalte… Desi au condus mai mereu in primele 15 minute ale reprizei secunde cu unul sau doua goluri, vizitatoarele au pe tabela avantaj 21-22 si ex-internationala Carmen Amariei cere Time-Out. A fost de bun augur pentru handbalistele gazdelor care egaleaza la 22! Incepe sa-si intre in mana goalkeeperul vizitatoarelor, care are niste parade surprinzatoare… Cu patru minute inainte de final, Corona reuseste sa isi treaca avantajul unui gol pe tabela, 25-24… Doua accidentari stupide suferite de doua dintre cele mai bune jucatoare ale jocului in ultimele cinci minute… Daca in minutul 55 se accidenteaza ex-baimareanca Oana Bidascu de la argesence, cu doua minute si jumatate inainte de final, calca stramb Sorina Tirca si iese accidentata… Dupa trecerea in avantaj pe tabela a Coronei, ambele echipe se joaca de-a handbalul de curtea scolii, gresesc pase, asistam la o serie de greseli individuale de-a dreptul penibile la astfel de nivel in handbal… Cu 45 de secunde inainte de final, la scorul de 26-24, marcheaza una dintre cele mai constant jucatoare ale vizitatoarelor, Norica Parvulescu, scorul pe tabela 26-25! Si handbalistele Brasovului joaca ultimele 30 de secunde de handbal de mare calitate. Desi joaca cu o aparare foarte avansata, asteptand gresala adversarelor, brasovencele duc jocul pana la ,,pasiv’’ si dau lovitura printr-un gol marcat in ultima secunda a jocului, un 27-25 ceea ce-o prabuseste pe banca pe principal tehniciana a Mioveniului, Carmen Amariei… Daca de la Corona le-am remarcat din nou pe cele doua handbaliste de mare valoare, Sorina Tirca si Daria Bucur, de la formatia vizitatoare, Oana Bidascu a fost cea mai cea, secondata fiind de alta experimentata jucatoare, Norica Parvulescu… A fost clar o frumoasa excursie in vecinatate pentru argesence… Cu siguranta dupa acest joc, multe se vor intampla la Mioveni… Ce?

Corespondent: Maria Violeta Rosca

In Sala Universitatii, Diana Dosa – Oana Ianu, au dat startul jocului dintre Universitatea de Vest din Timisoara si vecinele aradene de la Crisul Chisineu-Cris. Crisul deschide repede scorul prin Boldor in chiar minutul 1, dupa care primeste 3 goluri in 3 minute… Vizitatoarele marcheaza al doilea gol abia in minutul 4 si egaleaza pe tabela in min 8. Vizitatoarele preiau conducerea si se mentin in avantaj pana in minutul 21 cand Boldor primeste o eliminare numai de arbitri caraseni create. Cu siguranta cu dintr-o suta de cupluri de arbitri, la asa faza, doar carasenii Dosa si Ianu au putut da eliminare… Dupa alte zece secunde primeste eliminare si Vartolomei, vizitatoarele jucand cu 4 in camp pentru urmatoarele doua minute… A fost o perioada propice pentru UVT sa revina in joc si sa intre la pauza cu un avantaj de 3 goluri 17-14! In repriza a doua, handbalistele de la UVT au reusit sa mentina avantajul de doua sau trei goluri pana in minutul 52 (25-23 pe tabela), cand dupa time-out-ul cerut de cei de la Crisul, fetele in loc sa se concentreze sa recupereze cele doua goluri, au “reusit” niste ratari incredibile… Si din nou… acele pase gresite care ,,le-au ajutat’’ pe cele de la Timisoara ca in ultimele 5 minute sa marcheze 5 goluri fara sa primeasca vreunul... Apararea in general slaba a Crisului, cu exceptia unor momente in care lucrurile au functionat, cea mai buna aparatoare a Crisului, Roxana Boldor , singura care a “pus mana” cu adevarat, a fost si cea mai buna marcatoare cu 7 goluri din 8 aruncari , un 7 metri in bara, Put a secondat-o cu 6 goluri din 11 aruncari, iar pentru handbalistele de la UVT au marcat Puta 14 din 21 si Istrate 8 din 11… Arbitraj slab al celor doua resitence, doua arbitre cu experienta dar ,,fara experiente’’ la nivel de divizia A…

Corespondent: Alecsandra Maria Daneliuc

In fine, dar nu in cele din urma, un joc programat a se disputa la finele etapei, in Sala ,,Lascar Pana’’ din Baia Mare, acolo unde 750 sau poate 800 de suporteri au aplaudat la scena deschisa victoria favoritelor din meciul disputat cu doar o saptamana in urma(SCM Timisoara – CS Minaur Baia Mare 20-27), joc in care si matematic maramuresencele au facut pasul catre Liga Florilor…  Bogdan Gherman si Florin Horoba, ambii din Bistrita Nasaud, au dat startul jocului dintre CS Minaur si echipa din Resita. Ca si-n jocul de la Timisoara, baimarencele au plecat din block starturi cu pedala de acceleratie ,,blana’’,  astfel ca dupa primele 10 minute, tabela de scor inregistra deja o diferenta confortabila si linistitoare: 6-1!  Ca n-au fortat prea tare elevele pregatite de doamnele Simona Maior-Pasca si Ioana Marta si/sau de directorul tehnic Ioan Baban, s-a cam vazut in jocul cu echipa din Resita, una de mijlocul clasamentului, o formative in cadere libera, aflata la (probabil) cel mai slab sezon din istorie… Pana la mijlocul reprizei, vizitatoarele s-au apropiat la trei lungimi, 8-5 in minutul 15, diferenta de trei goluri vazuta pe tabela si in minutul 19, 9-6! Finalul reprizei, le gaseste dezlantuite pe handbalistele din Maramures care forteaza desprinderea, si la cabine se intra cu 15-10! Lipsa liderului resitean Adriana Voina, cea mai buna marcatoare a banatenilor, dar si-a altor catorva jucatoare de baza, il fac pe tehnicianul resitean Cristian Busuioc sa improvizeze mereu 7 pentru teren. Ca banca-i stufoasa, e drept, dar doar numeric, pentru ca valoric… Si cum se vede si din tribune, multe handbaliste in treninguri… Gazdele incept si repriza secunda in aceeasi nota de dominare, iau avans pe tabela, astfel ca in minutul 38 scorul inregistrat, 18-10! 14 goluri avans pentru gazde cu 5 minute inainte de sfarsitul partidei, 30-16… Finalul de joc a apartinut banatencelor, care-au inscris de 5 ori primind unul, astfel ca sirena care anunta finalul jocului, a inghetat scorul de pe tabela la 31-20!  Daca ,,poarta’’ a functionat aproape perfect, toti cei trei goalkeeper baimareni aducandu-si aportul asupra rezultatului atunci cand au fost intre buturi, Avdekova si Bondar au fost principalele marcatoare (fiecare cu cate 6 goluri) ale gazdelor, de la care s-a mai evidentiat, Andreea Lipara si Adriyana Naumenko. De la formatia vizitatoare, ex-baimareanca Simina Vezentan, Alina Cristea si Beatrice Kovari au demonstrat ca stiu acest sport…

Corespondent: Lucaci Szendrei

Etapa XVIII-a incepe in 19 februarie si se termina pe 24…

Multumiri corespondentilor din teritoriu pentru promptitudine!