Handbalul feminin din divizie s-a umplut de penibil dupa jocurile din ultimul weekend al lui ianuarie...

Cam 80% in procente din ceea ce-am preconizat mai zilele trecute despre handbalul de divizie feminina s-a adeverit. In Seria A, Neptunul din Constanta a dat lovitura pe terenul liderului, profitand din plin de accidentarile din tabara ialomiteana, Stiinta Bacau preda ,,lanterna rosie’’ junioarelor de la Centrul iesean, dupa un final cu cantec, Piatra Neamtul se impune fara nicio emotie la satelitul HC Dunarea 2 Braila. In Seria B, Dinamo castiga meciul cu Steaua, Rapidul se impune cu mari emotii la Calarasi, Stiinta demoleaza ,,scolarele’’ de la 181, junioarele CSM 2 B-ului vor sa faca uitat insuccesul tigroaicelor mari de la Gyor si se distreaza cu codasele seriei de la Spartac.  In Seria C, argesencele de la Mioveni au spulberat copilele LPS-ului orasului lui Brancusi, CSU Targoviste se umple de rusine si pierde acasa jocul cu junioarele Centrului de la Ramnicu Valcea, Activul a stat si FC Argesul joaca marti la Noi Klub din Odorheiu Secuiesc. In Seria D, satelitul Minaur 2 Baia Mare matura prin ,,Lascar Pana’’ cu studentele UVT-ului, maramuresenii lui Tudorica, Apostu-Chinde duc Crisul pe culmi in jocul cu universitarele Resitei, iar la Oradea, Evi face circ pe banca, cand pe teren Chiriac-Vlasa abia puteau tine pasul cu rapidele jucatoare care alternau jocul la cele doua porti, iar noua achizitie Cristina Popovici a aratat nimic, sau mai corect de ce-a fost ,,matrasita’’ de la Magura din Liga...

In Seria A, etapa a XIII-a

Un adevarat derby al seriei la Slobozia, acolo unde s-au intalnit ocupantele primelor doua pozitii in clasament, AHCM Slobozia si CSU Neptun Constanta. Chiar daca de la formatia gazda mai multe jucatoare sunt accidentate, dati-mi voie sa cred ca nu si-au aparat corect sansele! Asa periculoasa a devenit HCF Piatra Neamt incat sa nu si-o doreasca multi la turneul final? In acesta etapa, formatia moldava a umilit satelitul HC Dunarea 2 Braila si-arata de ce jucatoarele lui Preda trebuie sa-si indrepte pasii catre altceva... In afara de Stefania Epureanu care este clar din alta clasa, greu sa remarci pe cineva la satelit... Poate ca domnul Aurelian Rosca are ochi pentru Stefi... Sau daca nu, sa o lase sa plece la alta echipa, pentru ca altfel, handbalul feminin romanesc mai pierde o jucatoare de valoare...

AHCM Slobozia - CSU Neptun Constanta 23-24 (10-16)

AHCM Slobozia: Savko – Ivan 5, Toma 5, Vartic 5, Georgescu 4, Jlezi 2, Naumenko 1, Filip 1, Obedeanu, Marchidanu, Dragu, Sava  Antrenor: Gheorghe Covaciu

CSU Neptun Constanta: Nedelcu – Ciucanu 7, Oprica 5, Moldoveanu 4, Caldare 4, Mada 2, Pintilie 2, Stanciulescu Antrenori: Ionut Puscasu & Lacramioara Ilie

ACS UAIC CNOT Iasi - CS Stiinta Bacau 27-28 (11-16)

HC Dunarea Braila DivA - HCF Piatra Neamt 23-31 (13-15)

In Seria B, etapa XVIII

HC Dinamo Bitcoin Bucuresti - CSA Steaua Bucuresti  33-24 (13-11)

CSU Stiinta Bucuresti - ACS Sc. 181 SSP Bucuresti 34-10 (16-9) (!)

O repriza secunda in care Moroianu a primit doar un singur gol si e propusa pentru a intra in Cartea Recordurilor ,,Guinness book’’... Nu stim acum exact cine intra, Ancuta Moroianu, goalkeeperul Stiintei care a primit doar un gol sau ,,elevele’’ e la 181 Bucuresti cu rusinea mondiala de-a fi marcat doar un singur gol in 30 de minute!!! Din informatiile pe care le avem, am aflat ca n-au intrat pe teren jucatoarele de la babyhandbal si nici cele de la mini...

CSM 2 Bucuresti - ACS Spartac UNEFS Bucuresti 38-16 (17-10)

CS Danubius Calarasi - CS Rapid Bucuresti 14-27 (9-14)

O prima repriza inceputa curajos de gazde, cu o Letitia Dumitru in forma buna, care i-a surprins chiar si pe arbitri partidei. Primul gol pica abia in minutul 3 si 37 de secunde... Buclucasa minge nu vroia sa intre in poarta Letitiei... Nu ca ar fi avut nevoie formatia feroviara, dar asa pentru siguranta, sa nu se intample ceva neprevazut, Teodora Neagu merge doua minute pe banca... Greu si-asa totusi... Experimentata Iuliana Abbara face 0-2 in minutul 6... Andreea Traila inscrie si ea pentru 0-3 inainte de expirarea celor doua minute de eliminare din tabara gazdelor... 9-14 la pauza! Cei doi tehnicieni ai visiniilor au dat posibilitatea tuturor jucatoarelor inscrise pe foaie sa joace... O repriza secunda in care lucrurile au intrat pe fagasul normal, Ghita-Topliceanu invizibili in aceasta repriza... 14-27 la final! Desi promiteau prin stanga si dreapta scoruri zdrobitoare, alta a fost situatia...

Danubius Calarasi: Dumitru, Dospinescu – Croitoru 4, Neagu 3, Bonea 2,  Gavrila 2, E.Sbingeci 2, Moraru 1, Florea, Radutu, A.Sbingeci, Stan Antrenori: F.Dospinescu & C.Gavrila

Rapid Bucuresti: Arghir, Nanu, Ciausescu – Carabulea 6, Ilie 4, Moraru 4, Bazon 3, Trifan 3, Abbara 2, Agape 1, Bratulescu 1, Traila 1, Doica 1, State 1, Coman, Jipa  Antrenori: R.Licu & C. Frincu

Seria C, etapa a XVIII-a

LPS Tg Jiu - CS Dacia 2012 Mioveni 19-40 (8-19)

Desi este o diferenta de 21 de goluri la final, jocul liderului a scartait in multe momente ale jocului. Greu o sa fie formatiei argesene a lui Daniel Gheorghe si Silvia Purice sa castige grupa in fata junioarelor Nationalului din Ramnicu Valcea, chiar daca acestea nu conteaza la final...

CSU Targoviste - National Rm.Valcea 23-25 (11-12)

ACS Noi Klub - FC Arges se joaca marti 29 ianuarie

Echipa HC ACTIV CSO PLOPENI a stat.

Seria D, etapa a XIII-a

CS Minaur 2 Baia Mare – CSU Vest Timisoara 37-22 (20-11) si se anunta o saptamana grea pentru antrenorul Voicu... Daca nu cumva si-a si inaintat demisia prin SMS!...

CSU Oradea – echipa din Targu Mures 25-29 (12-10)

Joc greu pentru lider asa cum preconizam inca din zilele trecute. Formatia din Targu Mures, mereu pe drumuri, intre jocurile junioarelor 1 si cele ale diviziei... Pe traseul Craiova-Oradea-Baia Mare-Tg.Mures, doua jocuri in deplasare cu junioarele 1, doua jocuri cu senioarele (in mare majoritate aceleasi junioare) in 9 zile nu-i prea mult domnilor si doamnelor care faceti programul? Daca privim la programul acestei echipe, ne punem intrebarea, cand clacheaza psihic?  Dupa jocul de acasa din 3 februarie cu Crisul, in 10 februarie deplasare la Resita, in 12 acasa cu Viitorul Cluj, in 16 la Valcea, in 17 Cupa Romaniei Fan Curier! Si stiti ca urmeaza pe 18 sa mearga la lotul national de tineret, nu? Ca trainerul Mihaela Evi exagereaza cu arbitrajele, nu-i ceva nou, ea are mereu impresia ca-i ,,furata’’... Bine, nu ca ar avea parte de brigazi de clasa, sa fim corecti... Si bine zice: ,,Daca intalnesc un arbitraj din asta la promovare, nici nu miros Liga!’’ Trebuie sa fiu de acord cu ea... La Oradea meci mare meci! O sala de sport plina, cred ca 120 spectatori, si-un joc inceput in forta de sportivele din Tg.Mures, care-au si luat avans rapid, 0-2! Gazdele revin in joc, pe fondul aparitiei intre buturile oaspetelor a noii achizitii Cristina Popovici, fostul al treilea portar al echipei din Liga Florilor, Magura Cisnadie, dar si evolutiei mult peste asteptari a ,,pustoaicei’’ Cipriana Petric... Gazdele controleaza clar jocul desi pentru multe dintre jucatoare mingea are sapun... Si daca au jucat in 5 pe final de repriza vizitatoarele, bistritenii D.Chiriac-D.Vlasa intervin elegant si mai trimit o jucatoare vizitatoare la odihna pentru doua minute pentru protestele antrenorilor oaspeti... Stiau si bistritenii ca fetele din Targu Mures sunt obosite de pe drum... Poate pare surprinzator, dar nu e deloc acest 12-10 la pauza pe tabela de scor... De la vestiare apare o noua echipa a muresencelor, adevarata echipa lider a seriei... Si cine poate aduce linistea? Doua goluri reusite de DIAMANTUL din Targu Mures, Deea Tarsoaga, unul de Moni Barabas si unul de Geta Bucin si se cam termina cu joaca de-a handbalul... O repriza secunda controlata clar de vizitatoare, care au si 6 lungimi avans pe tabela 20-26 in minutul 53... 25-29 la final, alte trei puncte in contabilitatea vizitatoarelor. 39 de puncte dupa 13 etape, echipa din Targu Mures fiind singura echipa din Divizia A neinvinsa... Interesanta parerea lui  Cristian Ardeleanu: ,,Au reusit sa faca la Targu Mures o treaba faina cu aceasta echipa si sunt de apreciat, insa uneori sunt poate prea patimasi, prea subiectivi... Daca aveam la Oradea echipa lor, citeam ziarul pe banca la meciuri si lasam sa arbitreze antrenorii adversi si tot ii bateam pe toti...’’

CSU Oradea: Pintea, Ardelean – Petric 9, Tanc 8, Abodi 3, Verzean 3, Zegrean 1, Hercut 1, Negrut, Munteanu, Gaga, Vrabie, Damian, Corondan Antrenori: Doina si Cristian Ardelean

Echipa din Tg.Mures: Popovici, Ugran – Stingu 9, Darie 6, Barabas 5, Bucin 4, Tarsoaga 3, Lacatus 1, Cozma 1, Munteanu, Radu, Singeorzan, Popeanu, Ghemes Antrenori: Mihaela si Claudiu Evi

ACS Crisul Chisineu-Cris – CS Universitatea Resita 19-16 (9-8)

Ce se putea mai nimerit pentru jocul dintre Crisul si Universitatea Resita, din sala Sporturilor Victoria din Arad decat cuplul maramuresan Apostu-Chinde!... N-ai multe de spus despre acest meci, care a fost unul pro... Pana chiar si aradenii au spus: ,,prea pe fata!’’ Acuma daca oamenii au recunoscut si ei ca ,,sforile se trag de la Bucuresti...’’ Sunt curios tare cate etape iau... Gol Klimek care a calcat in semicerc vreo 20-25 cm... Gol din 5 pasi... Unul da fault in atac, celalalt da 9m... Au oprit jocul sa se puna de acord ce sa dea... S-au umplut de penibil in fata celor aproximativ 120 spectatori!...  Delia Roman, capitanul resitencelor de departe cea mai buna de pe teren!

Crisul Chisineu Cris: Nemoianu – Klimek 9, Damian 3, Iuga 2, Haidu 2, Petruse 1, Boldor 1, Lucusa 1, Put, Tudose, Roman Antrenor: Sebastian Tudor

Universitatea Resita: Roman – Cristea 6, Serban 5, Baldovin 3, Siman 1, Ion 1, Bledea, Voina, Dumitrescu Antrenor: Cristian Busuioc