22-21 la final pentru ca arbitrii au fluierat pasi in ultimele secunde la un contraatac al Slovaciei!

Echipa nationala de handbal feminin junioare U18 a Romaniei a castigat meciul de debut cu reprezentativa Slovaciei la Campionatul Mondial de la Kielce din Polonia. Tinerele tricolore U18 au avut trac in prima partida la Campionatul Mondial din Polonia, avand o evolutie cu lucruri bune, dar si cu destule erori. Un meci destul de echilibrat in prima sa parte, intr-o prima repriza la capatul careia, formatia Slovaciei a intrat la cabine cu un usor avantaj, 10-11, echipa Slovaciei pregatita de arhicunoscutul jumatate roman de-acum, Rasmus Rygaard Poulsen, un tehnician care cunoaste destul de bine handbalul romanesc. A fost un debut de joc ciudat in care tricolorele junioare au ratat de doua ori de la linia de 7m in primele 4 minute oficiale la Campionatul Mondial din Polonia, ratari care n-au descurajat-o catusi de putin pe Diana Ciuca, goalkeeperul roman parand la randu-i de doua ori in primele zece minute de la aceeasi line de 7m aruncari ale tinerelor jucatoare slovace. In repriza secunda, s-a mers cap la cap, ,,olimpica’’ Andreea Tarsoaga a reusit sa marcheze pentru desprindere, 16-14, reusind chiar sa scoata si-o eliminare, eliminare de care tricolorele au profitat din plin, reusind o desprindere la trei lungimi in fata similarelor slovace, 17-14 in minutul 42. Ca emotiile sa fie complete, jucatoarele  Romaniei, au inceput balbele. Mai o minge scapata din cauza ,,vaselinei’’, mai o fortare in atac si ca sa fie totul complet, o ratare monumentala pe contraatac. Si cum (nu) doar in handbal ratarile se razbuna, in minutul 51, tabela de scor inregistra egalitatea la 19! Greseli de-o parte si de alta, ca intr-un meci intre doua echipe de junioare, si o rasturnare de situatie, in minutul 55, Romania – Slovacia, 19-20! In ultimele 4 minute si jumatate din joc, brasoveanca de la Transilvania, Ioana Balaceanu, reuseste de doua ori sa o bage-n ate de la linia de 7m, si la 21-20, arbitri ,,ne salveaza victoria’’ fluierand pasi in ultimele secunde la un contraatac al adversarelor din Slovacia...  Si uite asa, cu d-astea, contaranul meu e salvat, stie el de ce... Arbitrajul romanesc din handbal s-a scos si de data asta, si e doar inceputul...

Romania U18: Andreea Chetraru, Diana Ciuca – Ioana Balaceanu (4 goluri), Adina Cace (3g), Amalia Coman, Andreea Popa (1g), Monica Barabas (1g), Denisa Valcan (4g), Daniela Marin (3g), Andreea Tarsoaga (3g), Stefania Jipa, Patricia Moraru, Roberta Stamin (2g), Marina Ilie, Miruna Pica (1g), Diana Lascateu.                                                                                                                        Staff Romania U18: Carmen Amariei, Cristian Preda si Ildiko Barbu Kerekes

Slovacia U18: Natalia Chudovska, Kristina Opatova, Zuzana Trepacova (6 goluri), Daniela Marcincakova, Katarina Beluskova (1g), Edina Pastorekova (4g), Reka Meszaros (1g), Lenka Ratvajka (4g),  Laura Holinkova, Miriam Kakascikova (1g), Nicolett Kosova (1g), Diana Michalkova (1g), Zuzana Galkova, Bella Olahova, Dora Manczal.                                                                           Staff Slovacia U18: Rasmus Rygaard Poulsen, Silvia Priklerova, Peter Pcola si Miriama Michalovicova

L-am abordat pe principalul nationalei Slovaciei, Rasmus Rygaard Poulsen, care ne-a declarat in exclusivitate:

,,Romania are o traditie indelungata in handbal, astfel incat, au fost marii favoriti in jocul de astazi! Dupa un meci foarte bun al nostru, pot spune ca Romania ar trebui sa fie fericita pentru cele doua puncte, castigate deloc usor astazi. Suntem fericiti dupa jocul de azi, pentru jocul prestat, nu insa si pentru rezultat. Sa privim totusi partea buna a lucrurilor. Sunt multumit de modul in care fetele inteleg filozofia jocului si vom continua sa ne concentram asupra muncii, a structurii si disciplinei de joc, pentru ca in handbal, doar talentul nu este suficient!

L-am intrebat pe tehnician despre arbitraj si cu un Fair Play dezarmant, acesta a incheiat: ,,Nu putem spune ca am pierdut jocul in ultimele minute. Pot sa spun doar ca, am marcat prea putine goluri adversarelor...’’

Dupa o zi de pauza, joi 9 august de la ora 17 a Bucurestiului, reprezentativa Romaniei intalneste echipa similara a Austriei. In celelalte doua jocuri din grupa, Slovacia – Polonia de la ora 19, iar de la ora 21, Angola – Germania...

Sursa foto: google