Staikone aduce primavara in sufletele spectatorilor din Valea Domanului!

Soare primavaratec la orele dupa amiezii, 17:00, temperatura, 13 grade Celsius cu plus, vreo 450, poate 500 spectatori imprastiati prin toate colturile stadionului ,,Mircea Chivu’’ din Valea Domanului la inceput de aprilie, pe 3… Daca am scapat si de pacalelile lui 1, daca tot am trecut cu bine peste Pastele Catolic, iata-ne la etapa intermediara cu numarul 19 a Ligii3 din seria a IV-a, in Valea Domanului la jocul derby dintre ,,scolarii’’ lui Daniel Oprita de la CSM Resita si vecinii de la CSM Lugoj! La centru, Ardelean Mircea din Arad, ajutat la cele doua linii de asistentii, Antal Csaba din Cluj-Napoca si Suciu George din Campia Turzii, echipa completata din partea FRF cu observatorii Ciotlaus Sorin din Deva si Lup Virgil din Aiud… Si meciul nu incepe pentru ca se pastreaza un moment de reculegere in memoria celui care a fost… MIRCEA CHIVU… la 20 de ani de la trecerea in nefiinta… Minute bune Guardia din Banat ii scandeaza numele lui nea Mircea… Un joc pe contre inca de la inceputul lui, unul barbatesc, tinut bine in frau de centralul aradean. A fost un debut mai mult tactic decat tehnic, in care cele doua echipe au aratat ca se tem una de alta… Si daca echipa din Banatul de munte are prima sclipire in minutul 19, echipa din Banatul de campie vine cu replica in minutul 26… Ambele joaca prudent, intr-un joc de angajament, un joc disputat in marea lui majoritate intre cele doua careuri de 16m. Ofensiva resiteana se loveste de barajul jucatorilor lugojeni in tripla incercare de penetrare a acesteia in minutul 28, atunci cand suturile lui  Cristian Costin, ,,Cacao’’ Bresneni si Cosmin Negoescu, nu reusesc sa ajunga la poarta lui George Paduraru. Jocul bun al celor doi din centru, Andrei Vastag si Valentin Barbulescu, eficient pentru jucatorii din laturi, dar… Cu trei minute inainte de pauza, lugojenii egaleaza la situatii, dintr-o lovitura libera executata peste poarta capitanului Zimmermann, si la cabine se intra cum s-a iesit de la ele, 0-0! Mitanul secund a continuat dupa aceeasi regie: JOCUL GRESEALA ASTEAPTA… Si s-a jucat pe contre, fiecare incercand cate ceva… Singurul care a reusit, a fost centralul aradean Mircea Ardelean, care a impartit frateste cu darnicie cartonase galbene. Regulamentu-i clar pentru toata lumea… Sau nu si pentru fotbalisti… Cu vreo 20 de minute inainte de finalul jocului, rosso neri lui Oprita incearca mai mult dar centrarile plecate din piciorul lui Szijj nu ne fac decat sa ne amintim de Iosca Szijj, tatal pustiului resitean… Nici de pe stanga atacului resitean, centrarile nu-s perfecte… Apararea exacta a oaspetilor, are prima carenta in minutul 78 cand Daniel Ene trimite putin pe langa poarta dupa o insistenta in atac… Oaspetii echilibreaza situatia la ratari din caseta tehnica in minutul 81 cand executa pe langa o lovitura libera directa… Un minut mai tarziu, trec in avantaj la acest capitol cand un sut puternic de la 20m merge direct catre vinclul lui Zimmermann, dar un picior salvator al lui Sergiu Bactar deviaza mingea in corner… In minutul 85, oaspetii sunt aproape de a da lovitura in Valea Domanului, dar capitanul gazdelor, Cristian Zimmermann, inventeaza un plonjon salvator si respinge mingea in lateral… Si-atunci cand toata lumea se pregatea sa plece, era minutul 88, Paul Copaci trimite o diagonala de vreo 40m la punctul de la 11m al poartii lugojene, Negoescu sare si deviaza catre Putanu, acesta nu ajunge cu capul la minge, dar acolo, atent, Marius Staicu cu un calm de mare fotbalist, plaseaza cu bolta mingea peste goalkeeperul oaspetilor, facand inutil plonjonul acestuia… CSM Scolar Resita - CSM Lugoj 1-0 si-o explozie de bucurie in randurile suporterilor prezenti la stadion… Staikone face un sprint catre galeria resiteana GRN96, isi scoate tricoul si-l arunca in sus…, sare gardul de protectie si e primit ca de obicei de micuta dar inimoasa galerie in rosu si negru a Resitei… Atent la ceea ce se intampla, cu jucatorii oaspeti prabusiti pe gazon, centralul Mircea Ardelean ii acorda intai galben lui Vali Barbulescu si-apoi si lui Staikone pentru scoaterea tricoului… Nu se mai joaca nimic si fluier de final cu goalkeeperul oaspetilor in fund lipit de bara cu capul plecat, cu jucatorii gazdelor in fata GRN-ului si eternal ,,Ole, ole, multumim Metalule!’’ Galeria resiteana darnica si de aceasta data cu aplauze si aclamari la adresa principalului Daniel Oprita… Un arbitraj de nota 10, chiar daca si unii si altii cerseau cate ceva… O dupa amiaza perfecta pe Mircea Chivu din Valea Domanului, seara dupa care am invatat ca martea nu-s neaparat ceasurile alea rele pentru toti…

CSM Scolar Resita: Zimmermann (cpt.) - Szijj, Putanu, Bactar, Copaci – Costin, Vastag, Barbulescu, Negoescu – Bresneni – Ene

Rezerve: Petrut – Podina, Liuba, Musteta, Jula, Hrudei, Staicu

CSM Lugoj: Paduraru - Miculescu (cpt.), Radak, Nicolescu, Ciubotariu - Padurariu, Bozian, Daniel Filip, Velici - Fridrin, Vladia

Rezerve: David Filip, Precupanu, Secosan, Grega, Dobra, Roste, Szekely