Cu doua jocuri s-a deschis sezonul handbalului din Liga Florilor! Meciuri romanesti in etapa a XI-a, doar nu vi le-ati imaginat cumva altfel...

Dupa o pauza de aproape doua luni calendaristice, iata ca handbalul feminin din Liga Florilor si-a reintrat in drepturi, odata cu doua jocuri in debutul lui 2019, jocuri contand pentru etapa a XI-a! Si-asa cum imi spunea unul dintre corespondentii de la jocul de la Zalau, ,,Liga Florilor de gheata’’ a inceput cu un recital de exceptie Ghiorghisor-State... In Sala de Sport ,,Gheorghe Tadici’’ din Zalau, echipa patronului Gheorghe Tadici, antrenata de sotii Elena si Gheorghe Tadici, HC Zalau a intalnit oltencele lui Bogdan Burcea, castigatoare in urma cu nu prea multa vreme a primului joc in Grupa D a EHF-ului. SCM Craiova, ocupa locul 5 inaintea acestei intalniri, cu 15 puncte, in timp ce ardelencele de sub Meses ocupau o periculoasa pozitie 9 cu doar 11 puncte acumulate dupa primele 10 runde disputate in 2018. Si daca pe retelele de socializare, prin comentarii, inaintea jocului din Ardeal, oltenii fura tematori de brigada CCA-ului... De ce ti-e frica nu scapi, spune un proverb... Si nu scapara... Oltencele au mers sub Meses fara piesele grele, absente si la meciul din Cupa EHF, Cristina Zamfir-Florianu si Ana Maria Ticu, dar cu Valentina Ion, o pustoaica ajunsa la sufletele oltenilor (si) datorita nebuniei lui Burcea! Constantinescu, Panici, Mihalcea, au marcat de trei ori in primele patru minute si jumatate ale primului mitan si ardelencele pleaca ca din pusca... Pati Vizitiu, reduce din diferenta cu 4 secunde inainte de minutul 5 de la linia de 7m si 3-1! Pana la jumatatea reprizei, cam asta a fost scenariul: gazdele merg la doua sau trei lungimi, iar vizitatoarele reduc din diferente si tin aproape... Jelena Trifunovici marcheaza si face 5-6, aducand Craiova la un gol in spatele Zalaului cu putin inainte de minutul 15, jumatatea primei reprize, dar ,,vantul din pupa’’ (Ghiorghisor-State), in loc de o fortare in atac, o pun pe Claudia Constantinescu la linia de 7m care nu iarta si reface diferenta de doua goluri in favoarea ardelecelor lui Giga, 7-5! Patricia ,,Mache’’ Vizitiu marcheaza si ea de la 7m pentru oltence, Constantinescu rateaza si-odata cu asta rateaza si sansa desprinderii din nou la doua diferenta... Si cum numai in handbalul romanesc e posibil, sa se stie cine-s sefii, Carmen Selaru e trimisa pe banca pentru doua minute spre stupefactia sportivei si surprinderea bancii oltenilor... Burcea nici nu mai are curajul sa vocifereze ceva ca abia se-asteapta asta de cei de la comisii... Cu trei secunde inainte de intrarea in minutul 20 al meciului, oltencele reusesc totusi egalarea la 9 prin Trifunovic! Dupa 10-9 printr-un gol frumos reusit de Ana Maria Mihart, ratari de-o parte si de alta, doua minute in inferioritate pentru handbalistele vizitatoare, 11-9, si chiar 13-9, si inca doua minute de inferioritate pentru oltence, ca asa au vrut sefii Ghiorghisor-State... Trebuia sa o odihneasca Burcea pe sarboaica Jelena Trifunovici... Dar daca sportiva din tara vecina-i bine pregatita fizic, s-au gandit totusi arbitri ca-i bine sa o odihneasca pe sportiva... Doar 14-11 la pauza intre HC Zalau si SCM Craiova! Repriza secunda incepe in forta, vizitatoarele sunt surprinse de apararea usor avansata a gazdelor, joc dur dus pana la limita admisa al zalauancelor, iar putin peste minutul 38, 18-12 arata tabela, spre bucuria interioara a lui Gica, care oferea ranjete operatorilor tv... Cu 6 lungimi distanta s-a ajuns si la finis, HC Zalau – SCM Craiova, la final 28-22! Noi nu putem sa asteptam decat sa vedem la ce meciuri ale juniorilor ii vom vedea delegati pe Ghiorghisor-State... De la gazde am remarcat evolutiile bune ale celor doi goalkeeperi, Paula Teodorescu si (mai ales) Raluca Kelemen, iar Claudia Constantinescu prin cele 10 goluri marcate, a fost pricipala realizatoare ele elevelor sotilor Elena si Gheorghe Tadici. O nota cu plus si pentru publicul zalauan, cunoscator al fenomenului... Jelena Trifunovici cu 6 goluri a fost principala marcatoare a olencelor. Un plus, Patricia ,,Mache’’ Vizitiu, 7 goluri in acest joc, 4 din 5 de a linia de 7m... Si cam atat...

HC Zalau: Teodorescu, Kelemen – Constantinescu 10 goluri, Mihalcea 5, Panici 4, Szollosi 4, Mihart 2, Irimia 1, Severin 1, Nichitean 1, Corban, Popescu, Nica, Berbece, Abed-Kader, Prycop

Antrenori: Elena si Gheorghe Tadici

SCM Craiova: Dzhukeva, Curment – Trifunovic 6, Vizitiu 4, Fachinello 4, Nikolic 2, Radoi 2, Selaru 2, Seric 2, Gjorgijevska, Tatar, Tanasie, Colac, Ion

Antrenori: Bogdan Burcea, Costin Dumitrescu si Grigore Albici

Corespondenti: Ioan-Andrei Balan si Madalin Meszaros

Formatia brasoveana ASC Corona 2010, a mers la Baia Mare cu gandul la cele 3 puncte. Ca socoteala de acasa nu se potriveste intotdeauna cu aia din targ, dreptu-i... Poate ca gandurile celor de sub Tampa stau mai mult la asocierea care-a fost realizata in aceste zile prin semnarea parteneriatului dintre Liviu Dragomir, presedintele celor de la Corona si Marius Fetti, directorul celor de la ACS Transilvania... Lovitura de imagine zic unii, altii spun ca falimentul era pe buzele celor de la Transilvania, care practic incasau putin de pe urma unor copile si cum cheltuielile erau mai mari decat ,,incasarile’’, aproapele... Bine, nu-i treaba noastra... Cert este ca in Sala Lascar Pana, una arhiplina asa cum era de asteptat dealtfel, brasovencele incep tare, si dupa o ratare de la linia de la 7m a Sorinei Tirca si una a Marinei Dmitrovici, cele care deschid scorul sunt baimarencele prin poloneza Sylwia Lisewska . Brasovencele calca acceleratia la podea, Sorina Tirca si o dubla Mari Neagu, fac 1-3 pe tabela! Odata intrati in minutul 6, brasovencele se moaie putin, iar gazdele profita, Alexandra Mihaela Orsivschi isi trece in cont o tripla personala in 3 minute si Minaurul trece la conducere pe tabela 4-3! Rysankova si Burlachenco inscriu si ele pentru gazde, in timp ce Dmitrovici si Tirca rateaza pentru brasovence, si 6-3 pe tabela in minutul 11:00... Andreea Patuleanu, marcheaza pentru Corona si 6-4 pe tabela de scor... In urmatoarele 4 minute, jucatoarelor gazde le iese cam tot, vizitatoarele bereusind decat sa priveasca uluite tabela de scor 10-4 in minutul 17 si 15 secunde... Eliza Buceschi isi aduce aminte ca-i jucatoare de echipa nationala, da o dubla in poarta adversarelor antrenate de tatal ei, Costica om fara cuvant, mai inscrie si Sorina Tirca si vizitatoarele se apropie la trei lungimi la putin dupa intrarea in minutul 21 al jocului. La 14-9 se ajunge cu trei minute inaintea finalului primelor 30 de minute...  Marija Shteriova de la gazde ia doua minute eliminare, si Daria Bucur inchide tabela primului mitan la 14-10! Mitanul secund incepe cu o dubla ratare Sylwia Lisewska, Sorina Tirca marcheaza si 14-11! Cu trei sau patru goluri in permanenta in fata, cu brasovencele nereusind sa se apropie mai mult, pana in minutul 54 si 20 de secunde, cand Yaroslava Burlachenko duce Minaurul familiei Marta la 5 lungimi in fata, 24-19! Cam asta-i si scenariul ultimelor 5 minute, gazdele trag tare si tin brasovencele la distanta, brasovence care incearca marea cu degetul, Ion Craciun arunca in focuri tineretul pe final, Ana Maria Lopataru inscrie si ea, si Sorina Tirca, care desi e din generatia noului val, nu mai avem cum sa o trecem la tinere decat ca varsta pentru ca ea-i de cand lumea in focurile Ligii Florilor... 27-24 pe tabela atunci cand sirena Salii Lascar Pana din Baia Mare anunta finalul celor 60 minute regulamentare... Un arbitraj echidistant al cuplului B.Stark din Bucuresti si R.Stefan din Prahova, desi vociferari au fost din ambele tabere... Personal, habar n-am cum, la nivel declarativ spui una si-n fapt faci altele... ,,Telul nostru este sa scoatem varfuri...’’ spune domnul presedinte al Coronei, domnul Liviu Dragomir... Ce sa faci cu varfurile domnule Dragomir? Sa le tii prin comisii la FRH si prin tribuna cum faci cu extrema Echipei Nationale a Romaniei, Camelia Hotea Balint? Performanta in sport daca era facuta pe bani personali, era clar alta... Dar asa, pe ban public, e altfel... Habar n-am cum accepta brasovenii platitori de taxe si impozite asta! Cert, Costica tatal a fost mai bun in acest joc decat Eliza fiica in HC Minaur Baia Mare – ASC Corona 2010 Brasov, 27-24 la final! La formatia din Baia Mare, plusul jocului, atat cat a fost jucata, Alexandra Mihaela Orsivschi, in timp ce la handbalistele formatiei de sub Tampa, indiscutabil ,,Sfinxul’’ Sorina Tirca!

CS Minaur Baia Mare: Enache, Medvedova – Rysankova 5, Burlachenko 4, Lysewska 4, Shteriova 4, Orsivschi 3, Seraficeanu 3, Taivan 2, Tecar 1, Cirstea 1, Polocoser, Bondar, Dincu

Antrenor: Costica Buceschi

ASC Corona 2010 Brasov: Tatalovic, Popescu, Hosu – Buceschi 6, Tirca 6, Neagu 3, Dmitrovic 3, Chiricuta 2, Patuleanu 1, Lopataru 1, Bucur 1, Ciolan 1, Ciuciulete, Vetkova, Tamas

Antrenor: Ion Craciun

Corespondent: Madalina Toma

Celelalte 4 jocuri ale etapei XI se disputa astazi, 10 ianuarie.