Gazdele si oaspetii isi impart victoriile in mod egal in ultimele patru jocuri ale etapei a XI-a din Liga Florilor!

Patru meciuri interesante au mai ramas din etapa a XI-a de disputat in ziua de joi 10 ianuarie, dupa ce cu o zi in urma, HC Zalau – SCM Craiova 28-22 si CS Minaur Baia Mare – ASC Corona 2010 Brasov 27-24!

CSM Bucuresti – SCM Gloria Buzau, sau meciul dintre campioana si o nou promovata... ,,Usor meci pentru tigroaice’’ isi spuneau impatimitii suporteri ai campioanei.... Asta credeau si suporterii buzoieni ca favorita hartiei se va impune clar... Andrea Lekic inscrie prima si vizitatoarele din Buzau tin pasul cu bucurestencele, egaland prin laura Leahu... Si-asa se merge pana in minutul 9, cu gazdele marcand si oaspetele revenind de fiecare data pe tabela de scor, astfel ca s-a ajuns la 4-4! Odata trecuti de minutul 10, incepe precipitarea in jocul tigroaicelor, iar dupa ratarea Andreei Lekic, Alina Ilie duce Buzaul in fata pentru intaia oara pe tabela, 4-5 in minutul 10 si 48 de secunde... Si daca Majda Mehmedovic rateaza, Laura Leahu duce Buzaul la doua lungimi avantaj, 4-6, in chiar minutul 12:00! Cea mai in forma tigroaica, Lekic reduce pentru 5-6 si dupa dubla Anei Maria Simion, buzoiencele iau trei lungimi distanta, 5-8, putn dupa minutul 15 al primei reprize! Buzoiencele mai au 6-9 si 7-10, si ceva se rupe in jocul lor, tigroaicele reusesc o egalare la 10 dupa dubla Draganei Cvijici si o reusita superba Andrea Lekic cu 6 minute si jumatate inainte de pauza! In acest timp, Alina Ilie si Iliyna Dziyana marcheaza pentru vizitatoare, Elizabeth Omoregie de doua ori si Dragana Cvijici odata, astfel ca la pauza, in Sala Rapid, CSM Bucuresti – SCM Gloria Buzau 13-12! Bucurestencele incep mai bine repriza secunda, marcheaza de doua ori si se parea... Na fost insa deloc asa pentru ca elevele lui Dumitru Musi n-au cedat si de la 16-13, revin pana la 16-15 in minutul 37 si 48, prin golurile bataioasei Alexandra Iovanescu-Subtirica si Iliyna Dziyana. Tigroaicele controleaza jocul, au doua sau chiar trei lungimi avans, vizitatoarele profita de eliminarea de doua minute a Elizabethei Omoregie si vin langa tigroaice pana la 19-18! Cand sa intram in minutul 46, 19-19, dupa un gol din poarta-n poarta reusit de Alina Iordache, goalkeeperul buzoiencelor! Un joc care pe care, tigroaicele cu un pas in fata, buzoiencele revin, egalitatea se reface si dupa 21-21, o eliminare in tabara gazdelor, vizitatoarele nu rateaza si trec din nou in fata 21-22! Egalitate la 22 dupa ce inscrie Iulia Curea pentru bucurestence... Jucatoarele gazde se joaca cu focul si se ard repede, 23-24 Khavronina, 23-25 Ilie si chiar 23-26 aceeasi Ilie si se parea ca soarta jocului a fost pecetluita in minutul 56 si 8 secunde! Si-asa a si fost, partial... A fost ultimul gol al buzoiencelor in acest joc. Nu si in tabara tugroaicelor care au reusit in 3 minute si jumatate sa inscrie de 4 ori! Da, exact cat aveau nevoie sa castige cele trei puncte importante si sa nu scape liderul din Valcea din ochi... Radicevic, Omoregie, Lekic si din nou Omoregie au fost ,,bucurestencele’’ care au marcat... Chiar daca tigroaicele au fost eliminate cate doua minute in 6 randuri, iar vizitatoarele in doar doua, 27-26 la final pe tabela de scor...

CSM Bucuresti: Grubisic, Ungureanu – Lekic 7, Omoregie 6, Radicevic 5, Cvijic 4, Lazovic 2, Curea 2, Udristoiu 1, Bazaliu, Mehmedovic, Manea, Jacobsen

Antrenor: Dragan Djukic

SCM Gloria Buzau: Iordache 1, Mirca-Olariu – Ilie 8, Gedroit 4, Ilyina 4, Leahu 3, Khavronina 2, Simion 2, Iovanescu-Subtirica 2, Predoi, Stoleru, Nan, Marginean, Tabarcea

Antrenor: Dumitru Musi

Corespondent: Dorian Silviu Dragoi

SCM Rm.Valcea – ,,U’ Cluj, un meci intre liderul la zi si-o formatie care se zbate in clasament jos intre locurile care duc spre divizie... In Sala Traian din Rm.Valcea, inghesuiala mare domnule! Putini sunt cei care-au venit sa sustina echipa Clujeana, majoritatea au venit sa vada in noul an liderul lui Florentin Pera. O intalnire intre doi antrenori tineri, Pera la gazde si Alin Bondar la clujeni. Fiecare echipa isi trece in cont cate-o dubla ratare in debutul jocului, clujencele chiar una de la linia de 7m, de acolo de unde Ani Senocico n-a reusit sa o invinga pe Yulyia... Oaspetele sparg gheata, si marcheaza pentru 0-1 prin Diana Lazar in minutul 4 si 23 de secunde, iar dupa ratarea  Nataliei Vasileuskaya, fac chiar 0-2 prin Senocico dupa exact 50 de secunde! Jucatoarele gazdelor inscriu si ele, 1-2 si primul lor gol in minutul 5 si 39! Dupa ce mingea are ,,sapun’’ pentru handbalistele Olteniei, tanara constanteanca a Clujului, chiar jucatoarea de la ,,centrul national din Valcea’’, Andra Moroianu, face 1-3 in minutul 7:00! Ana Maria Popa aduce liderul la un gol in spatele ardelencelor, iar dupa ratarea lui Senocico, reusesc prin aceeasi  Vasileuskaya sa egaleze la 3 situatia pe tabela de scor in minutul 9 si 15 secunde. Aceeasi jucatoare duce oltencele in avantaj, 4-3 cu putin inainte de a se intra in minutul 12... Oaspetele forteaza si toata echipa se bazeaza pe Senocico, indiferent ca aceasta ateaza pebanda rulanta... La jumatatea reprizei, SCM Rm.Valcea are avantaj de 4 lungimi pe tabela, 8-4! Meciul e disputat, oaspetele nu se predau, si inevitabilul se produce cu 6 minute si jumatate inainte de finalul primei reprize, 10-10 pe tabela de scor! In ultimele 5 minute ale primei reprize, gazdele inscriu de 5 ori, Glibko de 3 ori de la linia de 7m (!!!), Florentina Craiu si Da Silva Vieira, in timp ce clujencele reusesc doar odataprin laura popa si liderul HCM Rm.Valcea intra la cabine cu un rezultat linistitor, 15-11! La reluarea jocului, fiecare dintre echipe inscrie cate odata si 16-12! Gazdele isi arata vadit intentiile ofensive si iau avans de 8 lungimi, 18-12 si 19-13... Incep sa apara nervozitatile la jucatoarele ambelor echipe, apar eliminarile de doua minute pentru ambele tabere... Si daca e ,,seceta’’ de goluri de vreo 7 minute la clujence, in minutul 41 si 35 de secunde, tabela arata 22-14, dupa golul Andreei Pricopi, un gol inscris, cum altfel dupa bataia pe doua picioare perfect executata, asa cum numai Andreea stie sa o faca, procedeu care-a si consacrat-o de fapt in handbalul mare la Brasov!... Dupa eliminarea din tabara oltencelor a Irynei Glibko, ardelencele reusesc sa se apropie pana la 22-18, iar Marija Petrovic, face 23-18 la jumatatea actului secund! Urmeaza 11 minute de handbal ciudat, unul in care gazdele marcheaza si se distanteaza pe tabela, pana la 29-21 dupa reusita Ralucai Bacaoanu, proaspata semifinalista impreuna cu echipa Romaniei la Campionatul European din Franta. In ultimele 5 minute ale jocului, gazdele nu mai reusesc sa inscrie decat o singura data, preferand jocul la trecerea timpului, iar Alin Bondar da crezare tinerelor jucatoare din lot, ceea ce se adevereste a fi o carte castigatoare... Si dupa doua goluri ale Ralucai Petrus si unul al talentatei jucatoare Andra Liviana  Moroioanu, Ani Senocico inchide tabela la 30-25!

48 de aruncari pentru 30 de goluri ale oltencelor, 44 aruncari ale ardelencelor pentru 25 de goluri, intr-un joc in care 3-4 a fost raportul eliminarilor de doua minute...

SCM Rm.Valcea: Dumanska, Blazek, Ciuca – Glibko 9, Da Silva 3, Pricopi 3, Florica 2, Craiu 2, Fernandez 2, Vasileuskaya 2, Badea 2, Petrovic 2, A. Popa 1, Bacaoanu 1, Lopez 1, Khouildi  Antrenor: Florentin Pera

,,U’’ Cluj: Tagean, Prodan – Senocico 8, Lazar 4, Stoklosa 4, Petrus 3, Moroianu 2, Valean 1, Dindiligan 1, L. Popa 1, Corkovic 1, Pica, Boian Antrenor: Alin Bondar

Corespondenti: Anamaria Aneta Voicu & Valer Popoviciu

CSM Galati – Gloria 2018 Bistrita-Nasaud, sau meciul dintre David si Golitat in sala Sporturilor din Galati... Un inceput de joc precaut al ambelor echipe, care merg cap la cap pana in minutul 7 si 22 de secunde, cu vadite intentii ofensive ale ardelencelor, coordonate excelent din teren sau de pe banca de Neli Ardean Elisei, o jucatoare care nu mai are nevoie de nicio referinta... Neli Elisei a si deschis scorul in joc, unul controlat da capo al fine pe tabela de scor de vizitatoarele din Bistrita... Un joc in care gazdele au vrut dar atat au putut, in fata unei echipe a Bistritei si Nasaudului in randurile careia, a stralucit efectiv exrema nationalei, Nicoleta Dinca... Pana la pauza, vizitatoarele si-au asigurat un avantaj linistitor, 12-18! In repriza secunda, o cursa de urmarire a gazdelor, care reusesc sa se apropie la doua goluri de vizitatoare, 18-20 in minutul 37 si 28 de secunde si 19-21 in minutul 38 si 11 secunde... In miutul 43 si 10 secunde, dupa o aruncare transformata de la linia de 7m de Catalina Cioaric, galatencele s-au apropiat pentru ultima data la doua lungimi de formatia ardeleana a secundului Nationalei, Horatiu Pasca, 22-24! Interesante ultimele 10 minute ale jocului, un joc in care handbalistele Galatiului nu au reusit sa incrie decat odata prin Madalina Conache, iar vizitatoarele de doar 3 ori, acestea intrecandu-se in ratari care mai de care, evidentiand-o pe Serbi, goalkeeperul gazdelor... La sunetul sirenei salii, 25-31!  40 de aruncari moldave catre poarta ardelencelor incununate cu 25 de reusite, 44 aruncari ale vizitatoarelor si 31 de goluri in poarta galateana, intr-o partida in care, 2-2 a fost raportul eliminarilor de doua minute!

CSM Galati: Serban, Anghel – Livrinikj 7, Cilici 5, Sheiko 4, Clisu 2, Selever 2, Cioaric 2, Stroia 2, Conache 2, Marcu, Balaban, Tanasa, Bokaric   Antrenor: Valeriu Costea

CS Gloria 2018 Bistrita: Mazareanu – Dinca 7, Szabo 6, Rodriguez 5, Ardean-Elisei 5, Pristaviaa 2, Todor 2, Garcia 2, Ratiu 1, Tetean 1, Paraschiv, Bloj, Zegrean, Adin  Antrenor: Horatiu Pasca

Corespondent: Marian Dorin Stan

HC Dunarea Braila – CSM Slatina sau jocul dintre ,,lanterna rosie’’ a Ligii Florilor si oltencele slatinene ale  Victorinei Bora, o antrenoare care a reusit sa faca un adevarat ,,puzzle’’ din foarte multe ,,bucati’’... Fara a stirbi din meritele uneia sau alteia dintre echipe, in urma unor evenimente la care chiar nu vreau sa fiu partas, cu multumiri corespondentului de la fata locului, REFUZ SA SCRIU DESPRE JOC!

HC Dunarea Braila – CSM Slatina 19-21 dupa 11-11 la pauza!

HC Dunarea Braila: Dobre, Razum – Preda 5, Axinte 4, Munteanu 2, Dache 2, Tudor 2, Vatu 2, Shutska 1, Safta 1, Gheorghe, Berescu, Krnic, Manea  Antrenor: Aurelian Rosca

CSM Slatina: Stan, Nagy – Andrei 6, Chitacu 4, Stoicanescu 3, Dascalete 3, Vadineanu 2, Draghici 1, Ostase 1, Lazar 1, Carligeanu, Constantinescu  Antrenor: Victorina Bora

Corespondent: Claudiu Nica

Echipa Magura Cisnadie a avut etapa libera atorita retragerii echipei din Roman.