Colonia jucatorilor romani de la TSV Berg spune in cor: ,,Auf Wiedersehen" Landesliga!

Umilinta! Cam asta ,,le-au’’ dat jucatorii de la TSV Berg celor de la FV Rot-Weiss Weiler, in chiar fieful de pe ,,Raiffeisenbank Stadion FV RW Weiler Weiler-Simmerberg’’ in etapa 28 din Landesliga... Daca in urma cu o saptamana, elevii lui Oliver Ofentausek reuseau sa se impuna lejer acasa si sa-si mentina suprematia in Landesliga lui 2018/2019, la o zi dupa, o uriasa supriza neplacuta produsa de echipa sponsorizata de ex-internationalul german Karl-Heinz Riedle, FV Rot- Weiss Weiler, care a remizat acasa si si-a luat matematic adio de la sansele de promovare, bagandu-le prin aceasta remiza titlul de castigatori in Landesliga editia 2018/2019 celor de la TSV Berg, echipa la care activeaza si 4 jucatori romani, ex-internationalul Sabrin Sburlea, Vlad Munteanu, Dan si Alin Constantinescu... Un derby doar pe hartie se anunta la Weiler im Allgau intre ocupantele primelor doua pozitii in clasament inaintea acestui joc... O vreme schimbatoare la Weiler im Alggau. Cu o ora si jumatate inaintea startului meciului, picura usor si termometrele ne indicau 14 grade Celsius, la ora 15:30 a jocului, Mercurul din termometre ne indica 19 grade Celsius si-un soare placut de primavara, care imbia jucatorii ambelor echipe la Respect si Fair-Play! O brigada de arbitri tanara delegata pentru acest joc, cu Christian Cretnik la centru, ajutat la cele doua tuse de Firat Yagci si Tom Kreibich... Cei aproximativ 300 de spectatori prezenti in tribuna dar si privitori din alte zone din afara suprafetei de joc, in mare majoritate sustinatori ai oaspetilor din Berg, ajunsi cu mult inaintea fluierului de start, asteptau sa vada fotbal de calitate oferit de cele doua formatii... Gazdele incep in forta jocul, il controleaza pana langa 16-le vizitatorilor, de acolo de unde mingile sunt respinse cu siguranta de fundasii celor din Berg. Incercari, cu intrari la intimidare, contre care nu fac cinste fotbalului de nicaieri, nici macar la acest nivel in Germania! Gazdele au o prima sansa de a deschide scorul dar precipitarea lui Andreas Reichart il face remarcat pe goalkeeperul oaspetilor, Jonas Huchler! Replica vizitatorilor, curse pe extreme, alternative, purtate de Jannik Wanner si Vlad Munteanu, contrati barbateste de fundasii gazdelor, uneori chiar la limita sportivitatii... Daca jucatorii gazdelor au dominat primele 5 minute ale meciului, jocul se schimba, si Wanner suteaza slab de la 22m central, mingearetinuta usor de Andreas Hane, portarul gazdelor. In minutul 14, presingul oaspetilor e gata sa dea roade, o minge intoarsa de la mijlocul terenului, presingul lui Munteanu, o contra a capitanului gazdelor Dominik Dieing, mingea ricoseaza catre Jannik Wanner, ii iese in intampinare Hane, extrema stanga a vizitatorilor incearca sa il dribleze pe portarul gazdelor, intra in unghi mort, reuseste totusi sa trimita in fata portii, de acolo de unde Andreas Kalteis suteaza la coltul lung, din unghi e adevarat facand ca tabela de scor sa ramana intacta. Gazdele nu mai reusesc sa treaca cu mult peste cercul de la centrul terenului, o recuperare a lui David Brielmayer, il angajeaza pe extrema dreapta pe Munteanu, acesta, desi talonat de Daniel Schramm, centreaza usor inapoi pe jos pana in apropierea punctului de la 11m, acolo unde apare Arne Kittel in spatele lui Andreas Kalteis, sutul cu exteriorul piciorului drept al septarului vizitatorilor trecand destul de departe peste poarta gazdelor. Resemnati cu ratarea obiectivului, jucatorii gazdelor incep sa bage serios contre adversarilor, apar duritalile, nesanctionate cu avertismente de centralul jocului. Cascada de cornere la poarta gazdelor, executate destul de bine de capitanul oaspetilor Moritz Fassler, dar rezultatul pe tabela ramane acelasi ca la debutul jocului. Cu 13 minute inainte de finalul primului mitan, Jan Biggel in pune in cursa pe extrema dreapta pe Vlad Munteanu, 35-40m perfecti parcursi de atacantul roman, ajunge la marginea careului de 16m al gazdelor, si cand sa centreze, Pirmin Fink ii ia piciorul de sprijin... Desi la vreo 10m de faza, tusierul Firat Yagci nu semnalizeaza incidentul, dar centralul ferm, indica lovitura libera pentru oaspeti. Executa excelent decarul vizitatorilor Jan Biggel, dar Andreas Frick doar sterge cu capul mingea... doua minute mai tarziu, o dubla lovitura de la colt pentru oaspeti, ramane fara urmari pe tabela... In minutul 38, greseste si centralul Cretnik, le face cadou gazdelor o lovitura libera de la 22m de poarta lui Huchler, dar Mathias Stadelmann trimite mingea pe acoperisurile caselor din spatele portii vizitatorilor din Berg... Cu 5 minute inainte de pauza, isi incearca exteriorul piciorului drept si capitanul Moritz, mingea trecand la aproape 1m de poarta gazdelor. Dupa alte doua minute, tot oaspetii se avanta in presing, Dan Constantinescu ii fura o minge decarului Samuel Riegger, paseaza in diagonala catre Wanner, acesta preia si e luat cu fulgi cu tot de fundasul gazdelor Jonathan Hartmann... Desi gazdele incearca sa iese cu fata curata, nu reusesc sa treaca mingea peste mijlocul terenului, recupereaza Kittel, il angajeaza pe Kaltseis, un dribling reusit, nu si al doilea in fata fundasului venit la dublaj... Asa se incheie o repriza a unui derby...  Repriza secunda, a fost o repriza mult mai animata, cu siguranta si pentru ca s-au marcat cele 6 goluri, doua de catre gazde si 4 de oaspeti... Oaspetii, o echipa mult mai pragmatica, si-au aratat clar intentiile din debutul actului secund... Diagonelele reusite de banateanul Dan Constantinescu, au fost aplaudate de spectatori... A reusit astfel de diagonale, ceva mai scurte si Kittel... Vlad Munteanu e surprins in offside... Reuseste chiar sa deschida scorul, dar... gol anulat pe motiv de offside... Depasit total de faza A2-ul Tom Kreibich... Jannik Wanner, vrea de unul singur... Golul plutea in aer... Sparge gheata 13-le Andreas Kalteis... 0-1 si-un sprint de vreo 40m pana in bratele lui Dan Constantinescu, cel care-a inventat acea diagonala pentru Andreas 13... Se face 0-2 destul de repede!... N-am avut un prosop desi-l ceream pentru ca a fost 0-3 si gazdele erau KO! 1-3 pe fondul relaxarii celor din Berg dar dupa o torpila asezata parca intentionat cu mana la vinclul drept al lui Huchler... Cu siguranta au fost deranjati de-acolo paianjenii... Si totusi, repede se refacediferenta, 1-4! Apare ,,cutia magica’’! Banca de rezerve se coloreaza in rosu odata cu tricourile inscriptionate:  ,,Landesliga Maister 2019! Die Jagd war ERFOLGREICH! Ein Team. Ein Weg.’’ 2-4 pe tabela, dupa un alt sut prins acolo la incheietura barelor, dar in alalalt colt... Saracii paianjeni deranjati!... Se-aude fluierul de final al lui Christian Cretnik... Capetele plecate ale jucatorilor gazde... Nu puteau privi decat admirativ la ceea ce citeau pe tricourile partenerilor de intrecere!... Bucurie de nedescris intre jucatorii din Berg si suporterii acestora... Closca isi aduna puii!... Si-a inceput discursul trainerul Oliver Ofentausek: ,,Jos palaria...’’ Si-a curs berea ca Dunarea...

FV Rot-Weiss Weiler: Andreas Hane, Dominik Dieing, Tim Wucherer, Mathias Stadelmann, Andreas Reichard, Samuel Riegger, Raimond Hehle, Pirmin Fink, Jonathan Hartmann, Sandro Brugger, Daniel Schramm

Rezerve: Michael Hoschele, Niclas Brugger, Kerim Saritekin, Andreas Hehle, Dominic Snelinski

Antrenor: Jurgen Kopfsguter

TSV Berg: Jonas Huchler, Dan Constantinescu, Moritz Fassler, Arne Kittel, Andreas Frick, Jan Biggel, Jonas Schuler, Andreas Kalteis, David Brielmayer, Vlad Munteanu, Jannik Wanner

Rezerve: Alin Constantinescu, Stephan Hiller, Raphael Schmid, Christian Hepp, Andre Bauer, Nikolas Deutelmoser, Dominik Damjanovic, Nico Hummel, Kian Fetic

Prezent mereu langa colegi, accidentatul din Banat, Sabrin Sburlea...

Antrenor: Oliver Ofentausek

Au mai ramas de disputat doua etape, etape in care nu se pot intampla prea multe. Felicitari celor patru jucatori din Romania si colegilor de la TSV Berg!