Meciul meciurilor, arbitrat de prostii prostilor, s-a incheiat cu victoria la limita a oaspetelor intr-un meci cu incidente!

Duminica 11 noiembrie 2018, ora 17:00 in sala din Micalaca – Arad, sau pe intelesul necunoscatorilor, Sala Universitatii ,,Mihai Botez’’, ar fi trebuit sa inceapa mult trambitatul joc de handbal feminin in Divizia A, dintre ,,gazdele’’ Crisul Chisineu-Cris si liderul incontestabil al Seriei D, CSM Targu Mures, intr-un meci contand pentru etapa a IX-a, penultima a primului retur... Surpriza de proportii insa! Delegati sa conduca la centru jocul, Gabriel Badiu si Ioan Barbu, arbitrii clujeni trimisi cu ,,dedicatie Tudor’’, au inteles ca trebuie sa mearga la Oradea ca de, de acolo e Sebastian Tudor, principalul echipei de pe Cris si conform inscrisurilor de pe site-ul oficial al FRH-ului, Sala Universitatii ,,Aurel Vlaicu’’... Ce nu stiau prostii, pardon, arbitrii, e faptul ca Tudor nu mai antreneaza CSM Oradea echipa de baieti, ci CS Crisul Chisineu-Cris, echipa de fete! Ca se invarteau ca doua... in caldare prin Oradea cei doi stupizi arbitri de Liga Nationala cautand Sala ,,Aurel Vlaicu’’, e de domeniul penibilului! In mod normal, s-a uscat si transpiratia pe incalzitele handbaliste... Bine, frig rau in sala aradeana, dar e si asta alta poveste... Si cum formatia oaspete a refuzat sa fie arbitrata de ,,localnici’’, desi cu siguranta ca Aurel Moldoveanu si fii’su Andi Moldoveanu, ar fi putut duce cu mult mai mult bun simt jocul la final, au asteptat cam o ora si uite asa, ,,Meciul meciurilor a fost arbitrat in final de prostii prostilor’’... Si cum ora 18 a sosit, meciul a inceput... Sigur ca personal, asteptam sa vad bataie! Ca asta le-a promis Tudor handbalistelor de la CSM-ul targ-muresean... Cam 120 de spectatori in sala din Micalaca au intimidat inca de la incalzire pustoaicele din Targu Mures... Bine, credeau doar ei ca pot asta, pentru ca in fapt, handbalistele titrate ale Muresului, desi la limita varstei dintre junioare si senioare (in marea lor majoritate), au auzit si vazut in viata lor sportiva, ,,atatea’’ pe arene de handbal adevarate, si n-aveau cum sa se sperie... Dovada, niciuna dintre ele nu purta Pampers... Chiar de la primul atac, oaspetele din Targu Mures marcheaza prin ,,cea mai cea’’ dintre cele mai cele, Andreea Tarsoaga, selectionata si rasselectionata zilele acestea, ba pe la Selectionata de Tineret a Romaniei a lui Carmen Amariei, ba pe la Trofeul Carpati sa faca parte din selectionata B a Romaniei antrenata la acest trofeu de secundul nationalei Horatiu Pasca... Gazdele de pe Cris egaleaza repede scorul, 1-1 prin reusita extremei Anamaria Iuga despre care trainerul Sebastian Tudor nici nu stia mai nimic, sau ca o are in lot la un moment dat... 1-2 face Carola Stingu si 2-2 Priscila Lucusa... Geta Bucin face 2-3 si 3-3 face Mihaela Damian! Specialista comentariilor pe facebook, Sabine Klimek face 4-3 si imediat 5-3 Mihaela Damian! Se parea ca pustoaicele CSM-iste s-au pierdut cu firea... N-a fost deloc asa! Vin doua goluri ale celei mai bune extreme din Divizia A, in sfarsit selectionata si ea de Carmen Amariei, care nu a mai scapat de ,,noi’’, Flavia Munteanu, 5-5! Klimek face 6-5 si atentie, este pentru ultima data in acest joc cand gazdele au avans pe tabela! Carola Stingu face 6-6 si-ncepe sarabanda vizitatoarelor, dar si fluieraturile pline de frustrare ale spectatorilor, care n-au inteles ca CEL MAI BUN CASTIGA... Si uite asa 14-17 la pauza pe tabela de scor, excelent  intretinuta cu atentie de scorerul Oxana...! Mitanul secund incepe cu doua reusite ale vizitatoarelor, Carola Stingu si Flavia Munteanu, care-i scot din sarite pe spectatori, patimasi care incep cu ,,tiganisme’’ (a se citi injuraturi la adresa fetelor/femei, si cei mai urat, o ploaie de scuipaturi si flegme peste banca vizitatoarelor)... Greu sa poti tine pasul cu sportivele din Targu Mures, foarte bine pregatite fizic de staff-ul M.Evi-C.Evi-D.Pop... In minutul 44, scorul ia proportii, 21-29 in contul vizitatoarelor, si surpriza uriasa! Sportivele si staff-ul targ-muresan invadeaza terenul refugiindu-se la centru! Doar asa au putut scapa de ploaia de flegme adresata de suporterii aradeni, catarati pe balustrada... Nici macar Sebastian Tudor n-a putut sa-i potoleasca pe ,,aburinzi’’... Sa nu va imaginati cumva ca au reusit cei de la paza, pentru ca, surpriza, paza la acest joc nu a fost asigurata! Oare de ce? Niciun om de ordine la un joc ,,de risc’’ asa cum a fost acest joc dintre Crisul si CSM Tg.Mures... In fine, habar n-avem daca s-a consemnat asta in raportul de joc, dar cu siguranta ca vom afla, sau nu... Se lasa cu 0-10 oare? Cert este ca s-a reluat jocul si gazdele cu ,,vant’’ din Cluj s-au apropiat pe tabela de scor... 26-29 in minutul 49, minut in care s-a facut si 26-30 printr-o reusita superba a Carolei Stingu cu trei jucatoare de la Crisul in brate... 26-31 apoi prin Carina Ghemes in minutul 50!  Interesanta evolutia scorului in ultimele 10 minute... 29-31 in minutul 53, 29-33 printr-o dubla Carola Stingu in minutul 55, minut in care inscriu si gazdele 30-33 si apoi inca doua goluri, 32-33 in minutul 57! 32-34 face Carola si reduce, 33-34 Sabine in minutul 59! In acelasi minut 59, 33-35 face Deea Tarsoaga, ca dupa numai 8 secunde sa faca in acelasi minut 59, 34-35, Romina Petruse! Intrati in ultimul minut de joc, 60, reuseste MVP-ul Carola Stingu sa faca 34-36 si desi a marcat si Klimek pentru 35-36, a fost tarziu... S-a auzit sirena!... Bucurie si bucurie! La handbalistele de la Crisul ca merg la traditionala petrecere cu fotbalisti de la club si pentru handbalistele de la CSM Targu Mures care-s de doua ori pe locul 1, neinvinse si acolo si dincolo... Acolo, in Grupa F la junioare 1, dincolo in Seria D, la Divizia A, singura echipa care n-a cunoscut infrangerea dintre toate competitoarele inscrise in Divizia A in aceasta editie de campionat! Referitor la incidentele din timpul jocului, degeaba a coborat din tribuna si-a incercat sa o imbuneze pe doamna profesoara Mihaela Evi, managerul sportiv al sectiei de fotbal de la CS Crisul Chisineu-Cris, Dani Cherechesi... A fost lasat cu ochii in soare de aroganta doamna din Bucuresti... Doar se pregateste sa preia nationala de cadete a Romaniei... (neconfirmat inca...)! Cred ca oricare doamna ar fi facut la fel cand ar fi auzit si simtit ,,tiganismele’’ aradenilor din sala... Dar daca atat pot oamenii, sa-i intelegem!

Au marcat pentru Crisul: Klimek 11 goluri, Boldor 6, Iuga 6, Damian 5, Petruse 3, Put 3, Lucusa 1.

Au marcat pentru CSM Tg.Mures: Stingu 17, Tarsoaga 5, Munteanu 4, Barabas 3, Ola 2, Darie 2, Bucin 2, Ghemes 1

Eliminari de doua minute: 5-4, pe reprize, 2-2 in prima si 3-2 intr-a doua.

Celelalte doua rezultate ale seriei:

Joi 8 noiembrie: CSU Resita – CSU de Vest Timisoara 29-26 in ,,derby-ul Banatului’’

Duminica 11 noiembrie: CSU Oradea – CS Minaur Baia Mare DivA 28-27, o victorie obtinuta de gazde in ultima secunda printr-o aruncare de la linia de 7m!